The Babadook (2014)
Det neglebidende gys er i højsædet i det australske Sundance-hit 'The Babadook' om en enlig mor og hendes syvårige søn, der bliver besat af en skræmmende børnebog. Fans af film som 'Børnehjemmet' og 'Eksorcisten' kan se frem til en uhyggelig oplevelse af de helt store!
Director: Jennifer Kent
Essie Davis Amelia Vanek |
|
Noah Wiseman Samuel Vanek |
|
Hayley McElhinney Claire |
|
Daniel Henshall Robbie |
|
Barbara West Gracie Roach |
|
Ben Winspear Oskar Vanek |
|
Cathy Adamek Prue |
|
Craig Behenna Warren |
|
Hachi Bugsy |
|
Tim Purcell The Babadook |
|
Chloe Hurn Ruby |
|
Jacquy Phillips Beverly |
|
Bridget Walters Norma |
|
Adam Morgan Sergeant |
|
Pippa Wanganeen Eastern Suburbs Mum 1 |
|
Peta Shannon Eastern Suburbs Mum 2 |
|
Michelle Nightingale Eastern Suburbs Mum 3 |
|
Tony Mack Principal |
|
Carmel Johnson Teacher |
|
Michael Gilmour Young Policeman 1 |
|
Craig McArdle Young Policeman 2 |
|
Terence Crawford Doctor |
|
Tiffany Lyndall-Knight Supermarket Mum |
|
Lucy Hong Supermarket Little Girl |
|
Sophie Riggs Checkout Chick |
|
John Maurice Car Guy |
|
Stephen Sheehan Magician |
|
Alicia Zorkovic Fast Food Mum |
|
Lotte Crawford Kissing Woman |
|
Chris Roberts Kissing Man |
|
Annie Batten Old Woman in Corridor |
|
India Zorkovic Fast Food Kid 1 |
|
Isla Zorkovic Fast Food Kid 2 |
|
Charlie Crabtree Fast Food Kid 3 |
|
Ethan Grabis Fast Food Kid 4 |
|
Sophie Allan Fast Food Kid 5 |
Production | Nikki Barrett | Casting |
Sound | Frank Lipson | Sound Effects Editor |
Sound | Andrew McGrath | ADR Mixer |
Directing | Jennifer Kent | Director |
Writing | Jennifer Kent | Writer |
Sound | Jed Kurzel | Original Music Composer |
Camera | Radek Ładczuk | Director of Photography |
Art | Alex Holmes | Production Design |
Sound | Pete Smith | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Justin Dix | Prosthetics |
Visual Effects | Marty Pepper | Visual Effects Supervisor |
Editing | Marty Pepper | Digital Intermediate Colorist |
Camera | Dimitri Zaunders | Additional Camera |
Camera | Dimitri Zaunders | Data Wrangler |
Crew | Des Kenneally | Sound Recordist |
Costume & Make-Up | Heather Wallace | Costume Design |
Editing | Sean Lahiff | First Assistant Editor |
Sound | John Simpson | Foley Artist |
Art | Ross Perkin | Set Designer |
Camera | Matt Nettheim | Still Photographer |
Production | Kristina Ceyton | Producer |
Production | Kristian Moliere | Producer |
Production | Judi Oehme | Production Coordinator |
Camera | Nima Nabili Rad | Second Unit Director of Photography |
Editing | Simon Njoo | Editor |
Art | Jennifer Drake | Set Decoration |
Camera | Louis Puli | Camera Operator |
Camera | Louis Puli | Steadicam Operator |
Art | Karen Hannaford | Art Direction |
Costume & Make-Up | Tracy Phillpot | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Tracy Phillpot | Makeup Supervisor |
Costume & Make-Up | Marion Lee | Makeup & Hair |
Crew | John Haratzis | Scenic Artist |
Crew | Clint Dodd | Special Effects Coordinator |
Crew | Reg Roordink | Stunt Coordinator |
Lighting | Robertto Karas | Gaffer |
Camera | Michael Fairbairn | Additional Camera |
Directing | Taera Shroff | Script Supervisor |
Production | Scott McDonald | Location Manager |
Crew | Chris Chamberlin | Unit Publicist |
Production | Natalie Wall | Casting Associate |
Directing | Dimitri Ellerington | First Assistant Director |
Camera | Gerard Maher | First Assistant Camera |
Lighting | Zac Murphy | Gaffer |
Sound | Tara Webb | ADR Mixer |
Production | Pete Best | Associate Producer |
Camera | Frank Hruby | Focus Puller |
Camera | Maxx Corkindale | Clapper Loader |
Sound | Marco Arlotta | Boom Operator |
Directing | Brad Lanyon | First Assistant Director |
Production | Michael Philippou | Production Runner |
Lighting | Danny Philippou | Electrician |
Camera | Ben Walsh | Grip |
Production | Mark Kraus | Production Accountant |
Crew | Olivia Beardsley | Second Unit |
Crew | Olivia Beardsley | Stand In |
Sound | Pete Best | Dialogue Editor |
Sound | Pete Best | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Sue Carroll | Makeup & Hair |
Art | Conor Reid | Art Department Assistant |
Camera | Adam Camporeale | Assistant Camera |
Camera | Jordan Agutter | Assistant Camera |
Camera | Chris Davies | Grip |
Camera | Mike Smith | Key Grip |
Costume & Make-Up | Kim O'Mallon | Costume Assistant |
Costume & Make-Up | Vicki Nhieu | Wardrobe Assistant |
Art | Kelly Rivett | Art Department Assistant |
Art | Aimée-Lee Curran | Art Department Assistant |
Art | Paul Spencer | Construction Manager |
Crew | Richard Chataway | Prop Maker |
Crew | Michael Cusack | Prop Maker |
Crew | Wesley Champion | Prop Maker |
Editing | Kasra Rassoulzadegan | Assistant Editor |
Production | Gemma Salomon | Production Secretary |
Art | James Boorman | Title Designer |
Sound | Scott Illingworth | ADR Mixer |