Den tidsrejsendes kvinde (2009)
Clare har vært forelsket i Henry hele livet. Hun tror de er skabt for hinanden, selvom hun aldrig ved hvornår de skal fra hinanden: Henry rejser i tid - han har en sjælden genetisk uregelmæssighed som gør at han eksisterer på en skiftende tidslinje, og hopper frem og tilbage i sit liv uden at kontrollere det. Til trods for at Henrys rejser tvinger dem fra hinanden uden advarsel, prøver Clare desperat at skabe et liv sammen med sin eneste ene.
Director:
Robert Schwentke
Writer:
Bruce Joel Rubin
Eric Bana Henry DeTamble |
|
Rachel McAdams Clare Abshire |
|
Michelle Nolden Annette DeTamble |
|
Arliss Howard Richard DeTamble |
|
Ron Livingston Gomez |
|
Stephen Tobolowsky Dr. Kendrick |
|
Brian Bisson Mark Abshire |
|
Maggie Castle Alicia Abshire |
|
Brooklynn Proulx Clare at Six and Eight |
|
James Lafazanos Jeremy (Gallery Owner) |
|
Dan Duran Lottery Announcer |
|
Jan Caruana Dr. Osman's Nurse |
|
Jean Yoon Dr. Montague |
|
Duane Murray Resident Doctor |
|
Philip Craig Philip Abshire |
|
Fiona Reid Lucille Abshire |
|
Alex Ferris Henry at Six |
|
Katherine Trowell Hospital Receptionist |
|
Bart Bedford Library Researcher |
|
Esther Jun Waitress |
|
Esther Jun Chicago Police #1 |
|
Craig Snoyer Chicago Police #2 |
|
Carly Street Librarian |
|
Romyen Tangsubutra Thai Waiter |
|
Mario Tufino Barber |
|
Shawn Storer Moving Man |
|
David Talbot Pastor |
|
Kenner Ames TV Sales Person |
|
Alison MacLeod Realtor |
|
Hailey McCann Alba at Nine and Ten |
|
Donald Carrier Dr. Osman |
|
Tatum McCann Alba at Four and Five |
|
Jon Bruno Chicago Radio Show Host |
|
Scott Menville Voice Over (Voice) |
|
Paul Francis Hunting Buddy |
|
Matt Birman Chicago Police #1 |
Costume & Make-Up | Julie Weiss | Costume Design |
Production | Brad Pitt | Executive Producer |
Art | Jon Hutman | Production Design |
Writing | Bruce Joel Rubin | Screenplay |
Production | Deborah Aquila | Casting |
Camera | Florian Ballhaus | Director of Photography |
Sound | Mychael Danna | Original Music Composer |
Production | Nick Wechsler | Producer |
Crew | Steve Lucescu | Stunt Driver |
Art | Peter Grundy | Art Direction |
Crew | John Stoneham Jr. | Stunt Coordinator |
Editing | Thom Noble | Editor |
Production | Dede Gardner | Producer |
Production | Robin D. Cook | Casting |
Costume & Make-Up | Francesca Paris | Hairstylist |
Production | Jennifer L. Smith | Casting |
Directing | Robert Schwentke | Director |
Production | Richard Brener | Executive Producer |
Crew | Regan Moore | Stunts |
Production | Justis Greene | Executive Producer |
Production | Terri Douglas | ADR Voice Casting |
Crew | Flint Eagle | Stunt Driver |
Crew | Jason Hamer | Special Effects Technician |
Sound | Kimaree Long | ADR Editor |
Sound | James Moriana | Foley |
Sound | Jeffrey Wilhoit | Foley |
Art | John MacNeil | Set Designer |
Production | Michele Weiss | Executive Producer |
Art | Patricia Cuccia | Set Decoration |
Production | Kristin Hahn | Producer |
Camera | Thomas Lappin | Camera Operator |
Editing | Aaron Marshall | First Assistant Editor |
Production | Tricia Wood | Casting |
Production | Samantha Finkler | Casting Associate |
Camera | Ian Anderson | First Assistant "B" Camera |
Writing | Audrey Niffenegger | Novel |
Production | Sara Moe | Producer |
Art | Elis Y. Lam | First Assistant Art Direction |
Costume & Make-Up | Ann Brodie | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Kathleen Meade | Costume Supervisor |
Crew | Rick LeFevour | Stunt Coordinator |
Crew | Shelley Cook | Stunts |
Costume & Make-Up | Robyn Rosenberg | Truck Supervisor |
Crew | Dana Howes | Transportation Coordinator |
Directing | Elizabeth Tremblay | Script Supervisor |
Sound | Tim Walston | Sound Effects Editor |
Sound | Karen Vassar Triest | Sound Effects Editor |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Richard Ford | Music Editor |
Camera | Michael Hall | Camera Operator |
Sound | Michelle Pazer | ADR Editor |
Visual Effects | David Jones | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Erika A. McKee | Visual Effects Producer |
Sound | Craig Mann | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Hector C. Gika | Sound Designer |
Camera | Alan Markfield | Still Photographer |
Editing | Beth Dewey | Digital Intermediate |
Camera | Candide Franklyn | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Michal Bigger | Makeup Artist |
Crew | Diane Woodhouse | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Susan Exton-Stranks | Key Hair Stylist |
Art | Kenny Meinzinger | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Vincent Sullivan | Hair Department Head |
Crew | Laurel Bresnahan | Studio Teachers |
Editing | Robert E. Phillips | Digital Intermediate |
Sound | Dave McMoyler | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Alex Burdett | Special Effects Supervisor |
Lighting | Andy Day | Gaffer |
Lighting | Charlie Grubbs | Rigging Gaffer |
Art | Kirk Cheney | Construction Coordinator |
Production | Erin Toner | Casting Associate |
Production | Lisa Zagoria | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Tim Mogg | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Agnes M. Gibicar | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Laura Kaminski | Set Costumer |
Crew | Brittney Banks | Stunts |
Lighting | Philip Esteves | Rigging Gaffer |
Crew | Andy Wilkoff | CG Supervisor |
Crew | Terence J. Cox | Pyrotechnician |
Crew | Amy Wright | Choreographer |
Art | Jeremy Simser | Storyboard Artist |
Camera | Richard Emerson | Key Grip |
Art | Danielle Fleury | Set Decoration Buyer |
Camera | Russel Bowie | First Assistant "A" Camera |
Lighting | Mongo Andrews | Rigging Grip |
Lighting | Mongo Andrews | Key Rigging Grip |
Camera | Keith Pokorski | First Assistant Camera |
Lighting | David Allan | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Dorota Zajac | Key Makeup Artist |
Art | Jamie Frith | Art Department Coordinator |
Lighting | John Vrakking | Rigging Grip |
Sound | Gordon Chacra | Boom Operator |
Sound | Steve La Fayette | Boom Operator |
Sound | Steve Robinson | Foley |
Costume & Make-Up | Stella Cottini | Key Costumer |
Crew | Bronwyn Waddington | Visual Effects Editor |
Art | Kari Measham | Set Decoration Buyer |
Camera | Dean Stinchcombe | First Assistant Camera |
Art | Jason Graham | First Assistant Art Direction |
Art | Matt Middleton | Second Assistant Art Director |
Production | Rachel Komar | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Helen Marchfield | Makeup Artist |
Art | Jaclyn Shoub | Concept Artist |
Crew | Brodie Spaull | Special Effects Technician |
Costume & Make-Up | Laura MacCon | Makeup Artist |
Crew | Bryan J. Thomas | Stunts |
Camera | Julie Ng | Epk Producer |
Costume & Make-Up | Pamela Milone-McLaughlin | Hairstylist |
Sound | Bob Bowen | Music Supervisor |
Production | Darlene R. Hunt | Extras Casting |
Costume & Make-Up | Vivian Guzman | Hairstylist |
Crew | Paul Krysinski | Special Effects Technician |
Lighting | Jerry Borris | Best Boy Electrician |
Lighting | Sean Marjoram | Electrician |
Lighting | Matthew LeCrone | Electrician |
Lighting | Donna McLain | Electrician |
Costume & Make-Up | Nadia 'Sunny' Sorge | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Constance Buck | Wardrobe Supervisor |