The Avengers

The Avengers (2012)

Sci-fiActionEventyr

Guden Loke agter at tilrane sig Den Kosmiske Kube, som vil give ham ubegrænset magt. Dét må for alt i verden ikke ske, for Loke er en skidt karl. SHIELD-organisationen indkalder derfor Thor, Captain America, Iron Man, Black Widow, Hawkeye og Bruce Banner/Hulk, idet kun en superheltealliance kan stå distancen mod Loke og hans hær. Imidlertid har superhelte også store egoer, som gør det svært at arbejde sammen.

Director: Joss Whedon
Writer: Joss Whedon

Release Date: 2012-04-25
Status: Released
Run time: 143 min / 2:23
Budget: $220,000,000
Revenue: $1,519,557,910
Production Companies : Marvel Studios, Paramount
Production Country: United States of America

IMDB

http://marvel.com/avengers_movie/


Casts

Robert Downey Jr.
Tony Stark / Iron Man
Chris Evans
Steve Rogers / Captain America
Mark Ruffalo
Bruce Banner / The Hulk
Chris Hemsworth
Thor Odinson
Scarlett Johansson
Natasha Romanoff / Black Widow
Jeremy Renner
Clint Barton / Hawkeye
Tom Hiddleston
Loki
Samuel L. Jackson
Nick Fury
Cobie Smulders
Maria Hill
Clark Gregg
Phil Coulson
Stellan Skarsgård
Erik Selvig
Gwyneth Paltrow
Virginia "Pepper" Potts
Paul Bettany
J.A.R.V.I.S. (voice)
Alexis Denisof
The Other
Tina Benko
NASA Scientist
Jerzy Skolimowski
Georgi Luchkov
Kirill Nikiforov
Weaselly Thug
Jeff Wolfe
Tall Thug
M'laah Kaur Singh
Young Girl
Rashmi Rustagi
Calcutta Woman
Powers Boothe
World Security Council
Jenny Agutter
World Security Council
Arthur Darbinyan
World Security Council
Donald Li
World Security Council
Warren Kole
Carrier BridgeTechs
Alicia Sixtos
Carrier Bridge Techs
Maximiliano Hernández
Jasper Sitwell
Dieter Riesle
Gala Scientist
Kenneth Tigar
German Old Man
Walter Perez
Shield Pilot
Harry Dean Stanton
Security Guard
Josh Cowdery
Maintenance Guy
Ashley Johnson
Waitress
Katsumi Komatsu
Japanese Family
Yumiko Komatsu
Japanese Family
Robert Clohessy
Police Sergeant
Enver Gjokaj
Police Officer
Fernanda Toker
Office Woman
Andrea Vecchio
News Reporter
Robin Swoboda
News Reporter
Brent McGee
Faceless Pilot
Jamie McShane
Celebration Montage Interviewee
Michael Zhang
Celebration Montage Interviewee
William-Christopher Stephens
Celebration Montage Interviewee
Kelley Robins Hicks
Celebration Montage Interviewee
Romy Rosemont
Shawna Lynde
James Eckhouse
Senator Boynton
Stan Lee
Himself
Thomas Roberts
Himself
Pat Kiernan
Himself
Damion Poitier
Thanos (uncredited)
Lou Ferrigno
Hulk (voice - uncredited)
Jesse Garcia
Carrier BridgeTechs
Momoko Komatsu
Japanese Family
Jillian Morgese
Woman in Restaurant (uncredited)
Catherine Anderson
German Pedestrian (uncredited)
Ricardo Andres
Lentil Merchant (uncredited)
Logan Bennett
S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Mayank Bhatter
Celebration Montage Man Shaving Beard (uncredited)
Sharita Bone
Gala Guest (uncredited)
Jason Botsford
Museum Gala Patron (uncredited)
Mary Kate Campbell
Stuttgart Biergarten patron (uncredited)
Gene N. Chavez
S.H.I.E.L.D. Guard (uncredited)
Layla Cushman
Gala Guest (uncredited)
Robert Dean
Soldier (uncredited)
Rick Dremann
Museum Gala Guest (uncredited)
Rod Fielder
Pedestrian (uncredited)
Eric Frank
Stuttgart Citizen (uncredited)
Israel Hall
S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Carmen Dee Harris
Museum Gala Patron (uncredited)
Alexander Christopher Jones
Mercenary (uncredited)
Mike Karban
Pedestrian (uncredited)
Demoine Kinney
S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Andrew Knode
Stuttgart Citizen (uncredited)
Annette Lawless
Hostage (uncredited)
Kimberly J. Mahoney
Limo Driver (uncredited)
Todd Manes
Helicarrier Medical Team Leader (uncredited)
Jorge Mardel
Stuttgart Driver (uncredited)
Tiffany Sander McKenzie
Civilian (uncredited)
Michael McMillan
Cafe Patron (uncredited)
Sean Meehan
Guard (uncredited)
Holly Neelie
Gala Museum Patron (uncredited)
Caleb Daniel Noal
Extra (uncredited)
Jeremy Orr
S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Nate Paige
New York Pedestrian (uncredited)
Martin Palmer
Shiel Employee (uncredited)
Maria Perossa
Museum Gala Guest (uncredited)
Caleb Pieplow
Extra (uncredited)
Alexander Daniel Pimentel
Helicarrier Shield Agent (uncredited)
Frank Powers
S.H.I.EL.D Agent - Loki Escort (uncredited)
Jaime Powers
S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Brent Reichert
Stuttgart Gala Patron (uncredited)
Kelly Ruble
S.H.E.I.L.D. Agent (uncredited)
Gina Sarno
Restaurant Patron (uncredited)
Robert B. Schneider IV
New York City Police Officer (uncredited)
Jeff Seich
New York Police Officer in Firefight (uncredited)
Christina Shaffer
Stuttgart Beer Garden Patron (uncredited)
Alonda Shevette
Lab Tech (uncredited)
Douglas Slygh
Museum Gala Patron (uncredited)
Colin Strause
S.H.I.E.L.D. Agent #4 (uncredited)
Robert P. Thitoff
Gala Patron (uncredited)
George Thomas
S.H.I.E.L.D. Agent (uncredited)
Shane Thompson
Pedestrian (uncredited)
Jerry Lee Tucker
Mercenary (uncredited)
Tai Urban
Child on News #1 (uncredited)
Chris Vaina
Running Pedestrian (uncredited)
Sandra Weston
Sweeper (uncredited)
Seth Zielicke
Barbershop (uncredited)
Alex DeCourville
Tourist (uncredited)
Andrea-Nichole Olivas
S.H.I.E.L.D agent (uncredited)
Tina Grimm
NYC Pedestrian (uncredited)
Evan Kole
Principal (uncredited)
Jimmy Star
Pedestrian (uncredited)

Crew

Sound Alan Silvestri Original Music Composer
Camera Don Burgess Additional Photography
Editing Paul Rubell Additional Editor
Sound Christopher Boyes Sound Designer
Sound Christopher Boyes Sound Re-Recording Mixer
Camera Seamus McGarvey Director of Photography
Production Sarah Halley Finn Casting
Sound Kyrsten Mate Sound Effects Editor
Art Victor J. Zolfo Set Decoration
Visual Effects Colin Strause Visual Effects Supervisor
Visual Effects Greg Strause Visual Effects Supervisor
Sound Steve Boeddeker Sound Effects Editor
Production Stan Lee Executive Producer
Writing Stan Lee Comic Book
Production Avi Arad Executive Producer
Production Kevin Feige Producer
Art Richard L. Johnson Supervising Art Director
Art James Chinlund Production Design
Costume & Make-Up Erwin H. Kupitz Wigmaker
Writing Joss Whedon Screenplay
Directing Joss Whedon Director
Writing Joss Whedon Story
Costume & Make-Up Alexandra Byrne Costume Design
Sound Teresa Eckton Sound Effects Editor
Crew R. A. Rondell Stunt Coordinator
Art Greg Papalia Set Designer
Visual Effects Daniel Sudick Special Effects Supervisor
Camera Gabriel Beristain Additional Photography
Editing Jeffrey Ford Editor
Camera Tom Kerwick Key Grip
Writing Zak Penn Story
Writing Jack Kirby Characters
Production Jon Favreau Executive Producer
Production Randi Hiller Casting
Art Randy Moore Art Direction
Costume & Make-Up Monique Hahn Makeup Artist
Sound Dave Jordan Music Supervisor
Production Nancy Bishop Casting
Lighting Keith Seymour Key Rigging Grip
Production Chris Brigham Executive Producer
Art Marisa Frantz Set Designer
Visual Effects Anouk Deveault-Moreau Visual Effects Producer
Production Louis D'Esposito Executive Producer
Production Alan Fine Executive Producer
Production Victoria Alonso Executive Producer
Production Jeremy Latcham Executive Producer
Crew Carlos González Techno Crane Operator
Directing Brian Relyea First Assistant Director
Costume & Make-Up Lahly Poore Costumer
Crew Al Cerullo Pilot
Camera Jeff 'Moose' Howery Dolly Grip
Crew Jim Chesney Transportation Coordinator
Crew Kevin LaRosa Aerial Coordinator
Art Michael Meyers Concept Artist
Costume & Make-Up Vanessa Sharp Hairstylist
Lighting Lauren Petzke Lighting Technician
Art Raj Rihal Concept Artist
Art David Johnson Props
Costume & Make-Up Keith Sayer Makeup Artist
Camera Brad Shield Second Unit Director of Photography
Editing Robert Malina First Assistant Editor
Editing Lisa Lassek Editor
Lighting John K.D. Graham Electrician
Art Jim Hewitt Set Designer
Production Tamara Hunter Casting Associate
Camera C.J. Roy Digital Imaging Technician
Editing Kiran Pallegadda First Assistant Editor
Art Gregory S. Hooper Art Direction
Production Linda Weaver Extras Casting Assistant
Editing Peter Gvozdas First Assistant Editor
Art Bryan Andrews Storyboard Artist
Visual Effects Matt Holland Compositing Supervisor
Costume & Make-Up Yvette Meely Hairstylist
Costume & Make-Up Katrina Francis Makeup Artist
Costume & Make-Up Douglas Noe Makeup Artist
Art Lance R. Walters Leadman
Art Thomas F. Kelly Set Dresser
Costume & Make-Up Suzi Turnbull Costume Supervisor
Camera Cressa Maeve Beer Assistant Camera
Production Cressa Maeve Beer Production Assistant
Art Jann K. Engel Art Direction
Sound Lora Hirschberg Sound Re-Recording Mixer
Costume & Make-Up John Blake Makeup Department Head
Costume & Make-Up Anthony Almaraz Set Costumer
Art Benjamin Edelberg Art Direction
Art William O. Hunter Art Direction
Costume & Make-Up Rhonney Greene Costume Supervisor
Costume & Make-Up Angelique Paull Costume Supervisor
Art Andrew Petrotta Property Master
Art Sam Page Set Designer
Costume & Make-Up Robert Wojewodski Assistant Costume Designer
Crew David D. Baumann Armorer
Visual Effects Kevin Cross 3D Artist
Costume & Make-Up Amahl Lovato Ager/Dyer
Art Anne Porter Set Designer
Sound Frank E. Eulner Supervising Sound Editor
Sound Matthew Hartman Dialogue Editor
Costume & Make-Up David Fernandez Costumer
Costume & Make-Up Claire Sandrin Set Costumer
Directing Trudy Ramirez Script Supervisor
Art Chris Larsen Set Dresser
Visual Effects Lily Shapiro Visual Effects Coordinator
Crew Aaron McBride Visual Effects Art Director
Art Stephen Morahan Assistant Art Director
Directing Lars P. Winther First Assistant Director
Sound Sean England Foley
Art Tammy S. Lee Set Designer
Editing Matthew Schmidt Assistant Editor
Camera Jason Ellson Steadicam Operator
Art Aric Cheng Set Designer
Art Candice Muriedas Art Department Coordinator
Art Siobhan Roome Set Designer
Camera Greg Baldi Camera Operator
Art Tim Croshaw Set Designer
Sound Julie Feiner ADR Editor
Visual Effects Darren Poe Compositing Supervisor
Visual Effects Michel Mielke Visual Effects Producer
Visual Effects Julie Orosz Visual Effects Producer
Visual Effects Stephen King Lead Animator
Sound Marshall Winn Dialogue Editor
Art Jason Bedig Leadman
Visual Effects Alessandro Cioffi Visual Effects Supervisor
Crew Rainer Zöttl CG Supervisor
Visual Effects Daniel Brimer Visual Effects Producer
Visual Effects Max Leonard Visual Effects Coordinator
Art Jeff Markwith Set Designer
Art Zachary Fannin Graphic Designer
Visual Effects Allison Paul Visual Effects Coordinator
Visual Effects Susan Pickett Visual Effects Producer
Art Nick S. Cross Assistant Art Director
Art John Hoskins Construction Coordinator
Costume & Make-Up Heba Thorisdottir Makeup Artist
Costume & Make-Up Bob Moore Jr. Set Costumer
Production Aaron Spaulding Location Manager
Crew George McCarthy Visual Effects Editor
Visual Effects Daniel P. Rosen Visual Effects Supervisor
Costume & Make-Up Alison Evans Set Costumer
Visual Effects Sean Cushing Visual Effects Producer
Camera Mitch Dubin Camera Operator
Camera Hans Bjerno Camera Operator
Camera Michael Nelson Ultimate Arm Operator
Costume & Make-Up Stephen Pardee Ager/Dyer
Production Tom Moisides Location Manager
Camera Zade Rosenthal Still Photographer
Crew Victor Morales Scenic Artist
Visual Effects Erik Nash Visual Effects Supervisor
Visual Effects Regina Cachuela Animation Technical Director
Visual Effects Matt McDonald Visual Effects Supervisor
Visual Effects Cyndi Ochs Visual Effects Producer
Visual Effects Guy Williams Visual Effects Supervisor
Visual Effects Jeremy Hollobon Animation Technical Director
Costume & Make-Up Tijen Osman Hairstylist
Costume & Make-Up Tijen Osman Hair Department Head
Production Don J. Hug Production Supervisor
Production Nadia Paine Production Supervisor
Art Marcella Brennan Art Department Coordinator
Art Yann Denoual Sculptor
Art Clark Kelly Sculptor
Art John Millard Leadman
Art Duncan Crawford Sculptor
Visual Effects Jeff Atherton Visual Effects Producer
Crew Jeremy Bradley Visual Effects Editor
Visual Effects Mihaela Chifor Visual Effects Producer
Crew Lorelei David Visual Effects Editor
Visual Effects John L. Jack Visual Effects Producer
Visual Effects Kathleen Lynch Visual Effects Producer
Crew James Meikle Visual Effects Editor
Crew Danny Rafic Visual Effects Editor
Crew Cameron Sharp Visual Effects Editor
Visual Effects Georg Wieland Visual Effects Producer
Visual Effects Bryan Grill Visual Effects Supervisor
Visual Effects Venti Hristova Visual Effects Supervisor
Crew Alex Jaeger Visual Effects Art Director
Visual Effects Janek Sirrs Visual Effects Supervisor
Visual Effects Nigel Sumner Visual Effects Supervisor
Visual Effects Jeff White Visual Effects Supervisor
Camera Christopher A. Schenck Camera Operator
Lighting Chris Napolitano Lighting Technician
Camera John S. Moyer Camera Operator
Crew Kevin McKenna Video Assist Operator
Lighting Jason Linebaugh Lighting Technician
Crew Jimi Johnson Video Assist Operator
Lighting Sherman Jackson Lighting Technician
Lighting Russell Ayer Lighting Technician
Lighting David M. Adams Lighting Technician
Lighting Bill O'Leary Gaffer
Visual Effects Tom Meade Animation Director
Costume & Make-Up Paul John Carli Set Costumer
Costume & Make-Up Scott T. Coppock Set Costumer
Costume & Make-Up Emily Egge Set Costumer
Costume & Make-Up Askia Won-Ling Jacob Set Costumer
Costume & Make-Up Carol McLennan Set Costumer
Costume & Make-Up Aura Sperling Pierce Set Costumer
Costume & Make-Up Aura Sperling Pierce Costumer
Costume & Make-Up Jesse Trevino Set Costumer
Costume & Make-Up Jesse Trevino Costumer
Sound Steve Durkee Music Editor
Crew Tatiana Chapman Translator
Crew Kathleen S. Dunn Dialect Coach
Crew Allegro Hopkins Studio Teachers
Crew Kristy Viera Studio Teachers
Production David Rumble Location Manager
Production Ruben Malaret Publicist
Production Scott Allen Logan Location Manager
Crew Ken Lingad Unit Publicist
Lighting Michael J. Maurer Electrician
Costume & Make-Up Darryl Garcia Jr. Costume Assistant
Camera David B. Nowell Aerial Director of Photography
Sound Becky Sullivan Supervising ADR Editor
Costume & Make-Up Corey Welk Makeup Artist
Lighting James R. Tynes Gaffer
Crew Mark Edward Wright Visual Effects Editor
Costume & Make-Up Aleah Ames Costumer
Directing Gregory Doucette Script Supervisor
Crew Votch Levi CG Supervisor
Crew Pouyan Navid CG Supervisor
Crew Pavel Pranevsky CG Supervisor
Directing Judi Townsend Script Supervisor
Costume & Make-Up Jennifer Bell Hair Department Head
Crew Chris O'Connell Visual Effects Editor
Costume & Make-Up Yesim 'Shimmy' Osman Hairstylist
Visual Effects Daniel Perez Ferreira Visual Effects Supervisor
Art Eric Ramirez Set Dresser
Sound J.R. Grubbs Sound Effects Editor
Sound Scott Guitteau Sound Effects Editor
Visual Effects Marc Chu Animation Supervisor
Costume & Make-Up Beka Wilson Hairstylist
Art Brandon A. Plonka Set Dresser
Camera Tim Nagasawa Digital Imaging Technician
Visual Effects Shaun Friedberg Animation Technical Director
Visual Effects Derrick Auyoung Animation Technical Director
Crew Daniel Macarin Digital Effects Supervisor
Costume & Make-Up Tonya Johnson Hairstylist
Costume & Make-Up Nuria Mbomio Makeup & Hair
Directing John Mahaffie Second Unit Director
Costume & Make-Up Barbara Olvera Hairstylist
Crew Joel Sevilla CG Supervisor
Art Peter Wright Leadman
Crew Patric Roos CG Supervisor
Art James Duddy Set Dresser
Camera Tony Rivetti First Assistant "A" Camera
Writing Jane Wu Storyboard
Art Jane Wu Storyboard Artist
Visual Effects Scott F. Johnston Visual Effects
Visual Effects Wesley Sewell Stereoscopic Supervisor
Crew Brian N. Bentley Compositors
Visual Effects James Baker Visual Effects
Crew Michael Queen Compositors
Costume & Make-Up Meriwether Nichols Key Costumer
Visual Effects Travis Tohill Animation
Art Fabian Lacey Conceptual Illustrator
Art William H. Phen Jr. Construction Foreman
Art Ben Woodworth Painter
Visual Effects Natapon Huangsakuncharoen Creature Technical Director
Visual Effects Flannery Huntley Visual Effects Coordinator
Visual Effects Tim Johnson Visual Effects Coordinator
Visual Effects John M. Levin Layout Supervisor
Visual Effects Mike Marcuzzi Visual Effects
Camera Eric Dvorsky Aerial Camera Technician
Editing Brett Schlaman 3D Editor
Crew Thrain Shadbolt Digital Effects Supervisor
Lighting Chris Salamone Rigging Grip
Crew David Meny CG Supervisor
Camera Peter Gulla Camera Operator
Camera Mark Goellnicht Steadicam Operator
Costume & Make-Up Megan Daum Assistant Hairstylist
Lighting Waylon Brady Electrician
Lighting Aaron Smith Rigging Grip
Costume & Make-Up Amy Roth Assistant Costume Designer
Costume & Make-Up Sheila Trujillo-Gomez Makeup Artist
Costume & Make-Up Jody Felz Costumer
Costume & Make-Up Nicole Sortillon Amos Makeup Artist
Costume & Make-Up Pilar Agoyo Seamstress
Camera Chip Byrd First Assistant "B" Camera
Crew Arthur Arndt Carpenter
Costume & Make-Up Pablo Borges Costumer
Art Francesco Ferrara Painter
Production Brigette Lester Production Coordinator
Lighting Kevin J. Lang Rigging Gaffer
Camera Kris Krosskove Camera Operator
Costume & Make-Up Georgia Allen Makeup Artist
Camera Harry Zimmerman First Assistant "B" Camera
Visual Effects Rachel Faith Hanson Visual Effects Coordinator
Lighting Brett Heicher Electrician
Camera Matthew E. Alper Assistant Camera
Visual Effects Karina Benesh Visual Effects Coordinator
Camera Matthew Haskins Second Assistant "C" Camera
Camera Brandon Ponticelle Assistant Camera
Costume & Make-Up Teri Ann Uccan Assistant Hairstylist
Costume & Make-Up Ashlynne Padilla Assistant Makeup Artist
Costume & Make-Up Stuart Gordon Tribble Costumer
Camera Tom Cherry First Assistant "C" Camera
Crew Martin Pelletier CG Supervisor
Visual Effects Simone Kraus Townsend Animation Supervisor
Lighting John Turk Electrician
Crew Tom Martinek Sequence Supervisor
Crew Nikos Kalaitzidis Digital Effects Supervisor
Crew Richard Sutherland CG Supervisor
Crew Tory Mercer Sequence Supervisor
Lighting James F. Cornick Rigging Gaffer
Costume & Make-Up Javier Arrieta Key Costumer
Art Iain McCaig Concept Artist
Camera Troy N. Wade Dolly Grip
Lighting Michael J. Schwartz Lighting Technician
Lighting Brooke Stanford Gaffer
Visual Effects Simeon Duncombe Lead Animator
Directing Nick Satriano First Assistant Director
Production Johnny Gidcomb ADR Voice Casting
Art Lance Cheatham Set Dresser
Editing Adam Kimmerlin Stereoscopic Editor
Art Temple Clark Storyboard Artist
Art Samuel Pactol Painter
Costume & Make-Up Viola Rock Makeup Artist
Crew Rick Shuster Pilot
Crew Raul Essig CG Supervisor
Costume & Make-Up Timothy A. Wonsik Key Costumer
Costume & Make-Up Doug Fairall Makeup Artist
Art Rich Andrade Set Dresser
Crew Bert Rodriguez Prop Maker
Costume & Make-Up Rebecca DeNoewer Costumer
Lighting Russ Faust Electrician
Visual Effects Nelson Sepulveda Compositing Supervisor
Costume & Make-Up Stephen Bettles Prosthetic Makeup Artist
Costume & Make-Up Wynema Chavez Ager/Dyer
Visual Effects Marco Fanari CG Artist
Lighting Mark Sheets Rigging Grip
Costume & Make-Up Julia Gombert Ager/Dyer
Art Daragh Byrne Set Dresser
Art Andy Park Conceptual Illustrator
Art Sean D. Jackson Set Dresser
Camera Trevor Carroll-Coe Camera Loader
Production Madina Milana Casting Associate
Visual Effects Waikit Wan Creature Technical Director
Visual Effects Alex Holcombe VFX Editor
Crew Kevin LaRosa Jr. Pilot
Camera Jon Philion Libra Head Technician
Lighting Brad Goss Key Rigging Grip
Art Ian Scroggins Set Dresser
Lighting Sean McClellan Lighting Technician
Camera Larissa Supplitt Second Assistant "B" Camera
Art Damon Bowden Painter
Costume & Make-Up Jodi Byrne Makeup Artist
Costume & Make-Up Jennifer Jane Hairstylist
Visual Effects Stephanie De Meautis Visual Effects Production Manager
Visual Effects David M. Scott Digital Compositors
Production Christie Kwan Production Coordinator
Camera John Janusek Key Grip
Crew Noah Vice CG Supervisor
Visual Effects Darren Mortillaro Creature Technical Director
Visual Effects Oliver Ferguson Visual Effects Technical Director
Visual Effects Gary Wu Creature Technical Director
Art Rodney Fuentebella Conceptual Illustrator
Crew Justin Johnson Digital Effects Supervisor
Costume & Make-Up Eilish Zebrasky Assistant Costume Designer
Art Paul Ozzimo Conceptual Illustrator
Visual Effects Bernardo Rodriguez VFX Editor
Camera Richard Markham Epk Camera Operator
Production Maryellen Aviano Extras Casting Coordinator
Costume & Make-Up Joy Ramsay Costumer
Art Steve Jung Conceptual Design
Visual Effects Catherine Hughes Visual Effects Coordinator
Visual Effects Lee Briggs Visual Effects Coordinator
Art Jolene Dames Painter
Art Jonathan Curotola Props
Art Kenneth J. Kellers Set Dresser
Lighting Mathew Mackereth Lighting Artist
Visual Effects Mickael Coedel Animation
Visual Effects Cameron Neilson Compositing Supervisor
Art Jackson Sze Conceptual Illustrator
Visual Effects Johnny Duguid Visual Effects Coordinator
Lighting Mike Dittiacur Rigging Grip
Editing Robin Buday Assistant Editor
Visual Effects Kevin Martel Lead Animator
Costume & Make-Up Anna Seltzer Costume Assistant
Visual Effects Bastiaan Koch VFX Artist
Visual Effects Miles Friedman Visual Effects Coordinator
Costume & Make-Up Lisa Wujick Costumer
Camera Roger Wall Assistant Camera
Costume & Make-Up Kevin Kirkpatrick Prosthetic Makeup Artist
Visual Effects Jarrod Avalos Matchmove Supervisor
Lighting Jean-Pierre Nutini Electrician
Lighting Jarrett Buba Electrician
Art Richard Bennett Storyboard Artist
Art Isidoro Avila Set Dresser
Visual Effects C. Michael Easton Lead Animator
Visual Effects Tim Waddy CG Animator
Visual Effects Steve Jaworski Compositing Supervisor
Crew Cyrus Jam Sequence Supervisor
Visual Effects John Walker VFX Artist
Visual Effects Ruheene Masand Visual Effects Production Manager
Art Martin Charles Graphic Designer
Art Patrick T. Eagan Set Dresser
Art Carol Ann Napier Set Dresser
Lighting Tom Burnett Electrician
Camera Tommy Kerwick Jr. Dolly Grip
Camera John Murphy Dolly Grip
Crew John Giuliano Prop Maker
Art Phil Saunders Concept Artist
Lighting Daniel Zamora Electrician
Art Megan Greydanus Graphic Designer
Crew Kevin Sprout CG Supervisor
Camera John P. Shine Best Boy Grip
Camera Diego Mariscal Dolly Grip
Visual Effects Michael Maloney Compositing Supervisor
Visual Effects Michael Melchiorre Compositing Supervisor
Production Kate Amer Production Coordinator
Visual Effects Alexandra Weir Creature Technical Director
Visual Effects Chase Cooper Creature Technical Director
Visual Effects Henri Tan Creature Technical Director
Crew Scott Younkin Sequence Supervisor
Visual Effects Sean MacKenzie Stereoscopic Supervisor
Crew John Kilshaw CG Supervisor
Costume & Make-Up Mollie Kimball Whitson Costume Assistant
Visual Effects Matt Greig Compositing Supervisor
Visual Effects Tim Hey Compositing Supervisor
Visual Effects Jarom Sidwell Visual Effects Production Manager
Visual Effects Rufus Blow Creature Technical Director
Costume & Make-Up Jacquelyn Adamson Makeup Artist
Visual Effects Simon Cheung Senior Modeller
Visual Effects Chris Radcliffe Senior Modeller
Visual Effects Miguel A. Guerrero Modelling Supervisor
Visual Effects Garry Runke Visual Effects Technical Director
Lighting Michael Woodside Electrician
Camera Kai Wai Cheng Best Boy Grip
Costume & Make-Up Pat Moore-Theis Makeup Artist
Editing Marc Lulkin Colorist
Visual Effects Tim Teramoto Creature Technical Director
Crew Doug Sutton CG Supervisor
Visual Effects Ramachari Murali Visual Effects Technical Director
Art Ryan Jeremy Woodward Storyboard Artist
Camera Georgia Tornai Packard Camera Operator
Lighting Jacob Cottrell Lighting Technician
Art Lonam Fogleman Set Dresser
Visual Effects Jared Simeth Compositing Supervisor
Crew Lyndell Wolff Carpenter
Art Elizabeth Brown Sculptor
Costume & Make-Up Chris Newlander Costumer
Visual Effects Nicholas Markel Pre-Visualization Supervisor
Visual Effects Danielle Bemis Visual Effects Coordinator
Production Kerry Newberry Production Accountant
Art Kurtis Richmond Conceptual Design
Camera Christopher Flurry Second Assistant "B" Camera
Production Trinh Tran Production Assistant
Costume & Make-Up Lisa D. Quercioli Costumer
Costume & Make-Up Melissa E. Hollingsworth Tailor
Visual Effects Marion Davey Visual Effects Coordinator
Costume & Make-Up Pete White Costumer
Lighting Bob Dodd Electrician
Costume & Make-Up Christopher Trujillo Makeup Artist
Costume & Make-Up Brian Waltsak Makeup Artist
Crew Dietrich Hasse CG Supervisor
Costume & Make-Up Karen Young Costumer
Art T. Scott Elliott Set Dresser
Editing Katie Jordan Digital Intermediate
Lighting Eric Arnold Cortez Lighting Technician
Visual Effects Raphael A. Pimentel Animation Supervisor
Visual Effects Danielle Costa Visual Effects Production Manager
Visual Effects Stefan Braun CG Artist
Editing Luis Silva Digital Intermediate
Lighting Sean Murray Electrician
Visual Effects Geordie Martinez Creature Technical Director
Lighting Kevin Sears Lighting Artist
Costume & Make-Up Klara Farberov Costumer
Production Katy Russell Casting Assistant
Camera Daniel A Hernandez Digital Imaging Technician
Visual Effects Bojana Solomonova Vishemirski Visual Effects Coordinator
Lighting Michael Orbing Lighting Artist
Crew Mike Bain CG Supervisor
Costume & Make-Up Leslie Shayne Kohn Makeup Artist
Costume & Make-Up Christopher Patrick Makeup Artist
Costume & Make-Up Louise Young Makeup Artist
Art Trinity Tad Davis Art Department Assistant
Art Megg Fleck Art Department Assistant
Art Kira Qwan Art Department Assistant
Crew Billy Salsberg Carpenter
Crew Eric Johns Carpenter
Art Raul Rosario Construction Foreman
Art Zachary Zirlin Graphic Designer
Art Rocky De la Vega Painter
Art Chris Herrington Painter
Art Ted Wolff Painter
Crew Charles Chesser Prop Maker
Crew Jason Johns Prop Maker
Art Robert Elliott-Barry Props
Art Kendall Embrescia Props
Art Amy Giedraitis Props
Art Gary Lock Props
Art Ramona Messina Props
Art Scott Schneider Set Designer
Art Steve Auernhammer Set Dresser
Art Christopher Carcich Set Dresser
Art Eugene Doyle Set Dresser
Art Josh Drylie Set Dresser
Art Ram Goradia Set Dresser
Art Graham Griswold Set Dresser
Art Christopher Hayes Set Dresser
Art Dale Lotreck Set Dresser
Art Michael Mestas Set Dresser
Art Suzanne Mjartan Set Dresser
Art Orlando R. Montoya Set Dresser
Art James Sapienz Set Dresser
Art Piero Spadaro Set Dresser
Art Aaron Streiner Set Dresser
Art Robert P. Trujillo Set Dresser
Art Jim Mitchell Storyboard Artist
Art Pierre Barrera Swing
Costume & Make-Up Daniel Fortin Costume Assistant
Costume & Make-Up Adam Sabodish Costume Assistant
Costume & Make-Up Ali Tycast Costume Assistant
Costume & Make-Up Rob Overbeck Costume Assistant
Costume & Make-Up Kristi Hoffman Costumer
Camera Bryan P. Jones Assistant Camera
Camera Zak Hawley Assistant Camera
Camera Jason Rueda Assistant Camera
Camera Robert Hatfield Digital Imaging Technician
Camera Eric Steinig Dolly Grip
Lighting Ralph Bickford Electrician
Lighting Mike D. Fernandez Electrician
Lighting Lovell Ford Electrician
Lighting David Markey Electrician
Lighting Anthony M. Suarez Electrician
Lighting Nicholas D. Ward Electrician
Lighting Joey Bacharka Electrician
Lighting Myke Groves Electrician
Lighting Ron Zabarsky Lighting Technician
Lighting Ryan Elvira Rigging Grip
Lighting Dylan Kelling Rigging Grip
Production Seth Bellinger Casting Assistant
Production Becky Woodward Casting Assistant
Production Jennifer Yost Casting Assistant
Production Allie Levin Extras Casting
Production Jim Burleson Extras Casting Assistant
Production Joshua Fritel Extras Casting Assistant
Production Amanda L. Preputnik Extras Casting Assistant
Production Anne Reeves Extras Casting Assistant
Editing Ryan R. Moos 3D Editor
Editing Paul Alderman Assistant Editor
Visual Effects Omid Ensafi CG Artist
Visual Effects Ariel Loza CG Artist
Visual Effects Andreas Krieg CG Artist
Visual Effects Moritz Eiche Compositing Supervisor
Visual Effects Daniela Calafatello Creature Technical Director
Visual Effects Karin Cooper Creature Technical Director
Visual Effects David Dame Creature Technical Director
Visual Effects Scott Jones Creature Technical Director
Visual Effects Kevin Kelm Creature Technical Director
Visual Effects Walter Schulz Creature Technical Director
Visual Effects Lyon Liew Creature Technical Director
Visual Effects Eric Wong Creature Technical Director
Visual Effects Pete Kelly Lead Animator
Visual Effects Morgan Loomis Lead Animator
Lighting Tim Nassauer Lighting Artist
Visual Effects Davis Scott Porter Saunders Stereoscopic Supervisor
Visual Effects Brian Schumacher Stereoscopic Supervisor
Visual Effects Zachary J. Rose Visual Effects Coordinator
Visual Effects Peter Sjolander Visual Effects Coordinator
Visual Effects Andrew Ewert Visual Effects Coordinator
Visual Effects Tim Dalton Visual Effects Coordinator
Visual Effects Jane Kyung Lee Visual Effects Coordinator
Visual Effects Barry R. Tuttle Visual Effects Coordinator
Visual Effects Patrick Timmermann Visual Effects Coordinator
Visual Effects Janet Sharpe Visual Effects Production Manager
Visual Effects Sebastian H. Schmidt Visual Effects Technical Director
Art Steve Viola Title Designer
Crew Kathleen Breton-Collier Studio Teacher

Similar Movies