Anthony Edwards Harry Washello |
|
Mare Winningham Julie Peters |
|
John Agar Ivan Peters |
|
Lou Hancock Lucy Peters |
|
Mykelti Williamson Wilson |
|
Kelly Jo Minter Charlotta |
|
Kurt Fuller Gerstead |
|
Denise Crosby Landa |
|
Robert DoQui Fred the Cook |
|
O-Lan Jones Waitress |
|
Claude Earl Jones Harlan |
|
Alan Rosenberg Mike |
|
Danny De La Paz Transvestite |
|
Earl Boen Drunk Man in Diner |
|
Diane Delano Stewardess |
|
José Mercado Bus Boy from Diner |
|
Alan Berger New Person in Catering Truck |
|
Howard Swain Babbler |
|
Raphael Sbarge Chip (voice) |
|
Lucille Bliss Old Woman in Diner |
|
Cynthia Phillips Female Cop |
|
Chad S. Taylor Male Cop |
|
Edward Bunker Nightwatchman |
|
Brian Thompson Power Lifter |
|
Herbert Fair Leslie |
|
Tina Webster Girl in Aerobic Class |
|
Kirby Tepper Yuppie at Heliport |
|
Jenette Goldstein Beverly Hills Chick #1 |
|
Victoria Powells Beverly Hills Chick #2 |
|
Jordana Capra TV Anchorwoman |
|
Bruce Hayes T.V. Anchor Man |
|
Richard Biggs Brian Jones |
|
Peter Berg Band Member |
|
Chloe Amateau Schoolteacher |
|
Alan Dillard Lobster Man |
|
Tracy Britton Rape Victim (uncredited) |
|
Steve De Jarnatt Shot Man Who Falls on Sewer Grate (uncredited) |
|
Steve Hammond Passerby Mistaken for Pilot (uncredited) |
|
Linda Thomas Jogger (uncredited) |
|
Annie Wood Voice Actor |
Art | David L. Snyder | Conceptual Design |
Sound | Paul Haslinger | Original Music Composer |
Production | Derek Gibson | Producer |
Production | John Daly | Producer |
Art | Sean Haworth | Set Designer |
Art | Richard Hoover | Art Direction |
Camera | Theo van de Sande | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Shay Cunliffe | Costume Design |
Production | Graham Cottle | Co-Producer |
Production | Billy DaMota | Casting |
Costume & Make-Up | Gandhi Bob Arrollo | Makeup Designer |
Production | Lauren Lloyd | Casting |
Editing | Stephen Semel | Editor |
Visual Effects | Martin Jay Sadoff | Visual Effects Supervisor |
Sound | Edgar Froese | Original Music Composer |
Directing | Steve De Jarnatt | Director |
Writing | Steve De Jarnatt | Writer |
Sound | Michael John Bateman | Sound Editor |
Crew | Chris Howell | Stunts |
Crew | Paula Moody | Stunts |
Costume & Make-Up | Jeanne Van Phue | Key Hair Stylist |
Crew | Robbie Knott | Special Effects Coordinator |
Sound | Michael P. Redbourn | Supervising Sound Editor |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Christopher Horner | Production Design |
Art | Paige Augustine | Set Dresser |
Production | Eileen Stringer | Associate Producer |
Editing | Kathie Weaver | Editor |
Art | Dan Perri | Title Designer |
Art | Christine Bonnem | Set Dresser |
Art | Johnna Butler | Set Decoration |
Art | Pamela Marcotte | Assistant Art Director |
Art | Kara Hayak | Set Dresser |
Art | Winter Horton | Set Dresser |
Art | Rob Kaplin | Set Dresser |
Sound | Mortesa Rezvani | Sound Mixer |
Sound | Daniel Spence | Sound Editor |
Visual Effects | Jena Holman | Visual Effects Supervisor |