The Bourne Identity (2002)
Jason Bourne, der er blevet reddet med to kugler i ryggen, har fået totalt hukkommelsestab. Det går snart op for ham, at han bliver nødt til at finde ud af, hvem han er for at overleve. Han jages af mordere i et kapløb med tiden, samtidig opdager Bourne hurtigt, at han også har et udpræget dræberinstinkt.
Director:
Doug Liman
Writers:
Tony Gilroy, W. Blake Herron.
http://www.universalstudiosentertainment.com/the-bourne-identity/
Camera | Don Burgess | Additional Photography |
Art | Dan Weil | Production Design |
Production | Frank Marshall | Executive Producer |
Production | Joseph Middleton | Casting |
Production | Nathalie Chéron | Casting Associate |
Production | David Minkowski | Associate Producer |
Production | Matthew Stillman | Associate Producer |
Crew | Cyrille Hertel | Stunt Double |
Sound | John Powell | Original Music Composer |
Camera | Oliver Wood | Director of Photography |
Editing | Saar Klein | Editor |
Directing | Doug Liman | Director |
Production | Doug Liman | Producer |
Sound | Anna MacKenzie | Supervising ADR Editor |
Sound | Bunny Andrews | Music Editor |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Crew | Jim Pearson | Marine Coordinator |
Production | Richard N. Gladstein | Producer |
Sound | Christopher Assells | Sound Effects Editor |
Sound | Per Hallberg | Supervising Sound Editor |
Camera | Dan Mindel | Additional Photography |
Visual Effects | Philippe Hubin | Special Effects Supervisor |
Crew | Jean-Christophe Magnaud | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Pierre-Yves Gayraud | Costume Design |
Directing | Alexander Witt | Second Unit Director |
Writing | Tony Gilroy | Screenplay |
Art | Bettina von den Steinen | Supervising Art Director |
Visual Effects | Stefen Fangmeier | Visual Effects Supervisor |
Writing | Robert Ludlum | Author |
Production | Robert Ludlum | Executive Producer |
Writing | W. Blake Herron | Screenplay |
Production | Patrick Crowley | Producer |
Directing | Patrick Crowley | First Assistant Director |
Production | Andrew R. Tennenbaum | Co-Producer |
Production | Nancy Bishop | Casting |
Visual Effects | David Dwiggins | Visual Effects Producer |
Sound | Julianne Jordan | Music Supervisor |
Production | Kate Dowd | Local Casting |
Sound | Wendy Czajkowsky | ADR Mixer |
Crew | Linda Drake | Visual Effects Editor |
Crew | Radek Brůna | Stunts |
Camera | Adam Kowalski | Camera Operator |
Visual Effects | Fumi Mashimo | Lead Animator |
Visual Effects | Catherine Sudolcan | Visual Effects Producer |
Directing | Inès de la Bévière | Second Second Assistant Director |
Editing | Peter Ettinger | First Assistant Editor |
Sound | Mark L. Mangino | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Kay Georgiou | Key Hair Stylist |
Crew | Yan Dron | Stunts |
Crew | Alain Figlarz | Stunts |
Sound | Bernard Bats | Production Sound Mixer |
Art | Karel Vaňásek | Property Master |
Sound | Kimaree Long | Dialogue Editor |
Production | Claire Hammond | Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Patrick Girault | Hairstylist |
Sound | Bruce Fowler | Orchestrator |
Crew | Martin Hub | Stunt Coordinator |
Crew | Bianca Bezdek-Goodloe | Legal Services |
Editing | Thomas M. Harrigan | First Assistant Editor |
Camera | Charlet Recors | Aerial Camera |
Crew | Jean-Jacques Desplanque | Stunt Double |
Crew | Gareth Milne | Stunts |
Visual Effects | Steve Watson | 24 Frame Playback |
Camera | Martin De Chabaneix | Camera Loader |
Costume & Make-Up | Sarka Zvolenska | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Hana Kučerová | Costume Supervisor |
Art | Laurent Piron | Art Direction |
Art | Alexandrine Mauvezin-Bosque | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Catherine Boisgontier | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Christian Calviera | Costume Supervisor |
Art | Pascal Lavoué | Property Master |
Art | Fanny Stauff | Assistant Art Director |
Sound | Dan O'Connell | Foley |
Visual Effects | Mark Freund | Compositing Supervisor |
Art | Jana Chovancova | Art Department Coordinator |
Sound | Scott Millan | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael Hertlein | Foley Editor |
Crew | Nick Powell | Stunt Coordinator |
Sound | Julie Feiner | ADR Editor |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Sound | Perry Robertson | Sound Effects Editor |
Camera | Egon Endrényi | Still Photographer |
Sound | Bob Beemer | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Jiří Husák | Transportation Coordinator |
Sound | Lauren Stephens | Dialogue Editor |
Camera | Jaromír Šedina | Steadicam Operator |
Sound | Linda Lew | Foley Recordist |
Camera | Jeremy Braben | Aerial Director of Photography |
Production | David Koranda | Assistant Location Manager |
Production | T. David Pash | Production Manager |
Sound | Karen Baker Landers | Supervising Sound Editor |
Sound | Stephanie Flack | Dialogue Editor |
Crew | Michael Singer | Unit Publicist |
Directing | Claudine Strasser | Script Supervisor |
Sound | Chris Hogan | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Jean-Luc Russier | Key Makeup Artist |
Crew | Alexis Kinebanyan | Makeup Effects |
Production | Tink Ten Eyck | Production Supervisor |
Sound | Mark Choi | Sound Effects Editor |
Sound | Bruce Tanis | Sound Effects Editor |
Sound | Dan Hegeman | Sound Effects Editor |
Crew | Pamela Choules | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Peter Donen | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Darin McCormick-Millett | Visual Effects Producer |
Crew | Jean-Claude Lagniez | Stunt Coordinator |
Camera | Valentin Monge | Steadicam Operator |
Lighting | Mikaël Monod | Gaffer |
Production | Tommaso Pellicci | Location Manager |
Production | Kostas Kefalas | Location Manager |
Production | Marella Gambaro | Location Manager |
Camera | Steven Desbrow | Aerial Camera Technician |
Camera | Gil Pannetier | First Assistant Camera |
Art | Gary Hebert | Title Designer |
Crew | Richard Patterson | Digital Supervisor |
Crew | Sean T. Stratton | Post Production Supervisor |
Crew | Marc Leroyer | Armorer |
Costume & Make-Up | Jean-Christophe Spadaccini | Prosthetic Makeup Artist |
Production | Hilde Odelga | Production Coordinator |
Camera | Damien Auriol | Grip |
Sound | Pete Anthony | Conductor |
Editing | Stephen R. Sheridan | Color Timer |
Costume & Make-Up | Patricia Planche | Makeup Artist |
Visual Effects | Mamie McCall | Visual Effects Production Manager |
Editing | Liza D. Espinas | Associate Editor |
Sound | Jeff Glueck | Sound Engineer |
Sound | Tony Negrete | First Assistant Sound Editor |
Sound | James Ashwill | Foley Mixer |
Sound | Malcolm Luker | Scoring Mixer |
Art | Alain Darthou | Construction Coordinator |
Art | Fabien Pondevaux | Location Scout |
Art | Nathalie Sarret | Painter |
Art | Isabelle Kostic Crosley | Set Decoration Buyer |
Art | Jean-Marc Auriol | Standby Painter |
Camera | Jean-Pierre Deschamps | Key Grip |
Crew | James McKee Smith | Additional Music |
Art | Jerome Fortier | Head Carpenter |
Visual Effects | Matt Bouchard | CG Artist |
Crew | Václav Kocman | Driver |
Crew | Martin Grange | Picture Car Coordinator |
Crew | Whitney Scott Bain | Post Production Assistant |
Crew | Barbora Ruzicková | Set Production Assistant |
Crew | Fabrice Allan | Stand In |
Crew | Julien Pruvot | Transportation Captain |
Production | Jenny Panoutsopoulos | Unit Production Manager |
Crew | Miroslav Pavlík | Video Assist Operator |
Lighting | Jan Cermak | Best Boy Electric |
Lighting | Alexandre Diaz | Electrician |
Production | Gabriela Bártková | Production Accountant |
Sound | Pierre-Yves Bruneel | Boom Operator |
Visual Effects | Ken Dackermann | Digital Compositors |
Visual Effects | Sarah Peacock | Visual Effects Coordinator |
Art | Warren Drummond | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Loïc Barnier | Costumer |
Sound | Todd Egan | Assistant Sound Editor |
Production | Hunter S. Ellis | Post Production Coordinator |
Production | Vanessa Baker | ADR Voice Casting |
Camera | Hugues Espinasse | Clapper Loader |
Crew | Viktor Cervenka | Stunts |
Crew | Jindřich Klaus | Stunt Driver |
Sound | Lou Kleinman | Foley Editor |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Crew | Frédéric North | Pilot |
Editing | Mark Sachen | Color Timer |
Directing | Claire Letouze | Second Assistant Director |
Directing | Petr Němeček | Third Assistant Director |
Production | Julie Meunier | Assistant Production Coordinator |
Production | Caroline Mendez | Assistant Production Manager |
Sound | Kevin Connolly | Musician |
Camera | Boris Abaza | Assistant Camera |
Crew | Jiří Horký | Stunts |
Camera | Mario d'Orio | Best Boy Grip |
Crew | Jiří Šimberský | Stunt Double |
Production | Marie-Sylvie Caillierez | Extras Casting |
Editing | Glenn Cunningham | Assistant Editor |
Crew | Charlie Estepp | Stunt Driver |
Sound | Colin Cooper | ADR Recordist |
Camera | Libor Brůha | Focus Puller |
Production | Veronika Lencová | Location Assistant |
Crew | Guy Guermouh | Generator Operator |
Production | Patrick Corcoran | Executive Assistant |
Editing | Michael Healey | Digital Colorist |
Costume & Make-Up | Nathalie Suhard | Dresser |
Directing | Jeremy Moffett | Third Assistant Director |
Art | Thomas Lechevallier | Art Department Trainee |
Art | Jan Kotik | Graphic Designer |
Art | Benoît Sanson | Property Buyer |
Sound | Mario Lorenzo | Sound Supervisor |
Crew | Lawrence Michael | Special Effects Technician |
Visual Effects | Scott Hilton | Visual Effects Production Assistant |
Crew | Laurent Boismaré | Stunt Double |
Camera | Arnaud Delannoy | Second Assistant Camera |
Production | Melanie Boettcher | Accountant |
Production | Marie-Noëlle Hauville | Assistant Accountant |
Production | Jérôme Albertini | Assistant Unit Manager |
Production | Carolyn Garcia | Production Assistant |
Production | Marco Bergamaschi | Production Secretary |
Crew | Christopher A. Jackson | Technical Advisor |
Crew | Pascaline Girardot | Stunt Double |
Crew | Jan Holíček | Stunts |
Crew | Shifuji Shaurya Bharadwaj | Stunts |