Manden uden navn

Manden uden navn (2002)

ActionDramaMysteriumThriller

Jason Bourne (Damon), der er blevet reddet med to kugler i ryggen, har fået totalt hukkommelsestab. Det går snart op for ham, at han bliver nødt til at finde ud af, hvem han er for at overleve. Han jages af mordere i et kapløb med tiden, samtidig opdager Bourne hurtigt, at han også har et udpræget dræberinstinkt.

Director: Doug Liman
Writers: Tony Gilroy, W. Blake Herron.

Release Date: 2002-06-14
Status: Released
Run time: 118 min / 1:58
Budget: $60,000,000
Revenue: $214,034,224
Production Companies : Universal Pictures, Hypnotic, Kalima Productions GmbH & Co. KG, Stillking Films, The Kennedy/Marshall Company
Production Countries: United States of America, Germany, Czech Republic

IMDB

http://www.universalstudiosentertainment.com/the-bourne-identity/


Casts

Matt Damon
Jason Bourne
Franka Potente
Marie Helena Kreutz
Chris Cooper
Alexander Conklin
Clive Owen
The Professor
Brian Cox
Ward Abbott
Adewale Akinnuoye-Agbaje
Nykwana Wombosi
Gabriel Mann
Danny Zorn
Julia Stiles
Nicky Parsons
Walton Goggins
Research Tech
Josh Hamilton
Research Tech
Orso Maria Guerrini
Giancarlo
Tim Dutton
Eamon
Denis Braccini
Picot
Nicky Naudé
Castel
David Selburg
Marshall
Demetri Goritsas
Com Tech
Russell Levy
Manheim
Anthony Green
Security Chief
Hubert Saint-Macary
Morgue Boss
David Bamber
Consulate Clerk
Gwenaël Clause
Deauvage
Emanuel Booz
Taxi Driver
Philippe Durand
Morgue Attendant
Vincent Franklin
Rawlins
Paulette Frantz
Concierge
Thierry René
Wombosi Counselor
Roger Frost
Apfel
David Gasman
Deputy DCM
Harry Gilbert
Alain
Delphine Lanson
Alliance Secretary
William Cagnard
Davies
Kait Tenison
Bank Receptionist
Joseph Beddelin
Zurich Cop
Rainer Werner
Zurich Cop
Katie Thynne
Claudia
Aaron Lilly
Marine
Ronald Benefield
Marine
Bradley J. Goode
Marine
Troy Lenhardt
Marine
Joshua McNew
Marine
Joe Montana
Marine
John Pawlikowski
Marine
Michael Rix
Marine
Brad Rizer
Marine
Andrew Webster
Marine
Houston Williams
Marine
Alain Grellier
Salvi
Arnaud Henriet
Wombosi Bodyguard
Jean-Yves Bilien
Wombosi Bodyguard
Danny Erskine
Wombosi Bodyguard
Elwin 'Chopper' David
Wombosi Bodyguard

Crew

Camera Don Burgess Additional Photography
Art Dan Weil Production Design
Production Frank Marshall Executive Producer
Production Joseph Middleton Casting
Production Nathalie Cheron Casting Associate
Production David Minkowski Associate Producer
Production Matthew Stillman Associate Producer
Sound John Powell Original Music Composer
Camera Oliver Wood Director of Photography
Editing Saar Klein Editor
Directing Doug Liman Director
Production Doug Liman Producer
Sound Anna MacKenzie Supervising ADR Editor
Sound Bunny Andrews Music Editor
Sound Dino Dimuro Sound Effects Editor
Crew Jim Pearson Marine Coordinator
Production Richard N. Gladstein Producer
Sound Christopher Assells Sound Effects Editor
Sound Per Hallberg Supervising Sound Editor
Camera Dan Mindel Additional Photography
Visual Effects Philippe Hubin Special Effects Supervisor
Crew Jean-Christophe Magnaud Special Effects Coordinator
Costume & Make-Up Pierre-Yves Gayraud Costume Design
Directing Alexander Witt Second Unit Director
Writing Tony Gilroy Screenplay
Art Bettina von den Steinen Supervising Art Director
Visual Effects Stefen Fangmeier Visual Effects Supervisor
Writing Robert Ludlum Author
Production Robert Ludlum Executive Producer
Writing W. Blake Herron Screenplay
Production Patrick Crowley Producer
Directing Patrick Crowley First Assistant Director
Production Andrew R. Tennenbaum Co-Producer
Production Nancy Bishop Casting
Visual Effects David Dwiggins Visual Effects Producer
Sound Julianne Jordan Music Supervisor
Production Kate Dowd Local Casting
Sound Wendy Czajkowsky ADR Mixer
Crew Linda Drake Visual Effects Editor
Crew Radek Brůna Stunts
Camera Adam Kowalski Camera Operator
Visual Effects Fumi Mashimo Lead Animator
Visual Effects Catherine Sudolcan Visual Effects Producer
Directing Inès de la Bévière Second Second Assistant Director
Editing Peter Ettinger First Assistant Editor
Sound Mark L. Mangino Dialogue Editor
Costume & Make-Up Kay Georgiou Key Hair Stylist
Crew Alain Figlarz Stunts
Sound Bernard Bats Production Sound Mixer
Art Karel Vaňásek Property Master
Sound Kimaree Long Dialogue Editor
Costume & Make-Up Patrick Girault Hairstylist
Sound Bruce Fowler Orchestrator
Crew Martin Hub Stunt Coordinator
Crew Bianca Bezdek-Goodloe Legal Services
Editing Thomas M. Harrigan First Assistant Editor
Visual Effects Steve Watson 24 Frame Playback
Camera Martin De Chabaneix Camera Loader
Costume & Make-Up Sarka Zvolenska Set Costumer
Costume & Make-Up Hana Kučerová Costume Supervisor
Art Laurent Piron Art Direction
Art Sandrine Mauvezin Set Decoration
Costume & Make-Up Catherine Boisgontier Costume Supervisor
Costume & Make-Up Christian Calviera Costume Supervisor
Art Pascal Lavoué Property Master
Art Fanny Stauff Assistant Art Director
Sound Dan O'Connell Foley
Visual Effects Mark Freund Compositing Supervisor
Art Jana Chovancova Art Department Coordinator
Sound Scott Millan Sound Re-Recording Mixer
Sound Michael Hertlein Foley Editor
Crew Nick Powell Stunt Coordinator
Sound Julie Feiner ADR Editor
Sound John T. Cucci Foley Artist
Sound Perry Robertson Sound Effects Editor
Camera Egon Endrényi Still Photographer
Sound Bob Beemer Sound Re-Recording Mixer
Crew Jiří Husák Transportation Coordinator
Sound Lauren Stephens Dialogue Editor
Camera Jaromír Šedina Steadicam Operator
Sound Linda Lew Foley Recordist
Camera Jeremy Braben Aerial Director of Photography
Production David Koranda Assistant Location Manager
Production T. David Pash Production Manager
Sound Karen Baker Landers Supervising Sound Editor
Sound Stephanie Flack Dialogue Editor
Crew Michael Singer Unit Publicist
Directing Claudine Strasser Script Supervisor
Sound Chris Hogan Dialogue Editor
Costume & Make-Up Jean-Luc Russier Key Makeup Artist
Crew Alexis Kinebanyan Makeup Effects
Production Tink Ten Eyck Production Supervisor
Sound Mark Choi Sound Effects Editor
Sound Bruce Tanis Sound Effects Editor
Sound Dan Hegeman Sound Effects Editor
Crew Pamela Choules Visual Effects Editor
Visual Effects Peter Donen Visual Effects Supervisor
Visual Effects Darin McCormick-Millett Visual Effects Producer
Crew Jean-Claude Lagniez Stunt Coordinator
Camera Valentin Monge Steadicam Operator
Camera Charlet Recors Aerial Camera
Lighting Mikaël Monod Gaffer
Production Tommaso Pellicci Location Manager
Production Kostas Kefalas Location Manager
Production Marella Gambaro Location Manager
Camera Steven Desbrow Aerial Camera Technician
Camera Gil Pannetier First Assistant Camera
Art Gary Hebert Title Designer
Crew Sean T. Stratton Post Production Supervisor
Crew Marc Leroyer Armorer
Costume & Make-Up Jean-Christophe Spadaccini Prosthetic Makeup Artist
Production Hilde Odelga Production Coordinator
Camera Damien Auriol Grip
Sound Pete Anthony Conductor
Editing Stephen R. Sheridan Color Timer
Costume & Make-Up Patricia Planche Makeup Artist
Visual Effects Mamie McCall Visual Effects Production Manager
Editing Liza D. Espinas Associate Editor
Sound Jeff Glueck Sound Engineer
Sound Tony Negrete First Assistant Sound Editor
Sound James Ashwill Foley Mixer
Sound Malcolm Luker Scoring Mixer
Art Alain Darthou Construction Coordinator
Art Fabien Pondevaux Location Scout
Art Nathalie Sarret Painter
Art Isabelle Kostic Crosley Set Decoration Buyer
Art Jean-Marc Auriol Standby Painter
Camera Jean-Pierre Deschamps Key Grip
Crew James McKee Smith Additional Music
Art Jerome Fortier Head Carpenter
Visual Effects Matt Bouchard CG Artist
Crew Václav Kocman Driver
Crew Martin Grange Picture Car Coordinator
Crew Whitney Scott Bain Post Production Assistant
Crew Barbora Ruzicková Set Production Assistant
Crew Fabrice Allan Stand In
Crew Julien Pruvot Transportation Captain
Production Jenny Panoutsopoulos Unit Production Manager
Crew Miroslav Pavlik Video Assist Operator
Lighting Jan Cermak Best Boy Electric
Lighting Alexandre Diaz Electrician
Production Gabriela Bártková Production Accountant
Sound Pierre-Yves Bruneel Boom Operator
Visual Effects Ken Dackermann Digital Compositors
Visual Effects Sarah Peacock Visual Effects Coordinator
Writing Warren Drummond Storyboard
Costume & Make-Up Loïc Barnier Costumer
Sound Todd Egan Assistant Sound Editor
Production Hunter S. Ellis Post Production Coordinator
Production Vanessa Baker ADR Voice Casting
Camera Hugues Espinasse Clapper Loader
Editing Gary Burritt Negative Cutter
Crew Frédéric North Pilot
Directing Claire Letouze Second Assistant Director
Directing Petr Němeček Third Assistant Director
Production Julie Meunier Assistant Production Coordinator
Production Caroline Mendez Assistant Production Manager
Production Claire Hammond Casting Assistant
Sound Kevin Connolly Musician
Camera Boris Abaza Assistant Camera
Camera Mario d'Orio Best Boy Grip
Production Marie-Sylvie Caillierez Extras Casting
Editing Glenn Cunningham Assistant Editor
Crew Charlie Estepp Stunt Driver
Sound Colin Cooper ADR Recordist
Camera Libor Brůha Focus Puller
Production Veronika Lencová Location Assistant
Crew Guy Guermouh Generator Operator
Production Patrick Corcoran Executive Assistant
Editing Michael Healey Digital Colorist
Crew Richard Patterson Digital Supervisor
Costume & Make-Up Nathalie Suhard Dresser
Directing Jeremy Moffett Third Assistant Director
Art Thomas Lechevallier Art Department Trainee
Art Jan Kotik Graphic Designer
Art Benoît Sanson Property Buyer
Sound Mario Lorenzo Sound Supervisor
Crew Lawrence Michael Special Effects Technician
Visual Effects Scott Hilton Visual Effects Production Assistant
Crew Laurent Boismaré Stunt Double
Camera Arnaud Delannoy Second Assistant Camera
Editing Mark Sachen Color Timer
Production Melanie Boettcher Accountant
Production Marie-Noëlle Hauville Assistant Accountant
Production Jerome Albertini Assistant Unit Manager
Production Carolyn Garcia Production Assistant
Production Marco Bergamaschi Production Secretary
Crew Christopher A. Jackson Technical Advisor

Similar Movies