Øjnenes Hemmelighed (2009)
Argentina, 1974. Sagen om drabet på en smuk, ung kvinde sætter varige spor i Benjamín, der arbejder ved straffedomstolen. Han agter at opspore morderen med hjælp fra sin kollega, Sandoval, og sin nærmeste overordnede, den også meget smukke Irene, som han er håbløst forgabt i. 25 år senere skriver han en bog om hele miseren, og dét kaster nyt lys både over fortiden og hans egen fremtid. © Scope
Director: Juan José Campanella
Ricardo Darín Benjamín Espósito |
|
Soledad Villamil Irene Menéndez Hastings |
|
Pablo Rago Ricardo Morales |
|
Javier Godino Isidoro Gómez |
|
Guillermo Francella Pablo Sandoval |
|
Carla Quevedo Liliana Coloto |
|
Bárbara Palladino Compliment Girl |
|
Alejandro Abelenda Pinche Mariano |
|
Mario Alarcón Judge Fortuna Lacalle |
|
Rudy Romano Ordóñez |
|
Mariano Argento Romano |
|
Sebastián Blanco Pinche Tino |
|
Gabriela Daniell Alejandra Sandoval |
|
José Luis Gioia Inspector Báez |
|
Juan José Ortíz Agent Cardozo |
|
Kiko Cerone Molinari |
|
Fernando Pardo Sicora |
|
Maximiliano Trento Police Station Guard |
|
Sergio López Santana Jacinto Cáceres |
|
Elvio Duvini Juan Robles |
|
David Di Nápoli Notary Andretta |
|
Darío Valenzuela Foreman |
|
Alicia Haydée Pennachi Mother Gómez |
|
Carlos Mele Old man in Outhouse |
|
Iván Sosa Interrogator Warden |
|
Judith Buchalter Mother Irene |
|
Héctor La Porta Civil Guard Ministry of Social Welfare |
|
Liliana Cuomo Margarita |
|
Alejandro Pérez Thug |
|
Pedro Kochdilian Drunk Man #1 (uncredited) |
|
Oscar Sánchez Drunk Man #2 (uncredited) |
Production | Walter Rippell | Casting |
Sound | Federico Jusid | Original Music Composer |
Production | Gerardo Herrero | Executive Producer |
Production | Mariela Besuievsky | Producer |
Production | David Magdael | Publicist |
Directing | Juan José Campanella | Director |
Editing | Juan José Campanella | Editor |
Production | Juan José Campanella | Producer |
Writing | Juan José Campanella | Writer |
Writing | Eduardo Sacheri | Novel |
Writing | Eduardo Sacheri | Writer |
Sound | Muriel Cabeza | Sound Editor |
Production | Muriel Cabeza | Production Manager |
Crew | Aída Bortnik | Thanks |
Sound | José E. Caldararo | Foley Artist |
Sound | Esteban Golubicki | Foley Recordist |
Visual Effects | Marcelo G. García | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Horacio Mendoza | Simulation & Effects Artist |
Visual Effects | Rodrigo S. Tomasso | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Rodrigo S. Tomasso | Visual Effects Compositor |
Camera | Félix Monti | Director of Photography |
Crew | Félix Monti | Thanks |
Production | Vanessa Ragone | Executive Producer |
Sound | Emilio Kauderer | Original Music Composer |
Production | Axel Kuschevatzky | Associate Producer |
Art | Marcelo Pont Vergés | Art Direction |
Crew | Jorge Sesán | Property Master |
Production | Carolina Urbieta | Producer |
Production | Sebastián Mogordoy | Casting |
Production | Sebastián Mogordoy | Casting Assistant |
Lighting | Jaime Muschietti | Electrician |
Crew | Ricardo Freixa | Thanks |
Costume & Make-Up | Cecilia Monti | Costume Design |
Production | Federico Posternak | Production Manager |
Production | Federico Posternak | Line Producer |
Sound | Gonzalo Matijas | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Eduardo Poli | Assistant Makeup Artist |
Sound | José Luis Díaz | Sound |
Editing | Francisco Freixa | Assistant Editor |
Sound | Jaume Puig | Dolby Consultant |
Visual Effects | Martin López Funes | Additional Visual Effects |
Visual Effects | Pablo José Fuertes | Additional Visual Effects |
Sound | Ricardo Viñas | Dolby Consultant |
Crew | Alex Mathews | Makeup Effects |
Costume & Make-Up | Alex Mathews | Special Effects Makeup Artist |
Editing | Miguel P. Gilaberte | Digital Intermediate |
Camera | Maria Antolini | Still Photographer |
Sound | Francisco Rizzi | Foley Artist |
Sound | Leandro de Loredo | ADR Recordist |
Sound | Leandro de Loredo | Foley Recordist |
Costume & Make-Up | Lucila Robirosa | Makeup Artist |
Crew | Federico Cueva | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Federico Cueva | Special Effects Supervisor |
Sound | Vicente D'Elia | Foley Artist |
Crew | Marcelo Firmano | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Marcelo Firmano | Special Effects Supervisor |
Crew | Marcelo Firmano | Stunt Double |
Crew | Marcelo Firmano | Stunt Driver |
Crew | Marcelo Firmano | Weapons Master |
Sound | Anele Onyekwere | Music Editor |
Costume & Make-Up | Cecilia Larrea | Special Effects Makeup Artist |
Art | Augusto Latorraca | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Osvaldo Esperón | Hairstylist |
Art | Flor Colombatti | Art Department Coordinator |
Art | Juan Giribaldi | Assistant Art Director |
Directing | Valeria Pivato | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Natalia Rocca | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | María Navarro | Seamstress |
Costume & Make-Up | María Navarro | Wardrobe Assistant |
Lighting | Daniel Hermo | Gaffer |
Camera | Daniel Hermo | Grip |
Art | Juan Cavia | Set Designer |
Costume & Make-Up | Araceli Farace | Assistant Hairstylist |
Camera | Juan José Fernández | Key Grip |
Camera | Leonel Pazos Scioli | Digital Imaging Technician |
Visual Effects | Romina Lareu | Additional Visual Effects |
Visual Effects | Marcelo Santiago Yañes | Additional Visual Effects |
Camera | Juan Alejo Fernandez | Grip |
Sound | Bechen de Loredo | Foley Editor |
Sound | Carlos Garrido | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Norberto Poli | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Soledad Muñiz | Costume Assistant |
Production | Diego Igartua | Location Assistant |
Camera | Marcos Hastrup | Second Assistant Camera |
Art | Manuel Bullrich | Assistant Director of Photography |
Camera | Matías Nicolás | First Assistant Camera |
Camera | Miguel Caram | Camera Operator |
Camera | María Fernanda Mallo | Second Assistant Camera |
Visual Effects | Ignacio Suárez Rubio | Additional Visual Effects |
Art | Laura Guaragna | Set Dresser |
Directing | Fernando Alcalde | Assistant Director |
Art | Cecilia Jacquemin | Props |
Costume & Make-Up | Mariela Aracena | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Fernanda Cacivio | Assistant Makeup Artist |
Visual Effects | Demián Astur | VFX Artist |
Visual Effects | Matias Ezequiel Mastrogiano | VFX Artist |
Visual Effects | Juan Olivares | Digital Compositor |
Art | Federico Noejovich | Location Scout |
Sound | Rubén Piputto Santos | Sound Mixer |
Production | Ileana Rippel | Casting Assistant |
Visual Effects | Ignacio López Larsen | Additional Visual Effects |
Visual Effects | Ariel Hernán Sotomayor | Additional Visual Effects |
Directing | Juan Pablo Anselmi | Second Second Assistant Director |
Sound | Cecilia Pérez Riveros | Dialogue Editor |
Sound | Santiago Morone | Boom Operator |
Production | Daniela Alvarado | Delegated Producer |
Production | Guillermo Imsteyf | Producer's Assistant |
Directing | Milagros Hormazábal | Third Assistant Director |
Editing | Yolanda Hurtado | Online Editor |
Visual Effects | Mauro F. Serei | Animation |
Production | Martin Rago | Location Assistant |
Costume & Make-Up | Javier Alfonso | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Esther Barbini | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Mirta Castillo | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Oscar Rodríguez | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Mariela Andújar | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | María Paz Antonino | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Gabriela d'Agostino | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Mora Guazzone | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lucía Marachi Levy | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Cecilia Smith | Assistant Makeup Artist |
Directing | Marisol Freites | First Assistant Director |
Directing | Glenda Heevel | Second Assistant Director |
Directing | Juan Pablo Esquivel | Second Second Assistant Director |
Crew | Lucas Amado | Key Scenic Artist |
Art | Martín Batres | Graphic Designer |
Art | Cristian Fernandez | Painter |
Art | Ariel Frias | Assistant Property Master |
Art | Andrea Soledad San Martín | Graphic Designer |
Art | Sol Soto | Painter |
Art | Sebastián Osvaldo Vaina | Graphic Designer |
Sound | Boris Piñero | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Mauricio Leon | Special Effects Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Silvana Vega | Special Effects Makeup Artist |
Visual Effects | Hernán Bressan | Digital Compositor |
Visual Effects | Roberto J. Sanchez | VFX Artist |
Visual Effects | Alejandro Taylor | VFX Artist |
Visual Effects | Ezequiel Villanueva | Digital Compositor |
Camera | Guillermo Duckevich | Assistant Camera |
Production | Daniela Yawien | Location Assistant |