Dark City (1998)
John Murdoch vågner op på et fremmed hotel og finder gennem et anonymt telefonopkald ud af, at han er eftersøgt for en række brutale mord. Murdoch gribes af en isnende panik, for han ved ikke, hvordan han er havnet på hotellet, eller om han har begået mordene eller ej. Nogen har stjålet hans minder og efterladt et mikroskopisk blødende sår i panden som kvittering. Hvem eller hvad ligger bag den totale galskab i denne mærkelige og mørke by, hvor alle synes enten at lide af hukommelsestab eller at være blevet vanvittige? Forklaringen viser sig at være endnu mere skræmmende, end John kunne forstille sig.
Director:
Alex Proyas
Writers:
David S. Goyer, Alex Proyas, Lem Dobbs.
Rufus Sewell John Murdoch |
|
William Hurt Inspector Frank Bumstead |
|
Kiefer Sutherland Dr. Daniel P. Schreber |
|
Jennifer Connelly Emma Murdoch |
|
Richard O'Brien Mr. Hand |
|
Ian Richardson Mr. Book |
|
Bruce Spence Mr. Wall |
|
Colin Friels Det. Eddie Walenski |
|
John Bluthal Karl Harris |
|
Mitchell Butel Officer Husselbeck |
|
Melissa George May |
|
Frank Gallacher Chief Inspector Stromboli |
|
Ritchie Singer Hotel Manager / Vendor |
|
Justin Monjo Taxi Driver |
|
Nicholas Bell Mr. Rain |
|
Satya Gumbert Mr. Sleep |
|
Noah Gumbert Mr. Sleep Filming Double |
|
Frederick Miragliotta Mr. Quick |
|
Jeanette Cronin Stranger |
|
David Wenham Schreber's Assistant |
|
Peter Sommerfeld Stranger |
|
Timothy Jones Stranger |
|
Paul Livingston Assistant Stranger |
|
Michael Lake Assistant Stranger |
|
Alan Cinis Automat Cop |
|
Bill Highfield Automat Cop |
|
Terry Bader Mr. Goodwin |
|
Rosemary Traynor Mrs. Goodwin |
|
Edward Grant Hotel Manager |
|
Maureen O'Shaughnessy Kate Walenski |
|
Deobia Oparei Train Passenger |
|
Marques Johnson Station Master |
|
Doug Scroope Desk Sergeant |
|
Cinzia Coassin Waitress |
|
Anthony Kierann Murdoch's Dad |
|
Laura Keneally Murdoch's Mum |
|
Natalie Bollard Naked Woman |
|
Eliot Paton Matthew Goodwin |
|
Naomi van der Velden Jane Goodwin |
Camera | Dariusz Wolski | Director of Photography |
Production | Valerie McCaffrey | Casting |
Writing | David S. Goyer | Screenplay |
Sound | Brent Burge | ADR Editor |
Art | Patrick Tatopoulos | Production Design |
Production | Michael De Luca | Executive Producer |
Directing | Steve E. Andrews | First Assistant Director |
Sound | Trevor Jones | Original Music Composer |
Production | Andrew Mason | Producer |
Visual Effects | Andrew Mason | Visual Effects Supervisor |
Directing | Andrew Mason | Second Unit Director |
Production | Shauna Wolifson | Casting |
Art | Michelle McGahey | Art Direction |
Crew | Glenn Boswell | Stunt Coordinator |
Art | Brian Dusting | Property Master |
Directing | James McTeigue | Assistant Director |
Editing | Dov Hoenig | Editor |
Visual Effects | Marcus D'Arcy | VFX Editor |
Editing | Marcus D'Arcy | Additional Editor |
Writing | Alex Proyas | Screenplay |
Directing | Alex Proyas | Director |
Production | Alex Proyas | Producer |
Writing | Alex Proyas | Story |
Writing | Lem Dobbs | Screenplay |
Art | George Liddle | Production Design |
Costume & Make-Up | Liz Keogh | Costume Design |
Production | Vanessa Pereira | Casting |
Production | Leon Dudevoir | Production Executive |
Editing | Jason Ballantine | First Assistant Editor |
Camera | Ross Emery | Camera Operator |
Visual Effects | Ross Emery | VFX Director of Photography |
Production | Brian Witten | Executive Producer |
Art | Mark Sexton | Storyboard Artist |
Art | Richard Hobbs | Art Direction |
Sound | Frank Lipson | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Wizzy Molineaux | Makeup & Hair |
Directing | Rory Kilalea | Second Unit Director |
Production | Barbara Gibbs | Unit Production Manager |
Production | Barbara Gibbs | Line Producer |
Crew | Tyler Coppin | Dialogue Coach |
Crew | Shea Adams | Stunt Double |
Production | Joe Adams | Casting Assistant |
Directing | Topher Dow | Second Unit First Assistant Director |
Editing | Richard Learoyd | Additional Editor |
Costume & Make-Up | Lesley Vanderwalt | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Lesley Vanderwalt | Makeup Supervisor |
Editing | Matt Villa | First Assistant Editor |
Crew | Lee Biolos | Dialogue Coach |
Crew | Peter Collias | Scenic Artist |
Visual Effects | Jon Thum | 2D Supervisor |
Directing | Mojgan Khadem | Script Supervisor |
Camera | Damian Wyvill | Focus Puller |
Production | Lorelle Adamson | Production Coordinator |
Crew | Nigel Harbach | Stunt Double |
Crew | Tony Lynch | Stunt Double |
Sound | Roger Savage | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Roger Savage | Sound Supervisor |
Costume & Make-Up | Kerry Thompson | Costume Supervisor |
Directing | Emma Schofield | Second Assistant Director |
Sound | Mario Vaccaro | Foley Artist |
Art | Mark Stephens | Construction Coordinator |
Art | Pru Smith | Art Department Coordinator |
Art | Fiona Scott | Assistant Art Director |
Art | Paul Messer | Assistant Art Director |
Art | Marc Barold | Sculptor |
Art | David Chazan | Sculptor |
Art | Frazer East | Sculptor |
Art | Guido Helmstetter | Sculptor |
Art | Tony Lees | Sculptor |
Art | Paul Raymond | Sculptor |
Art | Sarah Light | Set Designer |
Art | Jennifer Carseldine | Set Designer |
Art | Axel Bartz | Set Designer |
Art | Judith Harvey | Set Designer |
Sound | Gerry Long | Foley Artist |
Sound | Phil Winters | Dialogue Editor |
Sound | Phil Winters | ADR Editor |
Sound | Ian McLoughlin | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ian McLoughlin | Sound Supervisor |
Sound | Michael Thompson | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Mara Bryan | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Mara Bryan | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Arthur Windus | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Arthur Windus | Visual Effects Producer |
Crew | Rocky McDonald | Stunt Coordinator |
Camera | Jasin Boland | Still Photographer |
Camera | Robert Agganis | Camera Operator |
Camera | Robert Agganis | Steadicam Operator |
Lighting | Reg Garside | Gaffer |
Production | Liz Mullinar | Casting |
Sound | Simon Leadley | Music Editor |
Directing | Sophie Fabbri-Jackson | Script Supervisor |
Crew | Glenn Suter | Stunt Double |
Production | Edweana Wenkart | Production Assistant |
Visual Effects | Ron Roberts | Visual Effects Compositor |
Lighting | Miles Jones | Electrician |
Visual Effects | Justin Martin | Animation |
Visual Effects | Val Wardlaw | Lead Animator |
Lighting | Matt Slattery | Gaffer |
Production | Fiona Searson | Publicist |
Sound | Gareth Vanderhope | Sound Effects Editor |
Crew | Gareth Vanderhope | Special Sound Effects |
Visual Effects | Sally Goldberg | Animation Supervisor |
Sound | David White | ADR Editor |
Sound | Steve Burgess | Foley Recordist |
Visual Effects | Alex Lemke | Visual Effects Compositor |
Crew | Annette van Moorsel | Stunts |
Production | Jennifer Leacey | Production Secretary |
Crew | John Bowring | Armory Coordinator |
Crew | Alex Matcham | Production Controller |
Art | Peter Pound | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Tina Gordon | Makeup & Hair |
Visual Effects | Tad Pride | Special Effects Supervisor |
Lighting | Gary Hill | Rigging Gaffer |
Art | Marta McElroy | Set Dresser |
Sound | David Lee | Sound Mixer |
Camera | Jem Rayner | Focus Puller |
Camera | Toby Copping | Key Grip |
Costume & Make-Up | Sheryl Pilkinton | Costumer |
Visual Effects | Michael Wood | VFX Director of Photography |
Production | Alice Lanagan | Production Runner |
Costume & Make-Up | Julie Barton | Wardrobe Supervisor |
Costume & Make-Up | Gloria Bava | Wardrobe Assistant |
Camera | Benn Hyde | Best Boy Grip |
Crew | Paul Gorrie | Pyrotechnician |
Crew | David Young | Special Effects Coordinator |
Crew | Mick Corrigan | Stunt Double |
Crew | Josef Schwaiger | Stunt Double |
Crew | Mick Van Moorsel | Stunt Double |
Camera | Michael Vivian | Dolly Grip |
Lighting | David Hunter | Lighting Technician |
Camera | Richard Michalak | Second Unit Director of Photography |
Visual Effects | Dan Kaufman | Lead Animator |
Lighting | Ian Barwick | Electrician |
Crew | Joanna Pullen | Propmaker |
Costume & Make-Up | Jane Flanders | Wardrobe Assistant |
Lighting | Alan Willis | Electrician |
Lighting | Colin Wyatt | Electrician |
Production | Judith Cruden | Extras Casting |
Crew | Zelie Bullen | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Azure Chapman | Wardrobe Assistant |
Camera | Margie McClymont | Clapper Loader |
Visual Effects | J.D. Cowles | Visual Effects Compositor |
Directing | Deborah Antoniou | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Kerry Lee Jury | Makeup & Hair |
Production | Serena Hunt | Production Runner |
Production | Maggie Lake | Production Coordinator |
Lighting | Marcus Watson | Electrician |
Editing | Arthur Cambridge | Color Grading |
Art | Matt Leary | Painter |
Crew | Lou Horvath | Stunt Double |
Sound | Vic Kaspar | Foley Editor |
Crew | Nigel King | Stunt Double |
Crew | Bob Bowles | Stunt Double |
Crew | Farren Visocchi | Stunt Double |
Crew | Isabelle Sada | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Nicole Spiro | Makeup & Hair |
Directing | Martin Hallman | Third Assistant Director |
Directing | Julian Ryan | Third Assistant Director |
Costume & Make-Up | Valérie Evans | Additional Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Sally Molineaux | Additional Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Annette Ribbons | Costumer |
Costume & Make-Up | Nicki Harrington | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Simone Hiley | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Helen Peacock | Wardrobe Assistant |
Art | Jaqueline Davies | Painter |
Art | Philippa Hagon | Painter |
Art | Matrin Lumsten | Painter |
Art | Angus MacDonald | Painter |
Art | Andy Robinson | Painter |
Art | Veronica Strelein | Painter |
Art | Matthew Tyson | Painter |
Art | Greg Yates | Painter |
Crew | Chris Norris | Propmaker |
Crew | Jo Thompson | Propmaker |
Crew | Dallas Wilson | Propmaker |
Art | Jon Stiles | Standby Carpenter |
Art | Tony Piliotis | Standby Painter |
Camera | Viv Scanu | Clapper Loader |
Camera | Michi Marosszeky | Clapper Loader |
Lighting | Ken Talbot | Electrician |
Lighting | Graham Ashwell | Electrician |
Lighting | Allan Willis | Electrician |
Camera | Lyddy Van Gyen | Focus Puller |
Camera | Paul Thompson | Key Grip |
Visual Effects | Elizabeth Carlon | Visual Effects Compositor |
Visual Effects | Sandip Kalsy | Animation |
Visual Effects | Andrew Quinn | Lead Animator |
Visual Effects | Noel Richards | Lead Animator |
Visual Effects | David Pride | Special Effects Supervisor |
Production | Dianne Brown | Accountant |
Production | Emma Jacobs | Producer's Assistant |
Production | Alistair Jenkins | Production Accountant |
Production | Trish Tring | Production Assistant |
Production | Tanya Brockmeier | Production Assistant |
Production | Corrine Long | Production Coordinator |
Production | Jason Bath | Production Secretary |
Production | Stefanie Kleinhenz | Production Secretary |
Art | Peter Doyle | Main Title Designer |
Production | Carolyn Baldwin | Casting Assistant |
Production | Henrie Stride | Casting Assistant |