House of Games (1987)
Director:
David Mamet
Writers:
David Mamet, Jonathan Katz.
Lindsay Crouse Dr. Margaret Ford |
|
Joe Mantegna Mike |
|
Mike Nussbaum Joey |
|
Lilia Skala Dr. Maria Littauer |
|
J.T. Walsh The Businessman |
|
Steven Goldstein Billy Hahn |
|
Jack Wallace Bartender |
|
Ricky Jay George |
|
William H. Macy Sgt. John Moran |
|
Meshach Taylor Mr. Dean |
|
John Pritchett Hotel Desk Clerk |
|
Scott Zigler Western Union Clerk |
|
Jacqueline de La Chaume Woman with Lighter |
|
Willo Hausman Girl with Book |
|
G. Roy Levin Poker Player |
|
Allen Soule Poker Player |
|
Johnny "Sugarbear" Willis Hotel Doorman |
|
Josh Conescu Garage Attendant |
|
Patricia Wolff Patient (Ford's Office) |
|
Paul Walsh Man in Restaurant |
|
Roberta Maguire Restaurant Hostess |
|
Karen Kohlhaas Prison Ward Patient |
|
Julie Mendenhall Late Student |
|
Rachel Cline Student |
Writing | David Mamet | Screenplay |
Directing | David Mamet | Director |
Production | Michael Hausman | Producer |
Directing | Michael Hausman | Second Assistant Director |
Sound | Anthony J. Ciccolini III | Supervising Sound Editor |
Sound | Douglas Axtell | Boom Operator |
Art | Derek R. Hill | Set Decoration |
Art | Randall Balsmeyer | Title Designer |
Directing | Ned Dowd | First Assistant Director |
Camera | Juan Ruiz Anchía | Director of Photography |
Lighting | Michael F. Barrow | Gaffer |
Editing | Barbara Tulliver | Assistant Editor |
Production | Kevin Hyman | Production Accountant |
Production | Lee R. Mayes | Unit Manager |
Editing | Trudy Ship | Editor |
Camera | George Mooradian | First Assistant Camera |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Camera | Henry Cline | Second Assistant Camera |
Writing | Jonathan Katz | Screenplay |
Costume & Make-Up | Dawn Johnson | Costumer |
Sound | Suzana Peric | Music Editor |
Art | Jeff Balsmeyer | Storyboard Artist |
Sound | Jeffrey Stern | Sound Editor |
Camera | Lars Larson | Grip |
Crew | Gregory W. Anderson | Driver |
Camera | Lorey Sebastian | Still Photographer |
Production | Ron Lynch | Location Manager |
Production | Jonathan Sheinberg | Head of Production |
Directing | Christine Wilson | Script Supervisor |
Crew | Robert G. Willard | Special Effects |
Sound | Thomas A. Gulino | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Sally Roberts | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Sally Roberts | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Pamela S. Westmore | Makeup Artist |
Art | Samara Schaffer | Property Master |
Art | Jeffrey P. Soderberg | Set Dresser |
Sound | John Pritchett | Sound Mixer |
Sound | Pam DeMetruis-Thomas | Assistant Sound Editor |
Camera | Martin Bosworth | Grip |
Camera | Chris Centrella | Dolly Grip |
Production | Patricia Wolff | Production Assistant |
Sound | Gail Showalter | Assistant Sound Editor |
Crew | Sheila Thompson | Craft Service |
Camera | Hugh McCallum | Best Boy Grip |
Art | J. Grey Smith | Leadman |
Sound | Alaric Jans | Original Music Composer |
Sound | Jacqueline Tager | Assistant Sound Editor |
Art | Michael Merritt | Production Design |
Costume & Make-Up | Nan Cibula | Costume Design |
Production | Lynn Wegenka | Key Production Assistant |
Sound | Suki Buchman | Assistant Sound Editor |
Camera | Bill Flick | Grip |
Lighting | Robert McClure | Electrician |
Production | Peter Hutcheson | Production Assistant |
Lighting | Greg White-Wiegand | Electrician |
Lighting | Quintin Woo | Electrician |
Production | Scott Zigler | Production Assistant |
Production | Cyrena Hausman | Casting |
Costume & Make-Up | Laurent Delouya | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Erin Lyons | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Gregory Villamil | Hairstylist |
Sound | Kathleen Earle Killeen | Assistant Sound Editor |
Sound | Marc S. Shaw | ADR Editor |
Lighting | Geoffrey Coburn | Electrician |
Lighting | Robert Diehl | Electrician |
Lighting | Mark Lorge | Electrician |
Lighting | Michael Sudmeier | Electrician |
Costume & Make-Up | Candace Blake | Wardrobe Assistant |
Crew | Jon McCarthy | Driver |
Production | Alexa Albert | Production Assistant |
Crew | Susan McBrine | Catering |
Production | Ivan Passer Jr. | Production Assistant |
Production | Deborah Pritchett | Production Office Coordinator |
Production | Cathy Sarkowsky | Production Office Coordinator |
Production | Susan Lee Smith | Publicist |
Lighting | John Merriman | Best Boy Electric |