Teknisk Uheld (1988)
Christy er stjernereporter og studievært på en TV-station, hvor hendes eksmand, Sully, er nyhedsredaktør. Efter et mindre nervesammenbrud rejser hun på en tvungen tropisk ferie, og møder her den charmerende Blaine som efter kort tid frier til hende. Ikke alene siger hun ja, men beslutter sig også til at sige sit job op og forlade Chicago. Da Sully hører om hendes planer, bliver han hurtigt klar over, at hverken han - eller nyhederne - kan undvære Christy...Og så tages de mindre fine metoder i brug., For i krig og kærlighed gælder alle kneb...
Director:
Ted Kotcheff
Writer:
Jonathan Reynolds
Kathleen Turner Christy Colleran |
|
Burt Reynolds John L. Sullivan IV |
|
Christopher Reeve Blaine Bingham |
|
Ned Beatty Roy Ridnitz |
|
Henry Gibson Ike Roscoe |
|
George Newbern Siegenthaler |
|
Al Waxman Berger |
|
Ken James Warden Terwilliger |
|
Barry Flatman Zaks |
|
Ted Simonett Tillinger |
|
Anthony Sherwood Carvalho |
|
Joe Silver Mordsini |
|
Charles Kimbrough The Governor |
|
Allan Royal Obregon |
|
Andre Mayers Jesse |
|
Bill Randolph Eric |
|
Monica Parker Jessica |
|
Fiona Reid Pamela Farbrother |
|
Laura Robinson Karen Ludlow |
|
Angelo Rizacos Ridnitz's Sidekick |
|
Tony Rosato Joker |
|
Jackie Richardson Abigail |
|
Laurie Paton Reporter |
|
Katya Ladan Reporter |
|
Corrine Koslo Yvonne |
|
Judah Katz Tillinger Sound Man |
|
Jason Blicker Sound Man |
|
Diane Douglass Upper Class Woman |
|
Noel Gray Nancy |
|
Jane Schoettle Booking Secretary |
|
Ida Carnevali Poor 'Yuppie' Mother |
|
Megan Smith-Harris Booking Secretary |
|
Cheryl Wilson SNN Anchor Person |
|
Arlene Mazerolle Hotel Receptionist |
|
C.J. Lusby Round Card Girl (uncredited) |
|
Richard Comar Governor's Aide |
|
Grant Cowan Crannock |
|
Wayne Fleming Bryce |
|
Jonathan Welsh Chaplain |
|
Bill Cotterell Rusty |
|
Jack Duffy Emil, the Waiter |
|
Warren Davis Reporter |
|
Rex Hagon Reporter |
|
Philip Akin Guard |
|
Patrick Patterson Guard |
|
Diana Douglas Upper Class Woman |
|
Megan Smith-Harris Booking Secretary (as Megan Smith) |
|
Philip Malotte 6'8' Cameraman |
|
Chick Roberts Cop |
|
James Loxley Anchorman |
|
Cheryl Wilson SNN Anchor Person (as Cheryl S. Wilson) |
|
Ray Landry SNN Anchor Person |
|
John Dee Old Man in Lobby |
|
Peter Walachy Tattooee |
|
John S. Davies Aide |
|
Eric Fink Butler |
|
Robert Morelli Waiter |
|
Heather Holmberg Business Woman (uncredited) |
|
Marlon Sterling Long Prison Guard (uncredited) |
Production | Lynn Stalmaster | Casting |
Production | Martin Ransohoff | Producer |
Writing | Ben Hecht | Writer |
Costume & Make-Up | Philip Leto | Hairstylist |
Production | Don Carmody | Executive Producer |
Art | Rose Marie McSherry | Set Decoration |
Art | Mark S. Freeborn | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Mary E. McLeod | Costume Design |
Sound | Michel Legrand | Original Music Composer |
Writing | Charles MacArthur | Writer |
Directing | Ted Kotcheff | Director |
Editing | Joan E. Chapman | Assistant Editor |
Editing | Thom Noble | Editor |
Costume & Make-Up | Teresa Robinson | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Katherine Southern | Key Makeup Artist |
Art | Charles Dunlop | Art Direction |
Lighting | Steve Danyluk | Gaffer |
Camera | François Protat | Director of Photography |
Art | Anne Pritchard | Production Design |
Sound | Richard Cadger | Sound Editor |
Sound | Wayne Griffin | Supervising Sound Editor |
Directing | Jim Kaufman | First Assistant Director |
Crew | Dwayne McLean | Stunt Coordinator |
Production | Peter Lavender | Extras Casting |
Editing | Susan Maggi | Assistant Editor |
Sound | Jane Tattersall | Sound Editor |
Art | Ed Hanna | Assistant Art Director |
Production | Joyce Kozy King | Production Manager |
Costume & Make-Up | David R. Beecroft | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Kim W. Chow | Wardrobe Master |
Crew | Shelley Cook | Utility Stunts |
Art | Don Miloyevich | Property Master |
Camera | Chris Helcermanas-Benge | Still Photographer |
Crew | Tristan Tondino | Scenic Artist |
Camera | Andy Chmura | Camera Operator |
Camera | Dave Sheridan | Clapper Loader |
Sound | Robin Leigh | Sound Editor |
Sound | Michael Rea | Assistant Sound Editor |
Writing | Jonathan Reynolds | Screenplay |
Directing | Susanna David | Continuity |
Sound | Peter McBurnie | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Diana Ladyshewsky | Assistant Hairstylist |
Camera | Bruce Macaulay | Still Photographer |
Directing | Stephen Andrzejewski | Second Second Assistant Director |
Art | Gustave Meunier | Property Buyer |
Editing | Larry Engelmann | Color Timer |
Sound | Steve Switzer | Boom Operator |
Directing | Blair Roth | Second Assistant Director |
Editing | Patricia A. Galvin | Assistant Editor |
Art | Daniel R. Bradette | Assistant Set Decoration |
Editing | Peter Ransohoff | Assistant Editor |
Crew | Reet Puhm | Scenic Artist |
Lighting | Ray Boyle | Gaffer |
Camera | Michael Kohne | Key Grip |
Sound | Donna Powell | Assistant Sound Editor |
Camera | Thom Ryan | Focus Puller |
Directing | Janet Spiegel | Third Assistant Director |
Crew | Tony Parkins | Carpenter |
Art | Frances Semple | Painter |
Sound | John Laning | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Stacey Coker | Wardrobe Master |
Costume & Make-Up | Gail Filman | Assistant Costume Designer |
Production | Cindy Burden | Production Secretary |
Production | Jim Mathews | Production Accountant |
Production | Deborah Zwicker | Production Coordinator |