Chuck Norris Sheriff Dan Stevens |
|
Ron Silver Dr. Tom Halman |
|
Toni Kalem Alison Halman |
|
Brian Libby John Kirby |
|
Steven Keats Dr. Philip Spires |
|
William Finley Dr. Paul Vaughn |
|
Stephen Furst Charlie |
|
Stephanie Dunnam Nancy Halman |
|
Joyce Ingle Mrs. Sims |
|
Jay De Plano Biker Leader |
|
Lillette Zoe Raley Tatooed Biker Mama |
|
Mike Johnson Biker at Cafe |
|
Linda Tatum Biker Mama at Bar |
|
Kathleen Lee Biker Mama at Bar |
|
Desmond Dhooge Jimmy the Guard |
|
Joe Farago Emergency Room Doctor |
|
John Barrett Institute Doctor |
|
Paula Selzer Waitress |
|
Sandy Lang Sheriff's Deputy |
|
Sonny Jones Sheriff's Deputy |
|
Russel Higgenbotham Boy at the House |
|
Eddie Galt Boy at the House |
|
David Unger Boy at the House |
Sound | Donald W. Ernst | Music Editor |
Costume & Make-Up | Elizabeth McBride | Wardrobe Supervisor |
Editing | John Carnochan | Assistant Editor |
Production | Paul Lewis | Unit Production Manager |
Production | Paul Lewis | Executive In Charge Of Production |
Editing | Richard C. Meyer | Editor |
Art | Derek R. Hill | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Del Armstrong | Makeup Artist |
Production | Anthony B. Unger | Producer |
Production | Caro Jones | Casting |
Sound | Peter Bernstein | Original Music Composer |
Camera | Neil Roach | Director of Photography |
Sound | Michael Hilkene | Supervising Sound Editor |
Editing | Steve Schoenberg | Assistant Editor |
Camera | Robert C. Jessup | Director of Photography |
Crew | Aaron Norris | Stunts |
Crew | Aaron Norris | Stunt Coordinator |
Production | Aaron Norris | Associate Producer |
Crew | Rick Prieto | Stunts |
Directing | Michael Miller | Director |
Visual Effects | Jack Bennett | Special Effects Supervisor |
Directing | Joyce King | Script Supervisor |
Production | Andy Howard | Co-Producer |
Crew | Dean Raphael Ferrandini | Stunts |
Crew | Don Pike | Stunts |
Crew | Eli Cummins | Stunts |
Crew | Autry Ward | Stunts |
Crew | Troy Ward | Stunts |
Crew | Steve Ward | Stunts |
Writing | Joseph Fraley | Writer |
Sound | Tom Cornwell | Sound Editor |
Crew | Randy Fife | Stunts |
Art | Jack Marty | Art Direction |
Lighting | Robert Driskell | Gaffer |
Directing | Alice West | Second Assistant Director |
Crew | Jay De Plano | Stunts |
Editing | Ann E. Mills | Associate Editor |
Sound | John Kline | Sound Editor |
Sound | Russ Tinsley | Sound Editor |
Camera | Don Reddy | Camera Operator |
Sound | Don Broughton | Boom Operator |
Art | E.W. Bradford | Construction Coordinator |
Sound | Joe Melody | Sound Editor |
Crew | Alvin Milliken | Transportation Captain |
Camera | Jim Coe | Still Photographer |
Crew | Ron Kern | Transportation Co-Captain |
Sound | Tom E. Dahl | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michael Jiron | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Vern Poore | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Robert P. Cohen | First Assistant Director |
Production | J. Daniel Dusek | Location Manager |
Sound | Mark Goldenberg | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Pat Grover | Hairstylist |
Sound | Peter Harrison | Sound Editor |
Crew | Billy Milliken | Transportation Co-Captain |
Sound | Robert Wald | Sound Mixer |
Crew | John Barrett | Stunts |
Crew | Darwin Benjamin | Stunts |
Crew | Mike Johnson | Stunts |
Camera | Lynn Lockwood | First Assistant Camera |
Art | Mike Parsons | Property Master |
Art | Floyd Smith | Props |
Camera | Larry Langley | Best Boy Grip |
Camera | Johnny Smith | Grip |
Costume & Make-Up | Christy Haines | Costumer |
Crew | Dennis Ward | Stunts |
Crew | Malcolm Lomax | Stunts |
Crew | Sandy Lang | Stunts |
Crew | Janet Jillio | Stunts |
Crew | Joe Hamilton | Stunts |
Crew | The Great John L. | Stunts |
Camera | Tony Poston | Key Grip |
Sound | Bill Thiederman | Sound Editor |
Sound | Christopher Ishii | Sound Editor |
Camera | Chris Espeset | Dolly Grip |
Camera | Ron Ferguson | Second Assistant Camera |
Sound | Robert Pearson | Sound Editor |
Camera | Gerrit Gerritson | Dolly Grip |
Camera | Curtis Bingham | Best Boy Grip |
Production | Robbie Gensler | Production Coordinator |
Production | Karen A. Hall | Production Secretary |
Production | Bea Lindzon | Local Casting |