Whiskey Tango Foxtrot (2016)
Kim Baker beslutter sig for at droppe det kedelige, forudsige liv som skrivebordsjournalist og melder sig til at være krigskorrespondent i Afganistan. Kort tid efter ankommer hun til Kabul, lige dele chokeret over den heksekedel hun er havnet i og fascineret af dette mystiske land. Det skulle kun have været et kort ophold, men Kim bliver totalt forelsket i jobbet.
Directors: Glenn Ficarra, John Requa.
Tina Fey Kim Barker |
|
Margot Robbie Tanya Vanderpoel |
|
Billy Bob Thornton General Hollanek |
|
Martin Freeman Iain MacKelpie |
|
Josh Charles Chris |
|
Alfred Molina Ali Massoud Sadiq |
|
Christopher Abbott Fahim Ahmadzai |
|
Nicholas Braun Tall Brian |
|
Sheila Vand Shakira |
|
Evan Jonigkeit Coughlin |
|
Ava Del Cielo Elena |
|
Lauren Chavez-Myers Woman with Penicillin Scrip |
|
Monique Candelaria Geri's Receptionist |
|
Dylan Kenin Antoine |
|
Stephen Peacocke Nic |
|
Scott Takeda Ed Faber |
|
Sterling K. Brown Sgt. Hurd |
|
Soledad O'Brien Soledad O'Brien |
|
Stafford Douglas Sgt. Gundacker |
|
Zarif Kabier Ass Pincher (as Zarif Muhammed Sadiqi) |
|
Monica Sanchez Woman in Suit |
Production | Ian Bryce | Producer |
Crew | Charles Croughwell | Stunt Coordinator |
Crew | Tim Sitarz | Stunts |
Writing | Kim Barker | Book |
Production | Bernard Telsey | Casting |
Camera | Xavier Grobet | Director of Photography |
Production | Lorne Michaels | Producer |
Production | Tina Fey | Producer |
Directing | Glenn Ficarra | Director |
Directing | John Requa | Director |
Art | Beth Mickle | Production Design |
Production | Jo Edna Boldin | Casting |
Production | Jeffrey Harlacker | Associate Producer |
Sound | Jay Peck | Foley Artist |
Sound | Wyatt Sprague | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Tania McComas | Makeup Department Head |
Editing | Kevin Bailey | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Keith Sayer | Makeup Artist |
Production | Tiffany Little Canfield | Casting |
Sound | Nick Urata | Original Music Composer |
Crew | Anthony Martins | Stunts |
Writing | Robert Carlock | Writer |
Production | Eric Gurian | Executive Producer |
Art | Elise G. Viola | Art Direction |
Costume & Make-Up | Lisa Lovaas | Costume Design |
Costume & Make-Up | Claire Sandrin | Set Costumer |
Crew | Omid Zader | Stunts |
Art | Anthony Syracuse | Construction Coordinator |
Sound | Susan Dudeck | ADR Supervisor |
Camera | Frank Masi | Still Photographer |
Sound | Jac Rubenstein | Dialogue Editor |
Editing | Matt Blackshear | Digital Intermediate |
Art | Lisa K. Sessions | Set Decoration |
Crew | Stan Blackwell | Special Effects Coordinator |
Camera | Hans Bjerno | Helicopter Camera |
Costume & Make-Up | Laura Wolford | Costume Supervisor |
Directing | Monika Petrillo | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Sara Roybal | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Darryl Garcia Jr. | Set Costumer |
Lighting | James R. Tynes | Gaffer |
Sound | Philip Tallman | Music Editor |
Crew | Michael Hilow | Stunts |
Sound | David Metzner | Music Editor |
Sound | Jason Ruder | Music Supervisor |
Camera | Zachary Sieffert | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Daina Daigle | Hair Department Head |
Editing | Jan Kovac | Editor |
Editing | Monique Eissing | Digital Intermediate |
Costume & Make-Up | Mike Mekash | Makeup Artist |
Production | Charlie Gogolak | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Liz Pecos | Set Costumer |
Sound | Lawrence Zipf | Foley |
Costume & Make-Up | Alethea McElroy | Set Costumer |
Crew | David Rowden | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Marcos Santos Diaz | Key Hair Stylist |
Art | Alicia Castro Chicol | Art Department Coordinator |
Production | Marie A. Kohl | Casting Associate |
Art | Kris Peck | Property Master |
Sound | Igor Nikolic | Foley |
Sound | Rick Chefalas | First Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Chrissy Callan | Assistant Costume Designer |
Production | Sam Grey | Co-Producer |
Art | Derek Jensen | Art Direction |
Art | Ali McKenna | Set Decoration |
Production | Conrad Woolfe | Casting Associate |
Lighting | James F. Cornick | Rigging Gaffer |
Lighting | Mark Steinig | Rigging Grip |
Lighting | Jeff Andrus | Rigging Grip |
Camera | Gabriel Pfeiffer | First Assistant Camera |
Visual Effects | John Weckworth | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Monte Haught | Hair Department Head |
Production | Hannah Christ | Researcher |
Crew | Laurence Chavez | Stunts |
Production | Regan Riskas | Associate Producer |
Crew | Richard Nunez | Stunts |
Crew | Katie Eischen | Stunt Double |
Crew | Laurence Todd Rosenthal | Stunts |
Crew | Trina Siopy | Stunt Driver |
Crew | Joshua Croughwell | Stunts |
Production | Bryce Warren | Production Assistant |
Crew | Austen Brewer | Stunt Double |
Crew | Jay Torrez | Stunts |
Crew | Abraham Justice | Stunts |