Goodnight Mommy (2014)
'Goodnight Mommy' - med den mere poetiske, østrigske originaltitel 'Ich seh, Ich seh' - er en iskold, intens og atmosfæremættet arthouse-gyser om magtkampen mellem børn og forældre. Hovedpersonerne er to enæggede tvillinger, der tilsyneladende bor helt alene med deres mor i et overdesignet glashus langt ude i en skov. Da tvillingernes ophav kommer hjem fra en ansigtsoperation med hovedet skjult i bandager, begynder de at overbevise hinanden om, at det ikke længere er deres rigtige mor.
Directors:
Veronika Franz, Severin Fiala.
Writers:
Veronika Franz, Severin Fiala.
Elias Schwarz Elias |
|
Lukas Schwarz Lukas |
|
Susanne Wuest Mother |
|
Hans Escher Priest |
|
Elfriede Schatz Red Cross Collector #1 |
|
Karl Purker Red Cross Collector #2 |
|
Georg Deliovsky Pizza Supplier |
|
Christian Steindl Mesner |
|
Christian Schatz Farmer |
|
Erwin Schmalzbauer Accordion God |
|
Michael Ande Werner von Trapp |
|
Ruth Leuwerik Baronin von Trapp |
Crew | Michael Haneke | Thanks |
Costume & Make-Up | Martha Ruess | Key Makeup Artist |
Camera | Martin Gschlacht | Director of Photography |
Sound | Erik Mischijew | Sound Designer |
Sound | Matz Müller | Sound Designer |
Production | Ulrich Seidl | Producer |
Production | Ulrich Seidl | Unit Manager |
Writing | Veronika Franz | Screenplay |
Directing | Veronika Franz | Director |
Editing | Michael Palm | Editor |
Production | Louis Oellerer | Production Manager |
Production | Louis Oellerer | Line Producer |
Sound | Martin Langenbach | Foley Artist |
Production | Eva Roth | Casting |
Costume & Make-Up | Tanja Hausner | Costume Designer |
Production | Martin Repka | Supervising Producer |
Crew | Tissi Brandhofer | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Tissi Brandhofer | Special Effects Supervisor |
Writing | Severin Fiala | Screenplay |
Directing | Severin Fiala | Director |
Sound | Tobias Fleig | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Rainer Heesch | Dialogue Editor |
Sound | Rainer Heesch | ADR Editor |
Costume & Make-Up | Roman Braunhofer | Key Makeup Artist |
Production | Richard Lormand | Publicist |
Art | Hannes Salat | Production Design |
Sound | Lionel Guenoun | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Robert Stopfer | Camera Operator |
Camera | Robert Stopfer | Steadicam Operator |
Camera | Nino Volpe | Assistant Camera |
Camera | Markus Eckert | Steadicam Operator |
Crew | Linus Lau | Compositor |
Crew | Stefan Rüll | Legal Services |
Sound | Sebastian Heyser | Foley Editor |
Editing | Birgit Bergmann | Assistant Editor |
Sound | Klaus Kellermann | Sound Designer |
Directing | Christian Hoyer | First Assistant Director |
Sound | Olga Neuwirth | Original Music Composer |
Sound | Olga Neuwirth | Music Editor |
Sound | Olga Neuwirth | Music |
Art | Hubert Klausner | Production Design |
Sound | Christoph Wieczorek | Foley Mixer |
Sound | Daniel Gilde | ADR Recordist |
Production | Christina Stadler | Production Driver |
Visual Effects | Martin Stegmayer | Visual Effects Supervisor |
Sound | Stefan Rosensprung | Boom Operator |
Sound | Lukas Spielvogel | ADR Recordist |
Crew | Suli Rakicky | Special Effects |
Crew | Roman Schneller | Special Effects |
Visual Effects | Adriana Colonna | Visual Effects |
Visual Effects | Lukas Kampichler | Visual Effects |
Visual Effects | Harald Gruber | Digital Compositor |
Visual Effects | Michael Krocan | Visual Effects |
Editing | Reinhard Feichtinger | Digital Conform Editor |
Editing | Barbara Seidler | Assistant Editor |
Sound | Christoph Amann | Sound Mixer |
Sound | Oliver Brunbauer | Recording Supervision |
Sound | Peter Plessas | Music Editor |