Downsizing (2017)
En norsk forsker har fundet løsningen på menneskehedens største trussel om overbefolkning. Man skal skrumpe verdens befolkning. Opfindelsen får dog det værste frem i folk, der hurtigt kan lugte en let mulighed for at få et liv, hvor penge har langt større værdi. Det samme gør ægteparret Paul og Audrey, som vælger at lade sig ’nedskalere’.
Director:
Alexander Payne
Writers:
Jim Taylor, Alexander Payne.
Matt Damon Paul Safranek |
|
Christoph Waltz Dusan Mirkovic |
|
Hong Chau Ngoc Lan Tran |
|
Kristen Wiig Audrey Safranek |
|
Rolf Lassgård Dr. Jorgen Asbjørnsen |
|
Ingjerd Egeberg Anne-Helene Asbjørnsen |
|
Udo Kier Konrad |
|
Søren Pilmark Dr. Andreas Jacobsen |
|
Jason Sudeikis Dave Johnson |
|
Maribeth Monroe Carol Johnson |
|
Jayne Houdyshell Paul's Mother |
|
Phil Reeves Audrey's Dad Larry |
|
James Van Der Beek Anesthesiologist |
|
Alison J. Palmer Anesthesiologist's Wife |
|
Tim Driscoll Good Friend Tim |
|
Kristen Thomson Good Friend Gina |
|
Kevin Kunkel Buddy Kevin |
|
Patrick Gallagher Drunk Guy at Bar |
|
Linda M. Anderson Realtor |
|
John Reynolds Estate Sale Buyer |
|
Carmen Orellana Meat Cutter Carmen |
|
David Noonen Meat Cutter Dave |
|
Bob Bezousek Omaha Steaks Bob |
|
Ana Marie Cox TV Pundit |
|
Roland Martin TV Pundit |
|
Milo Goodman Mortgage Broker |
|
Dave Sokolowski Friend at Bar |
|
Michael Heathcote Carrying Box Carrier |
|
Martha Girvin Curious Reunion Friend |
|
Brendan Beiser Reunion Friend |
|
Alison Brooks Reunion Friend |
|
Paul Constable Reunion Friend |
|
Neil Patrick Harris Jeff Lonowski |
|
Laura Dern Laura Lonowski |
|
Niecy Nash Leisureland Salesperson |
|
Margo Martindale Woman on Shuttle |
|
Kerri Kenney Single Mom Kristen |
|
Donna Lynne Champlin Leisureland Administrator |
|
Don Lake Leisureland Guide Matt |
|
Mary Kay Place Land's End Customer (voice) |
|
Sherry Mandujano Waiting Room Nurse |
|
Kimberly Kodatsky Treatment Room Nurse |
|
Larry Mannell Downsizing Supervisor |
|
Kerry-Lee Finkle Downsizing Nurse |
|
Natasha Bromfield Recovery Room Nurse |
|
Raffaele Brereton Leisureland Orderly |
|
Damiãn Garth Brown Leisureland Orderly |
|
Jermaine Otis Granville Leisureland Orderly |
|
Jeffrey Sinclair Leisureland Orderly |
|
Richard D. Leko Woman on Shuttle's Son |
|
Jon De Leon Keepsake Box Mover |
|
Howard J. Davis Keepsake Box Mover |
|
Maryam Moshiri BBC Anchor |
|
Bill Coulter Brian Fakler |
|
Jeff Clarke Divorce Lawyer |
|
Juan Carlos Velis Call Center Co-Worker |
|
Paul Mabon Olive Garden Roger |
|
Veena Sood Leislureland Housewife |
|
Nick Douzenis Greek Party Guest |
|
Spiros Kontos Greek Party Guest |
|
Maria Kontou Greek Party Guest |
|
Peter Melatos Greek Party Guest |
|
Loukia Papadapoulos Greek Party Guest |
|
Paul Landais Spaniard |
|
Rodrigo Salera Spaniard |
|
Salvador Sindoni Spaniard |
|
Balaram Vilchis Spaniard |
|
Ann Bordwine Beeder Cool Woman at Dusan's Party |
|
Kathryn Aboya Dose Girl at Dusan's Party |
|
Brigette Lundy-Paine Dusan's Girlfriend |
|
Kristina Cocoli Dusan's Party Girl |
|
Lina Shekhovtsova Dusan's Party Girl |
|
Jeffrey R. Smith Guy at Dusan's Party |
|
Pepe Serna Señor Cárdenas |
|
Rose Bianco Gladys |
|
Lidia Perez Ringworm Mother |
|
Ramon Marroquin Ringworm Father |
|
Cicela Bravatti Bickering Deaf Couple |
|
Jorge Tello Bickering Deaf Couple |
|
Pamela Archer Alondra Resident |
|
Dalila Gamboa Diaz Alondra Resident |
|
Margareta Pettersson Solveig Edvardsen |
|
Joaquim de Almeida Conference Director Dr. Pereira |
|
Cameron Geddes Little Ronni |
|
Bjørnar Egede-Nissen Torvald |
|
Warren Belle Tunde |
|
George B. Seremba Asbjørnsen's Colleague |
|
Christoph Friedrich Richter Norway Colony Scientist |
|
Michaela Sanielevici Norway Colony Scientist |
|
Caroline Andersen Colony Member |
|
Erik Andersen Colony Member |
|
Solveig Barber Colony Member |
|
Aaron Befus Colony Member |
|
Bent Brakas Colony Member |
|
Steve Fievet Colony Member |
|
Jahkeil Goldson Colony Member |
|
David Gudjonsson Colony Member |
|
Marianne Haldorsen Colony Member |
|
Jani Hamalainen Colony Member |
|
Ida Linckert Hertzman Colony Member |
|
Erik Irwin Colony Member |
|
Anastasia Kharlamova Colony Member |
|
Ksenia Daniela Kharlamova Colony Member |
|
Aleksander Krogevoll Colony Member |
|
Elizabeth Jeanne le Roux Colony Member |
|
Tero Konttinen Colony Member |
|
Raimo Kurppa Colony Member |
|
Kristin Lyssand Colony Member |
|
Mark Makivirta Colony Member |
|
Sari Miettinen Colony Member |
|
Tanya Missirlian Colony Member |
|
Antti Muhunen Colony Member |
|
Kent Nielsen Colony Member |
|
Riita Nikolakakos Colony Member |
|
Velva Nystrom Colony Member |
|
Thomas Paloheimo Colony Member |
|
Lars Paronen Colony Member |
|
Jacob Pettersson Colony Member |
|
Kimberly Rowntree Colony Member |
|
Jorgen Runas Colony Member |
|
Michael Skretteberg Colony Member |
|
Tomas Straum Colony Member |
|
Kari Svenneby Colony Member |
|
Alari Tork Colony Member |
|
Thomas Wicks Colony Member |
|
Kristina Yedlitska Colony Member |
|
Hélène Cardona Newscaster (uncredited) |
Crew | Heidi Vogel | Post Production Supervisor |
Camera | Phedon Papamichael | Director of Photography |
Art | Doug J. Meerdink | Art Direction |
Writing | Jim Taylor | Screenplay |
Production | Jim Taylor | Producer |
Production | Mark Johnson | Producer |
Costume & Make-Up | Christine Beveridge | Makeup Artist |
Directing | K.C. Hodenfield | First Assistant Director |
Camera | François Dagenais | Second Unit Director of Photography |
Editing | Joe Bini | Additional Editing |
Crew | Marco Bianco | Stunts |
Production | Diana Pokorny | Executive Producer |
Production | Diana Pokorny | Unit Production Manager |
Sound | Tony Lamberti | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Alexander Payne | Screenplay |
Directing | Alexander Payne | Director |
Production | Alexander Payne | Producer |
Sound | Mark P. Stoeckinger | Supervising Sound Editor |
Art | Karen Manthey | Set Decoration |
Production | John Jackson | Casting |
Sound | Rolfe Kent | Original Music Composer |
Sound | Rolfe Kent | Conductor |
Editing | Kevin Tent | Editor |
Costume & Make-Up | Wendy Chuck | Costume Design |
Production | Jim Burke | Producer |
Art | Alexandra Hooper | Assistant Set Decoration |
Art | Stefania Cella | Production Design |
Art | Karl J. Martin | Art Direction |
Lighting | Rafael E. Sánchez | Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Kay Georgiou | Hairstylist |
Sound | Patrick Cyccone Jr. | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Cathy Shibley | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Aurora Bergere | Key Makeup Artist |
Production | Megan Ellison | Executive Producer |
Production | Peter J. Novak | Location Manager |
Production | Tracy Boyd | Associate Producer |
Directing | Tracy Boyd | Second Unit Director |
Camera | George Kraychyk | Still Photographer |
Sound | Robin Harlan | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Lindsay Jacobs | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Leslie A. Sebert | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Julie Hewett | Makeup Department Head |
Art | Odetta Stoddard | Set Decoration |
Camera | Michael Heathcote | Steadicam Operator |
Camera | Michael Heathcote | "A" Camera Operator |
Crew | Lisa Shamata | Unit Publicist |
Art | Yasmyn Lee | Art Department Coordinator |
Sound | Alan Rankin | Sound Editor |
Sound | Paul Timothy Carden | Dialogue Editor |
Sound | Paul Timothy Carden | ADR Supervisor |
Art | Phillip Tellez | Construction Coordinator |
Sound | Denis Bellingham | Boom Operator |
Crew | Rob Davis | Transportation Coordinator |
Visual Effects | Brian Adler | Visual Effects |
Production | Fred Kamping | Location Manager |
Art | Lori A. Balton | Location Scout |
Sound | Sarah Monat | Foley Artist |
Lighting | Michael L. Hall | Chief Lighting Technician |
Production | Jesse Griffiths | Casting Associate |
Art | Douglas Dresser | Location Scout |
Art | Kimberley Zaharko | Supervising Art Director |
Art | Masako Masuda | Set Designer |
Sound | Greg Hedgepath | Sound Editor |
Art | Jenne Lee | Art Department Coordinator |
Production | Jamie Vesay | Location Manager |
Production | Michelle Morrissey | Production Supervisor |
Sound | Richard Ford | Music Editor |
Visual Effects | James E. Price | Visual Effects Supervisor |
Art | Michael Madden | Set Designer |
Sound | Kerry Dean Williams | Dialogue Editor |
Art | David Gulick | Property Master |
Costume & Make-Up | Cliona Furey | Hair Department Head |
Production | Melissa Girotti | Production Coordinator |
Art | Patricia Larman | Set Decoration |
Sound | Scott Wolf | Sound Editor |
Directing | Rebecca Robertson | Script Supervisor |
Crew | Steve 'Shack' Shackleton | Stunts |
Art | Jørgen Stangebye Larsen | Art Direction |
Sound | John Sanacore | Foley Mixer |
Sound | Geoff Stradling | Orchestrator |
Costume & Make-Up | Jacqueline Robertson Cull | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Marcia Scott | Assistant Costume Designer |
Sound | Dondi Bastone | Music Supervisor |
Production | Erin Sahlstrom | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Margaret Robbs | Assistant Costume Designer |
Directing | Jack Boem | Second Assistant Director |
Production | Ashley Lambert | ADR Voice Casting |
Sound | Mark Coffey | Assistant Sound Editor |
Production | Francine Fontaine | Production Manager |
Production | Regina Robb | Production Manager |
Production | Regina Robb | Unit Production Manager |
Art | Liane Prevost | Set Designer |
Camera | Robert Tagliaferri | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Patricia Keighran | Makeup Department Head |
Sound | Kenneth Gustavsen | Sound Recordist |
Production | Shayna Markowitz | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Andy Clement | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | John Kaye | Stunts |
Art | Geoffrey Mandel | Graphic Designer |
Art | Rob McCallum | Storyboard Artist |
Art | Laura Selvaggio | Art Department Coordinator |
Production | Leifur B. Dagfinnsson | Co-Producer |
Production | Kerri Smeltzer | Production Supervisor |
Production | Per Henry Borch | Line Producer |
Crew | Tom Farr | Stunt Coordinator |
Art | Greg Langham | Leadman |
Editing | Mindy Elliott | First Assistant Editor |
Camera | Ron Renzetti | Dolly Grip |
Editing | Angela Latimer | Assistant Editor |
Production | Driss Benyaklef | Production Manager |
Camera | Radan Popović | Second Unit Director of Photography |
Costume & Make-Up | Barnaby Smith | Costumer |
Production | Nick Butler | Casting Associate |
Sound | Greg Chapman | Sound Mixer |
Crew | Ben Skorstad | Stunts |
Production | Shamu Naidu | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Liz Gruszka | Makeup Artist |
Production | Njål Lambrechts | Location Manager |
Production | Tor Arne Øvrebø | Production Manager |
Art | Allen Coulter | Set Designer |
Art | Jeff Smith | Set Designer |
Art | Andrew O'Sullivan | Location Scout |
Crew | Dave Van Zeyl | Stunts |
Costume & Make-Up | Dawn E. Rivard | Hairstylist |
Art | Etienne Gravrand | Set Designer |
Crew | Derek Bujalski | Stunts |
Costume & Make-Up | Allan Cooke | Makeup Effects Designer |
Costume & Make-Up | Adrian Stansfield | Makeup Effects Designer |
Visual Effects | Cody Brunty | Visual Effects |
Production | Anna Musso | Associate Producer |
Production | Douglas Paton Taylor | Associate Producer |
Art | Renée Hansen Mlodyszewski | Art Department Coordinator |
Production | Rudy Jansen | Casting Assistant |
Production | Iselin Saga | Casting |
Art | Kjell-Gunnar Hjartholm Knudsen | Location Scout |
Art | Peter Orth | Location Scout |
Production | Wes Ford | Researcher |
Visual Effects | Bastiaan Koch | VFX Artist |
Camera | Meredith Budgen-Starnes | Second Assistant "A" Camera |
Art | Charles McGlynn | Property Master |
Art | Ann-Marie Ferney-Tellez | Property Buyer |
Camera | Andrew Caney | Grip |
Camera | Wilton Higgins | Grip |
Directing | Karen Young | Third Assistant Director |
Crew | Dave Lewis | Stunts |
Camera | Jeff Porter | First Assistant "A" Camera |
Camera | Lonny Danler | Digital Imaging Technician |
Directing | Gerrod Shully | Second Second Assistant Director |
Directing | Lize van der Bijl | Third Assistant Director |
Camera | Melanie Teixeira | Second Assistant "B" Camera |
Lighting | Kevin A. Barnes | Assistant Chief Lighting Technician |
Camera | Mike Yabuta | Dolly Grip |
Art | Glen Roemer | Assistant Property Master |
Art | Alexander Kutchera | Leadman |
Production | Eric Gamache | Assistant Production Coordinator |
Production | Alexandra Pinto | Production Secretary |
Crew | Brett McDermid | Transportation Coordinator |
Art | Shari Spier | Graphic Designer |
Crew | Mike Billard | Transportation Co-Captain |
Art | Nathan Carlson | Graphic Designer |