James Arness Matt Dillon |
|
Pat Hingle Col. Tucker |
|
Amy Stoch Beth Dillon |
|
Matt Mulhern Will McCall |
|
Jason Lively Rusty Dover |
|
Joseph Bottoms Tommy Graham |
|
Morgan Woodward Sheriff Abel Rose |
|
Mills Watson The Horse Trader |
|
James Booth Zack The Preacher |
|
Amanda Wyss Lizzie Tewksbury |
|
Jim Beaver Deputy Willie Rudd |
|
Herman Poppe John Tewksbury |
|
Ken Swofford Charlie Tewksbury |
|
Don Collier Sheriff Tom, Tombstone |
|
Ed Adams Billy Wilson |
|
Kathleen Erickson Mrs. Claire Oliver |
|
Loy Burns Kirby Tewksbury |
|
Andy Sherman Virgil Tucker |
|
Clark Andreas Ray Rowe Blevin |
|
Michael F. Woodson Bartender at Payson House |
|
Erol Landis Cole Tucker |
|
William J. Fisher Undertaker |
|
Stephen C. Foster Luther |
|
Ric San Nicholas Tink |
|
Jimmy Don Cox Onlooker |
|
Richard Glover David Henry |
Production | Pam Polifroni | Casting |
Sound | Robert Drasnin | Music Supervisor |
Directing | Jerry Jameson | Director |
Writing | Earl W. Wallace | Writer |
Sound | Artie Kane | Music |
Camera | Ross A. Maehl | Director of Photography |
Production | Ken Swor | Producer |
Costume & Make-Up | Melanie Hughes | Makeup Artist |
Production | Norman S. Powell | Executive In Charge Of Production |
Art | Albert Heschong | Production Design |
Sound | Robert Takagi | Music Editor |
Production | Jim Byrnes | Supervising Producer |
Art | Tracy Bousman | Art Direction |
Crew | John Meston | In Memory Of |
Production | Larry Rapaport | Unit Production Manager |
Production | Larry Rapaport | Production Coordinator |
Editing | Scott Powell | Editor |
Sound | Joe Melody | Sound Editor |
Camera | Joseph D. Urbanczyk | Camera Operator |
Crew | Monty Stuart | Stunt Coordinator |
Crew | Bruce Mattox | Special Effects |
Costume & Make-Up | Michael Castellano | Costumer |
Lighting | Roger Sassen | Gaffer |
Sound | Susan Moore-Chong | Sound Mixer |
Crew | Richard Lundin | Animal Wrangler |
Art | Warren Welch | Set Decoration |
Camera | Paul Threlkeld | Key Grip |
Directing | Michael J. Dmytryk | First Assistant Director |
Production | Jan Powell | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Walter Derfer | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Patrick Cummings | Costume Designer |
Directing | Annette Sutera | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Nanette Marie MacCaughern | Makeup Artist |
Camera | Candace Gonzales | Camera Operator |
Art | David DeCamp | Property Master |
Directing | Paul Tinsley | Script Supervisor |