War Dogs (2016)
David Packouz sidder fast i en række dårligt lønnede job. Han møder sin gamle ven, Efraim Diveroli, som har startet et lille firma, der byder ind på militære kontrakter under Irakkrigen. David hopper med på galejen, og til at begynde med tjener de styrtende på at sælge våben til hæren. Men da parret går efter en kæmpe ordre på 300 mio. dollar, kommer de på dybt vand og får USA's regering på nakken.
Director: Todd Phillips
Miles Teller David Packouz |
|
Jonah Hill Efraim Diveroli |
|
Ana de Armas Iz |
|
Bradley Cooper Henry Girard |
|
Kevin Pollak Ralph Slutzky |
|
Patrick St. Esprit Captain Phillip Santos |
|
Shaun Toub Marlboro |
|
JB Blanc Bashkim |
|
Gabriel Spahiu Enver |
|
Julian Sergi Rosen |
|
Andrei Finti Yili Pinari |
|
Jeremy Tardy Kip |
|
Barry Livingston Army Bureaucrat |
|
Jeff Pierre Money Room Soldier |
|
Said Faraj Vegas X Supplier |
|
Ashley Rae Spillers Rosens Wife |
|
Mehdi Merali Iraqi Soldier #1 |
|
Aaron Lustig Rock Island Bureaucrat |
|
Ashli Haynes Receptionist |
|
Max Daniels Iraqi Insurgent |
|
Daniel Berson Rabbi |
|
Steve Lantz Security Guard |
|
Gregg Weiner Massage Client |
|
Eddie Jemison Hilldale Home Manager |
|
Edson Jean Drug Dealer |
|
Daimion Johnson Drug Dealer |
|
Bethuel Fletcher Drug Dealer |
|
Gabriela Alvarez Club Girl |
|
Dan Bilzerian Dan Bilzerian |
|
Ali Chen OB-GYN |
|
Alisa Allapach Dinner Party Guest |
|
Tucker Merrick Dinner Party Guest |
|
Mosa Omari Jordanian Boy |
|
Mansour Badri Jordanian Fixer |
|
Mohammed Omari Jordanian Fixer |
|
Bahram Khosraviani Iraqi Soldier |
|
Randy Jay Burrell AEY Interviewee |
|
Stoney Westmoreland Vegas X Supplier |
|
Wallace Langham Vegas X Supplier |
|
Roy Jenkins Vegas X Supplier |
|
Richard Coley Vegas X Supplier |
|
Ira Kay Vegas X Supplier |
|
Ben Wise Vegas X Supplier |
|
Benny Figgins Casino Dealer |
|
Mircea Stoian Albanian General |
|
Alin Georgiou Popa Packaging Guy |
|
Florin Stancu Albanian Thug |
|
Petre Marin Albanian Thug |
|
Bogdan Albulescu Warehouse Worker |
|
Liliana Cristina Circei Baskim's Wife |
|
Caroline Lowe AEY Receptionist |
|
Lita Lopez Waitress |
|
Vincent Teixeira FBI Agent |
|
Jimmy Badstibner FBI Agent (uncredited) |
|
Brian Blu Restaurant Customer (uncredited) |
|
Santos Caraballo Patron (uncredited) |
|
Gina Beatriz Castro Club Goer (uncredited) |
|
Nicole Chauvet Casino Patron / Hot Girl (uncredited) |
|
Bryan Chesters FBI Agent (uncredited) |
|
Timothy Colangelo Arms Vendor (uncredited) |
|
Xavier Cortes Driver (uncredited) |
|
Tom Crisp Humvee Gunner (uncredited) |
|
Ellen Marguerite Cullivan Family Wedding Guest / Dancer (uncredited) |
|
Christopher De Stefano FBI Agent (elevator) (uncredited) |
|
Lucas Di Medio Arms Buyer (uncredited) |
|
Maxwell Acee Donovan Ralph's Son (uncredited) |
|
Marquest Douglass Patron (uncredited) |
|
Ely Feldman Restaurant Patron (uncredited) |
|
Robert J. Fox Pedestrian (uncredited) |
|
Adam E. Ginsberg Miami Police Officer (uncredited) |
|
Jasmine Golden Secretary (uncredited) |
|
Nicole Ilene Greensher Club Patron (uncredited) |
|
Phillip Allen Hall III Night Patron (uncredited) |
|
Sidmar Holloman Arms Buyer (uncredited) |
|
Avo Jabourian Blackjack Dealer (uncredited) |
|
Michaelanthony Jeffers Marine (uncredited) |
|
Gregory Kasyan Efraim (12 yrs) (uncredited) |
|
Frederick Keeve Airline Passenger (uncredited) |
|
Trevor Keveloh Arms Dealer (uncredited) |
|
Brenda Koo Vanessa (uncredited) |
|
Steven Krasner Casino Patron (uncredited) |
|
Tracy Lee Club Patron (uncredited) |
|
Rob Marchitti Casino Gambler (uncredited) |
|
Andrei Mateiu Packaging Guy (uncredited) |
|
Chiko Mendez El Pub Restaurant Customer (uncredited) |
|
Roman Mitichyan Iraqi Insurgent (uncredited) |
|
Ryan Morgan Hotel Patron (uncredited) |
|
Lisa Nygard-Pugh Bartender (uncredited) |
|
Ron Provencal Casino Player (uncredited) |
|
Brittney Rae Beach Patron (uncredited) |
|
Daniel E. Rodriguez Beach Goer (uncredited) |
|
Mark Roman Casino Patron / Conventioneer (uncredited) |
|
Efren John Rowan Player Patron (uncredited) |
|
Hassan Said Saudi Businessman (uncredited) |
|
Leland Smith Craps Player (uncredited) |
|
Jeffry Tamara Club Goer (uncredited) |
|
Rene Toledo Swat Team (uncredited) |
|
Holly Traister Mother at Funeral (uncredited) |
|
Alan Trujillo Convention Goer / Arms Buyer (uncredited) |
|
Courtney Hope Turner Vegas X Girl (uncredited) |
|
Zachary Vazquez Club Patron (uncredited) |
|
Maegan Vogel Food Truck Customer (uncredited) |
|
André B. Walker FBI Agent (uncredited) |
|
Jonathan Yaskoff Liv (uncredited) |
|
Christopher Cho Vegas X Supplier |
Sound | Cliff Martinez | Music |
Production | John Papsidera | Casting |
Costume & Make-Up | Michael Kaplan | Costume Design |
Camera | Lawrence Sher | Director of Photography |
Production | Mark Gordon | Producer |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Costume Supervisor |
Sound | Catherine Harper | Foley |
Production | Brett Ratner | Executive Producer |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Production | Bradley Cooper | Producer |
Art | Bill Brzeski | Production Design |
Directing | Todd Phillips | Director |
Production | Todd Phillips | Producer |
Writing | Todd Phillips | Writer |
Production | Scott Budnick | Producer |
Art | Adrian Curelea | Art Direction |
Crew | Gary Hymes | Stunt Coordinator |
Art | Danielle Berman | Set Decoration |
Camera | Geoffrey Haley | Steadicam Operator |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunts |
Crew | Steve Kelso | Stunts |
Crew | Laura Albert | Stunts |
Crew | Eric Norris | Stunts |
Crew | Max Daniels | Stunts |
Crew | Roman Mitichyan | Stunts |
Visual Effects | Robert Stadd | Visual Effects Supervisor |
Editing | Jeff Groth | Editor |
Crew | Logan Holladay | Stunts |
Production | Deanna Brigidi | Casting Associate |
Crew | Adrian Popescu | Special Effects |
Visual Effects | Adrian Popescu | Special Effects Supervisor |
Production | Bryan Zuriff | Producer |
Lighting | David Ghegan | Gaffer |
Writing | Jason Smilovic | Writer |
Crew | Sean Graham | Stunts |
Lighting | Patrick Bramucci | Gaffer |
Costume & Make-Up | Dennis Liddiard | Makeup Department Head |
Crew | James Lorimer | Special Effects |
Visual Effects | James Lorimer | Special Effects Supervisor |
Camera | Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
Art | Carmen Dima | Set Decoration |
Sound | John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Lance Gilbert | Stunts |
Sound | Harrison Meyle | ADR & Dubbing |
Crew | Omid Zader | Stunts |
Directing | Tom Davies | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Alina Duta | Set Costumer |
Directing | Steve Gehrke | Script Supervisor |
Sound | Tom Ozanich | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Gregg Barbanell | Foley |
Art | Melani Petrushkin | Art Department Coordinator |
Writing | Stephen Chin | Writer |
Visual Effects | Dan Levitan | Visual Effects Supervisor |
Camera | Hans Bjerno | Helicopter Camera |
Editing | Lisa Tutunjian | Digital Intermediate |
Camera | David B. Nowell | Helicopter Camera |
Lighting | Florin Niculae | Gaffer |
Editing | Vanessa Galvez | Digital Intermediate |
Crew | Guillaume DeLouche | Property Master |
Crew | Guillaume DeLouche | Armorer |
Crew | Brady Romberg | Stunts |
Art | Desma Murphy | Supervising Art Director |
Sound | Cameron Frankley | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Kimberley Spiteri | Hair Department Head |
Art | Jon Carlos | Art Direction |
Costume & Make-Up | Kelly Porter (costumer) | Set Costumer |
Crew | Eddie Braun | Stunts |
Crew | Nico Woulard | Stunts |
Art | Jay Pelissier | Art Direction |
Crew | Michael Trisler | Stunts |
Crew | David Fencl | Armorer |
Crew | Marc Leroyer | Armorer |
Lighting | Lupsa Armand | Rigging Gaffer |
Editing | Sean Heissinger | Dialogue Editor |
Sound | Dan Kenyon | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Roger Mocenigo | Visual Effects Supervisor |
Crew | Chick Bernhard | Stunt Driver |
Production | Mounir Saguia | Casting |
Lighting | Gary Kangrga | Rigging Grip |
Crew | Dane Farwell | Stunts |
Production | Florina Fernandes | Casting |
Art | Molly O'Donnell | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Amy Gavel | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Cori Mizrahi | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Juliet Primo | Set Costumer |
Production | Erin Fragetta | Casting Associate |
Production | Marie-Thérèse Verbruggen | Casting Associate |
Camera | Cedric Martin | Steadicam Operator |
Visual Effects | Rachel Varnell | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Elizabeth Willaman | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Brian Ali Harding | Visual Effects Supervisor |
Sound | Jon Michaels | Sound Effects Editor |
Editing | Hunter Clancey | Digital Intermediate |
Editing | Jeff Mee | First Assistant Editor |
Camera | Grady Allen Bishop | Camera Car |
Crew | Tom Crisp | Stunts |
Crew | Shaun Vickers | Stunts |
Lighting | Adam Harrison | Rigging Gaffer |
Crew | Collin Hymes | Stunts |
Directing | Oana Ene | Second Assistant Director |
Crew | Denise Gallo | Stunt Driver |
Crew | Rosie Bernhard | Stunt Driver |
Crew | Chris Denison | Stunts |
Production | Grant McCord | Production Assistant |