Spider-Man: Homecoming (2017)
Teenageren Peter Parker finpudser sin nye identitet som Spider-Man. Samtidig forsøger han at falde ind i sin normale rutine som gymnasieelev - men da en ny superskurk begynder at plage New York, må Peter hoppe i sin nye, specialdesignede dragt og forsøge at redde kastanjerne ud af ilden.
Director:
Jon Watts
Writers:
John Francis Daley, Christopher Ford, Jonathan Goldstein, Chris McKenna, Jon Watts, Erik Sommers.
Tom Holland Peter Parker / Spider-Man |
|
Michael Keaton Adrian Toomes / Vulture |
|
Robert Downey Jr. Tony Stark / Iron Man |
|
Marisa Tomei May Parker |
|
Jon Favreau Harold 'Happy' Hogan |
|
Gwyneth Paltrow Virginia 'Pepper' Potts |
|
Zendaya Michelle 'MJ' Jones |
|
Donald Glover Aaron Davis |
|
Jacob Batalon Ned |
|
Laura Harrier Liz |
|
Tony Revolori Eugene 'Flash' Thompson |
|
Bokeem Woodbine Herman Schultz / Shocker |
|
Tyne Daly Anne Marie Hoag |
|
Abraham Attah Abraham |
|
Hannibal Buress Coach Wilson |
|
Kenneth Choi Principal Morita |
|
Selenis Leyva Ms. Warren |
|
Angourie Rice Betty Brant |
|
Martin Starr Mr. Harrington |
|
Garcelle Beauvais Doris Toomes |
|
Michael Chernus Phineas Mason / Tinkerer |
|
Michael Mando Mac Gargan |
|
Logan Marshall-Green Jackson Brice / Shocker |
|
Jennifer Connelly Karen (voice) |
|
Gary Weeks Agent Foster |
|
Christopher Berry Randy |
|
Jorge Lendeborg Jr. Jason Ionello |
|
Tunde Adebimpe Mr. Cobbwell |
|
Tiffany Espensen Cindy |
|
Isabella Amara Sally |
|
Michael Barbieri Charles |
|
Josie Totah Seymour |
|
Hemky Madera Mr. Delmar |
|
Zach Cherry Street Vendor |
|
Kirk R. Thatcher Punk on Street |
|
Yu Lew Car Jacker |
|
Sondra James Yelling Woman |
|
Bob Adrian Yelling Man |
|
Gary Richardson Day Sleeper |
|
Stan Lee Gary |
|
Joe Hang Thai Waiter |
|
Wayne Pére History Teacher |
|
Chris Evans Steve Rogers / Captain America |
|
Alexa Laraki Tent Kid |
|
Liza Fagin Tent Kid |
|
Kerry Condon F.R.I.D.A.Y. (voice) |
|
John Penick Mr. Hapgood |
|
Ethan Dizon Tiny |
|
Amy Hill Decathlon Moderator |
|
Miles Mussenden Park Ranger |
|
Martha Kelly Tour Guide |
|
Kevin LaRosa Jr. Helicopter Pilot |
|
Ren Colley Ferry Kid |
|
Jennifer Kim Ferry Mom |
|
Ari Groover Ferry Commuter |
|
Louis Gonzalez Ferry Commuter |
|
Stewart Steinberg Ferry Commuter |
|
Andy Powers Ferry Commuter |
|
Omar Capra Yeah Spider-Man Guy |
|
Nitin Nohria Dean Crimson |
|
Vince Foster Stark Tower Technician |
|
Brian Schaeffer Stark Tower Employee |
|
Chris Adams NYC Pedestrian (uncredited) |
|
Maiya Boyd Indian Flower Girl (uncredited) |
|
Rebeca Donovan Drama Club Member (uncredited) |
|
Elli Rabbi on Subway (uncredited) |
|
Nickolas Wolf Mascot (uncredited) |
|
Jaine Ye Chemistry Student (uncredited) |
|
Gina Cordan DC Tourist (uncredited) |
|
Friday Chamberlain Skateboarder (uncredited) |
|
Dante Brattelli Homecoming Dance Student (uncredited) |
|
Melissa Kay Glaze New Yorker (uncredited) |
|
Donald K. Overstreet Avenger's Staff Agent (uncredited) |
|
Hallie Ricardo DC News Reporter (uncredited) |
|
Doug Scroggins III Stark VTOL Pilot (uncredited) |
|
Marmee Regine Cosico NY Pedestrian (uncredited) |
|
Harrison Osterfield Midtown High Student |
|
Chris Silcox Helicopter D.C. Metro Sniper (uncredited) |
Costume & Make-Up | Louise Frogley | Costume Design |
Production | Sarah Halley Finn | Casting |
Art | Beat Frutiger | Art Direction |
Art | Gene Serdena | Set Decoration |
Production | Stan Lee | Executive Producer |
Writing | Stan Lee | Comic Book |
Writing | Steve Ditko | Comic Book |
Production | Avi Arad | Executive Producer |
Production | Kevin Feige | Producer |
Camera | Salvatore Totino | Director of Photography |
Production | Patricia Whitcher | Executive Producer |
Art | Brad Ricker | Supervising Art Director |
Art | Oliver Scholl | Production Design |
Editing | Dan Lebental | Editor |
Directing | James Gunn | Second Unit Director |
Art | Lauri Gaffin | Set Decoration |
Sound | Michael Giacchino | Original Music Composer |
Writing | Jack Kirby | Characters |
Writing | Joe Simon | Characters |
Visual Effects | Theodore Bialek | Visual Effects Supervisor |
Writing | John Francis Daley | Screenplay |
Writing | John Francis Daley | Screenstory |
Production | Louis D'Esposito | Executive Producer |
Production | Victoria Alonso | Executive Producer |
Production | Jeremy Latcham | Executive Producer |
Crew | Todd Busch | Visual Effects Editor |
Crew | Danny Downey | Stunt Double |
Editing | Debbie Berman | Editor |
Camera | Peter Zuccarini | Underwater Director of Photography |
Art | Henrik Tamm | Conceptual Illustrator |
Crew | Ilram Choi | Fight Choreographer |
Crew | Al Cerullo | Pilot |
Writing | Christopher Ford | Screenplay |
Art | Jay Oliva | Storyboard Artist |
Crew | Christopher 'Critter' Antonucci | Stunts |
Crew | Blaise Corrigan | Stunts |
Crew | Peter Epstein | Stunts |
Crew | Thomas DuPont | Stunts |
Costume & Make-Up | Greg Funk | Key Makeup Artist |
Art | Ed Natividad | Conceptual Design |
Art | Dean Wolcott | Set Designer |
Production | Matt Tolmach | Executive Producer |
Camera | Brad Shield | Second Unit Director of Photography |
Crew | Alice Rietveld | Stunts |
Crew | George Cottle | Stunt Coordinator |
Production | Mitchell Bell | Co-Producer |
Editing | Matt Sweat | First Assistant Editor |
Production | Kyle David Crosby | Production Supervisor |
Crew | Kevin Cassidy | Stunts |
Writing | Jonathan Goldstein | Screenplay |
Writing | Jonathan Goldstein | Screenstory |
Writing | Chris McKenna | Screenplay |
Crew | Stephen Conroy | Stunts |
Crew | Chelsea Bruland | Utility Stunts |
Writing | Jon Watts | Screenplay |
Directing | Jon Watts | Director |
Crew | Anthony N. | Stunts |
Costume & Make-Up | Garet Reilly | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Christian Cordella | Costume Illustrator |
Costume & Make-Up | Susan J. Wright | Costume Supervisor |
Crew | Jared Burke | Stunts |
Crew | Paul E. Short | Stunts |
Crew | Sean Christopher | Utility Stunts |
Sound | Chris Diebold | Sound Effects Editor |
Writing | Erik Sommers | Screenplay |
Directing | Kerry Lyn McKissick | Script Supervisor |
Crew | Trampas Thompson | Stunt Double |
Sound | Luis Galdames | Sound Effects Editor |
Crew | Kate Boyer | Stunts |
Crew | Evan Dane Taylor | Stunt Double |
Art | Audra Avery | Art Direction |
Crew | Jwaundace Candece | Stunts |
Art | Jeffrey D. Simon | Assistant Art Director |
Crew | Elizabeth Davidovich | Stunts |
Production | Leeann Stonebreaker | Unit Production Manager |
Crew | Gianni Biasetti Jr. | Stunts |
Art | John Hoskins | Construction Coordinator |
Costume & Make-Up | Heba Thorisdottir | Makeup Department Head |
Camera | Bruce MacCallum | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Bob Moore Jr. | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Jack Lazzaro | Makeup Artist |
Lighting | Orlando Hernandez | Gaffer |
Camera | Chuck Zlotnick | Still Photographer |
Sound | Felipe Borrero | Sound Mixer |
Sound | Bob Kellough | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Kilou Picard | Visual Effects Producer |
Visual Effects | John Clinton | Visual Effects Producer |
Camera | Jaimie Trueblood | Still Photographer |
Crew | Joel Thompson | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Steve Constancio | Key Costumer |
Crew | Anik Seguin | Visual Effects Editor |
Lighting | Raul J. Marin | Rigging Grip |
Visual Effects | Diana Giorgiutti | Visual Effects Producer |
Crew | Taisuke Tanimura | Software Engineer |
Production | Don J. Hug | Production Supervisor |
Production | Nadia Paine | Unit Production Manager |
Visual Effects | Janek Sirrs | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Dan Cornwall | Gaffer |
Camera | Brian Heller | Aerial Director of Photography |
Costume & Make-Up | Suzy Mazzarese-Allison | Key Hair Stylist |
Crew | Noon Orsatti | Stunts |
Visual Effects | Pimentel A. Raphael | Animation Supervisor |
Crew | Shane Daniels | Stunts |
Costume & Make-Up | Carlane Passman | Costume Supervisor |
Art | Drew Monahan | Art Direction |
Editing | Elizabeth Hitt | Digital Intermediate |
Art | Kirk Corwin | Property Master |
Sound | James Morioka | Dialogue Editor |
Art | Heather Elwell | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Janine Rath-Thompson | Hair Department Head |
Lighting | Jason Velez | Gaffer |
Costume & Make-Up | David Butler | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Lucy O'Reilly | Makeup Department Head |
Camera | Will Arnot | Steadicam Operator |
Sound | Cameron Steenhagen | Dialogue Editor |
Art | Lauren Abiouness | Art Direction |
Sound | Vanessa Lapato | Supervising ADR Editor |
Sound | Vanessa Lapato | Supervising Dialogue Editor |
Production | Amy Pascal | Producer |
Costume & Make-Up | Tom Cummins | Key Set Costumer |
Editing | Barry Goch | Digital Intermediate |
Costume & Make-Up | Branden Marks | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Jeri Baker | Hair Department Head |
Visual Effects | Julius Kwan | Lead Animator |
Visual Effects | Mario Richard | Animation |
Costume & Make-Up | Jillian Erickson | Makeup Department Head |
Crew | Elaine C. Andrianos | Visual Effects Editor |
Crew | Dean Bailey | Stunt Driver |
Visual Effects | Liz Bernard | Lead Animator |
Visual Effects | Ellen Hoffmann | Lead Animator |
Visual Effects | Richard Smith | Animation Supervisor |
Visual Effects | Brad Alexander | Pre-Visualization Supervisor |
Camera | Peter Gulla | Camera Operator |
Crew | Florian Hotz | Stunt Coordinator |
Crew | Alrik Kreemke | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Kat Percy | Hair Department Head |
Sound | Joe Lemola | Sound Effects Editor |
Crew | Dan Brown | Stunts |
Production | Jason B. Stamey | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Michelle Diamantides | Hairstylist |
Art | Cameron Beasley | Set Designer |
Art | Rachel Block | Assistant Art Director |
Visual Effects | Marie Rheinschild-Jordan | Visual Effects Producer |
Lighting | Gary Blair | Rigging Grip |
Visual Effects | Maricel Pagulayan | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Robert Wilson | Key Hair Stylist |
Visual Effects | Kenton Hulme | VFX Editor |
Crew | Chris Cenatiempo | Stunts |
Crew | Carlos-Christian Nickel | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Cynthia L. Chapman | Hair Department Head |
Crew | Shawnna Thibodeau | Stunts |
Crew | Caroline Vexler | Stunts |
Art | Kil Won Yu | Set Designer |
Camera | Bela Trutz | Steadicam Operator |
Writing | Andrea Datzman | Lyricist |
Crew | Chris Silcox | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Suzanna Boykin | Hairstylist |
Crew | Alvin Chong | Stunts |
Crew | Keith Splinter Davis | Stunts |
Visual Effects | Simone Kraus Townsend | Animation Supervisor |
Crew | Nikos Kalaitzidis | Digital Effects Supervisor |
Crew | Allan Padelford | Stunt Driver |
Crew | Donald K. Overstreet | Stunt Double |
Crew | Adrienne Ballenger | Stunts |
Crew | Kelly Bellini | Stunts |
Crew | Marcelle Coletti | Stunts |
Crew | Joe Dryden | Utility Stunts |
Crew | Kevin Dyer | Stunts |
Crew | Jared Losano | Stunt Driver |
Crew | Hamid-Reza Benjamin Thompson | Stunt Double |
Visual Effects | Dominik Zimmerle | Visual Effects Supervisor |
Production | Eric Hauserman Carroll | Co-Producer |
Costume & Make-Up | Ashley McGuire | Makeup Artist |
Crew | Duffy Gaver | Stunts |
Visual Effects | Brendan Seals | Visual Effects Supervisor |
Camera | Rick Marroquin | Key Grip |
Visual Effects | Doug Spilatro | Visual Effects Supervisor |
Crew | Brittini London | Stunt Double |
Crew | Scott Dale | Stunt Driver |
Visual Effects | Mike F. Hedayati | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Kellie Robinson | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Kellie Robinson | Hairstylist |
Crew | Jep Hill | Digital Effects Supervisor |
Crew | Floyd Anthony Johns Jr. | Stunt Double |
Crew | Andrew Zink | CG Supervisor |
Visual Effects | Immanuel Morris | Visual Effects Supervisor |
Crew | Holland Diaz | Stunt Double |
Visual Effects | Kenneth Au | Visual Effects Supervisor |
Camera | Jared Slater | Aerial Camera |
Crew | Roy Malhi | CG Supervisor |
Crew | Alexandre Cancado | CG Supervisor |
Camera | John D. Miller | Key Grip |
Costume & Make-Up | Julia Gombert | Ager/Dyer |
Costume & Make-Up | Denise Pugh-Ruiz | Makeup Artist |
Production | Rachel O'Connor | Co-Producer |
Editing | Dawn Michelle King | First Assistant Editor |
Crew | Richard Marrero | Stunt Driver |
Visual Effects | Jan Reichmann | VFX Editor |
Visual Effects | Aaron Colman-Hayes | 3D Modeller |
Crew | Kandis Hargrave | Stunts |
Visual Effects | Steph Lynn Robinson | Stereoscopic Coordinator |
Costume & Make-Up | Joseph Negrete | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Seidah Nichols | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Enrique Vega | Hairstylist |
Crew | Nancy Thurston | Stunts |
Crew | Charles Barden | Stunts |
Crew | Niko Dalman | Stunts |
Crew | Cody Banta | Stunts |
Lighting | Adam Harrison | Rigging Gaffer |
Crew | Sarah Reagin | Stunts |
Visual Effects | Andy Yamada | Stereoscopic Coordinator |
Crew | Marc Canonizado | Stunts |
Visual Effects | Megan Flood | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Ian Churchill | Ager/Dyer |
Costume & Make-Up | Deb Downing | Costume Coordinator |
Costume & Make-Up | Lisa Halperin | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Lawrence Tarzy | Set Costumer |
Lighting | Kevin Jackson | Rigging Grip |
Lighting | Berrian 'Scarecrow' Hobby IV | Rigging Grip |
Lighting | Joseph Kendrick | Rigging Grip |
Camera | Pyare Fortunato | Steadicam Operator |
Art | Bianca Siu Davies | Art Department Coordinator |
Art | Rodney Fuentebella | Conceptual Illustrator |
Art | Justin Trudeau | Set Designer |
Visual Effects | Tim Ranck | Animation Supervisor |
Crew | Joosten Kuypers | CG Supervisor |
Crew | Chris Smallfield | CG Supervisor |
Crew | Justin Johnson | Digital Effects Supervisor |
Crew | Chris Waegner | Digital Effects Supervisor |
Visual Effects | Kevin Culhane | Lead Animator |
Visual Effects | Lisa Wang | Lead Animator |
Visual Effects | Arda Uysal | Lead Animator |
Visual Effects | Patrick Haskew | Pre-Visualization Supervisor |
Visual Effects | Javier Lopez-Duprey | Pre-Visualization Supervisor |
Crew | Xinling Chen | Software Engineer |
Crew | Scott Englert | Software Engineer |
Crew | Mariatta Wijaya | Software Engineer |
Crew | Valerie Bernard | Software Engineer |
Crew | Francisco Ramirez | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Eric Kimelton | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Lou Pecora | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Dan Bethell | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Scott Seungpil Jung | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Kevin Kitchel | Visual Effects Technical Director |
Visual Effects | Viktor Lundqvist | Visual Effects Technical Director |
Crew | Nitasha Bhambree | Stunts |
Crew | Sebastiano Cartier | Stunts |
Crew | Elizabeth Classen | Stunts |
Crew | Tye Claybrook Jr. | Stunts |
Crew | David Elson | Stunt Double |
Crew | Katie Kramer | Stunt Double |
Crew | Amadei Weiland | Stunt Double |
Crew | Harrison Osterfield | Actor's Assistant |
Visual Effects | Davide Binello | Matte Painter |
Crew | Casey Ann Zeller | Stunts |
Crew | Riley Flanagan | Set Production Assistant |