Ted Danson Larry Kozinski |
|
Isabella Rossellini Maria Hardy |
|
Sean Young Tish Kozinski |
|
William Petersen Tom Hardy |
|
Lloyd Bridges Vincent Kozinski |
|
Norma Aleandro Edie Hardy Kozinski |
|
Keith Coogan Mitch Kozinski |
|
George Coe Phil Kozinski |
|
Katharine Isabelle Chloe Hardy |
|
Alex Bruhanski Herbie |
|
Stephen E. Miller Stan |
|
Gordon Currie Dean Kozinski |
|
Saffron Henderson Terri Costello |
|
Michele Goodger Claudia |
|
Andrea Mann Rosanna |
|
Mark Frank Arnie Slevins |
|
LeRoy Schulz Cousin Harry |
|
Gloria Harris Terri's Mother |
|
John Civitarese Terri's Father |
|
Kate Danson Wedding Killer Listener |
|
David Robert Twin |
|
John Hurwitz Twin |
|
Babs Chula Mrs. Davidow |
|
Bernadette Leonard Bernadette |
|
Denalda Williams Olga |
|
Margot Pinvidic Natalie |
|
Tom McBeath Mr. Dionne |
|
Dolores Drake Mrs. Dionne |
|
Michael Naxos Mr. Bregman |
|
Lorraine Butler Mrs. Greenblatt |
|
Ann Leong Chinese Fish Salesperson |
|
Harold MacDonald Priest at Funeral |
|
Lorena Gale Cosmetic Demonstrator |
|
Monica Marko Cosmetic Customer |
|
Wes Tritter Waiter |
|
David W. Rose Maitre d' |
|
Sharon Wahl Weddingland Hostess |
|
Tom Heaton Farmer on Tractor |
|
Sheila Paterson Cottage Owner |
|
Gary Pembroke Allen Oil Painting Teacher |
|
Antony Holland Wedding Priest |
|
Cathy Bayer Cathy |
|
John Paterson Magician |
|
Michele Moyier Magician's Assistant |
|
Bill Henderson Valhalla Band |
|
Jerry Adolphe Valhalla Band |
|
Geraldo Dominelli Valhalla Band |
|
Lee Oliphant Valhalla Band |
|
Rueben Gurr Weddingland Band |
|
John Lee Mitchell Weddingland Band |
|
Sean Hosein Weddingland Band |
|
Doug Elliott Weddingland Band |
|
Tom Keenlyside Weddingland Band |
|
Terry Vincent Backyard Wedding Band |
|
Grant Cepuran Backyard Wedding Band |
|
Frank Dato Backyard Wedding Band |
|
Gerry Bean Wedding Guest |
|
Alexis Ioannidis Church Organist |
|
Gina DeAngeles Aunt Sofia |
|
George Goodman Jewish Father of Bride |
|
James Thom Train Platform Attendant |
Costume & Make-Up | Michael Kaplan | Costume Design |
Sound | Angelo Badalamenti | Music |
Directing | Joel Schumacher | Director |
Costume & Make-Up | Fern Buchner | Makeup Artist |
Art | Mark S. Freeborn | Production Design |
Editing | Robert Brown | Editor |
Camera | Ralf D. Bode | Director of Photography |
Sound | Charleen Richards-Steeves | ADR Mixer |
Writing | Jean-Charles Tacchella | Original Story |
Sound | George Doering | Musician |
Sound | Reilly Steele | ADR Mixer |
Writing | Stephen Metcalfe | Screenplay |
Sound | David Lee Fein | Foley Artist |
Sound | Ken Dufva | Foley Artist |
Sound | Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Ian C. Ballard | Hairstylist |
Crew | Jim Dunn | Stunts |
Crew | Scott Irvine | Transportation Coordinator |
Sound | Graham Crowell | Boom Operator |
Sound | Rob Young | Sound Mixer |
Art | Gary Pembroke Allen | Assistant Art Director |
Directing | David W. Rose | Assistant Director |
Sound | Tom Boyd | Musician |
Sound | James Thatcher | Musician |
Camera | John L. Brown | Dolly Grip |
Production | George Goodman | Executive Producer |
Crew | Paul Willson | Carpenter |
Production | Elaine Fleming | Production Coordinator |
Art | John G. Anderson | Construction Buyer |
Sound | Joel Moss | Scoring Mixer |