Queen of Katwe (2016)
En ung pige fra slumbydelen Katwe i Uganda, viser sig at have særlige evner for at spille skak. På trods af hendes families meget fattige kår gør hun forbavsende fremskridt med støtte af en lokal træner og i samspil med de andre børn i skakklubben.
Director:
Mira Nair
Writer:
William Wheeler
Madina Nalwanga Phiona Mutesi |
|
David Oyelowo Robert Katende |
|
Lupita Nyong'o Nakku Harriet |
|
Martin Kabanza Mugabi Brian |
|
Taryn "Kay" Kyaze Margaret Night Nantongo |
|
Esther Tebandeke Sarah Katende |
|
Ntare Guma Mbaho Mwine Tendo |
|
Ethan Nazario Lubega Mukumbya Benjamin |
|
Nikita Waligwa Gloria Nansubuga |
|
Ronald Ssemaganda Ivan |
|
Peter Odeke Enoch Barumba |
|
Philip Luswata Minister Aloysius Kyazze |
|
Joanitta Bewulira-Wandera Mrs. Gali |
|
Ivan Jacobo Buyinza Richard (young) |
|
Nicolas Levesque Buyinza Richard (older) |
|
Babirye Stellah Babirye Stellah |
|
Edgar Kanyike Joseph |
|
Hope Katende Hope Katende |
|
Maurice Kirya Theo |
Crew | Kelley Cribben | Post Production Supervisor |
Art | Stephanie Carroll | Production Design |
Editing | Barry Alexander Brown | Editor |
Directing | Mira Nair | Director |
Directing | Robyn Aronstam | Script Supervisor |
Directing | Mike Topoozian | First Assistant Director |
Sound | Alex Heffes | Original Music Composer |
Sound | Linda Cohen | Music Supervisor |
Production | Lydia Dean Pilcher | Producer |
Production | John B. Carls | Producer |
Camera | Sean Bobbitt | Director of Photography |
Writing | William Wheeler | Screenplay |
Art | Jeanette Scott | Set Decoration |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Sound | Blake Leyh | Sound Designer |
Sound | Blake Leyh | Supervising Sound Editor |
Sound | Blake Leyh | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Nadine Prigge | Makeup Designer |
Production | Connor Schell | Executive Producer |
Sound | George A. Lara | Foley Mixer |
Crew | Cordell McQueen | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Cordell McQueen | Special Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Eniola Dawodu | Assistant Costume Designer |
Production | Will Weiske | Executive Producer |
Production | Will Weiske | Unit Production Manager |
Editing | Ian Holden | Assistant Editor |
Directing | Atilla Salih Yücer | First Assistant Director |
Camera | Miles Goodall | Additional Photography |
Production | Yvonne Isimeme Ibazebo | Production Manager |
Sound | Dominick Tavella | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Arlo Markantonatos | Property Master |
Writing | Tim Crothers | Book |
Sound | Eliza Paley | Dialogue Editor |
Sound | Heather Gross | Sound Effects Editor |
Crew | Anne Ford | Production Controller |
Sound | Gina Alfano | Supervising ADR Editor |
Sound | Nico Louw | Sound Mixer |
Directing | Paula Case | Second Assistant Director |
Production | Dinaz Stafford | Casting |
Costume & Make-Up | Mobolaji Dawodu | Costume Design |
Crew | Joanitta Bewulira-Wandera | Dialect Coach |
Production | Polly Hope | Production Supervisor |
Lighting | Emmanuel Chonco Sithole | Chief Lighting Technician |
Camera | Danie du Toit | First Assistant "B" Camera |
Sound | Jim Bruening | Music Editor |
Sound | John Ashton Thomas | Orchestrator |
Directing | Michael McCue | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Melanie Harris | Hair Designer |
Directing | Avani Batra | Second Assistant Director |
Sound | Zohran Kwame Mamdani | Music Supervisor |
Directing | Zohran Kwame Mamdani | Third Assistant Director |
Production | Troy Buder | Executive Producer |
Production | Dan Silver | Executive Producer |
Art | Fritz Joubert | Art Direction |
Art | Isabella Asiimwe | Set Designer |
Art | Tumi Poen | Art Department Coordinator |
Art | Peter Kasaija | Storyboard Artist |
Camera | Houston Hadden | First Assistant "A" Camera |
Camera | Neville Esterhuizen | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Ali Musoke | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Edward Echwalu | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Evelyn Gambe | Assistant Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Thami Nkosi | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Christopher Damuura | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Diana Najago | Assistant Hairstylist |
Sound | Simon Rankin | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Izouna de Vasconcelos | Costume Supervisor |
Crew | Bernard Ennu | Picture Car Coordinator |
Production | Jade Manuel | Production Coordinator |
Production | Patricia Olwoch | Production Secretary |
Directing | Moses Kibuuka Muwanga | Third Assistant Director |
Production | Spring Sutter | Production Accountant |
Production | Nikissi Serumaga | Casting Associate |
Production | Abdul Bar Hussein | Casting Assistant |
Production | Richard Tugume | Casting Assistant |
Production | Yahya Chavanga | Location Manager |
Production | Kenneth Fletcher | Unit Manager |
Crew | Colin Lubega | Choreographer |
Crew | Nicola Graydon-Harris | Unit Publicist |
Sound | Allen Lau | Assistant Sound Editor |
Production | Trevanna Post | Post Production Accountant |
Production | Annie Gaudet | Post Production Accountant |
Production | Emerson Nosek | Post Production Accountant |
Visual Effects | Byron Tofas | Digital Compositor |
Sound | Moses Bwayo | Sound Mixer |
Sound | Moses Bwayo | Boom Operator |
Directing | Andile Vuyolwethu Pakade | Second Second Assistant Director |