Diane Keaton Kate Soffel |
|
Mel Gibson Ed Biddle |
|
Matthew Modine Jack Biddle |
|
Edward Herrmann Warden Peter Soffel |
|
Trini Alvarado Irene Soffel |
|
Jennifer Dundas Margaret Soffel |
|
Danny Corkill Eddie Soffel |
|
Harley Cross Clarence Soffel |
|
Terry O'Quinn Detective Buck McGovern |
|
Pippa Pearthree Maggie |
|
William Youmans Guard George Koslow |
|
Maury Chaykin Guard Charlie Reynolds |
|
Joyce Ebert Matron Agnes Garvey |
|
Wayne Robson Halliday |
|
Dana Wheeler-Nicholson Jessie Bodyne |
|
Les Rubie Mr. Stevenson |
|
Paula Trueman Mrs. Stevenson |
|
Nancy Chesney Mrs. Fitzgerald |
|
Samantha Follows Becky Knotts |
|
Katie McCombs Rachel Garvey |
|
Linda Gabler Leota Yoeders |
|
Eric Hebert Paperboy |
|
Tom Harvey Attorney Burke |
|
Jack Jessop Attorney Watson |
|
William Duell Lenny |
|
John Dee Old Prisoner |
|
J. Winston Carroll Guard McGarey |
|
David Fox McNeil |
|
Fred Booker Trustee |
|
Valerie Buhagiar Alice |
|
Norma Dell'Agnese Woman Reporter |
|
Al Koslik Reporter |
|
Philip Craig Reporter |
|
Frank Adamson Swinehart |
|
Don Granbery Roach |
|
Linda Carola Factory Girl |
|
George Belskey Mr. Bodyne |
|
Maruska Stankova Mrs. Bodyne |
|
James Bradford Minister |
|
Charles Jolliffe Sheriff Hoon |
|
Rodger Barton Deputy Hoon |
|
Jack Mather Mr. Watson |
|
Lee-Max Walton Harry |
|
Sean Sullivan Farmer |
|
Warren Van Evera Farmer |
|
Walter Massey District Attorney |
|
David Barckhoff Boy on a Sidewalk (uncredited) |
|
Chris Cummings Boy (uncredited) |
|
Len Doncheff Polish Guard (uncredited) |
|
Kay Hawtrey Peter's Secretary (uncredited) |
|
David Huckvale Russian Twin (uncredited) |
|
Douglas Huckvale Russian Twin (uncredited) |
|
John Innes Reporter (uncredited) |
|
Derek Keurvorst Reporter (uncredited) |
|
Dan Lett Young Man (uncredited) |
|
A.C. Peterson Guard (uncredited) |
|
Lou Pitoscia Prisoner (uncredited) |
|
Joe Shelby Lawyer (uncredited) |
|
Gerry Tucker Policeman (uncredited) |
|
Victoria Vanderkloot Woman (uncredited) |
|
Chuck Waters Man (uncredited) |
|
Brian Young McNeil's Secretary (uncredited) |
|
Tom Bishop Jr. Young Posse Rider (uncredited) |
|
Don McManus Reporter (uncredited) |
Production | Scott Rudin | Producer |
Directing | Mark Egerton | Assistant Director |
Sound | Mark Isham | Original Music Composer |
Production | Margery Simkin | Casting |
Art | Hilton Rosemarin | Set Decoration |
Crew | Marco Bianco | Stunts |
Crew | Glenn Randall Jr. | Second Unit |
Crew | Glenn Randall Jr. | Stunt Coordinator |
Art | Roy Forge Smith | Art Direction |
Production | Dennis E. Jones | Production Manager |
Production | Dennis E. Jones | Associate Producer |
Production | Michael MacDonald | Unit Manager |
Production | Edgar J. Scherick | Producer |
Costume & Make-Up | Shay Cunliffe | Costume Design |
Art | Luciana Arrighi | Production Design |
Production | David Nicksay | Producer |
Camera | Russell Boyd | Director of Photography |
Directing | Gillian Armstrong | Director |
Editing | Nicholas Beauman | Editor |
Writing | Ron Nyswaner | Writer |
Crew | Chuck Waters | Stunts |
Camera | Gail Harvey | Still Photographer |
Sound | Todd Boekelheide | Music Supervisor |
Editing | Bruce Lange | First Assistant Editor |
Crew | Victoria Vanderkloot | Stunts |
Art | Carmi Gallo | Assistant Art Director |
Costume & Make-Up | Linda Kemp | Wardrobe Supervisor |
Crew | Patricia Johnson | Unit Publicist |
Camera | Chris Helcermanas-Benge | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Paul LeBlanc | Hairstylist |
Art | J. Tracy Budd | Property Master |
Costume & Make-Up | Patricia Green | Makeup Supervisor |
Directing | Penelope Hynam | Script Supervisor |
Crew | David Neil Trifunovich | Special Effects |
Camera | Rod Parkhurst | Camera Operator |
Sound | David Lee | Production Sound Mixer |
Art | Bill Harman | Construction Coordinator |
Directing | Richard Flower | Second Assistant Director |
Art | Dan Conley | Set Decoration |
Directing | Rocco Gismondi | Third Assistant Director |
Art | Andris Hausmanis | Assistant Art Director |
Crew | Bruce Smith | Stunts |
Crew | Robin Grathwol | Stunts |
Art | Daniel R. Bradette | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Linda Gill | Makeup Artist |