Concussion (2015)
'Concussion' handler om neuropatologen Dr. Bennet Omalu, der som den første opdager, at amerikanske fodboldspillere pådrager sig varige hjerneskader forårsaget af sporten. Omalu konstaterer tilstanden, der går under navnet kronisk traumatisk ecefalopati (CTE), hos en tidligere fodboldspiller, som er død af hjertestop. Den banebrydende retsmediciner forsøger nu at få sandheden frem om sportsgrenens farlige konsekvenser, men den amerikanske football-liga NFL forsøger ihærdigt at benægte, at det er den voldsomme sport, der forårsager lidelsen. Filmen er baseret på den virkelige historie om den nigerianske immigrant og retsmediciner Bennet Omalu, der tvinges ud i en indædt kamp med en af verdens mest magtfulde institutioner.
Director: Peter Landesman
Will Smith Dr. Bennet Omalu |
|
Alec Baldwin Dr. Julian Bailes |
|
Albert Brooks Dr. Cyril Wecht |
|
Gugu Mbatha-Raw Prema Mutiso |
|
David Morse Mike Webster |
|
Arliss Howard Dr. Joseph Maroon |
|
Mike O'Malley Daniel Sullivan |
|
Eddie Marsan Dr. Steven DeKosky |
|
Hill Harper Christopher Jones |
|
Adewale Akinnuoye-Agbaje Dave Duerson |
|
Stephen Moyer Dr. Ron Hamilton |
|
Richard T. Jones Andre Waters |
|
Paul Reiser Dr. Elliot Pellman |
|
Luke Wilson Roger Goodell |
|
Matthew Willig Justin Strzelczyk |
|
Elizabeth Tulloch Keana Strzelczyk |
|
Jason Davis Defense Attorney |
|
Sara Lindsey Gracie |
|
Kevin Jiggetts FBI Agent |
|
Gary Grubbs FBI Agent |
|
L. Scott Caldwell Waters' Mother |
|
Joni Bovill Mrs. Scott |
|
Joshua Elijah Reese Graveyard Tech |
|
Holt McCallany Angry Neurologist |
|
David Flick Hospital Security Guard |
|
Kelley Davis Assistant |
|
Samara Lee Strzelczyk's Daughter |
|
Nathan Hollabaugh Young Reporter |
|
Britanni Johnson Rachel Green |
|
Randy Kovitz Deputy Mayor |
|
Dan Ziskie Paul Tagliabue |
|
Larry John Meyers Father D'Amico |
|
Dan Anders College Coach |
|
Jeb Keller High School Coach |
|
Jackie Schafer TV Reporter (Webster Site) |
|
Mike Clark TV Reporter (Interview) |
|
Jared Pfennigwerth Tech |
|
Phillip Chorba Tech |
|
Alison Moir Colleen Bailes |
|
Dino Rende Strzelczyk's Son |
|
Cindy Jackson Paramedic |
|
Scott Miller Contractor |
|
Michael Schaich Security Guard |
|
Hennessey Joseph NFL Employee |
|
Antonia Long Piano Player |
|
Lisa Earley Lodi Morgue Tech |
|
Ann B. Betters Cantor |
|
Joe Fishel Louisville Head Football Coach |
|
Dihlon McManne Reporter at Westin |
|
Brittney Aleah Altar Server (uncredited) |
|
Christopher Boyer Crockett (uncredited) |
|
Deborah Charity Attorney (uncredited) |
|
Amy Lyn Elliott Business Woman (uncredited) |
|
Joe Gallipoli Doctor (uncredited) |
|
Carmen Gangale Doctor (uncredited) |
|
Trevor Lee Georgeson NFL Mourner (uncredited) |
|
David Gragg Football Coach (uncredited) |
|
Eme Ikwuakor Amobi Okoye (uncredited) |
|
Dontez James Corpse (uncredited) |
|
Wendell Kinney NFL Football Player (uncredited) |
|
David Dale McCue Pittsburgh Police Officer (uncredited) |
|
Ben McDonnell Young Webster (uncredited) |
|
Robert G. McKay Mr. Scott (uncredited) |
|
F. Robert McMurray NFL Lawyer (uncredited) |
|
Kimberly Ryans Business Woman (uncredited) |
|
P. Scott Conner ER Doctor |
|
Jared Scott Justin Strelczyk (uncredited) |
|
Jackson Nunn Church Member (uncredited) |
Production | Ridley Scott | Producer |
Editing | William Goldenberg | Editor |
Sound | James Newton Howard | Original Music Composer |
Production | Bruce Berman | Executive Producer |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Production | Ben Waisbren | Executive Producer |
Camera | Salvatore Totino | Director of Photography |
Production | David Crockett | Executive Producer |
Production | Michael Schaefer | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Pierce Austin | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kathrine Gordon | Hair Department Head |
Production | Elizabeth Cantillon | Producer |
Editing | Andrew S. Eisen | First Assistant Editor |
Editing | Doug Delaney | Colorist |
Camera | Dylan Goss | Helicopter Camera |
Visual Effects | Jamie Dixon | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Judy Murdock | Makeup Artist |
Art | David Crank | Production Design |
Costume & Make-Up | Dayna Pink | Costume Design |
Production | Lindsay Graham Ahanonu | Casting |
Sound | Gary A. Hecker | Foley |
Production | Linda Weaver | Casting Associate |
Directing | Peter Landesman | Director |
Writing | Peter Landesman | Writer |
Camera | Melinda Sue Gordon | Still Photographer |
Art | Tom Frohling | Art Direction |
Costume & Make-Up | Dana Kay Hart | Costume Supervisor |
Sound | Robert Troy | Dialogue Editor |
Sound | Christian P. Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Rick Owens | Foley |
Art | James V. Kent | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Jacenda Burkett | Makeup Department Head |
Visual Effects | Michelle Eisenreich | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Michele C. Vallillo | Visual Effects Producer |
Production | Amal Baggar | Co-Producer |
Sound | Michael Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Michelle Pazer | Dialogue Editor |
Camera | John S. Moyer | Camera Operator |
Lighting | Jay Kemp | Gaffer |
Sound | David Esparza | Sound Designer |
Crew | Chris Gallaher | Makeup Effects |
Editing | Morning Star Schott | Digital Intermediate |
Writing | Jeanne Marie Laskas | Writer |
Production | Larry Shuman | Producer |
Art | Antonio Andraus | Leadman |
Sound | Dave McMoyler | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Sherri Bramlett | Key Hair Stylist |
Directing | Tracy Scott | Script Supervisor |
Crew | Ray Bivins | Special Effects Coordinator |
Sound | Ando Johnson | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Stacy Caballero | Assistant Costume Designer |
Production | Giannina Facio-Scott | Producer |
Production | David Wolthoff | Producer |
Camera | Brian Greenway | First Assistant Camera |
Directing | Megan Graham | Script Supervisor |
Editing | David Alonzo | Digital Intermediate |
Production | Marisol Roncali | Casting Associate |
Art | Jenn Albaugh | Art Department Coordinator |
Art | Matthew Cavaliero | Property Master |
Art | Christina Myal | Assistant Art Director |
Art | Buster Pile | Construction Coordinator |
Art | Michael Dolhi | Greensman |
Art | Justin Pelissero | Leadman |
Costume & Make-Up | Kari Kramer | Seamstress |
Costume & Make-Up | Yen Do | Set Costumer |
Lighting | Steve Cohagan | Rigging Gaffer |
Camera | Peter Geraghty | First Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Marianne Skiba | Makeup Artist |
Crew | Tami Lane | Makeup Effects |
Production | Greg Basser | Executive Producer |
Visual Effects | Michael Ford | Visual Effects Supervisor |