John Hurt Stephen Ward |
|
Joanne Whalley Christine Keeler |
|
Bridget Fonda Mandy Rice-Davies |
|
Ian McKellen John Profumo |
|
Leslie Phillips Lord Astor |
|
Britt Ekland Mariella Novotny |
|
Daniel Massey Mervyn Griffith-Jones |
|
Roland Gift Johnnie Edgecombe |
|
Alex Norton Detective Inspector |
|
Ronald Fraser Justice Marshall |
|
Paul Brooke Detective Sergeant |
|
Jeroen Krabbé Eugene Ivanov |
|
Keith Allen Kevin |
|
Ralph Brown Paul Mann |
|
Ken Campbell Editor of Pictorial |
|
Trevor Eve Matinée Idol |
|
Iain Cuthbertson Lord Hailsham |
|
Oliver Ford Davies Mr Woods |
|
Susannah Doyle Jackie |
|
Joanna Dunham Lady Astor |
|
Leon Herbert Lucky Gordon |
|
Deborah Grant Valerie Profumo |
|
Terence Rigby James Burge |
|
Johnny Shannon Peter Rachman |
|
Jeff Nuttall Percy Murray |
|
James Villiers Tory MP |
|
Malcolm Terris Northern Gent |
|
Jean Alexander Mrs. Keeler |
|
Colette Dolan Murray's Dancers |
|
Valerie Griffiths Landlady |
|
Chris Humphreys Clive |
|
Czeslad Grocholski Polish Gent |
|
Stefan Kalipha Hanif |
|
Tacy Kneale Jennifer |
|
Tony Mathews Press Secretary |
|
Richard Morant D’Lazlo |
|
Mia Nadasi Olga |
|
Sarah Prince Mr Woods’ Secretary |
|
Ann Queensberry Mrs Hare |
|
Raad Rawi Aziz |
|
Jennifer Scott Malden Jilly |
|
Joan Turner Plump Neighbour |
|
Doremy Vernon Headgirl |
|
James Villiers Conservative M.P. |
|
Alison Waters Joannie |
|
Susie Ann Watkins Redhead |
|
Arkie Whiteley Vicky |
|
Tariq Yunus Ayub Khan |
|
Toni Shiletto Murray’s Dancers |
|
Jackie Harvey Murray’s Dancers |
|
Kate Charman Murray’s Dancers |
Production | Susie Figgis | Casting |
Production | Bob Weinstein | Co-Executive Producer |
Production | Harvey Weinstein | Executive Producer |
Writing | Michael Thomas | Writer |
Production | Stephen Woolley | Producer |
Production | Redmond Morris | Producer |
Sound | Mark Auguste | Dialogue Editor |
Production | Nik Powell | Executive Producer |
Art | Simon Holland | Production Design |
Sound | Carl Davis | Original Music Composer |
Directing | Michael Caton-Jones | Director |
Art | Chris Townsend | Art Direction |
Camera | Mike Molloy | Director of Photography |
Production | Joe Boyd | Executive Producer |
Editing | Angus Newton | Editor |
Costume & Make-Up | Jane Robinson | Costume Design |
Costume & Make-Up | Joan Hills | Makeup Artist |
Sound | Paul Cridlin | Boom Operator |
Sound | David John | Sound Mixer |