Race (2016)
Året er 1933. Den unge sorte atlet, Jesse Owens, ankommer til Ohio State University. Depressionen hærger USA, og racismen er udbredt. Træneren Larry Snyder sætter et klart mål: guld ved olympiaden i 1936 i Berlin. Da Owens ankommer til Berlin, træder han ind i et nyt politisk og racistisk minefelt: Hitler's tro på, at den ariske race er alle andre overlegen.
Director:
Stephen Hopkins
Writers:
Anna Waterhouse, Joe Shrapnel.
Stephan James Jesse Owens |
|
Jason Sudeikis Larry Snyder |
|
Carice van Houten Leni Riefenstahl |
|
Jeremy Irons Avery Brundage |
|
Amanda Crew Peggy |
|
William Hurt Jeremiah Mahoney |
|
David Kross Carl "Luz" Long |
|
Eli Goree Dave Albritton |
|
Giacomo Gianniotti Sam Stoller |
|
Jonathan Aris Arthur Lill |
|
Jon McLaren Trent |
|
Moe Jeudy-Lamour Mel Walker |
|
Shamier Anderson Eulace Peacock |
|
Shanice Banton Ruth Solomon |
|
Tim McInnerny General Charles |
|
Nina Lauren Laurel Girl |
|
Jesse Bostick Ken Seitz |
|
Tim Post Phil Diamond |
|
Barnaby Metschurat Dr. Joseph Goebbels |
|
Larry Day Francis Schmidt |
|
Arthur Holden Rudolf Dassler |
|
Karl Graboshas Adolf Dassler |
|
Jeff Burrell Radio Announcer |
|
Anthony Sherwood Rev. Ernest Hall |
|
Alexander Yassin U.S. Olympic team |
|
Jonathan Higgins Dean Cromwell |
|
Jaa Smith-Johnson Sylvester Owens |
|
Jeremy Ferdman Marty Glickman |
|
Bruno Bruni, Jr. Hans Ertl |
|
Steffen Mennekes Journalist |
|
Manuel Sinor Franz Miller |
|
Chantel Riley Quincella Nickerson |
|
Daniel Harroch Desk Clerk |
|
Marc Primeau Fan of Jesse Owens |
|
Dondre Octave Ralph Metcalfe |
|
Ricky Watson Reporter |
|
Milo Larratt Elevator Boy |
|
Gaetan Normandin Frank Wykoff |
|
Julien Boissaud German referee |
|
Andrea Carter Local Girl |
|
Nikoma T. Beermann Doorman |
|
Francois Hugo Turgeon Journalist |
|
Karen Belfo the Jewish Mother (uncredited) |
|
Chris Theisinger German Police Officer (uncredited) |
Directing | Stephen Hopkins | Director |
Production | Stephen Hopkins | Producer |
Camera | Peter Levy | Director of Photography |
Production | Suzanne Smith Crowley | Casting |
Production | Stephanie Gorin | Casting |
Sound | Rachel Portman | Music |
Editing | John Smith | Editor |
Art | David Brisbin | Production Design |
Art | Isabelle Guay | Supervising Art Director |
Costume & Make-Up | Dietke Brandt | Set Costumer |
Production | Andrea Kenyon | Casting |
Production | Karsten Brünig | Producer |
Camera | Peter Moss | Additional Photography |
Costume & Make-Up | Mario Davignon | Costume Design |
Visual Effects | Jessica Kardos | Visual Effects Coordinator |
Writing | Anna Waterhouse | Screenplay |
Costume & Make-Up | Valeska Schitthelm | Makeup Artist |
Production | Jean-Charles Levy | Producer |
Sound | Christoph Bauschinger | Music Editor |
Production | Nicolas Manuel | Producer |
Costume & Make-Up | Nathalie Trépanier | Makeup Department Head |
Sound | Luc Boudrias | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Randi Wells | Casting |
Production | Louis-Philippe Rochon | Producer |
Art | Jean-Pierre Paquet | Art Direction |
Visual Effects | Thomas Tannenberger | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Martin Lipmann | Visual Effects Supervisor |
Crew | Claire Alary | Property Master |
Sound | Pierre-Jules Audet | Supervising Sound Editor |
Art | Helene Lamarre | Art Department Coordinator |
Camera | Daniel Sauvé | Steadicam Operator |
Art | Ingeborg Heinemann | Set Decoration |
Sound | Jean-François Sauvé | Sound Effects Editor |
Sound | Jean-Philippe St-Laurent | Sound Editor |
Crew | Frederic Breault | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Réjean Goderre | Hair Department Head |
Sound | Stan Sakellaropoulos | ADR & Dubbing |
Writing | Joe Shrapnel | Screenplay |
Visual Effects | Nicolas Delval | Visual Effects Producer |
Camera | Robert Mattigetz | Additional Photography |
Camera | Bertrand Calmeau | Still Photographer |
Visual Effects | Mathieu Raynault | Visual Effects Supervisor |
Sound | Mathieu Beaudin | Sound Effects Editor |
Crew | Sylvain Theroux | CG Supervisor |
Art | André Valade | Set Decoration |
Camera | Thibault Grabherr | Still Photographer |
Production | Luc Dayan | Producer |
Production | Kate Garwood | Producer |
Production | Dominique Séguin | Producer |
Art | Adina Herbell | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Christelle Deforceville | Assistant Costume Designer |
Costume & Make-Up | Juliana Stenzel | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Olivier Proulx | Set Costumer |
Camera | Stéphane Caron | First Assistant Camera |
Visual Effects | Jye Skinn | Animation |
Visual Effects | Johann Bel | VFX Editor |
Visual Effects | Caroline Guagliardo | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Christine Hantzo-Stoll | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Carole-Anne Hébert | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Gabrielle Marchand Roy | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Noemie Poirier | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Catherine Westgate | Visual Effects Coordinator |
Crew | Rachel Litz | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Cynthia Mourou | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Peter Skovsbo | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Josiane Fradette | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Jeremy Robert | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Arek Komorowski | Visual Effects Supervisor |
Sound | Olaf Mierau | ADR & Dubbing |
Costume & Make-Up | Andrea Gotowtschikow | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Julie Mignot | Makeup Artist |