Brimstone (2016)
Den tungeløse Liz (Dakota Fanning) bor på en ødegård sammen med sin godhjertede mand og to børn. Da byens nye pastor træder op på prædikestolen, vækkes en gammel frygt dog imidlertid, og hun indser, at hun og hendes familie er i fare. Gennem fire kapitler følger vi Liz’ kamp med pastoren, ligesom vi får afsløret hendes traumatiske fortid.
Director: Martin Koolhoven
Production | Els Vandevorst | Producer |
Production | Des Hamilton | Casting |
Writing | Franco Ferrini | Story Consultant |
Production | Anja Wedell | Production Executive |
Production | Iris Müller | Extras Casting |
Directing | Martin Koolhoven | Director |
Writing | Martin Koolhoven | Writer |
Costume & Make-Up | Leendert van Nimwegen | Makeup Designer |
Camera | Rogier Stoffers | Director of Photography |
Production | Nik Powell | Executive Producer |
Art | Heike Wolf-Aury | Set Decoration |
Art | Maarten Piersma | Art Direction |
Art | Maarten Piersma | Construction Manager |
Production | Veronika Varjasi | Extras Casting |
Production | Stephan Barth | Line Producer |
Production | Paul Trijbits | Co-Producer |
Sound | Tom Holkenborg | Music |
Editing | Job ter Burg | Editor |
Production | Simon Perry | Co-Producer |
Production | Uwe Schott | Producer |
Sound | Markus Glunz | ADR Recordist |
Writing | Mieke de Jong | Script Consultant |
Production | Tim Haslam | Executive Producer |
Camera | Floris van der Lee | First Assistant Camera |
Visual Effects | Hans van Helden | Visual Effects Supervisor |
Art | Floris Vos | Production Design |
Production | Antonino Lombardo | Co-Producer |
Sound | Julien Naudin | Foley Artist |
Writing | Chris W. Mitchell | Story Consultant |
Production | Peter Hiltunen | Co-Producer |
Production | Niko Post | Line Producer |
Sound | Herman Pieëte | Supervising Sound Editor |
Sound | Herman Pieëte | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Bianca Steenhagen | Foley Artist |
Production | David Claikens | Associate Producer |
Production | Alex Verbaere | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Theresa Anna Luther | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Ellen Lens | Costume Design |
Visual Effects | Sean Wheelan | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Marjon Hoogendoorn | Key Hair Stylist |
Sound | Alek Goosse | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Bálint Seress | Underwater Camera |
Sound | Forbes Noonan | ADR Recordist |
Sound | Antoin Cox | Production Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Dóra Papp | Set Costumer |
Camera | Daan Dillo | Key Grip |
Production | Hugo Grumbar | Executive Producer |
Sound | Antony Gray | Dialogue Editor |
Sound | Robin Overeem | ADR Recordist |
Sound | Kasper van Wieringen | Sound Recordist |
Production | Lara Manwaring | Casting |
Costume & Make-Up | Katja Schulze | Makeup Artist |
Visual Effects | Gustav Törnroth | Visual Effects Supervisor |
Production | Anne Sheehan | Executive Producer |
Production | Nicki Hattingh | Executive Producer |
Production | Sheryl Crown | Executive Producer |
Visual Effects | Jens Döldissen | Special Effects Supervisor |
Crew | Fiú László | Armorer |
Crew | Iván Steiner | Armorer |
Costume & Make-Up | Ildikó Makk | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Anke Thot | Makeup & Hair |
Sound | Céline Bernard | Foley Artist |
Camera | Philippe Antonello | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Lisa Spengler | Set Costumer |
Art | Zoltán Szabó | Painter |
Art | Zoltán Frank | Set Decoration |
Editing | Miga Bär | Digital Intermediate Producer |
Production | Manuel Chiche | Co-Producer |
Production | Elan Jones | Casting Associate |
Visual Effects | Denis Reva | Digital Compositor |
Directing | Els Rastelli | Script Supervisor |
Sound | Robert Searl | ADR Recordist |
Visual Effects | Malin Leuchovius | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Ivan Lindfors | Digital Compositor |
Costume & Make-Up | Gabriella Schwarz | Costumer |
Art | Raimond van Soest | Storyboard Artist |
Production | Jean-Baptiste Babin | Executive Producer |
Production | Violaine Barbaroux | Co-Producer |
Production | Joel Thibout | Executive Producer |
Production | Sian Bolland | Production Manager |
Production | Gábor Csöge | Production Manager |
Production | Adam Heisler | Unit Manager |
Production | Daniel Timm | Unit Manager |
Production | Milou van der Kolff | Production Coordinator |
Production | Marianne van Hardeveld | Production Manager |
Art | Todd Van Hulzen | Set Designer |
Production | Lucy Amos | Casting Associate |
Art | Thomas Fuchs | Location Scout |
Production | Dániel Gudmon | Location Manager |
Production | Sasi Bejczy | Production Coordinator |
Editing | Niels Koopman | Assistant Editor |
Sound | Carlos Sotolongo | ADR Mixer |
Writing | Kate Leys | Script Editor |
Sound | Adam Davidson | ADR Recordist |
Editing | Tony Kock | Digital Intermediate Producer |
Sound | Vincent Maloumian | Foley Artist |
Directing | Florian Engelhardt | First Assistant Director |
Crew | Tamás Lindenberger | Armorer |
Camera | Fabio Stoll | Camera Operator |
Camera | Robert Eder | Aerial Camera |
Camera | Luc Brefeld | Camera Operator |
Lighting | Tim Janssens | Gaffer |
Lighting | Felix Ryckebusch | Lighting Technician |
Lighting | Mattijs Van Doninck | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Nina Düffort | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Nadja März | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Karin Scholl | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Annemarie Gerritsen | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Monique Bredow | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dörte Dobkowitz | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Lorena Eracle | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Dennis Simonis | Makeup Artist |
Art | Lisa Folkens | Art Department Coordinator |
Art | Linda Mester | Art Department Coordinator |
Art | Moritz Heinlin | Property Master |
Art | Tom Langner | Property Master |
Visual Effects | Irene Prokopets | Visual Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Birgit Hofbauer | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Klára Riesz | Seamstress |
Costume & Make-Up | Eszter Petneházy | Seamstress |
Costume & Make-Up | Cornelia Arnold | Seamstress |
Costume & Make-Up | Jenny Dechene | Seamstress |
Costume & Make-Up | Dana Guerra | Seamstress |
Costume & Make-Up | Maria Juhász | Seamstress |
Costume & Make-Up | Ibolya Rudas | Seamstress |
Costume & Make-Up | Eva Stabo | Seamstress |
Costume & Make-Up | Timea Szendrey Szábo | Seamstress |
Costume & Make-Up | Katharina Drescher | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Nadin Hollasch | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Petra Becker | Tailor |
Costume & Make-Up | Christina Budnewski | Tailor |
Costume & Make-Up | Csuka Erzsébet | Tailor |
Costume & Make-Up | Marie-Therese Jacobse | Tailor |
Costume & Make-Up | Gabriele Klinke | Tailor |
Costume & Make-Up | Els Laar Van | Tailor |
Costume & Make-Up | Henk Pelger | Tailor |
Sound | Jakob van Oosterhout | Music Editor |
Production | Martijn Lofvers | Researcher |
Sound | Freek Huijs | Boom Operator |
Art | Wendy Valentijn | Set Painter |
Visual Effects | Sander Jansen | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Gabriel Naveau | Compositing Artist |
Crew | Tokaji Zoltán | Prop Maker |
Costume & Make-Up | Andrea Eusebi | Special Effects Makeup Artist |
Crew | Orosz Tamás | Prop Maker |
Art | Arnold Gerhát | Set Dresser |
Costume & Make-Up | Nora Pinter | Costumer |
Visual Effects | Elin Kothe | Matte Painter |
Lighting | Sándor Csali | Electrician |
Art | Mark Stolte | Construction Manager |
Art | Jesse Hovestreijdt | Title Designer |
Editing | Martin Klein | Colorist |
Camera | Martin Hemzsel | Assistant Camera |
Art | Marc Hammel | Set Dresser |
Crew | Santa-Yanah Wullems | Carpenter |
Visual Effects | Dimitri Breidenbach | Compositing Artist |
Visual Effects | Aleksei Sidorenko | Digital Compositor |
Art | Katja Larcher | Set Painter |
Art | Sanne Terweij | Set Painter |
Art | Janine Baumgarten | Assistant Property Master |
Art | René Riqui | Assistant Property Master |
Art | Vera Várszegi | Assistant Set Decoration |
Art | Daniel Lange | Construction Manager |
Art | Lajos Zdroba | Construction Manager |
Art | József Gál | Painter |
Art | József Juhász | Painter |
Art | István Szabó | Painter |
Crew | György Barta | Prop Maker |
Crew | Robert Wiesner | Prop Maker |
Art | Ulrike Eversmeier | Set Dresser |
Art | Saga Fermin | Set Dresser |
Art | Torsten Haubold | Set Dresser |
Art | Anja Heinicke | Set Dresser |
Art | Christian Jess | Set Dresser |
Art | Werner Knoof | Set Dresser |
Art | Yasmin Pochert | Set Dresser |
Art | András Honek | Set Dresser |
Art | Patrik Zölei | Set Dresser |
Art | Nora Ferl | Set Painter |
Art | Anja Hentze | Set Painter |
Art | Ron Van Beusekom | Set Painter |
Art | Janek Anderwald | Swing |
Art | Ákos Baji | Swing |
Art | Kriztián Farkas | Swing |
Art | Dániel Major | Swing |
Art | Purevsuren Ulziisaikhan | Swing |
Camera | Peter Tambach | Best Boy Grip |
Lighting | Tibor Novák | Electrician |
Costume & Make-Up | Gina Steiniger | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Rosemoon Cunningham | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Carolina Mateos | Wardrobe Assistant |
Costume & Make-Up | Munkhzul Purevdorj | Wardrobe Assistant |
Production | Marcel Müller | Extras Casting |
Production | Nico Müller | Extras Casting |
Visual Effects | Olivier Gilles | Compositing Artist |
Visual Effects | Margaux Masson | Compositing Artist |
Visual Effects | Frank Spies | Digital Compositor |
Visual Effects | Michael Timoshenko | Digital Compositor |
Visual Effects | Laureline Silan | Digital Compositor |
Production | Brigitta Karádi | Assistant Production Coordinator |
Production | Stephanie Pepperl | Assistant Production Coordinator |
Production | Yvonne Kowal | Production Accountant |
Production | Fien Carlier | Production Assistant |
Production | Marie Christin Wartenberg | Production Coordinator |
Production | Josie Taalman | Production Coordinator |
Production | Sarah Depeweg | Production Executive |
Production | Charlotte Bouman | Publicist |