Percy Jackson & lyntyven (2010)
Historieundervisningen bliver pludselig meget mere spændende, da den amerikanske skoleelev Percy Jackson opdager, han er søn af havets gud, Poseidon. Det betyder nemlig samtidig at Percy er en halvgud! Uheldigvis mistænker Zeus den unge knægt for at have stjålet sit lyn, og så er der ballade på Olympen.
Director:
Chris Columbus
Writer:
Craig Titley
Logan Lerman Percy Jackson |
|
Brandon T. Jackson Grover Underwood |
|
Alexandra Daddario Annabeth Chase |
|
Jake Abel Luke Castellan |
|
Pierce Brosnan Mr. Brunner / Chiron |
|
Sean Bean Zeus |
|
Steve Coogan Hades |
|
Rosario Dawson Persephone |
|
Melina Kanakaredes Athena |
|
Catherine Keener Sally Jackson |
|
Kevin McKidd Poseidon |
|
Joe Pantoliano Gabe Ugliano |
|
Uma Thurman Medusa |
|
Julian Richings Ferryman |
|
Charlie Gallant Lotus Land Bellhop |
|
Alexis Knapp Aphrodite Girl |
|
Marie Avgeropoulos Aphrodite Girl |
|
Christie Laing Aphrodite Girl |
|
Luisa d'Oliveira Aphrodite Girl |
|
Crystal Tisiga Aphrodite Girl |
|
Marielle Jaffe Aphrodite Girl |
|
Annie Ilonzeh Aphrodite Girl |
|
Natassia Malthe Lotus Land Waitress |
|
Erica Cerra Hera |
|
Maria Olsen Mrs. Dodds / Fury |
|
Hector David Jr. Lotus Land Dancer |
|
Bonita Friedericy Hysterical Woman |
|
Elisa King Aphrodite Girl |
|
Tania Saulnier Aphrodite Girl |
|
Daniela Dib Lotus Land Dancer |
|
Chelan Simmons Lotus Land Waitress |
|
Andrea Brooks Lotus Land Waitress |
|
Jocelyn Ott Lotus Land Waitress |
|
Max Van Ville Seventies Kid - Casino |
|
Serinda Swan Aphrodite |
|
Dimitri Lekkos Apollo |
|
Ona Grauer Artemis |
|
Stefanie von Pfetten Demeter |
|
Conrad Coates Hephaestus |
|
Dylan Neal Hermes |
|
Luke Camilleri Dionysus |
|
Holly Hougham Grover Girl |
|
Raquel Riskin Grover Girl |
|
Yusleidis Oquendo Grover Girl |
|
Ina Geraldine Guy Grover Girl |
|
Janine Edwards Grover Girl |
|
Valerie Tian Cute Girl |
|
Violet Columbus Nymph Warrior |
|
Sarah Smyth Pretty Girl #1 |
|
Merritt Patterson Pretty Girl #2 |
|
Julie Luck WGHP News Anchor - Video |
|
Andrea Day Field News Reporter |
|
Maya Washington Percy's Classmate |
|
John Stewart Poker Buddy |
|
Matthew Garlick Poker Buddy |
|
Dee Jay Jackson Poker Buddy |
|
Stan Carp Old Fisherman |
|
Suzanne Ristic Maid at Motel |
|
Richard Harmon Smart Ass Kid |
|
Robin LeMon Museum Tour Guide |
|
Doyle Devereux Museum Employee |
|
Tom Pickett Parthenon Janitor |
|
Keith Dallas Parthenon Janitor |
|
V.J. Delos-Reyes Parthenon Janitor |
|
Spencer Atkinson Parthenon Janitor |
|
Tim Aas Parthenon Janitor |
|
Zane Holtz 50's Tough |
|
Eli Zagoudakis Son of Ares |
|
Loyd Bateman Son of Ares |
|
Matt Reimer Son of Ares |
|
Shawn Beaton Son of Ares |
|
Rob Hayter Son of Ares |
|
Jarod Joseph College Buddy |
|
Paul Cummings College Buddy |
|
Reilly Dolman College Buddy |
|
Julie Brar Cute Girlfriend |
|
Dejan Loyola Boyfriend |
|
Mario Casoria Cook |
|
Dorla Bell Waitress |
|
Carolyn Adair Waitress with Cleaver |
|
Jade Pawluk Screaming Diner |
|
G. Patrick Currie Stuffy Croupier |
|
Mariela Zapata Warrior |
|
Jaime M. Callica Lotus Land Dancer |
|
Sarah Francis Lotus Land Dancer |
|
Eddie Garcia Lotus Land Dancer |
|
Kenny Mugisha Lotus Land Dancer |
|
Jennifer Oleksiuk Lotus Land Dancer |
|
Izaak Smith Lotus Land Dancer |
|
Morgan Tanner Lotus Land Dancer |
|
Teya Wild Lotus Land Dancer |
|
Yannick Pudlorz Warrior |
|
Kenny Santiago Marrero Bubble Man (uncredited) |
|
Jay Williams Lotus Land Dancer |
|
Laura Jacobs Aphrodite Girl |
|
Ray Winstone Ares (uncredited) |
|
Ben van Diepen Park Guest (uncredited) |
Production | Janet Hirshenson | Casting |
Production | Jane Jenkins | Casting |
Production | Karen Rosenfelt | Producer |
Production | Heike Brandstatter | Casting |
Production | Coreen Mayrs | Casting |
Camera | Stephen Goldblatt | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Renée April | Costume Design |
Editing | Peter Honess | Editor |
Art | Howard Cummings | Production Design |
Directing | Chris Columbus | Director |
Production | Chris Columbus | Producer |
Production | Mark Radcliffe | Producer |
Crew | R.A. Rondell | Stunts |
Production | Michael Barnathan | Producer |
Art | Ross Dempster | Art Direction |
Sound | Christophe Beck | Original Music Composer |
Sound | Randy Thom | Sound Re-Recording Mixer |
Art | James Steuart | Art Direction |
Costume & Make-Up | Victoria Down | Makeup Department Head |
Crew | Kimberly Chiang | Stunts |
Crew | Mike Dobbin | Stunts |
Crew | Corbin Fox | Stunts |
Crew | Jennifer Mylrea | Stunts |
Crew | Jeff Sanca | Stunts |
Production | Thomas M. Hammel | Executive Producer |
Crew | Krista Bell | Stunts |
Art | Peter Lando | Set Decoration |
Art | Dan Hermansen | Art Direction |
Production | Guy Oseary | Executive Producer |
Production | Mark Morgan | Executive Producer |
Crew | Jeffrey Harlacker | Post Production Supervisor |
Writing | Craig Titley | Screenplay |
Crew | Lee Whittaker | Stunts |
Crew | Ashlea Earl | Stunts |
Production | Greg Mooradian | Executive Producer |
Crew | Tanoai Reed | Stunts |
Crew | Al Cerullo | Stunts |
Crew | Alain Chanoine | Stunts |
Visual Effects | Jeff Lew | Animation |
Crew | Jon H. Epstein | Stunts |
Writing | Rick Riordan | Novel |
Sound | Gary Rizzo | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Bob Brown | Stunt Coordinator |
Crew | Lars Grant | Stunts |
Crew | Kimani Ray Smith | Stunts |
Crew | Dalias Blake | Security |
Crew | Adrian Hein | Stunts |
Crew | Fraser Corbett | Stunts |
Art | Sandi Tanaka | Supervising Art Director |
Crew | Billy D. Lucas | Stunts |
Art | Aaron Sims | Art Direction |
Crew | Rick Pearce | Stunts |
Crew | J.J. Makaro | Stunts |
Crew | Zhou Yang | Stunts |
Crew | Brian Ho | Stunts |
Crew | Tim Rigby | Stunts |
Crew | Janene Carleton | Stunts |
Art | Gregory G. Venturi | Art Direction |
Art | Jaydene Maryk | Art Department Coordinator |
Directing | Lars P. Winther | First Assistant Director |
Directing | Anthony Di Ninno | Layout |
Crew | Robert Hayley | Stunts |
Crew | Troy Robinson | Stunts |
Crew | Nesta Chapman | Stunts |
Sound | Rick Kline | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Jessica Clothier | Script Supervisor |
Sound | Will Files | Sound Designer |
Camera | Doane Gregory | Still Photographer |
Sound | Robert Shoup | Supervising Sound Editor |
Crew | Scott Workman | Stunts |
Crew | Tim A. Davison | Stunts |
Visual Effects | Kevin Scott Mack | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Jarrod Tiffin | Rigging Gaffer |
Crew | Marta Merrifield | Stunts |
Costume & Make-Up | Sherry Linder-Gygli | Hair Department Head |
Visual Effects | Jerad Marantz | Character Designer |
Crew | Dean Choe | Stunt Coordinator |
Crew | Simon Burnett | Stunts |
Crew | Earl A. Hibbert | Visual Effects Editor |
Crew | Steve Walton | Stunts |
Crew | Rhys Williams | Stunts |
Crew | Mike Majesky | Stunts |
Crew | Angela Uyeda | Stunts |
Crew | Rex Reddick | Stunts |
Sound | Rob Young | Sound Mixer |
Crew | Kory Grim | Stunts |
Crew | Reg Milne | Stunts |
Lighting | Colin J. Campbell | Gaffer |
Crew | Laura Lee Connery | Stunts |
Crew | Alex Chiang | Stunts |
Crew | Cody Laudan | Stunts |
Art | Melanie Cassidy | Sculptor |
Crew | Maja Aro | Stunts |
Directing | Misha Bukowski | Second Assistant Director |
Production | Karen Swallow | Associate Producer |
Crew | Paul Eliopoulos | Stunts |
Crew | Brett Chan | Stunts |
Crew | Jeff Podgurski | Stunts |
Crew | Donny Bailey | Stunts |
Crew | Kofi Elam | Stunts |
Crew | Tad Griffith | Stunts |
Crew | Corry Glass | Stunts |
Crew | Jesse James Pierce | Stunts |
Crew | Jon Kralt | Stunts |
Crew | Leif Havdale | Stunts |
Crew | Michelle Christa Smith | Stunts |
Crew | Natasha Denis | Stunts |
Crew | Ieisha Auyeung | Stunts |
Crew | Mark Chin | Stunts |
Crew | Irma Leong | Stunts |
Crew | Brian Lydiatt | Stunts |
Crew | Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Crew | Joanne Leach | Stunts |
Crew | Curtis Braconnier | Stunts |
Crew | Monte Thompson | Stunts |
Crew | Kent Thomson | Stunts |
Crew | Ken Do | Stunts |
Crew | Jimena Ferrante | Stunts |
Crew | Shawn Robidoux | Stunts |
Crew | Don Lee | Stunts |
Crew | Rafael Solá | Stunts |
Crew | Jay Jauncey | Stunts |
Crew | Alistair King | Stunts |
Crew | Sylvia Louis | Stunts |
Crew | Marie-Eve Boudreau | Stunts |
Crew | Jessica Firman | Stunts |
Crew | Reimund Dietz | Stunts |
Visual Effects | Lisa Marra | Visual Effects Coordinator |