Solomon Kane (2009)
I 1601 render den omrejsende, engelske lejesoldat Solomon Kane på en dæmon, som meddeler ham, at han er dømt til Helvede for sine mange ugerninger. Det bryder Kane sig ikke om at høre, så han sadler om og bliver puritaner. Men da hans elskede, Meredith, bliver kidnappet af den onde troldmand Malachi, må Kane afvige fra sin rene sti og få blodet til at flyde endnu engang.
Director:
M.J. Bassett
Writer:
M.J. Bassett
James Purefoy Solomon Kane |
|
Pete Postlethwaite William Crowthorn |
|
Alice Krige Katherine Crowthorn |
|
Mackenzie Crook Father Michael |
|
Max von Sydow Josiah Kane |
|
Jason Flemyng Malachi |
|
Rachel Hurd-Wood Meredith Crowthorn |
|
Mark O'Neal Kane's Soldier #1 |
|
Robert Orr Kane's Soldier #2 |
|
Richard Ryan Kane's Soldier #3 |
|
Ian Whyte Devil's Reaper |
|
Geoff Bell Beard |
|
Rory McCann McNess |
|
Curtis Matthew Old Man |
|
Samuel Roukin Marcus Kane |
|
James Babson Skinhead |
|
Anthony Wilks Edward Crowthorn |
|
Isabel Bassett The Witch |
|
Patrick Hurd-Wood Samuel Crowthorn |
|
Marek Vašut Tattoo |
|
Christian Dunckley Clark Lieutenant Malthus |
|
Frantisek Deak Cowering Guard |
|
Thomas McEnchroe Young Monk |
|
Andrew Whitlaw Older Monk |
|
Lucas Stone Young Solomon |
|
Robert Russell Abbott |
|
Matthew Stirling Eye Patch |
|
Laura Baranik Prisoner |
|
Andrea Miltner Old Woman Captive |
|
Philip Winchester Henry Telford |
Sound | Klaus Badelt | Original Music Composer |
Production | John Hubbard | Casting |
Visual Effects | Patrick Tatopoulos | Creature Design |
Production | Samuel Hadida | Producer |
Production | Ros Hubbard | Casting |
Costume & Make-Up | John Bloomfield | Costume Design |
Costume & Make-Up | Erwin H. Kupitz | Wigmaker |
Costume & Make-Up | Paul Pattison | Makeup Designer |
Sound | Stefan Henrix | Supervising Sound Editor |
Art | David Baxa | Art Direction |
Production | Nancy Bishop | Casting |
Camera | Dan Laustsen | Director of Photography |
Editing | Andrew MacRitchie | Editor |
Writing | Robert E. Howard | Characters |
Art | Ricky Eyres | Production Design |
Writing | M.J. Bassett | Screenplay |
Directing | M.J. Bassett | Director |
Visual Effects | Stephen Elson | Visual Effects Producer |
Camera | Miro Gábor | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Brian Wade | Special Effects Makeup Artist |
Art | Stefan Mily | Set Dresser |
Crew | Jirí Vater | Special Effects Technician |
Sound | Andy Kennedy | Sound Effects Editor |
Editing | Mark Sanger | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Ivo Strangmüller | Makeup & Hair |
Art | Greg Staples | Concept Artist |
Camera | Tim Wooster | Second Unit Director of Photography |
Visual Effects | Jonathan Wood | CG Artist |
Production | Paul Berrow | Producer |
Art | Lee Gordon | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Sarka Zvolenska | Costume Supervisor |
Art | Kurt Van Der Basch | Storyboard Artist |
Crew | Miroslav Miclík | Special Effects Technician |
Visual Effects | Carla Diamond | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Laurens Ehrmann | Visual Effects Supervisor |
Sound | Lee Walpole | Sound Effects Editor |
Editing | Mathieu Reid | Color Timer |
Sound | Martin Jensen | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Steve Browell | Sound Effects Editor |
Sound | Paul Hamblin | Sound Mixer |
Sound | Tomáš Bělohradský | Sound Mixer |
Visual Effects | Simon Carr | Visual Effects Supervisor |
Sound | Jack Stew | Foley Artist |
Visual Effects | Tim Field | Visual Effects Producer |
Lighting | Petr Konrád | Gaffer |
Visual Effects | François-Xavier Aubague | Visual Effects Producer |
Lighting | Kriz David | Gaffer |
Visual Effects | Lucy Tanner | Visual Effects Coordinator |
Camera | Adam Dale | Aerial Director of Photography |
Sound | Jack Whittaker | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Pavel Sagner | Special Effects Supervisor |
Camera | Larry D. Horricks | Still Photographer |
Costume & Make-Up | Patricie Šoptenková | Costume Assistant |
Sound | Steve Little | ADR Editor |
Art | Ray McNeill | Property Master |
Visual Effects | Samantha Tracey | Visual Effects Coordinator |
Sound | Markus Moll | Sound Mix Technician |
Costume & Make-Up | Maria Hubackova | Set Costumer |
Visual Effects | Gary E. Beach | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Andrew Morley | Visual Effects Supervisor |
Crew | Laura Jennings | Visual Effects Editor |
Sound | Forbes Noonan | ADR Recordist |
Sound | Alexandros Sidiropoulos | Foley Recordist |
Visual Effects | Pierre Escande | Visual Effects Producer |
Editing | Attila Kovács | Assistant Editor |
Directing | Kazi Kopecká | Script Supervisor |
Sound | Robin Whittaker | Music Editor |
Crew | Tushar Kewlani | CG Supervisor |
Crew | Mike Kelt | Pyrotechnician |
Costume & Make-Up | Linda Eisenhamerová | Makeup & Hair |
Camera | Ivo Grešák | Key Grip |
Costume & Make-Up | Larisa Šrámková | Seamstress |
Visual Effects | Kamil Jaffar | Special Effects Supervisor |
Camera | František Novák | First Assistant "B" Camera |
Camera | Jan Carda | First Assistant Camera |
Crew | Michal Chadima | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | Barbara Kichi | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Josef Rarach | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jitka Švecová | Costumer |
Costume & Make-Up | Gabriela Poláková | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Růžena Novotná | Prosthetic Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Růžena Novotná | Makeup & Hair |
Lighting | Martin Tichy | Electrician |
Art | Tyler Gooden | Storyboard Artist |
Art | Pavel Tatar | Draughtsman |
Crew | Lucia Foster Found | Aerial Coordinator |
Visual Effects | James Nicholl | CG Artist |
Editing | Adam Gough | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Vlad Taupesh | Prosthetic Makeup Artist |
Art | Katherin-Ellen Zabehlicky | Art Department Coordinator |
Production | Abigail Barbier | ADR Voice Casting |
Crew | Phil Ashton | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Michele De Benedetti | Visual Effects Coordinator |
Art | Chris Rosewarne | Concept Artist |
Editing | Stuart Fyvie | Digital Colorist |
Costume & Make-Up | Lisa Buscher | Prosthetic Makeup Artist |
Art | Lukás Kraina | Art Department Assistant |
Art | Tobie Cote | Concept Artist |
Art | Enrique Torres | Concept Artist |
Art | Michel Doré | Storyboard Artist |
Camera | Prokop Satochin | Dolly Grip |
Lighting | Colin Holloway | Electrician |
Lighting | Geoff Holloway | Electrician |
Lighting | Petr Hons | Electrician |
Costume & Make-Up | Jiřina Eisenhamerová | Costumer |
Costume & Make-Up | Dita Valentinova | Wardrobe Coordinator |
Visual Effects | Imran Sajid | 3D Artist |
Visual Effects | Nicholas Hampshire | CG Artist |
Visual Effects | Nick Hanks | CG Artist |
Crew | Indraneel Guha | CG Supervisor |
Crew | Xavier Allard | CG Supervisor |
Crew | Jakub Olexa | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Tereza Mandic Listikova | Visual Effects Producer |
Crew | Milos Brosinger | Special Effects Technician |
Crew | Rudolf Tudzaroff | Special Effects Technician |
Sound | Ales Pekárek | Boom Operator |
Art | Benjamin Cuenod | Title Designer |
Crew | Ota Bares | Animal Coordinator |