February

February (2017)

GyserThriller

Vi er på pigekostskolen The Bramford School. Det er vinterferie, og kun to piger er tilbage på skolen. Den stille Katherine, hvis forældre af en eller anden grund ikke dukkede op for at hente hende, og den frække og udfarende Rose, der har helt andre planer for sine fridage. De mørke, kolde gange skaber ikke den mest behagelige stemning, og der går ikke lang tid, før begge piger begynder at se og høre mærkelige ting på den tomme, lukkede skole.

Director: Oz Perkins

Release Date: 2017-03-31
Status: Released
Run time: 94 min / 1:34
Revenue: $19,980
Production Companies : Zed Filmworks, Paris Film, Traveling Picture Show Company (TPSC), Unbroken Pictures, Movie Trailer House, Eggplant Picture & Sound
Production Countries: Canada, United States of America

IMDB

http://theblackcoatsdaughter-movie.com


Casts

Emma Roberts
Joan Marsh
Kiernan Shipka
Kat
Lucy Boynton
Rose
James Remar
Bill
Lauren Holly
Linda
Peter J. Gray
Rick
Emma Holzer
Lizzy
Matthew Stefiuk
Ranger
Greg Ellwand
Father Brian
Elana Krausz
Ms. Prescott
Heather Tod Mitchell
Mrs. Drake
Peter James Haworth
Mr. Gordon
Rose Gagnon
Dawn the Secretary
Ronda Louis-Jeune
Waitress
Cameron Preyde
Nettle Ned
Myranda Bingham
Contortionist
Jodi Larratt
Kat's Mom (uncredited)
Douglas Kidd
Kat's Dad (uncredited)
Tori Barban
Private School Student (uncredited)
Veronica Cormier
Private School Student (uncredited)
Hallie Green
Private School Student (uncredited)
Aileigh Karson
Private School Student (uncredited)
Ilish Karson
Private School Student (uncredited)
Stephen K. Donnelly
Security Guard (uncredited)
Trevor Goulet
Photographer (uncredited)
Donna St-Jean
Hostess (uncredited)
Megan Weckwerth
Uniformed Girl (uncredited)
Katelyn Wells
Student (uncredited)

Crew

Production Eyde Belasco Casting
Production Bryan Bertino Producer
Directing Oz Perkins Director
Writing Oz Perkins Writer
Production Robert Menzies Producer
Production Arianne Fraser Executive Producer
Sound Zed Starkovich Music Editor
Directing Anthony Lefresne First Assistant Director
Production Ilona Smyth Casting
Camera brooks hunter First Assistant "B" Camera
Production Rob Paris Producer
Camera Julie Kirkwood Director of Photography
Crew Layton Morrison Stunt Coordinator
Crew Andre Coutu Post Production Supervisor
Sound Allan Fung Sound Designer
Crew Emily Skoggard Makeup Effects
Art Lisa Soper Production Design
Art Shane Boucher Production Design
Art Garren Dunbar Set Decoration
Crew William Mood Carpenter
Art Tim Winchester Property Master
Crew Alain Moussi Stunt Coordinator
Camera Petr Maur Still Photographer
Costume & Make-Up Maria José Moreira Makeup & Hair
Editing Brian Ufberg Editor
Production Adrienne Biddle Producer
Costume & Make-Up Jennifer Stroud Costume Design
Camera Robert Courtemanche Dolly Grip
Art Tim Longo Storyboard Designer
Lighting John Olts Gaffer
Production Alphonse Ghossein Producer
Crew Tabitha Burtch Makeup Effects
Crew Alexandra Smith Makeup Effects
Production Chris Armogida Associate Producer
Production Sarah Deline Production Manager
Production Sarah Deline Associate Producer
Production Kevin Matusow Executive Producer
Production Carissa Buffel Executive Producer
Crew Susana Baker Stunts
Crew W. Michael Beard Post Production Supervisor
Lighting Sheena Johnson Best Boy Electric
Production Steve Boisvert Production Supervisor
Costume & Make-Up Tara Brawley Hairstylist
Costume & Make-Up Marissa Clemence Key Makeup Artist
Sound Trevor Goulet Sound Mixer
Sound Elvis Perkins Music
Directing Taralee Gerhard Third Assistant Director
Directing Joseph J. Gillanders Second Assistant Director
Art Kat Baldassari Set Dresser
Art Ben Belanger Set Dresser
Art Kendrick de Lepper Painter
Art Stephanie Essig Painter
Crew Dan Gallant Carpenter
Art Rachel Hauraney Painter
Art Roxanne Landry Art Department Coordinator
Art Francis Lapierre Set Decoration
Art Paul Pellerin Set Dresser
Art Geoff Sangster Painter
Sound Julien Desormeaux Boom Operator
Editing Jesse Gillingham Dialogue Editor
Sound Richard Harkness Sound Editor
Sound Melissa Hinton Assistant Sound Editor
Visual Effects Sam Javanrouh Visual Effects Supervisor
Visual Effects Candice McHugh Visual Effects Producer
Crew Helen Thach Compositors
Editing Breannah Gibson Assistant Editor
Art John Petti Location Scout
Production Michel Poirier Location Manager
Production Ryan Bender Publicist
Directing Forbes Campbell Script Supervisor
Production Veronica Davidson Production Coordinator
Production Sarah Kryszak Production Coordinator
Costume & Make-Up Jasmine Murray-Bergquist Assistant Costume Designer
Editing Mark Driver Colorist
Sound Bruce Fleming Sound Re-Recording Mixer
Sound Matthew McKenzie Sound Re-Recording Mixer
Camera Anthony Police Key Grip
Camera Nick Lacelle Camera Operator
Camera Diego Dias First Assistant "A" Camera
Camera Jessie Turner First Assistant "B" Camera
Lighting Wesley Van Hoof Best Boy Electric

Similar Movies