Fifty Shades Fri (2018)
Da den verdensfjerne studine, Anastasia Steele, første gang stødte på den drevne og blændende unge iværksætter, Christian Grey, udløste det en seksuel affære der ændrede begge deres liv uigenkaldeligt. Chokeret, fascineret, og i sidste ende frastødt af Christians erotiske smag, kræver Ana et dybere engagement. Idet han er fast besluttet på at holde på hende, indvilliger Christian.
Director:
James Foley
Writer:
Niall Leonard
Dakota Johnson Anastasia Steele |
|
Jamie Dornan Christian Grey |
|
Eric Johnson Jack Hyde |
|
Eloise Mumford Kate Kavanagh |
|
Rita Ora Mia Grey |
|
Luke Grimes Elliot Grey |
|
Victor Rasuk José |
|
Max Martini Taylor |
|
Jennifer Ehle Carla |
|
Kim Basinger Elena Lincoln |
|
Marcia Gay Harden Grace Grey |
|
Bruce Altman Jerry Roach |
|
Arielle Kebbel Gia Matteo |
|
Callum Keith Rennie Ray |
|
Robinne Lee Ros Bailey |
|
Brant Daugherty Sawyer |
|
Andrew Airlie Carrick Grey |
|
Amy Price-Francis Liz |
|
Fay Masterson Mrs. Jones |
|
Ashleigh LaThrop Hannah |
|
Tyler Hoechlin Boyce Fox |
|
Kirsten Alter Prescott |
|
Hiro Kanagawa Detective Clark |
|
Catherine Lough Haggquist Dr. Greene |
|
John Emmet Tracy Troy Whelan (Bank Manager) |
|
Primo Allon Sam (Bank Employee) |
|
Benita Ha ER Nurse |
|
P. Lynn Johnson Judge |
|
Kwesi Ameyaw Defense Counsellor |
|
Marci T. House Forensic Officer |
|
Dylan Neal Bob |
|
Shiraine Haas Gwen - Ros' Partner |
|
Michelle Harrison Rhian Flynn |
|
Bill Dow Willis SIP Editor |
|
Jean Corso Gavin (Captain-Fair Lady Yacht) |
|
Nathan Dellemme Bodyguard Gaston |
|
Maximilien Fussen French Father on Beach |
|
Paul Duchart Reverend Walsh |
|
Maxine Miller Christian's Grandmother |
|
Ben Corns Captain Stephen (Grey Jet) |
|
Anita Brown Natalia (Stewardess) |
|
Lea Kovach Receptionist |
|
Brendan Penny Co-Pilot Beighley (Grey Jet) |
|
Brad Harder Aspen Nightclub Waiter |
|
Fraser Aitcheson Nightclub Lunk |
|
Lisa MacFadden Bank Receptionist |
|
Todd Thomson Surgeon |
|
Kai Bokenfohr Teddy - 2 Yrs |
|
Gary Hudson Elena's Ex-Husband |
|
Sachin Sahel Grey I.T. Tech |
|
Adil Zaidi Grey I.T. Tech |
|
Julie Roblet French Beach Waitress |
|
Felix Tomas Young Boy on Beach |
|
Allyson McHardy Madame Butterfly Performer |
|
Szu-wen Wang Madame Butterfly Performer |
|
Tefari Thompson Bunker Club Waiter |
|
Tiara Sorensen Bunker Club Hostess |
|
Sean Glass Aspen DJ |
|
D.J. Kiss Wedding DJ |
|
Jaclyn Jonet Ella (uncredited) |
|
Laura Jacobs Grey Receptionist (uncredited) |
|
Jordan Gardiner Townsperson (uncredited) |
|
Tenz McCall French Boy (uncredited) |
Sound | Danny Elfman | Original Music Composer |
Camera | John Schwartzman | Director of Photography |
Sound | Bill Abbott | Music Editor |
Editing | Richard Francis-Bruce | Editor |
Production | Michael De Luca | Producer |
Art | Nelson Coates | Production Design |
Art | Doug Hardwick | Construction Coordinator |
Production | Laray Mayfield | Casting |
Sound | Christopher Moriana | Foley Artist |
Editing | Debra Neil-Fisher | Editor |
Costume & Make-Up | Shay Cunliffe | Costume Design |
Camera | Ian Fox | Camera Operator |
Camera | Alar Kivilo | Additional Director of Photography |
Art | Jeremy Stanbridge | Supervising Art Director |
Production | Marcus Viscidi | Producer |
Production | Marcus Viscidi | Unit Production Manager |
Directing | James Foley | Director |
Production | Dana Brunetti | Producer |
Sound | Dana Sano | Music Supervisor |
Art | Carolyn A. Loucks | Set Decoration |
Sound | Hailee Steinfeld | Songs |
Crew | Doug Coleman | Stunt Coordinator |
Directing | Doug Coleman | Second Unit Director |
Writing | Niall Leonard | Screenplay |
Production | E.L. James | Producer |
Writing | E.L. James | Novel |
Crew | Scott J. Ateah | Stunt Coordinator |
Directing | Scott J. Ateah | Second Unit Director |
Camera | Denis Lagrange | Underwater Director of Photography |
Sound | Stéphane Bucher | Sound Mixer |
Crew | Charles-Axel Vollard | Special Effects Coordinator |
Sound | Ellie Goulding | Original Music Composer |
Directing | Michael Collins | Assistant Director |
Crew | Mickey Giacomazzi | Stunt Coordinator |
Directing | Paul Barry | First Assistant Director |
Crew | Owen Walstrom | Stunt Coordinator |
Crew | Janene Carleton | Stunt Driver |
Sound | Mark Noda | Sound Mixer |
Art | Peter Bodnarus | Art Direction |
Art | David Dowling | Property Master |
Directing | Anna Rane | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Janice MacIsaac | Costume Supervisor |
Camera | Doane Gregory | Still Photographer |
Art | Mike McLeod | Construction Foreman |
Crew | Michael Buster | Dialogue Coach |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Alyson Dee Moore | Foley Artist |
Crew | Guy Adan | Unit Publicist |
Sound | Stephanie Flack | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Danna Rutherford | Hair Department Head |
Lighting | Jean-François Drigeard | Gaffer |
Art | Dylan Dowd | Greensman |
Sound | Adam Sharpe | ADR Mixer |
Camera | Steven Desbrow | Aerial Director of Photography |
Production | Julie Schubert | Casting |
Crew | Michael Hilow | Stunt Driver |
Sound | John Sanacore | Foley Mixer |
Sound | Matthew W. Kielkopf | First Assistant Sound Editor |
Sound | Jessie Pariseau | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Alex Burdett | Special Effects Supervisor |
Editing | Jennifer Spenelli | First Assistant Editor |
Crew | Whitney Coleman | Stunts |
Sound | Christopher Alba | Foley Editor |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Sound | Angie Rubin | Music Editor |
Visual Effects | Georges Demétrau | Special Effects Supervisor |
Camera | Taylor Matheson | First Assistant "A" Camera |
Crew | Donna Glasser-Hancock | Production Controller |
Lighting | Scott Andrew Armstrong | Rigging Grip |
Camera | Sasha Proctor | Steadicam Operator |
Art | Jim Magdaleno | Storyboard Artist |
Production | Stephen F. Newnam | Finishing Producer |
Lighting | Jesse Deacon | Lighting Technician |
Crew | Graham Stumpf | Post Production Supervisor |
Costume & Make-Up | Amber Kemper | Assistant Hairstylist |
Sound | Lawrence L. Commans | Boom Operator |
Crew | Bret Kiene | Stunt Driver |
Art | Kyle White | Set Designer |
Costume & Make-Up | Ren Boggio | Costume Coordinator |
Camera | Tyler Woeste | First Assistant "B" Camera |
Art | Garson Yu | Title Designer |
Lighting | James M. Jackson | Assistant Chief Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Megan Harkness | Assistant Makeup Artist |
Art | Melina Neufeld | Art Department Coordinator |
Crew | Luc Poullain | Pilot |
Art | Spencer Louttit | Assistant Property Master |
Camera | Kim Olsen | Key Grip |
Directing | Karin Behrenz | Second Assistant Director |
Directing | Amanda Petura | Third Assistant Director |
Lighting | Randy A. Jablonka | Lighting Technician |
Sound | Dua Lipa | Songs |
Camera | François Vigon | Aerial Camera |
Sound | Mhairi Wyles-Lang | ADR Coordinator |
Art | Craig Humphries | Assistant Art Director |
Art | D. Martin Myatt | Assistant Property Master |
Art | Loree Cameron | Graphic Designer |
Lighting | Bryce Munro | Key Rigging Grip |
Lighting | Jeff Zwicker | Lighting Technician |
Production | Sally Potters | Production Coordinator |
Lighting | Antonin Drigeard | Electrician |
Camera | Adriene Wyse | Camera Loader |
Editing | David S. Clark | Editor |
Production | Corinne Renard-Bendjadi | Casting |
Costume & Make-Up | Renee Dombrosky | Assistant Hairstylist |
Production | Andrea Brown | Extras Casting |
Camera | Rodrigo Carcamo Parga | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Dan Gorval | Best Boy Grip |
Art | Jan Holmsten | Construction Buyer |
Editing | Julian Andraus | First Assistant Editor |
Production | Sorta Lim | Post Production Coordinator |
Lighting | Tom Mitaux | Best Boy Electric |
Art | Yuanchen Jiang | Title Designer |
Sound | Hillary Holmes | Music Coordinator |
Directing | Philip Nee Nee | Second Assistant Director |
Directing | Paul Jolliot | Third Assistant Director |
Sound | Tom Brown | Music Arranger |
Art | Scott Holburn | Set Dresser |
Art | Adriaan Wagner | Greensman |
Lighting | Alex Reno | Rigging Grip |
Lighting | Todd Turner | Rigging Gaffer |
Production | Kathleen Whelan | Production Coordinator |
Directing | David Arnold | Second Unit First Assistant Director |