American Woman (2018)
Debra (Sienna Miller) er alenemor i en lille by i Pennsylvanien. Hendes 16-årige datter Bridget har selv et barn, lille Jessie, og familien kæmper for at klare dagen og vejen. En aften kommer Bridget ikke hjem, og Debra bliver naturligvis ret sur, for der er ingen andre til at passe Jessie. Men dagene går, og Bridget dukker ikke op. Stille og roligt går det op for Debra, at der må være sket en forbrydelse, og at hun nu står helt alene med sin datters lille barn.
Director: Jake Scott
Sienna Miller Deb Callahan |
|
Christina Hendricks Kath |
|
Aaron Paul Chris |
|
Will Sasso Terry |
|
Sky Ferreira Bridget Callahan |
|
Pat Healy Ray |
|
Alex Neustaedter Tyler Hanrick |
|
E. Roger Mitchell Det. Sergeant Morris |
|
Kentucker Audley Brett Tobeck |
|
Aidan McGraw Jesse (Age 7) |
|
Aidan Fiske Jesse (Age 13) |
|
Amy Madigan Peggy |
|
Alexander Joseph Wildes Jesse (Age 1) |
|
Maximus Thomas Wildes Jesse (Age 1) |
|
Katie Elinoff Cindy |
|
Rene Cadet Paul |
|
Gavin Earle Murph (Age 10) |
|
Kobi Polisky Patrick (Age 8) |
|
Adrianne Krstansky Carol Hanrick |
|
Kelly Rose Golden Jenna Cunningham |
|
Bates Wilder Detective O'Brien |
|
Chet Harding Local News Reporter |
|
Gwen Callahan Mrs. Clancy |
|
Karen Elverson Mrs. Caponi |
|
Rosemary Mahoney Mrs. Hastings |
|
Maggie Castle Brett's Wife |
|
Dennis Staroselsky Professor Walters |
|
Tyler Wesley Parrish Murph (Age 16) |
|
Jack Brunault Patrick (Age 14) |
|
Maggie Budzyna Colleen |
|
Dottie Reid Aunt Dottie |
|
Jack Reid Uncle Jack |
|
Christopher Hickey Priest |
|
Rebecca Gibel Nursing Assistant #1 |
|
Georgia Lyman Nursing Assistant #2 |
|
Nancy Villone Shawna |
|
Matt Merritt Murph (Age 21) |
|
Logan Hallowell Patrick (Age 18) |
|
Sarah Amber Newcomb Sarah |
|
Dee Nelson Mrs. Coates |
|
Gillian Mariner Gordon Derrick Daughter |
|
Rachel Singer Mrs. Derrick |
|
Joseph Oliveira Man at the House (uncredited) |
|
Lexie Roth Search Party Member (uncredited) |
|
Danielle Lyons Search Party Volunteer (uncredited) |
|
Michael Marchand Police Officer (uncredited) |
|
Tom Mariano Search Party Member (uncredited) |
|
Mazen Elkot Customer (uncredited) |
|
Travis Starr Football Fan (uncredited) |
|
Lisa Wynn Football Game Spectator (uncredited) |
Production | Ridley Scott | Producer |
Camera | John Mathieson | Director of Photography |
Sound | Dino DiMuro | Sound Effects Editor |
Sound | Randall Poster | Music Supervisor |
Production | Carmen Cuba | Casting |
Sound | Dawn Fintor | Foley Artist |
Sound | Alicia Stevenson | Foley Artist |
Directing | Jake Scott | Director |
Production | Carolyn Pickman | Local Casting |
Crew | John Vincent Mason | Stunt Coordinator |
Sound | Andy Hay | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Jonathan Rosenthal | Executive Producer |
Production | Brad Ingelsby | Executive Producer |
Writing | Brad Ingelsby | Writer |
Art | Happy Massee | Production Design |
Editing | Emma Stickgold | Assistant Editor |
Production | Helen Geier | Casting Associate |
Production | Kevin J. Walsh | Producer |
Crew | Agnes Obel | Additional Music |
Costume & Make-Up | Tina Ulee | Costume Supervisor |
Camera | Mark Schmidt | "A" Camera Operator |
Sound | Drew Webster | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Sherryn Smith | Key Makeup Artist |
Sound | Michael D. Wilhoit | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Liz Bernstrom | Makeup Department Head |
Sound | Kimberly Ellis | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Raul Hernandez | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Hillary Derby | Tailor |
Crew | Mike Smith | Stunt Coordinator |
Art | Michael C. Stone | Art Direction |
Costume & Make-Up | Shayna Passaretti | Key Hair Stylist |
Crew | Paul Marini | Stunt Coordinator |
Camera | Seacia Pavao | Still Photographer |
Sound | Brian Magrum | ADR Mixer |
Crew | John Ruggieri | Special Effects Coordinator |
Costume & Make-Up | Alex Bovaird | Costume Design |
Directing | Jenna Dayton | Script Supervisor |
Crew | Sera Trimble | Stunts |
Production | Michael A. Pruss | Producer |
Sound | Tom Williams | Sound Mixer |
Sound | Nicholas Fitzgerald | Music Editor |
Art | Danica Chipman | Set Decoration |
Art | Amy Teitter | Property Master |
Production | Matt Bouldry | Casting Associate |
Lighting | James R. Mitchell | Best Boy Electric |
Production | Feifei Ling | Production Coordinator |
Camera | Terrence Hayes | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Paula Dion | Hairstylist |
Camera | Basil Smith | First Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Frank Barbosa | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Marissa Giammarco | Makeup Artist |
Camera | Eric Komar | Key Grip |
Editing | Joi McMillon | Editor |
Production | Erika Olde | Executive Producer |
Production | Shea Kammer | Executive Producer |
Production | Shea Kammer | Unit Production Manager |
Sound | Adam Wiltzie | Original Music Composer |
Sound | David Jobe | Foley Mixer |
Art | Megan Blake | Graphic Designer |
Crew | Wendy Overly | Dialect Coach |
Lighting | Joshua Dreyfus | Gaffer |
Art | Justin Bliss | Assistant Property Master |
Art | Beth Anderson | Assistant Property Master |
Art | Guy L. Bermel | Leadman |
Editing | Daniel Morfesis | First Assistant Editor |
Sound | Charley Stauber | Assistant Sound Editor |
Production | Brad Feinstein | Producer |
Visual Effects | Paul O'Shea | Visual Effects Supervisor |
Production | Joseph Ingrassia | Executive Producer |
Production | Ryan Stowell | Executive Producer |
Camera | Tobias Haller | Best Boy Grip |
Lighting | Mark Price | Rigging Gaffer |
Sound | Bob Lacivita | ADR Mixer |
Art | Stephen Gavin | Construction Coordinator |
Camera | Jamie Fitzpatrick | First Assistant "B" Camera |
Crew | Jodi Michelle Pynn | Stunts |
Art | Alix Metros | Art Department Coordinator |
Production | Alex Berard | Location Manager |
Camera | Mark Killian | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Mike DeGrazzio | Digital Imaging Technician |
Costume & Make-Up | Tyler Kinney | Key Costumer |
Camera | Eve Strickman | Second Assistant "A" Camera |
Directing | Kenneth Donaldson | Second Assistant Director |
Camera | John F. McCarthy | Camera Loader |
Production | Brandon Hollyer | First Assistant Accountant |
Production | Billy Dowd | Extras Casting |
Directing | Howell Caldwell | First Assistant Director |
Production | Rosa Garces | Payroll Accountant |
Costume & Make-Up | Margaret Codola | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Brian Nunez | Key Hair Stylist |
Production | Jordan Foley | Executive Producer |
Sound | Mark Shaw | Boom Operator |
Costume & Make-Up | Ginny Colangelo | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Matt Passarelli | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Brian Sprouse | Costume Assistant |
Production | Jarin Rossiter | Production Supervisor |
Production | Elliott Adkins | Assistant Production Coordinator |
Production | Tevya Desiderio | Production Secretary |
Art | C. Kent Lanigan | Property Master |
Crew | Renee Minasian | Post Production Supervisor |
Sound | Ian Herbert | Music Coordinator |
Art | Niko Diaz | Set Dresser |
Camera | Tim Catz | Dolly Grip |
Camera | Joe Christofori | First Assistant "B" Camera |