Blade 2 (2002)
En ny virus forvandler både mennesker og vampyrer til monstre, der kendes som Reapers. Disse skabninger suger ikke blod med munden, men gennem håndfladerne! Blade skaber en alliance med Vampyr-banden Bloodpack. Han redder sin gamle ven Whistler og hjælperen Scud og så er han ellers klar til at uddele øretæver til de nye Reapers.
Director: Guillermo del Toro
Wesley Snipes Eric Brooks / Blade |
|
Kris Kristofferson Abraham Whistler |
|
Ron Perlman Dieter Reinhardt |
|
Leonor Varela Nyssa Damaskinos |
|
Norman Reedus Scud |
|
Thomas Kretschmann Eli Damaskinos |
|
Luke Goss Jared Nomak |
|
Matt Schulze Chupa |
|
Danny John-Jules Asad |
|
Donnie Yen Snowman |
|
Karel Roden Karel Kounen |
|
Marit Velle Kile Verlaine |
|
Tony Curran Priest |
|
Daz Crawford Lighthammer |
|
Santiago Segura Rush |
|
Samuel Le Jigsaw |
|
Marek Vašut Golem |
|
Pete Lee-Wilson Blood Bank Doctor / Reaper |
|
Paul Kasey Blood Bank Guard / Reaper |
|
Andrea Miltner Blood Bank Nurse |
|
Ladislav Beran Drug Dealer |
|
Jiří Maria Sieber Blood Bank Guard |
|
Bridge Markland Vampire with Exposed Spine |
|
Jamie Wilson Reaper |
|
Stuart Luis Reaper |
|
Ladislav Mohyla Reaper |
|
Jan Malík Reaper |
|
Jan Révai Reaper |
|
Mário Wild Reaper |
|
Tomáš Böhm Reaper |
|
Zdenek Bubák Reaper |
|
Jan Loukota Reaper |
|
Jan Bursa Reaper |
|
Petr Krusalnicky Reaper |
|
Jaroslav Misek Reaper |
|
Karel Vávrovec St. Cloud |
|
Jaroslav Peterka Choad |
|
Miloš Kulhavý Little G |
|
Ivan Mares Tea Bag |
|
Lennox Brown Man in London Porno Shop |
|
André Hyde-Braithwaite Young Blade |
|
Pavel Cajzl Moscow Vampire (uncredited) |
|
Olga Lounová Prostitute (uncredited) |
|
Stephen R. Peluso Paramedic (uncredited) |
|
John Salvitti Moscow Vampire Attacking Blade (uncredited) |
|
Kenji Tanigaki Moscow Vampire Attacking Blade (uncredited) |
|
Michael Woods Moscow Vampire Attacking Blade (uncredited) |
Sound | Mark Holding | Production Sound Mixer |
Crew | Donnie Yen | Martial Arts Choreographer |
Sound | Bill Abbott | Music Editor |
Production | David S. Goyer | Executive Producer |
Writing | David S. Goyer | Writer |
Sound | Scott Martin Gershin | Sound Designer |
Sound | Scott Martin Gershin | Supervising Sound Editor |
Production | Robert Bernacchi | Unit Production Manager |
Production | Robert Bernacchi | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Wendy Partridge | Costume Design |
Sound | Marco Beltrami | Original Music Composer |
Production | Nancy Foy | Casting |
Production | Michael De Luca | Executive Producer |
Production | Lynn Harris | Executive Producer |
Art | Martin Vačkář | Assistant Art Director |
Production | Stan Lee | Executive Producer |
Production | Avi Arad | Executive Producer |
Art | Carol Spier | Production Design |
Sound | John Ross | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Peter Amundson | Editor |
Production | Peter Frankfurt | Producer |
Sound | Bryan Bowen | Sound Effects Editor |
Camera | Gabriel Beristain | Director of Photography |
Art | Elinor Rose Galbraith | Supervising Art Director |
Directing | Guillermo del Toro | Director |
Production | Patrick J. Palmer | Producer |
Crew | Ladislav Beran | Choreographer |
Production | Wesley Snipes | Producer |
Art | James F. Truesdale | Art Direction |
Sound | Happy Walters | Music Supervisor |
Production | Toby Emmerich | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Nikita Rae | Makeup Artist |
Sound | Dave Jordan | Music Consultant |
Costume & Make-Up | Jeanette Freeman | Hairstylist |
Production | Leon Dudevoir | Production Executive |
Crew | Peter S. Elliot | Visual Effects Editor |
Crew | Clay Cullen | Stunts |
Production | Andrea Clark | Casting Associate |
Costume & Make-Up | Gary Archer | Prosthetics |
Crew | Dirk Westervelt | Visual Effects Editor |
Art | Dan Morski | Co-Art Director |
Visual Effects | Wayne D. Barlowe | Creature Design |
Editing | Laura Rindner | First Assistant Editor |
Writing | Marv Wolfman | Characters |
Sound | Michael Keller | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Freddy Bouciegues | Utility Stunts |
Art | Miroslav Čáslavka | Set Dresser |
Sound | Brian Basham | ADR Recordist |
Sound | Ron Bedrosian | ADR Mixer |
Sound | Nerses Gezalyan | Sound mixer |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Mixer |
Sound | Greg Zimmerman | Foley Recordist |
Crew | Aaron Skalka | Transportation Coordinator |
Art | Peter Nicolakakos | Set Decoration |
Production | Jon Divens | Co-Producer |
Camera | Simon Werry | Aerial Camera |
Production | Andrew J. Horne | Co-Producer |
Writing | Gene Colan | Characters |
Visual Effects | Steve Watson | 24 Frame Playback |
Visual Effects | Bob Munroe | Visual Effects Supervisor |
Crew | Jeff Ward | Martial Arts Choreographer |
Costume & Make-Up | Marese Langan | Key Hair Stylist |
Art | Jaromír Švarc | Art Direction |
Art | Milena Koubková | Set Designer |
Art | Phillip Tellez | Construction Coordinator |
Art | Bruce DiValerio | Construction Coordinator |
Crew | Christopher Sposa | Cableman |
Visual Effects | Dominic Parker | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Nicholas Brooks | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Nick Allder | Special Effects Supervisor |
Sound | Michael Hertlein | Dialogue Editor |
Sound | Michael Hertlein | ADR Editor |
Sound | John Kurlander | Scoring Mixer |
Camera | Klaus Fuxjäger | Camera Operator |
Crew | Clayton J. Barber | Fight Choreographer |
Production | Alonzo Ruvalcaba | Head of Production |
Production | Douglas Dresser | Location Manager |
Sound | Jim Ervin | Music Producer |
Visual Effects | George Macri | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Ray McIntyre Jr. | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Blair Clark | Visual Effects Supervisor |
Crew | Gary Powell | Stunts |
Art | Jan Kodera | Leadman |
Visual Effects | Terry Bradley | Visual Effects Supervisor |
Crew | John Bannister | Key Scenic Artist |
Visual Effects | Nordin Rahhali | Visual Effects Supervisor |
Production | Wendy Cox | Production Supervisor |
Visual Effects | Robert Duncan | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Dominic Sidoli | Visual Effects Producer |
Art | Jeffrey Kushon | Set Decoration |
Costume & Make-Up | David Dupuis | Prosthetic Supervisor |
Costume & Make-Up | David Dupuis | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Michelle Taylor | Makeup Artist |
Production | Pavel Typolt | Production Manager |
Production | Michelle Weller | Production Supervisor |
Art | Mike Hyrman | Art Department Coordinator |
Art | Gert Broekema | Property Master |
Art | Michael Madden | Set Designer |
Art | Gordon White | Set Designer |
Art | Constantine Sekeris | Conceptual Design |
Sound | Mathew Waters | Supervising Sound Editor |
Sound | Louis Creveling | Dialogue Editor |
Sound | Jed M. Dodge | Dialogue Editor |
Sound | Robert Getty | Dialogue Editor |
Sound | Thomas Jones | ADR Supervisor |
Crew | Barbora Kolarova | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Craig Hayes | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Justin Martin | Visual Effects Supervisor |
Crew | Sarah Schubart | Visual Effects Editor |
Visual Effects | David Sosalla | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Ruth Greenberg | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Edward Irastorza | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Susan MacLeod | Visual Effects Producer |
Crew | Pavel Cajzl | Stunt Coordinator |
Camera | Anthony Gaudioz | Camera Operator |
Camera | Craig Fikse | Steadicam Operator |
Camera | Guy Hodgen | Additional Camera |
Crew | Viktor Lonek | Video Assist Operator |
Lighting | Jaromir Simek | Gaffer |
Lighting | H. Mark Vuille | Gaffer |
Sound | Brian Richards | Music Editor |
Crew | Vaclav Mottl | Transportation Coordinator |
Directing | Claudine Strasser | Script Supervisor |
Production | Pavel Sterba | Location Manager |
Crew | Jon Sperry | Dialect Coach |
Crew | Marianna Krenova | Stand In |
Crew | Moira Houlihan | Unit Publicist |
Crew | Sara Romilly | Post Production Supervisor |
Sound | Hector C. Gika | Sound Editor |
Lighting | Petr Svoboda | Rigging Gaffer |
Camera | Chas Bain | Focus Puller |
Costume & Make-Up | Heather Moore | Key Costumer |
Art | Tim Larsen | Painter |
Production | Clive Miles | Assistant Production Manager |
Visual Effects | Asregadoo Arundi | Digital Compositors |
Crew | Keith D. Fisher | Transportation Captain |
Crew | Lane Leavitt | Stunts |
Production | Cammeron Truesdale | Production Runner |
Costume & Make-Up | Kelly Fraser | Assistant Costume Designer |
Editing | Dan Muscarella | Color Timer |
Lighting | Mike Macias | Lighting Technician |
Sound | Pete Anthony | Conductor |
Art | John Weldy | Sculptor |
Camera | Ladislav Hrubý | First Assistant Camera |
Camera | Malcolm Sheehan | Key Grip |
Crew | Danny Saber | Additional Music |
Crew | James Weston | Armorer |
Crew | Mark Fattibene | CG Supervisor |
Crew | Chris Ferrence | Driver |
Camera | Alexandre Szabo-Fresnais | Camera Loader |
Crew | Jayson Wall | Post Production Assistant |
Crew | Alex Matcham | Production Controller |
Crew | Eva Dvorakova | Set Medic |
Sound | Matt Colleran | Sound Recordist |
Crew | Phred Lender | Systems Administrators & Support |
Lighting | Ben Bowling | Electrician |
Lighting | Michal Houzvicka | Rigging Grip |
Production | Jiri Tichacek | Production Accountant |
Production | Sissy Grover | Production Coordinator |
Sound | Peter Eusebe | Boom Operator |
Sound | Susan Cahill | Assistant Sound Editor |
Visual Effects | Kandece Brown | Visual Effects Coordinator |
Writing | Jason Brubaker | Storyboard |
Visual Effects | David Rosenthal | I/O Supervisor |
Visual Effects | Vicki Wong | I/O Manager |
Directing | Julian Wall | First Assistant Director |
Visual Effects | Clay Dale | CG Artist |
Art | TyRuben Ellingson | Concept Artist |
Directing | Philip Seeger | Third Assistant Director |
Production | Minna Pyyhkala | Casting Assistant |
Crew | Nicola 'Nikki' Berwick | Stunt Double |
Visual Effects | Warren J.W. Leathem | Lead Animator |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Sound | Craig Jurkiewicz | Foley Editor |
Sound | Tom Boyd | Musician |
Camera | Bill Daimant | Dolly Grip |
Camera | John Emory | Grip |
Costume & Make-Up | Nigel Booth | Prosthetic Makeup Artist |
Crew | Libor Hatas | Pilot |
Editing | Jana Lynn Gold | Associate Editor |
Production | Stephani Hunter | Assistant Production Coordinator |
Visual Effects | Paul Anderson | 3D Artist |
Visual Effects | Jerry Corda-Stanley | CG Animator |
Production | Ray Scalice | General Manager |
Editing | Jim Garrow | Colorist |
Editing | Adam Glasman | Digital Colorist |
Production | Rob Seager | First Assistant Accountant |
Directing | Mark Taylor | Second Assistant Director |
Production | Petr Brodsky | Extras Casting |
Editing | Josh Campbell | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Jemma Scott-Knox-Gore | Contact Lens Technician |
Camera | Kenny Groom | Assistant Camera |
Visual Effects | Dan Feinstein | Rotoscoping Artist |
Art | Greg Runnels | Swing |
Lighting | Michael K. O'Melia | Assistant Chief Lighting Technician |
Production | Jennifer Hunt Pedevilla | Payroll Accountant |
Directing | Martina Götthansova | Second Second Assistant Director |
Art | Leo Duranona | Storyboard Artist |
Crew | Jan Beran | Special Effects Technician |
Visual Effects | Ian Unterreiner | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | Lisa Bechard | Visual Effects Production Manager |
Camera | Darrel Griffin | Data Wrangler |
Camera | Alexander Bscheidl | Second Assistant Camera |
Production | Betty Burkhart | Post Production Coordinator |
Production | David Antol | Location Assistant |
Crew | Natasha Ivanova | Additional Dialogue |
Production | Vera Trousilová | Assistant Accountant |
Visual Effects | Avtar Bains | Compositing Artist |
Production | Tyler Ham | Production Assistant |
Directing | Gregory Palmer | Second Assistant Director |
Production | John T. Sweeney | Production Coordinator |
Art | Michael Lindsay | Property Master |