Station West (1948)
RomantikWesternActionMysterium
Director:
Sidney Lanfield
Writers:
Frank Fenton, Winston Miller.
Dick Powell Lt. John Martin Haven |
|
Jane Greer Charlie |
|
Agnes Moorehead Mrs. Mary Caslon |
|
Tom Powers Captain George Iles |
|
Gordon Oliver Prince |
|
Steve Brodie Lt. Stellman |
|
Guinn "Big Boy" Williams Mick Marion |
|
Raymond Burr Lawyer Mark Bristow |
|
Regis Toomey Jim Goddard |
|
Michael Steele Jerry |
|
Olin Howland Cook |
|
John Berkes Pianist |
|
Dan White Pete |
|
John Kellogg Ben |
|
Charles Middleton Sheriff |
|
John Doucette Bartender |
|
Suzi Crandall Girl |
|
Burl Ives Hotel Clerk (uncredited) |
|
Erville Alderson Stageline Hired Hand (uncredited) |
|
Al Bain Townsman (uncredited) |
|
Stanley Blystone Bouncer (uncredited) |
|
Rudy Bowman Townsman (uncredited) |
|
Chet Brandenburg Waiter (uncredited) |
|
Noble 'Kid' Chissell Townsman (uncredited) |
|
Bing Conley Waiter (uncredited) |
|
Victor Cox Kibitzer (uncredited) |
|
Art Felix Barfly (uncredited) |
|
Robert Gates Sam (uncredited) |
|
Slim Gaut Dancer (uncredited) |
|
Herman Hack Townsman (uncredited) |
|
Al Hill Dice Table Croupier (uncredited) |
|
Robert Jefferson Wagon Driver (uncredited) |
|
Ethan Laidlaw Townsman (uncredited) |
|
Cactus Mack Barfly (uncredited) |
|
Frank Matts Barfly (uncredited) |
|
Leo J. McMahon Rider (uncredited) |
|
Monte Montague Brawl Spectator (uncredited) |
|
Bud Osborne Brawl Spectator / Holdup Man (uncredited) |
|
William Phipps Sergeant (uncredited) |
|
Joey Ray Stickman (uncredited) |
|
Sammy Shack Bartender (uncredited) |
|
Jack Stoney Bouncer (uncredited) |
|
Lomax Study Townsman (uncredited) |
|
Marie Thomas Dance Hall Girl (uncredited) |
|
Jack Tornek Barfly (uncredited) |
|
Sid Troy Townsman (uncredited) |
Costume & Make-Up | Gordon Bau | Makeup Supervisor |
Art | Albert S. D'Agostino | Art Direction |
Directing | Joel Freeman | Assistant Director |
Art | Darrell Silvera | Set Decoration |
Production | Robert Sparks | Producer |
Sound | Francis M. Sarver | Sound |
Crew | Russell A. Cully | Special Effects |
Camera | Harry J. Wild | Director of Photography |
Editing | Frederic Knudtson | Editor |
Writing | Frank Fenton | Screenplay |
Production | Dore Schary | Executive Producer |
Production | Dore Schary | Executive In Charge Of Production |
Sound | Heinz Roemheld | Original Music Composer |
Writing | Winston Miller | Screenplay |
Costume & Make-Up | ReniƩ | Costume Design |
Directing | Sidney Lanfield | Director |
Writing | Luke Short | Novel |
Sound | Terry Kellum | Sound |
Sound | C. Bakaleinikoff | Music Director |
Crew | Frank Matts | Stunts |
Crew | Leo J. McMahon | Stunts |
Art | Feild M. Gray | Art Direction |
Production | Ruby Rosenberg | Production Manager |
Production | Ruby Rosenberg | Producer's Assistant |
Art | James Altwies | Set Decoration |
Directing | Maxwell O. Henry | Assistant Director |
Directing | Dorothy B. Cormack | Script Supervisor |
Camera | Charles Straumer | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Hazel Rogers | Hairstylist |
Camera | Ollie Sigurdson | Still Photographer |
Camera | Frank Williams | Grip |
Crew | Paul R. Davison | Technical Advisor |
Crew | Margery Gutterman | Stand In |