The Favourite (2018)
I 1708 er England i krig med Frankrig. Den småskøre dronning Anne sidder på tronen, men hader at regere og vil hellere spise kage og lege med sine 17 kaniner. Landet er reelt styret af hendes hemmelige elskerinde, hertuginden Sarah Churchill. Da Sarah's fattige kusine Abigail Hill bliver kammerpige, begynder en skamløs, bitter og grotesk strid mellem dem.
Director: Yorgos Lanthimos
Olivia Colman Queen Anne |
|
Emma Stone Abigail |
|
Rachel Weisz Lady Sarah |
|
Nicholas Hoult Harley |
|
Joe Alwyn Masham |
|
Mark Gatiss Lord Marlborough |
|
James Smith Godolphin |
|
Jenny Rainsford Mae |
|
Emma Delves Queen's Maid |
|
Faye Daveney Sarah's Maid |
|
Paul Swaine Wanking Man |
|
Jennifer White Mrs. Meg |
|
Lilly-Rose Stevens Sally |
|
Denise Mack Kitchen Servant |
|
Willem Dalby Central Tory Booker |
|
Edward Aczel Earl of Stratford |
|
Carolyn Saint-Pé Madame Tournée |
|
John Locke Eviction Courtier |
|
Everal Walsh Servant, Upstairs |
|
Timothy Innes Footman #1 |
|
Basil Eidenbenz Footman #2 |
|
James Melville Footman #3 |
|
Declan Wyer Footman #4 |
|
Anthony Dougall Queen's Doctor |
|
Ben English Page #1 |
|
Peter Brookes Page #2 |
|
Wilson Mbomio Pigeon Boy |
|
Gavin Henderson Music Teacher |
|
Callum Lewin Nude Pomegranate Tory |
|
Liam Fleming Kevin |
|
Angela Hicks Singing Woman |
|
Martin Pemberton Fire Eater |
|
Luca Wiseman Child Orchestra |
|
James Perrin Child Orchestra |
|
Hana McDowell Child Orchestra |
|
Sam Kemp Child Orchestra |
|
Djordje Jovanovic Child Orchestra |
|
Alexis Bennett Court Musician (uncredited) |
|
Chris elms Young Tory (uncredited) |
|
Tim Ingall Lord Bingley (uncredited) |
|
Ethan Keaton Politician (uncredited) |
|
Keith Milner Footman (uncredited) |
|
Alfrun Rose Kitchen Maid (uncredited) |
|
Keval Shah Wig (uncredited) |
|
Janette Sharpe Maid (uncredited) |
|
Luke Thallon Abigail's Soldier (uncredited) |
|
Jack Veal Boy (uncredited) |
|
Zenobia Voegele-Downing Courtier (uncredited) |
|
Emily Vinnicombe Courtier (uncredited) |
|
Hannah Morley Courtier (uncredited) |
|
Poppy Lawless Courtier (uncredited) |
|
Roisin Keogh Courtier (uncredited) |
|
Elizabeth Ita Courtier (uncredited) |
|
Errol Clayton Courtier (uncredited) |
|
Antonia Castilla Courtier (uncredited) |
|
Samuel Bossman Courtier (uncredited) |
|
Paul Wingrove Courtier (uncredited) |
|
Nathan Lang Courtier (uncredited) |
|
Frank Gordon Courtier (uncredited) |
|
Isaura Barbé-Brown Courtier (uncredited) |
|
Phelim Kelly Courtier (uncredited) |
|
Leigh Dent Courtier (uncredited) |
Crew | Kim McGarrity | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Sandy Powell | Costume Design |
Art | Emma Field-Rayner | Property Buyer |
Production | Andrew Lowe | Executive Producer |
Production | Ed Guiney | Producer |
Editing | Sam Sneade | Additional Editor |
Camera | Robbie Ryan | Director of Photography |
Editing | Yorgos Mavropsaridis | Editor |
Sound | Christopher Atkinson | Boom Operator |
Camera | Paul Edwards | Steadicam Operator |
Production | Tony McNamara | Executive Producer |
Writing | Tony McNamara | Writer |
Directing | Yorgos Lanthimos | Director |
Production | Yorgos Lanthimos | Producer |
Crew | Efthymis Filippou | Thanks |
Crew | Ariane Labed | Thanks |
Production | Ken Kao | Executive Producer |
Crew | Adam Horton | Stunt Coordinator |
Production | Dixie Chassay | Casting |
Production | Rose Garnett | Executive Producer |
Art | Fiona Crombie | Production Design |
Camera | Atsushi Nishijima | Still Photographer |
Directing | Atilla Salih Yücer | First Assistant Director |
Camera | Stephen Murphy | Additional Photography |
Art | Muffin Green | Property Master |
Crew | Steven Brigden | Transportation Captain |
Sound | Johnnie Burn | Sound Designer |
Sound | Johnnie Burn | Music Editor |
Sound | Johnnie Burn | Supervising Sound Editor |
Sound | Johnnie Burn | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Ed Downham | Foley Mixer |
Visual Effects | Ed Bruce | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Hannah Edwards | Makeup & Hair |
Production | Adam Richards | Location Manager |
Crew | Anastasia Harrold | Stand In |
Costume & Make-Up | Laura Wolford | Costumer |
Directing | Sylvia Parker | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Beverley Binda | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Nadia Stacey | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Nadia Stacey | Makeup Designer |
Production | Ceci Dempsey | Producer |
Production | Lee Magiday | Producer |
Crew | Jonathan Rutter | Unit Publicist |
Sound | Rashad Omar | Sound Recordist |
Production | Ben Mangham | Location Manager |
Sound | Caoimhe Doyle | Foley Artist |
Costume & Make-Up | Tapio Salmi | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Graham Johnston | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Oliver Garcia | Assistant Costume Designer |
Crew | Alex Abelman | Carpenter |
Production | Cait Collins | Line Producer |
Art | Lynne Huitson | Supervising Art Director |
Crew | Anthony Skrimshire | Stunts |
Art | Alice Felton | Set Decoration |
Art | Dominic Roberts | Art Direction |
Crew | Neil Swain | Dialect Coach |
Lighting | Andy Cole | Gaffer |
Production | Deborah Davis | Executive Producer |
Writing | Deborah Davis | Writer |
Crew | Deborah Harding | Post Production Supervisor |
Sound | Simon Carroll | Sound Effects Editor |
Crew | Jo McLaren | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Kitty Bennett | Costume Assistant |
Art | Laura Conway-Gordon | Standby Art Director |
Art | Caroline Barclay | Art Direction |
Costume & Make-Up | Anna Morena | Makeup & Hair |
Sound | Jean McGrath | Foley Recordist |
Sound | Michelle Fingleton | Dialogue Editor |
Sound | Brendan Rehill | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Sarah Young | Assistant Costume Designer |
Production | Josh Rosenbaum | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Gary Machin | Hairstylist |
Production | Jennifer Semler | Co-Producer |
Directing | Toby Ford | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Courtney McClain | Assistant Costume Designer |
Camera | Liane Escorza | Additional Photography |
Costume & Make-Up | Jennie Murphy | Costume Coordinator |
Sound | Sarah Giles | Music Supervisor |
Crew | Claire Lawrence | Stunt Double |
Production | Gemma Jones | Production Coordinator |
Production | Daniel Battsek | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Samantha Denyer | Hair Supervisor |
Costume & Make-Up | Samantha Denyer | Makeup Supervisor |
Sound | Max Behrens | Sound Effects Editor |
Production | Nessa King | Production Accountant |
Production | Michelle Mullen | Production Manager |
Editing | James Panting | First Assistant Editor |
Production | Lucy Jordan | Casting Assistant |
Crew | Joe Szukalski | Special Effects Assistant |
Camera | Tom Storey | Clapper Loader |
Lighting | Rob Stewart | Electrician |
Production | Joanna Sturrock | Casting Assistant |
Production | Claire L. Kenny | Assistant Accountant |
Art | Hannah Greig | Other |
Crew | Chelsea Mather | Stunts |
Directing | Adam Byles | Second Assistant Director |
Camera | Sarah Bick | Additional Photography |
Art | Ben Johnson | Assistant Property Master |
Art | Charis Theobald | Graphic Designer |
Art | Jamie Shakespeare | Assistant Art Director |
Camera | Andy Woodcock | Key Grip |
Crew | Jonny Stockwell | Stunts |
Costume & Make-Up | Ashleigh Lennox | Wardrobe Master |
Costume & Make-Up | Louise Young | Makeup Artist |
Visual Effects | Brett Bone | Digital Compositor |
Lighting | Dean Coffey | Electrician |
Sound | Brendan Feeney | Assistant Sound Editor |
Production | Daragh Coghlan | Location Manager |
Art | Stuart Watson | Construction Manager |
Crew | Nina Jalava | Stand In |
Production | Jack Leary | Assistant Location Manager |
Production | Emer O'Shea | Production Coordinator |
Lighting | Raz Khamehseifi | Electrician |
Costume & Make-Up | Jeanette Brown | Hairstylist |
Camera | Andrew O'Reilly | Focus Puller |
Camera | Claire Pie | Clapper Loader |
Production | Ellen Steers | Publicist |
Production | Tamlyn Samuels | Assistant Production Coordinator |
Lighting | Richard Gordon Charles Anderson | Best Boy Electric |
Sound | Dickie Earll | Sound Assistant |
Production | Calum Green | Assistant Location Manager |
Production | Florence Cleverdon | Location Assistant |
Production | Joshua Darby | Production Secretary |
Crew | Emma Robinson | Unit Publicist |
Art | Chelsea Davison | Art Department Assistant |
Art | Lizzie Bravo | Assistant Set Decoration |
Editing | Jessica Medlycott | Assistant Editor |
Lighting | Mark Campany | Electrician |
Costume & Make-Up | Claudia Littlefield | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Carol Gamarra | Costumer |
Costume & Make-Up | Dianne St. James | Hairstylist |
Production | Pete Holloway | Unit Manager |
Production | Paige Copsey | Assistant Location Manager |
Production | Jack Hyland | Location Assistant |
Production | Will Jansen | Location Assistant |
Art | Jonathan Ames | Props |
Production | Corrine Millson-Crane | Assistant Accountant |
Production | Pollyanna Gill | Assistant Accountant |
Crew | Constanza Macras | Choreographer |
Crew | Helen Ayre | Stand In |
Crew | Hannah Banks | Stand In |
Art | Vasilis Marmatakis | Title Designer |
Art | Vasilis Marmatakis | Graphic Designer |
Production | Inga Fabian | Production Assistant |
Art | Kevin Day | Dressing Prop |