Going the Distance (2010)
Hverken Erin (Drew Barrymore) eller Garret (Justin Long) er helt sikre på, at deres romantiske sommerflirt skal slutte. På trods af at de bor i hver deres landsdel, at venner og familie er tvivlende, og at der dukker et par uventede fristelser op, har parret måske fundet noget, der minder om kærlighed. Så ved hjælp af sms-beskeder, både af den kærlige og lumre slags, og telefonsamtaler til langt ud på natten, kan de måske alligevel få forholdet til at stå distancen.
Director: Nanette Burstein
Drew Barrymore Erin Rankin Langford |
|
Justin Long Garrett Scully |
|
Charlie Day Dan Grant |
|
Jason Sudeikis Box Saunders |
|
Christina Applegate Corrine Berlin |
|
Ron Livingston Will Broderick |
|
Natalie Morales Brandy |
|
Kelli Garner Brianna Jutsum |
|
Oliver Jackson-Cohen Damon |
|
Jim Gaffigan Phil Berlin |
|
June Diane Raphael Karen Surgeoner |
|
Rob Riggle Ron Surgeoner |
|
Sarah Burns Harper |
|
Matt Servitto Hugh O'Keefe |
|
Leighton Meester Amy |
|
Taylor Schwencke Maya |
|
Mike Birbiglia Toby |
|
Graham Davie Zach |
|
Zach Page Zander |
|
Mick Hazen Zeff |
|
Happy Anderson Terry |
|
Loretta Fox Sandy |
|
Carole Davis Carmen |
|
Kristen Schaal Female Bartender |
|
Terry Beaver Professor |
|
Charlie Hewson Douchebag |
|
Meredith Hagner Tanning Salon Employee |
Sound | Mark A. Mangini | Sound Designer |
Sound | Mychael Danna | Original Music Composer |
Sound | Skip Lievsay | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Juel Bestrop | Casting |
Crew | Steven Kirshoff | Special Effects Coordinator |
Art | Kevin Kavanaugh | Production Design |
Art | John Kasarda | Art Direction |
Sound | Goro Koyama | Foley Artist |
Sound | Andy Malcolm | Foley Artist |
Production | Adam Shankman | Producer |
Production | Jennifer Gibgot | Producer |
Editing | Peter Teschner | Editor |
Production | Garrett Grant | Producer |
Production | Garrett Grant | Unit Production Manager |
Directing | Garrett Grant | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Francesca Paris | Hairstylist |
Production | Kathleen Chopin | Casting |
Costume & Make-Up | Catherine Marie Thomas | Costume Design |
Camera | Eric Steelberg | Director of Photography |
Production | Richard Brener | Executive Producer |
Art | Peter Rogness | Art Direction |
Production | Seth Yanklewitz | Casting |
Directing | Nanette Burstein | Director |
Crew | Nils Johnson | Video Assist Operator |
Sound | Dana Sano | Music Supervisor |
Writing | Geoff LaTulippe | Writer |
Editing | Chris Regan | Color Timer |
Art | David Schlesinger | Set Decoration |
Production | Dave Neustadter | Executive Producer |
Camera | Hamilton Longyear | Camera Loader |
Production | Joseph E. Iberti | Unit Production Manager |
Sound | Mike Chock | Supervising Sound Editor |
Art | Gary Cergol | Graphic Designer |
Art | Jeff Butcher | Property Master |
Costume & Make-Up | Laura Downing | Costume Supervisor |
Crew | Timothy Paustian | Transportation Captain |
Sound | Michael Hertlein | Dialogue Editor |
Crew | Roy Farfel | Stunt Coordinator |
Sound | Tim LeBlanc | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | John C. Stuver | ADR Editor |
Art | Ray Fisher | Leadman |
Production | Michael Disco | Executive Producer |
Sound | Richard Ford | Music Editor |
Sound | Thomas Jones | Supervising ADR Editor |
Sound | Thomas Jones | Supervising Dialogue Editor |
Lighting | Jay Fortune | Gaffer |
Camera | David Knox | "B" Camera Operator |
Art | Glen Pangione | Construction Coordinator |
Editing | Nina Kawasaki | First Assistant Editor |
Camera | Jim McConkey | Steadicam Operator |
Camera | Jim McConkey | "A" Camera Operator |
Crew | Michael Queen | Compositors |
Sound | Paul Aulicino | Sound Effects Editor |
Sound | Libby Umstead | Music Coordinator |
Costume & Make-Up | Mickey Carleton | Assistant Costume Designer |
Sound | Michael Barosky | Sound Mixer |
Directing | Mark Cotone | First Assistant Director |
Crew | Caroline Vexler | Stunts |
Camera | Jessica Miglio | Still Photographer |
Sound | Linda Murphy | Boom Operator |
Crew | John M. Pisani | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Michele Paris | Makeup Artist |
Crew | Norman Douglass | Stunt Coordinator |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Production | Ken Ryan | Production Accountant |
Camera | George Patsos | Key Grip |
Camera | Geb Byers | First Assistant "A" Camera |
Costume & Make-Up | Jamal Hammadi | Hairstylist |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Camera | Gus Magalios | Best Boy Grip |
Production | Mayda Renizzi-Holt | First Assistant Accountant |
Directing | Yumiko Takeya | Second Assistant Director |
Editing | Ian Blume | First Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Debra L. Ferullo | Makeup Artist |
Crew | D.J. Surgent | Stunts |