Mother!

Mother! (2017)

DramaGyserMysterium

Gyser-dramaet 'Mother!' handler om et ægtepar, som inviterer fremmede, ukendte gæster inden for i deres hjem. Især manden åbner armene for de nye bekendtskaber, og mens flere og flere mennesker ankommer til metrikkelen, bliver parrets forhold sat på en voldsom prøve.

Director: Darren Aronofsky

Release Date: 2017-09-13
Status: Released
Run time: 121 min / 2:1
Budget: $30,000,000
Revenue: $44,516,999
Production Company : Protozoa Pictures
Production Country: United States of America

IMDB


Casts

Jennifer Lawrence
mother
Javier Bardem
Him
Ed Harris
man
Michelle Pfeiffer
woman
Brian Gleeson
younger brother
Domhnall Gleeson
oldest son
Jovan Adepo
cupbearer
Patricia Summersett
consoler
Eric Davis
bumbler
Raphael Grosz-Harvey
philanderer
Kristen Wiig
herald
Stephen McHattie
zealot
Cristina Rosato
novitiate
Xiao Sun
fan
Marcia Jean Kurtz
thief
Gregg Bello
pisser
Stanley B. Herman
pervert
Sabrina Campilii
good samaritan
Amanda Chiu
damsel
Emily Hampshire
fool
Abraham Aronofsky
wanderer
Luis Oliva
idler
Stephanie Ng Wan
whisperer
Ambrosio De Luca
defiler
Arthur Holden
lingerer
Henry Kwok
loiterer
Alex Bisping
aesthete
Koumba Ball
epicure
Robert Higden
drunkard
Elizabeth Neale
devotee
Scott Humphrey
abettor
Anton Koval
plunderer
Carolyn Fe
pilferer
Pierre Simpson
initiate
Mylene Savoie
supplicant
Gitz Crazyboy
hewer
Shaun O'Hagan
coppersmith
Mizinga Mwinga
deputy
Genti Bejko
whoremonger
Andreas Apergis
slave driver
Julianne Jain
executioner
Julien Irwin Dupuy
soldier
Bronwen Mantel
penitent
Amanda Warren
healer
Mason Franklin
devourer
Laurence Leboeuf
maiden
Sarah-Jeanne Labrosse
foremother
Melissa Toussaint
fan #2 (uncredited)
Fred Nguyen
looter (uncredited)
Danny MAlin
paparazzi (uncredited)
Adam Bernett
protester (uncredited)
Bineyam Girma
protester #2 (uncredited)
Oliver Koomsatira
protester #3 (uncredited)
Mercedes Leggett
underling (uncredited)
Alain Chanoine
underling #2 (uncredited)
Kimberly Laferriere
underling #3 (uncredited)
Deena Aziz
refugee #2 (uncredited)
Izabela Dąbrowska
refugee #3 (uncredited)
Hamza Haq
refugee #4 (uncredited)
Vitali Makarov
refugee #5 (uncredited)
Daniela Sandiford
refugee #6 (uncredited)
Nathaly Thibault
rave dancer (uncredited)
Chloë Bellande
sex slave (uncredited)
Serge Martineau
dead body (uncredited)

Crew

Art Philip Messina Production Design
Production Mary Vernieu Casting
Camera Matthew Libatique Director of Photography
Directing Darren Aronofsky Director
Production Darren Aronofsky Producer
Writing Darren Aronofsky Writer
Costume & Make-Up Danny Glicker Costume Design
Art Isabelle Guay Supervising Art Director
Sound Skip Lievsay Sound Re-Recording Mixer
Crew Peter Chesney Special Effects Coordinator
Crew Tim Monich Dialect Coach
Production Ari Handel Producer
Art Larry Dias Set Decoration
Art Robin L. Miller Property Master
Crew Jason Cavalier Stunts
Editing Andrew Weisblum Editor
Production Jeff G. Waxman Executive Producer
Sound Norman Bernard Boom Operator
Sound Paula Fairfield Sound Designer
Sound Simon Poudrette Sound Mixer
Sound Jóhann Jóhannsson Music
Crew Sylvia Stewart Stand In
Sound Jeff Atmajian Orchestrator
Art Kyle Cooper Title Designer
Production Lindsay Graham Casting
Sound Coll Anderson Sound Designer
Editing Tim Stipan Digital Intermediate
Costume & Make-Up Alexis Forte Assistant Costume Designer
Production Scott Franklin Producer
Camera Niko Tavernise Still Photographer
Sound Daniel Wohl Orchestrator
Directing Martin Doepner Third Assistant Director
Crew Marc Désourdy Stunt Coordinator
Crew Holden Wong Stunts
Directing Michael Lerman First Assistant Director
Sound Nancy Allen Supervising Music Editor
Sound Craig Henighan Sound Designer
Sound Craig Henighan Supervising Sound Editor
Sound Craig Henighan Sound Re-Recording Mixer
Sound Jill Purdy Supervising Sound Editor
Costume & Make-Up Judy Chin Makeup Department Head
Camera Chris Moseley Camera Operator
Camera Chris Moseley Second Unit Director of Photography
Art Julie Robert Property Master
Crew Jason Gosbee Stunts
Crew Daniel Matthews Transportation Coordinator
Art Helene Lamarre Art Department Coordinator
Crew Puelo Deir Unit Publicist
Production Daniel Ross Unit Manager
Camera Robert Mattigetz Second Unit Director of Photography
Directing Lorette Leblanc Script Supervisor
Editing Daniel Triller First Assistant Editor
Production Shari Hanson Executive In Charge Of Production
Production Jennifer Madeloff Production Supervisor
Camera Yoann Malnati Camera Operator
Directing Sinan Saber Second Assistant Director
Costume & Make-Up Véronique Marchessault Assistant Costume Designer
Costume & Make-Up Félix Larivière Hair Department Head
Costume & Make-Up Félix Larivière Hair Designer
Editing Margaret Lewis Digital Intermediate
Lighting Frédéric Moreau Lighting Technician
Crew Stephen Craig Scenic Artist
Production Riva Cahn Thompson Casting Associate
Production Jim Kontos Unit Production Manager
Art Guy Pigeon Set Designer
Art Veronique Meunier Set Designer
Visual Effects Mario Dumont Special Effects Supervisor
Costume & Make-Up Erick Martinez Costume Supervisor
Costume & Make-Up Catherine Lavoie Makeup Artist
Lighting Jean Courteau Chief Lighting Technician
Crew Renae Moneymaker Stunt Double
Lighting Shaun Nagorny Rigging Grip
Costume & Make-Up Gillian Chandler Key Makeup Artist
Costume & Make-Up Frédèric Duguay Hairstylist
Directing Ariane Collman Third Assistant Director
Directing Joey Coughlin Second Assistant Director
Directing Shanna Roberts Salée Third Assistant Director
Crew Marjorie Beauchamp Scenic Artist
Crew Chris Klein Scenic Artist
Art Michel R. Lambert Set Dresser
Art Lauren Rockman Assistant Art Director
Sound Evan Gillman Boom Operator
Visual Effects Katherine Soares Visual Effects Producer
Lighting Jonathan Barbeau Electrician
Camera Dustan Lewis McBain Grip
Costume & Make-Up Sabrine Canuel Key Costumer
Costume & Make-Up Laurence Lacoste Key Costumer
Crew Brandon Gold Post Production Assistant
Crew Paul DeBlois Driver
Production Taylor Black Production Coordinator
Crew Christophe Ducassy Stand In
Production Dana Florescu Assistant Production Coordinator
Production Mélanie Lebrun-Lacouvée Production Coordinator
Art Radia Slaimi Set Designer
Costume & Make-Up Marc Patrick Chevalier Tailor
Production Raylin Sabo Casting Assistant
Sound Noyan Cosarer Sound Re-Recording Mixer
Art Ben Grangereau Concept Artist
Camera David Dinel Key Grip
Crew Jennifer Cytrynbaum Stunt Coordinator
Lighting Alec Comtois Electrician
Editing Simon Bervet Assistant Editor

Similar Movies