Stormfloden (1984)
Sissy Spacek, Mel Gibson og Scott Glenn spiller hovedrollerne i denne gribende hyldest til kærlighed, beslutsomhed og Amerikas langsomt forsvindende familielandbrug. Tom og Mae Garvey (Gibson og Spacek) kæmper en umenneskelig kamp for at bevare deres gård, da de lokale autoriteter beslutter sig for at bygge en dæmning, der vil oversvømme deres marker
Director:
Mark Rydell
Writers:
Robert Dillon, Julian Barry.
Mel Gibson Tom Garvey |
|
Sissy Spacek Mae Garvey |
|
Scott Glenn Joe Wade |
|
Billy Green Bush Harve Stanley |
|
Shane Bailey Lewis Garvey |
|
Becky Jo Lynch Beth Garvey |
|
Don Hood Senator Neiswinder |
|
James Tolkan Howard Simpson |
|
Bob W. Douglas Hal Richardson |
|
Andy Stahl Dave Birkin |
|
Lisa Sloan Judy Birkin |
|
Larry D. Ferrell Rod Tessley |
|
Susie Toomey Sally Tessley |
|
Kelly Toomey Lisa Tessley |
|
Frank Hoyt Taylor Zemke |
|
Amy Rydell Betty Gaumer |
|
Samuel Scott Osborne Billy Gaumer |
|
Charles Robinson Truck |
Sound | John Williams | Original Music Composer |
Directing | Jerry Ziesmer | First Assistant Director |
Art | Charles Rosen | Production Design |
Production | Lynn Stalmaster | Casting |
Camera | Steven Poster | Second Unit Director of Photography |
Editing | Sidney Levin | Editor |
Crew | Alan Gibbs | Stunt Coordinator |
Art | William Ladd Skinner | Set Designer |
Crew | Jophery C. Brown | Stunts |
Crew | Thomas Love | Special Effects |
Crew | Clay Boss | Stunts |
Camera | Vilmos Zsigmond | Director of Photography |
Sound | Victoria Rose Sampson | Sound Editor |
Art | David F. Klassen | Set Designer |
Production | Edward Lewis | Producer |
Directing | Christopher Wilkinson | Second Unit Director |
Directing | Mark Rydell | Director |
Costume & Make-Up | Joe I. Tompkins | Costume Design |
Visual Effects | Ken Pepiot | Special Effects Supervisor |
Editing | Robert Frazen | Assistant Editor |
Sound | Kenneth Wannberg | Music Editor |
Writing | Robert Dillon | Screenplay |
Writing | Robert Dillon | Story |
Crew | Blair Burrows | Stunts |
Visual Effects | Syd Dutton | Matte Painter |
Camera | John J. Connor | Camera Operator |
Crew | Rick Avery | Stunts |
Production | Barry Primus | Casting Consultant |
Editing | Aubrey Head | Color Timer |
Sound | Joan Rowe | Foley Artist |
Crew | Branscombe Richmond | Stunts |
Writing | Julian Barry | Screenplay |
Sound | Kay Rose | Supervising Sound Editor |
Art | Robert J. Visciglia Sr. | Property Master |
Crew | Mario Roberts | Stunts |
Crew | Spike Silver | Stunts |
Crew | Harper Flaherty | Stunts |
Production | Terry Carr | Unit Production Manager |
Production | Barbara Harris | ADR Voice Casting |
Art | Norman Newberry | Art Direction |
Crew | Paula Moody | Stunts |
Crew | Tom Elliott | Stunts |
Sound | John Roesch | Foley Artist |
Camera | Michael Gershman | Camera Operator |
Art | Donald Krafft | Leadman |
Costume & Make-Up | Pamela Wise | Costumer |
Sound | Herbert W. Spencer | Orchestrator |
Art | Nick Navarro | Set Designer |
Costume & Make-Up | Lynn Del Kail | Hairstylist |
Visual Effects | Stan Parks | Special Effects Supervisor |
Art | Sherman Labby | Production Illustrator |
Sound | Hector C. Gika | Sound Assistant |
Production | Joe O'Har | Location Manager |
Sound | John B. Schuyler | Boom Operator |
Sound | Robert Thirlwell | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Jane Bogart | Set Decoration |
Costume & Make-Up | Hugo Peña | Costumer |
Production | Jody Hummer | Extras Casting |
Art | William Maldonado | Construction Coordinator |
Crew | Julie Adams | Dialect Coach |
Sound | Larry Singer | ADR Editor |
Sound | Neil Burrow | Sound Editor |
Sound | Chester Slomka | Sound Editor |
Camera | Michael McGowan | Camera Operator |
Costume & Make-Up | Darryl M. Athons | Costumer |
Lighting | Brent Poe | Electrician |
Sound | David M. Ronne | Production Sound Mixer |
Lighting | Randy Woodside | Best Boy Electrician |
Crew | Joseph Geisinger | Cableman |
Sound | Jack Schrader | Sound Editor |
Camera | James Zenk | Still Photographer |
Art | Tim Donelan | Swing |
Crew | Bennie Moore | Stunts |
Camera | Dick Deats | Key Grip |
Costume & Make-Up | Pete Altobelli | Assistant Makeup Artist |
Editing | Donah Bassett | Negative Cutter |
Crew | Richard Epper | Stunts |
Lighting | Norman Ash | Electrician |
Crew | Willie Radcliff | Craft Service |
Editing | Rick Sparr | Associate Editor |
Lighting | Stuart A. Spohn | Gaffer |
Sound | Nick Alphin | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | Betsy Norton | Script Supervisor |
Directing | Tena Psyche Yatroussis | Second Assistant Director |
Sound | Rod Rogers | Sound Assistant |
Crew | Bruce Bahrenburg | Unit Publicist |
Crew | Paul Stewart | Special Effects |
Camera | Gregg Guellow | Best Boy Grip |
Directing | Robert Yannetti | Second Assistant Director |
Lighting | Ted Varnadoe | Best Boy Electrician |
Crew | Johnny Hock | Stunts |
Editing | Beau Barthel | Assistant Editor |
Production | Joan Wolpert | Production Coordinator |
Sound | Jerry Rosenthal | Sound Editor |
Costume & Make-Up | Brenda Todd | Makeup Artist |
Production | Robert Cortes | Producer |
Crew | Mike De Luna | Stunts |
Camera | Hank Sheppherd | Best Boy Grip |
Crew | Mark Orrison | Stunts |
Art | Sonny Van Hecke | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Greg Hall | Costumer |
Sound | Duke Brown | Apprentice Sound Editor |
Lighting | Michael Barrett | Electrician |
Camera | James M. Sheppherd | Dolly Grip |