Fast X (2023)
Dom Toretto (Vin Diesel) og hans familie bliver denne gang laget af den hævngerrige Dante Reyes (Jason Momoa), der er søn af den hensynsløse, brasilianske narkokonge Hernan Reyes. I 2011's Fast & Furious 5 tog Dom og hans slæng kampen op mod Reyes og lagde hans imperium i ruiner. Hvad de ikke vidste var, at Dante var vidne og nu har brugt de sidste 12 år på at planlægge den ultimative hævn over Dom! Dantes plan bringer Doms familie fra Los Angeles til Roms katakomber, fra Brasilien til London og fra Portugal til Antarktis. Nye alliancer blive smedet, og gamle fjender dukker op igen. Men alt ændrer sig, da Dom opdager, hvad der er er det ultimative mål for Dantes hævn!
Director:
Louis Leterrier
Writers:
Justin Lin, Dan Mazeau.
Vin Diesel Dominic Toretto |
|
Michelle Rodriguez Letty Ortiz |
|
Tyrese Gibson Roman Pearce |
|
Ludacris Tej Parker |
|
John Cena Jakob Toretto |
|
Nathalie Emmanuel Ramsey |
|
Jordana Brewster Mia Toretto |
|
Sung Kang Han Lue |
|
Jason Momoa Dante Reyes |
|
Scott Eastwood Little Nobody |
|
Daniela Melchior Isabel Neves |
|
Alan Ritchson Aimes |
|
Helen Mirren Queenie Shaw |
|
Brie Larson Tess |
|
Jason Statham Deckard Shaw |
|
Charlize Theron Cipher |
|
Rita Moreno Abuelita |
|
Joaquim de Almeida Hernan Reyes |
|
Leo A. Perry Little Brian |
|
Luis Da Silva Jr. Diogo |
|
Jaz Hutchins Agency Tech |
|
Luka Hays Cipher Tech |
|
Alexander Capon Cipher Tech |
|
Pete Davidson Bowie |
|
Shadrach Agozino Bartender |
|
Ludmilla Starter |
|
Miraj Grbić Russian Bag Guy |
|
Meadow Walker Thornton-Allan Flight Attendant |
|
Michael Irby Zizi (archive footage) |
|
Shahir Figueira Officer |
|
Ben-Hur Santos Lead Cartel Thug |
|
Debby Ryan Debby Ryan |
|
Josh Dun Josh Dun |
|
Dwayne Johnson Luke Hobbs (uncredited) |
|
Gal Gadot Gisele Yashar (uncredited) |
|
Paul Walker Brian O'Conner (archive footage) (uncredited) |
|
Ali Baddou Ali Baddou (uncredited) |
|
Emily Buchan Dancer |
Production | Susie Figgis | Casting |
Costume & Make-Up | Sanja Milković Hays | Costume Design |
Sound | Peter Brown | Sound Designer |
Sound | Peter Brown | Supervising Sound Editor |
Production | Joseph M. Caracciolo Jr. | Executive Producer |
Production | Joseph M. Caracciolo Jr. | Unit Production Manager |
Sound | Brian Tyler | Original Music Composer |
Writing | Gary Scott Thompson | Characters |
Production | Neal H. Moritz | Producer |
Editing | Dov Samuel | First Assistant Editor |
Production | Vin Diesel | Producer |
Visual Effects | Sharon Smith Holley | VFX Editor |
Visual Effects | Daniel Acon | Special Effects Supervisor |
Crew | Franco Maria Salamon | Stunt Coordinator |
Production | Mark Bomback | Executive Producer |
Camera | Alexander Witt | Second Unit Director of Photography |
Directing | Alexander Witt | Second Unit Director |
Directing | Louis Leterrier | Director |
Art | Jan Roelfs | Production Design |
Crew | Chuck Borden | Stunts |
Crew | Henry Kingi | Stunts |
Production | Jeff Kirschenbaum | Producer |
Art | Simon McGuire | Art Direction |
Crew | Joe Bucaro III | Stunt Driver |
Production | Chris Morgan | Executive Producer |
Production | Amanda Lewis | Executive Producer |
Writing | Justin Lin | Screenplay |
Production | Justin Lin | Producer |
Writing | Justin Lin | Story |
Camera | Stephen F. Windon | Director of Photography |
Editing | Kelly Matsumoto | Editor |
Sound | Paul Rabjohns | Supervising Music Editor |
Production | Samantha Vincent | Producer |
Crew | Jalil Jay Lynch | Stunts |
Crew | Bolek Polívka | Utility Stunts |
Sound | Todd Toon | Sound Effects Editor |
Crew | Jimmy N. Roberts | Stunt Driver |
Crew | Steve Kelso | Stunt Driver |
Crew | Spiro Razatos | Stunt Coordinator |
Directing | Spiro Razatos | Second Unit Director |
Crew | Giorgio Antonini | Stunt Coordinator |
Visual Effects | Peter Chiang | Visual Effects Supervisor |
Editing | David Kern | Additional Editor |
Crew | Lee Spencer | Stunt Double |
Crew | Patrick Vo | Fight Choreographer |
Visual Effects | Hal Couzens | Visual Effects Producer |
Crew | Olivier Schneider | Other |
Directing | Olivier Schneider | Second Unit Director |
Crew | Jack Anderson | Special Effects Technician |
Writing | Dan Mazeau | Screenplay |
Writing | Dan Mazeau | Story |
Crew | Andy Gill | Stunt Coordinator |
Writing | Zach Dean | Story |
Crew | Nick McKinless | Stunt Coordinator |
Camera | Maurizio Salvatori | Grip |
Editing | Dylan Highsmith | Editor |
Crew | Peter Miles | Stunt Coordinator |
Crew | Lee Charles | Stunts |
Crew | Kurt D. Lott | Utility Stunts |
Sound | Matthew Llewellyn | Music Editor |
Visual Effects | Meg Guidon | Visual Effects Producer |
Sound | Dan O'Connell | Foley Artist |
Sound | John T. Cucci | Foley Artist |
Crew | Troy Robinson | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Victoria Conte | Wardrobe Supervisor |
Lighting | Perry Evans | Gaffer |
Sound | Jay Wilkinson | Sound Designer |
Visual Effects | Karen M. Murphy | Visual Effects Producer |
Camera | Peter Mountain | Still Photographer |
Sound | Frank A. Montaño | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Jon Taylor | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Chad Wiebe | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Linda D. Flowers | Hairstylist |
Sound | Stephen P. Robinson | Sound Designer |
Crew | Gregory J. Barnett | Stunts |
Visual Effects | Ben Howdeshell | VFX Editor |
Visual Effects | Aleksandar Pejic | Visual Effects Supervisor |
Directing | Zoe Morgan | Script Supervisor |
Sound | Glynna Grimala | ADR Supervisor |
Crew | Carol McConnaughey | Unit Publicist |
Costume & Make-Up | Roxy D'Alonzo | Makeup Artist |
Editing | Corbin Mehl | Editor |
Costume & Make-Up | Andrew Hunt | Costume Supervisor |
Editing | Laura Steiger | Editor |
Camera | Peter Wilke | "A" Camera Operator |
Production | Lex Donovan | Location Manager |
Sound | Paul Drenning | ADR Mixer |
Camera | Jeremiah Kent | Second Assistant "A" Camera |
Art | Matthew Clark | Graphic Designer |
Visual Effects | Stanislas de Lesquen | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Deborah Taylor | Key Makeup Artist |
Camera | Craig Grossmueller | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Jacqueline Fernandez | Makeup Artist |
Art | Peter Krumov | Set Dresser |
Art | Andrew Palmer | Supervising Art Director |
Sound | Shane Hayes | Other |
Art | Dan Clay | Art Direction |
Art | Benton Jew | Storyboard Artist |
Camera | Taylor Matheson | First Assistant "A" Camera |
Production | David Cain | Executive Producer |
Production | David Cain | Unit Production Manager |
Art | James Doh | Storyboard Artist |
Art | Chris Heap | Standby Art Director |
Costume & Make-Up | Jessica Pazdernik | Costume Supervisor |
Production | Kirsty Kinnear | Casting |
Art | Josh Sheppard | Storyboard Artist |
Sound | John Casali | Production Sound Mixer |
Art | Nick Pelham | Storyboard Artist |
Directing | Vincent Lascoumes | First Assistant Director |
Visual Effects | Michael Grobe | Visual Effects Supervisor |
Art | Adonay Marin Conde | Set Dresser |
Camera | Daniele Postiglione | Grip |
Camera | Steve Ellingworth | Key Grip |
Crew | Jade-Eleena Dregorius | Stunts |
Art | Anthony Liberatore | Storyboard Artist |
Crew | Estelle Darnault | Stunt Double |
Visual Effects | Paul Jones | Visual Effects Supervisor |
Camera | Carlo Postiglione | Grip |
Visual Effects | Mariluz Noto | Visual Effects Producer |
Visual Effects | François Lambert | Visual Effects Supervisor |
Camera | Tulio Duenas | First Assistant "C" Camera |
Crew | Dave Kneath | Special Effects Technician |
Camera | Sean Kisch | First Assistant "C" Camera |
Art | Kathryn Pyle | Set Decoration |
Editing | L. Dillon Thomas | First Assistant Editor |
Art | Andy Young | Art Direction |
Crew | Declan O'Donnell | Special Effects |
Sound | Jack Cucci | Foley Mixer |
Sound | Bryan Mendoza | Boom Operator |
Camera | Tom Wade | "B" Camera Operator |
Crew | Robert Bastens | Stand In |
Crew | Sarah Lochlan | Stunts |
Crew | Maria Gnecchi | Stunts |
Crew | Tom Connelly | Stunt Double |
Camera | Christopher McGovern | Camera Loader |
Crew | Kim Fardy | Stunt Double |
Art | Mark Button | Concept Artist |
Visual Effects | Richard Frazer | Visual Effects Supervisor |
Crew | Brenda Lorena Garcia | Stunts |
Production | Matt Craufurd | Location Manager |
Production | Matt Risebrow | Location Manager |
Crew | Billy Clements | Stunts |
Crew | Oleg Podobin | Stunts |
Visual Effects | Alistair Williams | Special Effects Supervisor |
Directing | Samantha Arnold | Second Assistant Director |
Art | Chloe Kletsa | Art Direction |
Sound | Alan MacFeely | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Tania Couper | Hair Supervisor |
Visual Effects | John P. Husky | VFX Editor |
Crew | Aurélia Agel | Stunt Double |
Sound | Mike Lerma | Dialogue Editor |
Art | Lance Ashton Slaton | Storyboard Artist |
Art | Trixie Gardner | Set Dresser |
Directing | Luís Sérgio | Third Assistant Director |
Visual Effects | Jack Dorst | Visual Effects Producer |
Production | Katie Byles | Production Manager |
Art | Alex Caldow | Concept Artist |
Sound | Tavish Grade | Foley Mixer |
Production | Danny Khoudary | Location Manager |
Crew | Carlos Castillo | Stunt Double |
Editing | Mike Azevedo | First Assistant Editor |
Crew | James Apps | Stunts |
Camera | Peter Hayley-Barker | Best Boy Grip |
Visual Effects | Dayaliyah Lopez | Visual Effects Producer |
Directing | Kyle Williams | Third Assistant Director |
Crew | Matthew Bouchard | Special Effects Technician |
Sound | Mikel Parraga-Wills | Foley Mixer |
Camera | Lee Godfrey | Grip |
Crew | Julia Schunevitsch | Stunt Double |
Art | Giulia Romolini | Set Decoration Buyer |
Production | Eleri Coulten | Location Manager |
Visual Effects | Delaney Del Vecchio | VFX Editor |
Visual Effects | James Schembri | Visual Effects Producer |
Crew | Ricardo Coelho | Special Effects Technician |
Crew | Valter Évora | Special Effects Technician |
Production | Danielle Stanners | Production Coordinator |
Crew | Aaron Parrott | Special Effects Technician |
Art | Brunella De Cola | Art Direction |
Visual Effects | Tommy Leigh | Visual Effects Producer |
Visual Effects | David Clifton | VFX Artist |
Costume & Make-Up | Nathan Grant | Costumer |
Art | Olivia Dibs | Set Decoration Buyer |
Production | Joshua Benedetti | Location Manager |
Art | Morena Trevisiol | Set Decoration Buyer |
Art | Miranda Keeble | Art Direction |
Art | Jourdan McKee | Assistant Art Director |
Crew | Brittany Marcotte | Stunts |
Crew | Caitlin McNerney | Stunts |
Crew | Anastajah Stearns | Stunts |
Crew | Arttu Stenberg | Stunts |
Crew | Oli Ward | Stunts |
Costume & Make-Up | Chiara Ciotti | Set Costumer |
Art | Virgilio Leandro | Set Dresser |
Crew | Joshua Connaway | Special Effects Technician |
Crew | Andrea Ghellere | Special Effects Technician |
Crew | Stuart Lovelock | Special Effects |
Crew | Leon Van Der Walt | Special Effects |
Visual Effects | Renée MacCarthy | Visual Effects Producer |
Art | Annabel Gibb | Graphic Designer |
Crew | Fiona Cousins | Special Effects Coordinator |
Directing | Nick White | Third Assistant Director |
Camera | Holden Miller | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Augustus Bechtold | Second Assistant "C" Camera |
Camera | Madie Ramser | Digital Imaging Technician |
Crew | Michael Serr | Security |