Bad Boys for Life (2020)
Will Smith og Martin Lawrence er tilbage som de rapkæftede politmænd i 'Bad Boys for Life'. Årene er gået og meget er sket. Marcus Burnett er nu blevet politi-inspektør, mens Mike Lowery er blevet ramt af en midtlivskrise. Ikke desto mindre må de arbejde sammen på en sidste opgave, der involverer en albansk lejesoldat.
Directors:
Adil El Arbi, Bilall Fallah.
Writers:
Joe Carnahan, Peter Craig, Chris Bremner.
Will Smith Mike Lowrey |
|
Martin Lawrence Marcus Burnett |
|
Paola Nuñez Rita |
|
Vanessa Hudgens Kelly |
|
Alexander Ludwig Dorn |
|
Charles Melton Rafe |
|
Kate del Castillo Isabel |
|
Nicky Jam Zway-Lo |
|
Joe Pantoliano Captain Howard |
|
Theresa Randle Theresa Burnett |
|
Jacob Scipio Armando Armas |
|
Michael Bay Wedding MC |
|
DJ Khaled Manny the Butcher |
|
Happy Anderson Jenkins |
|
Bianca Bethune Megan Burnett |
|
Dennis Greene Reggie |
|
Lisa Ann Hadley Lisa Ann |
|
Gissette E. Valentin Mexican Female Prison Guard |
|
Rose Bianco Abuela |
|
Edelia Merida Abuela |
|
Jasmin Lawrence Gorgeous Door Woman |
|
Shacai O'Neal Gorgeous Door Woman |
|
Carlos Guerrero Javier |
|
Massi Furlan Terry Taglin |
|
Chick Bernhard Judge Sorenson |
|
Jennifer Badger Julie Weber |
|
Jeff J.J. Authors Felix the Forensics Guy |
|
Keith Wheeler Pastor at Wedding |
|
Brandi Cohen Receptionist |
|
Jay Amor Rodrigo Vargas |
|
Yessenia Hernandez Pool Party Waitress |
|
Anthony Molinari Salesman |
|
Ivo Nandi Carver Remy |
|
David Shae Disturbed Airline Passenger |
|
Eduardo Rosario The Butcher |
|
Rory Markham Booker Grassie |
|
Brad Sanders Police Chaplain |
|
Damien Butler Lt. Butler |
|
Bilall Fallah Fael |
|
Norma Alvarez Javier's Wife |
|
Adil El Arbi Rideshare Driver |
|
Christina Christensen Female Basketball Referee |
|
Nahima Bicelis Female Cop on Radio |
|
Erroll Castrillo Police Boat Cop on Radio |
|
Kial Butler Skipping Stunt Cop on Radio |
|
Sharon Pfeiffer Tour Bus Guide |
|
Porshia C. Joseph Wedding Singer |
|
Ellison Kendrick Wedding Singer |
|
Davis Aguila (uncredited) |
|
Athena Akers Poi Performer (uncredited) |
|
Adrian De Armas Miami Tourist (uncredited) |
|
Laura Ault Police Officer (uncredited) |
|
Misty Autery Wedding Guest (uncredited) |
|
James William Ballard Police Officer (uncredited) |
|
Austin Bollinger Police Officer (uncredited) |
|
Mario 'Vocol' Booker Zwaylo Boy 2 (uncredited) |
|
Thomas Brag Jeffrey - Cake Boy (uncredited) |
|
Troy Brenna Aretas Thug (uncredited) |
|
Sergio Briones Police Officer (uncredited) |
|
Landon Brooks Doctor (uncredited) |
|
Ruben E. A. Brown South Beach Patron (uncredited) |
|
Lauren Buglioli Reporter (uncredited) |
|
Ricardo Burgos Mall Shopper / Pedestrian (uncredited) |
|
Santos Caraballo Tommy Bahama Type (uncredited) |
|
Matthew Carter Club King (uncredited) |
|
Joe Crosson Police Officer (uncredited) |
|
Ellen Marguerite Cullivan Wedding Guest (uncredited) |
|
LeBron Daniel Mall Attendee (uncredited) |
|
José Alfredo Fernandez Cartel Member (uncredited) |
|
Darin Ferraro Spa Attendant (uncredited) |
|
Fred Galle Distinguished Gentleman (uncredited) |
|
Joseph Giambrone Tourist on Bus (uncredited) |
|
Derrick Gilbert Kid (uncredited) |
|
Jenin Gonzalez Valet Precision Driver (uncredited) |
|
Wil Gonzalez Cartel Member (uncredited) |
|
Steve Heinz High End Mall Pedestrian (uncredited) |
|
Elvia Hill Police Officer (uncredited) |
|
Cal Johnson Lyft Driver (uncredited) |
|
Julia Kay Mall Visitor / Pedestrian (uncredited) |
|
Melissa Kennemore Major Patel Miami PD (uncredited) |
|
Tony Kim Club Guy (uncredited) |
|
D.L. Lewis Pedestrian (uncredited) |
|
Josue Louis-Charles Beach Goer (uncredited) |
|
Hans Marrero Ambulance Guy #1 (uncredited) |
|
Ryan L. Price Police Officer (uncredited) |
|
Scott Rapp Detective (uncredited) |
|
Ashae Reagan Bikini Girl (uncredited) |
|
Felicia M. Reyes Mexican Prisoner (uncredited) |
|
Manuel Rivera Airplane Passenger (uncredited) |
|
London Seabreeze Sexy Model (uncredited) |
|
Pedro Tavarez Jr. Mall Shopper (uncredited) |
|
Emily Towles Hot Miami Model (uncredited) |
|
Jamil C. Winston Police Officer (uncredited) |
|
Keiko Bell Club Patron (uncredited) |
Production | Jerry Bruckheimer | Producer |
Production | Mike Stenson | Executive Producer |
Production | Chad Oman | Executive Producer |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Production | Will Smith | Producer |
Crew | Jack Gill | Stunt Coordinator |
Art | Julian Ashby | Art Direction |
Art | Jon Billington | Production Design |
Production | Barry H. Waldman | Executive Producer |
Production | Barry H. Waldman | Unit Production Manager |
Editing | Dan Lebental | Editor |
Art | Charlie Daboub | Supervising Art Director |
Sound | Tony Lamberti | Sound Designer |
Sound | Tony Lamberti | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Lori Mazuer | Set Decoration |
Writing | George Gallo | Characters |
Writing | Joe Carnahan | Screenplay |
Writing | Joe Carnahan | Story |
Production | James Lassiter | Executive Producer |
Sound | R.J. Kizer | Dialogue Editor |
Directing | Steve Danton | First Assistant Director |
Sound | Nick Glennie-Smith | Conductor |
Crew | Ben Hernandez Bray | Stunt Coordinator |
Art | Marco Rubeo | Set Designer |
Art | Alan Hook | Art Direction |
Directing | Jeff J.J. Authors | First Assistant Director |
Sound | Jussi Tegelman | Foley Editor |
Costume & Make-Up | Kimberly Jones | Makeup Department Head |
Costume & Make-Up | Lisa Jouet Mosenson | Makeup Artist |
Crew | Charlie Picerni | Stunt Driver |
Crew | Steve Kelso | Stunt Driver |
Directing | Spiro Razatos | Second Unit Director |
Directing | Janine Gosselin | Script Supervisor |
Directing | Mike Gunther | Second Unit Director |
Costume & Make-Up | Judy Murdock | Makeup Artist |
Crew | Katie Gill | Stunts |
Crew | DJ Khaled | Executive Music Producer |
Writing | Peter Craig | Screenplay |
Writing | Peter Craig | Story |
Sound | Lorne Balfe | Original Music Composer |
Costume & Make-Up | Dayna Pink | Costume Designer |
Crew | Andy Gill | Stunt Coordinator |
Art | Guy Barnes | Art Direction |
Production | Lindsay Graham Ahanonu | Casting |
Production | Stacy Perskie | Line Producer |
Sound | Andrew DeCristofaro | Supervising Sound Editor |
Editing | Peter McNulty | Editor |
Production | Rafael Cuervo | Unit Production Manager |
Costume & Make-Up | Sean Lampkin | Assistant Hairstylist |
Directing | Darrin Brown | Second Assistant Director |
Crew | Bridgett Riley | Stunts |
Crew | Alice Ford | Stunts |
Production | Gildardo Martínez | Unit Manager |
Art | Jordan Crockett | Art Direction |
Crew | Paul E. Short | Stunts |
Directing | Dug Rotstein | Script Supervisor |
Sound | Vince Nicastro | Foley Artist |
Directing | Henrik Hansen | Second Unit Director |
Sound | Kevin O'Connell | Sound Re-Recording Mixer |
Crew | Freddie Poole | Stunts |
Directing | Alicia Accardo | Script Supervisor |
Sound | John C. Stuver | Dialogue Editor |
Art | Nick S. Cross | Set Designer |
Sound | David Werntz | Sound Effects Editor |
Visual Effects | Allan Magled | VFX Supervisor |
Visual Effects | Gregory D. Liegey | Visual Effects Supervisor |
Sound | Steven Ticknor | Sound Designer |
Sound | Steven Ticknor | Supervising Sound Editor |
Sound | Steven Ticknor | Sound Re-Recording Mixer |
Visual Effects | Kendrick Wallace | Visual Effects Producer |
Crew | Jennifer Badger | Stunts |
Directing | Adil El Arbi | Director |
Directing | Bilall Fallah | Director |
Sound | Laurent Kossayan | Sound Designer |
Art | Mayumi Konishi-Valentine | Set Designer |
Directing | Emily Pendas | Script Supervisor |
Crew | Michael Singer | Thanks |
Sound | Curt Schulkey | Dialogue Editor |
Sound | Becky Sullivan | ADR Supervisor |
Art | Alex McCarroll | Art Direction |
Sound | Teri E. Dorman | Dialogue Editor |
Visual Effects | Jorge Razon | VFX Artist |
Visual Effects | Brooke Lyndon-Stanford | Visual Effects Supervisor |
Sound | Melissa Kennelly | Foley Artist |
Crew | Corrina Roshea Bobb | Stunt Double |
Sound | Casey Genton | Sound Effects Editor |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Sound | Oleg Kulchytskyi | Sound Re-Recording Mixer |
Directing | John Wildermuth | First Assistant Director |
Camera | Robrecht Heyvaert | Director of Photography |
Directing | Aimee Bell | Script Supervisor |
Sound | Nicholas Fitzgerald | Music Editor |
Production | Susan Ehrhart | Production Supervisor |
Directing | Marvin Williams | First Assistant Director |
Art | Aaron Sowd | Storyboard Artist |
Sound | Shawn Kennelly | Foley Mixer |
Sound | Shawn Kennelly | Foley Supervisor |
Crew | Chick Bernhard | Stunts |
Directing | Lance Resch-Anger | Additional Second Assistant Director |
Sound | Ryan Juggler | Assistant Sound Editor |
Directing | Javier Clave | First Assistant Director |
Directing | Eric Glasser | Second Assistant Director |
Visual Effects | Keith Sellers | Visual Effects Supervisor |
Art | Kristen Hunsicker | Set Designer |
Production | Melissa Reid | Associate Producer |
Directing | Christopher T. Sadler | Second Assistant Director |
Directing | Jeff Hubbard | Second Second Assistant Director |
Production | Alejandro Peke Correa | Assistant Production Manager |
Costume & Make-Up | Ariane Turner | Makeup Artist |
Production | Austin Lapierre | Production Supervisor |
Crew | Alfonso DiLuca | Thanks |
Writing | Chris Bremner | Screenplay |
Visual Effects | Kelly McCarthy | Visual Effects Producer |
Art | Nathan Krochmal | Assistant Art Director |
Production | Doug Belgrad | Producer |
Directing | Iran Kuykendall | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Carla Wallace | Makeup Artist |
Directing | Christopher Blackmore | Second Second Assistant Director |
Crew | Denise Gallo | Stunts |
Crew | Rosie Bernhard | Stunts |
Directing | Joaquín Rovirosa | Third Assistant Director |
Directing | Ryan McInerney | Additional Second Assistant Director |
Directing | Alicia Triana Tabeau | Additional Second Assistant Director |
Directing | Luke Crawford | Second Second Assistant Director |
Directing | Ryan J. Pezdirc | Additional Second Assistant Director |
Directing | Dan McDonough | Additional Second Assistant Director |
Directing | Robert Ratner | Second Second Assistant Director |
Directing | Lisandra Soto | Additional Second Assistant Director |
Directing | Anthony Beckwith | Additional Second Assistant Director |
Directing | Luisa Castellanos | Second Assistant Director |
Directing | Callie Powers | Second Second Assistant Director |
Directing | Oren Tuvia | Additional Second Assistant Director |
Crew | Zack Annesty | Set Production Assistant |
Crew | Michael Bedell | Set Production Assistant |
Directing | Alexis Eelman | Additional Second Assistant Director |
Crew | Luis Román Hernández | Set Production Assistant |
Production | Kyndra Palinkas | Second Unit Location Manager |
Production | Thomas Steffl | Production Assistant |
Art | Eric Sherlin | Set Dresser |
Sound | Shane Rutherfoord-Jones | Orchestrator |
Art | Kevin Vickery | Set Designer |
Crew | Bridgette Michelle Bentley | Stunts |
Visual Effects | David Ertsinian | VFX Artist |
Visual Effects | Kate Xagoraris | VFX Artist |
Visual Effects | Lorna Barnshaw | VFX Artist |
Crew | Truitt Battin | Thanks |
Crew | Kris de Bruyne | Digital Producer |
Production | Christopher Kelly | Production Assistant |