Dinner for Schmucks (2010)
Kun én ting afholder den opadstræbende Tim (Paul Rudd) fra at blive forfremmet. Han skal fremskaffe den perfekte gæst at tage med til chefens månedlige middagsselskab, hvor vinderen er den, der medbringer den største idiot. Heldigvis støder Tim tilfældigvis på Barry (Steve Carell), en fyr, der genskaber berømte kunstværker ved hjælp af udstoppede mus. Da de to fyre møder op til middagsselskabet, tager vanviddet først virkelig fart. Det er en hylende morsom fortælling om to umage venner og et skandaløst middagsselskab!
Director:
Jay Roach
Writers:
David Guion, Michael Handelman.
Paul Rudd Tim Conrad |
|
Steve Carell Barry |
|
Stephanie Szostak Julie |
|
Jemaine Clement Kieran Vollard |
|
Zach Galifianakis Therman |
|
Lucy Punch Darla |
|
Bruce Greenwood Lance Fender |
|
David Walliams Müeller |
|
Ron Livingston Caldwell |
|
Larry Wilmore Williams |
|
Kristen Schaal Susana |
|
P.J. Byrne Davenport |
|
Andrea Savage Robin |
|
Nick Kroll Josh |
|
Randall Park Henderson |
|
Lucy Davenport Birgit |
|
Chris O'Dowd Marco |
|
Jeff Dunham Lewis the Ventriloquist |
|
Octavia Spencer Madame Nora |
|
Patrick Fischler Vincenzo |
|
Rick Overton Chuck |
|
Eric Winzenried Patrick |
|
Nicole LaLiberte Christina - Bird Girl |
|
Maria Zyrianova Monique - Bird Girl |
|
Alex Borstein Red Hair Woman (uncredited) |
|
Blanca Soto Catherine (uncredited) |
Production | Jeanne McCarthy | Casting |
Production | Walter F. Parkes | Producer |
Camera | Jim Denault | Director of Photography |
Production | Roger Birnbaum | Executive Producer |
Production | Gary Barber | Executive Producer |
Sound | Theodore Shapiro | Original Music Composer |
Production | Sacha Baron Cohen | Executive Producer |
Directing | Jay Roach | Director |
Production | Jay Roach | Producer |
Production | Laurie MacDonald | Producer |
Art | Michael Corenblith | Production Design |
Costume & Make-Up | Donna O'Neal | Costumer |
Costume & Make-Up | Mary E. Vogt | Costume Design |
Production | Amy Sayres | Executive Producer |
Editing | Alan Baumgarten | Editor |
Editing | Jon Poll | Editor |
Production | Jon Poll | Executive Producer |
Production | Lenny Vullo | Unit Production Manager |
Art | Christopher Burian-Mohr | Supervising Art Director |
Crew | R. Bruce Steinheimer | Special Effects Coordinator |
Art | Sally Thornton | Set Designer |
Production | Francis Veber | Executive Producer |
Writing | Francis Veber | Original Film Writer |
Art | Lauren E. Polizzi | Art Direction |
Crew | Clay Cullen | Stunts |
Sound | Michael O'Farrell | Supervising Sound Editor |
Directing | Brian Relyea | Second Assistant Director |
Camera | Geoffrey Haley | Steadicam Operator |
Camera | Geoffrey Haley | "B" Camera Operator |
Costume & Make-Up | Allan A. Apone | Makeup Department Head |
Writing | David Guion | Screenplay |
Writing | Michael Handelman | Screenplay |
Sound | Greg Zimmerman | ADR Recordist |
Crew | Billy D. Lucas | Stunts |
Production | Nicole Abellara Hallman | Casting Associate |
Art | Susan Benjamin | Set Decoration |
Camera | Rodney Taylor | "C" Camera Operator |
Sound | Andy Koyama | Sound Re-Recording Mixer |
Art | Sarah Snyder | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Pamela Wise | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Barry R. Koper | Makeup Artist |
Art | Lorrie Campbell | Set Designer |
Crew | Thomas Robinson Harper | Stunt Coordinator |
Camera | Merie Weismiller Wallace | Still Photographer |
Art | Sean Mannion | Property Master |
Crew | Craig Fehrman | Transportation Coordinator |
Sound | Greg Steele | ADR Mixer |
Crew | Walter McClain | Transportation Captain |
Costume & Make-Up | Peter Tothpal | Hair Department Head |
Art | J. Michael Glynn | Assistant Property Master |
Crew | Paulette Osorio | Unit Publicist |
Crew | Michael J. Hogan | Video Assist Operator |
Costume & Make-Up | David Butler | Costumer |
Sound | Chris Carpenter | Sound Re-Recording Mixer |
Costume & Make-Up | Roxane Griffin | Hairstylist |
Art | Shane Prigmore | Art Department Manager |
Crew | Amy Lynn Tuttle | Stunt Double |
Lighting | Martin Reder | Electrician |
Camera | Gregory Irwin | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Jalene Murphy | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Laura Frecon | Assistant Costume Designer |
Directing | Diane Durant | Script Supervisor |
Lighting | Louis DiCesare | Chief Lighting Technician |
Sound | Thomas S. Drescher | Music Editor |
Crew | Michael Runyard | Stunts |
Camera | David Eubank | First Assistant "A" Camera |
Sound | Ken McLaughlin | Sound Mixer |
Production | Josh King | Associate Producer |
Directing | Josh King | First Assistant Director |
Sound | Scott Jacobs | Boom Operator |
Camera | Patrick Rousseau | Camera Operator |
Lighting | Corwin A. Bibb | Assistant Chief Lighting Technician |
Directing | Marcei A. Brown | Second Second Assistant Director |
Camera | John Garrett | Second Assistant "A" Camera |
Art | Paul Arthur Hartman | Set Dresser |
Camera | Doug Oh | First Assistant "C" Camera |
Production | Jessica Munks | Casting Assistant |
Lighting | Roy C. Granada | Electrician |
Camera | Christopher Crivier | Second Company Grip |
Production | Gerard Averill | Location Manager |
Camera | John F. Cassidy | First Company Grip |
Art | Joel Prihoda | Leadman |
Camera | Jerry Patton | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Byron McCulloch | Grip |
Camera | Greg Kurtz | Camera Loader |
Crew | Chris Diamond | Cableman |
Lighting | Nikola Ristić | Electrician |
Lighting | Moulaye Sene | Electrician |
Camera | Fred Troesken | Grip |
Camera | Juan Frausto Jr. | Grip |
Camera | Niel Williams | Grip |
Visual Effects | Scott Garcia | Special Effects Supervisor |
Crew | Garth Steinheimer | Special Effects Technician |
Art | Greg O'Donohue | Set Dresser |
Crew | Margo Hunt McKay | Driver |