Alita: Battle Angel (2019)
Cyborgen Alita vågner op i en fremtidsverden, hun ikke kender, og uden hukommelse om, hvem hun er. Den sympatiske professor Ido tager den unge Alita under sin vinge. Som den eneste ser han, at under hendes maskinelle cyborg-skal gemmer sig sjælen af en ung kvinde med en enestående fortid. I takt med at Alita begynder at falde til i den farlige og futuristiske Iron City, prøver Ido at skærme hende fra hendes mystiske fortid. Men Alitas nyfundne storbyven, Hugo, tilbyder i stedet at hjælpe med at vække Alitas hukommelse. Da byens korrupte og dødbringende magter kommer efter hende, opdager Alita sine uovertrufne kampevner, som magthaverne ønsker at kontrollere. Hvis Alita kan holde sine fjender på afstand, kan hun være nøglen til at redde sine venner, familie og den verden som hun har lært at elske.
Director:
Robert Rodriguez
Writers:
James Cameron, Laeta Kalogridis.
Directing | Robert Rodriguez | Director |
Production | Robert Rodriguez | Producer |
Editing | Stephen E. Rivkin | Editor |
Production | David Valdes | Executive Producer |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Writing | James Cameron | Screenplay |
Production | James Cameron | Producer |
Camera | Bill Pope | Director of Photography |
Production | Jon Landau | Producer |
Crew | Daniel Bernhardt | Stunts |
Art | William Ladd Skinner | Art Direction |
Art | William Ladd Skinner | Set Designer |
Sound | Catherine Harper | Foley Artist |
Writing | Laeta Kalogridis | Screenplay |
Production | Susan McNamara | Production Manager |
Art | Steve Joyner | Production Design |
Costume & Make-Up | Nina Proctor | Costume Design |
Art | Leslie McDonald | Art Direction |
Sound | Dave Jordan | Music Supervisor |
Sound | David Betancourt | ADR Mixer |
Sound | Tom Holkenborg | Original Music Composer |
Sound | David Bach | ADR Supervisor |
Crew | Don Charles McGovern | Stunts |
Sound | Paula Fairfield | Sound Designer |
Crew | Lauren Mary Kim | Stunts |
Costume & Make-Up | Kathy Kiatta | Truck Costumer |
Sound | Brian Lyster | ADR Recordist |
Art | Dianne Chadwick | Graphic Designer |
Editing | Justin Yates | Assistant Editor |
Crew | Garrett Warren | Stunt Coordinator |
Crew | Jessie Graff | Stunts |
Crew | Sean P. Egan | Propmaker |
Sound | Ethan Andrus | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Ashlyn Angel | Costume Supervisor |
Crew | Robert D. Cabana | Special Effects |
Crew | Alicia Vela-Bailey | Stunt Double |
Visual Effects | Bob Trevino | Special Effects Supervisor |
Sound | Nick Roberts | ADR Mixer |
Visual Effects | Brian Adler | Visual Effects |
Sound | Andy Nelson | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Craig Henighan | Supervising Sound Editor |
Art | A. Todd Holland | Art Direction |
Camera | Sean Maxwell | Camera Operator |
Visual Effects | Richard E. Hollander | Visual Effects Supervisor |
Crew | Keil Oakley Zepernick | Stunts |
Costume & Make-Up | Nyima Johnston | Key Set Costumer |
Art | Jeff B. Adams Jr. | Art Direction |
Art | Walter Schneider | Set Designer |
Art | Robert J. Carlyle | Construction Coordinator |
Sound | Katherine Rose | Foley Artist |
Art | Caylah Eddleblute | Production Design |
Art | Mike McCutchen | Art Department Coordinator |
Art | Ken Gaston-Kilgore | Leadman |
Sound | Brad Engleking | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Clark Crawford | Sound Designer |
Sound | Angelo Palazzo | Sound Designer |
Sound | Tim Rakoczy | Supervising Sound Editor |
Camera | Rico Torres | Still Photographer |
Camera | P.K. Munson | Camera Operator |
Directing | Monika Petrillo | Script Supervisor |
Visual Effects | Eric Saindon | Visual Effects Supervisor |
Art | Shari Ratliff | Set Designer |
Visual Effects | Joe Letteri | Visual Effects Supervisor |
Lighting | John 'Fest' Sandau | Gaffer |
Costume & Make-Up | Tom Macdonald | Costumer |
Visual Effects | Mark G. Soper | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Jenny Lin | Makeup Department Head |
Editing | Ian Silverstein | Editor |
Art | Ellen Lampl | Graphic Designer |
Camera | Mark Goellnicht | Steadicam Operator |
Production | Michelle Wade Byrd | Casting |
Costume & Make-Up | Charles Yusko | Hair Department Head |
Production | Cynthia Streit | Production Coordinator |
Costume & Make-Up | Jacqueline Fernandez | Makeup Artist |
Sound | Michael Miller | ADR Mixer |
Editing | Skip Kimball | Digital Intermediate Colorist |
Crew | Desirae Wallace | Other |
Art | Stephen J. Pavelski | Other |
Production | Logan Cooper | Location Manager |
Costume & Make-Up | Kara Sutherlin | Makeup Artist |
Production | Lavonna Cupid | Casting Associate |
Art | Shamim Seifzadeh | Set Designer |
Art | James Clyne | Conceptual Design |
Camera | Kevin McGill | Camera Operator |
Production | Riva Cahn Thompson | Casting |
Production | Riva Cahn Thompson | Casting Associate |
Editing | Hershel Cohen | Digital Intermediate Producer |
Lighting | Zach Humphreys | Electrician |
Writing | Yukito Kishiro | Graphic Novel |
Costume & Make-Up | Brian Barela | Set Costumer |
Directing | Brian Bettwy | Assistant Director |
Directing | Brian Bettwy | First Assistant Director |
Art | Keely Carter | Other |
Art | Mark Goerner | Conceptual Design |
Costume & Make-Up | Aaron Robert Hall | Set Dressing Artist |
Art | Dan Leyendecker | Art Department Assistant |
Art | Megan Montemayor | Set Designer |
Art | Learda Shkurti | Other |
Art | Gary Stel | Set Decoration Buyer |
Art | David Tye | Sculptor |
Art | Josh Tywater | Set Decoration Buyer |
Crew | Josh Tywater | Other |
Art | Chris Yoo | Set Designer |
Art | Feng Zhu | Conceptual Design |
Crew | Travis Guidry | Set Production Assistant |
Crew | Jesse La Flair | Stunts |
Production | Bret Howe | Casting Associate |
Crew | Kay Colvin | Other |
Production | Emma Watts | Executive In Charge Of Production |
Sound | Tom Sturgis | Boom Operator |
Lighting | John Alcera | Electrician |
Editing | Jay Mahavier | First Assistant Editor |
Art | Max Juren | Set Dresser |
Sound | Darrin Mann | Foley Mixer |
Sound | Trygge Toven | Music Coordinator |
Visual Effects | Sebastian Trujillo | Lead Animator |
Lighting | Raul Mello | Rigging Gaffer |
Sound | Dua Lipa | Songs |
Visual Effects | Bryon Caldwell | Senior Animator |
Visual Effects | Emile Ghorayeb | Animation Supervisor |
Sound | Shannon Murphy | Music Coordinator |
Sound | Doug Mountain | Sound Editor |
Visual Effects | Vincent Caudeville | Senior Animator |
Costume & Make-Up | Hannah Goldblatt | Key Costumer |
Costume & Make-Up | Sean Thompson | Costume Coordinator |
Lighting | Robyn Greer | Electrician |
Lighting | William Penson | Electrician |
Lighting | Nick Scimeca | Electrician |
Costume & Make-Up | Celina Ferencz | Costumer |
Lighting | Todd Smiley | Best Boy Electric |
Visual Effects | Camilo Duarte Franco | Senior Animator |
Visual Effects | Edwina Ting | Senior Animator |
Costume & Make-Up | Hannah Handshy | Additional Hairstylist |
Camera | Nathan Haugaard | Camera Operator |
Camera | Matt McLaughlin | Camera Operator |
Camera | Tyson Smith | Camera Operator |
Camera | David G. Wilson | Camera Operator |
Lighting | Eric Pickett | Electrician |
Lighting | Ashley Riggs | Electrician |
Camera | Michael Gillespie | Key Grip |
Camera | Jason McKnight | Key Grip |
Lighting | Richard Justin Roberts | Lighting Technician |
Production | Stacey Rice | Casting Associate |
Production | Iris S Moy Bautista | Extras Casting |
Production | Niamh Fleming | Extras Casting |
Production | Kristi Kyle | Extras Casting |
Production | Ashley Harkrider | Extras Casting Assistant |
Costume & Make-Up | Sweta Vakani | Ager/Dyer |
Costume & Make-Up | Aneesah Woolfolk | Costumer |
Costume & Make-Up | Tessa Paaymans | Costumer |
Costume & Make-Up | Stephanie A. Steel | Key Costumer |
Editing | Tashi Trieu | Digital Intermediate Editor |
Visual Effects | Ludovic Chailloleau | Animation Supervisor |
Visual Effects | Anneka Fris | Lead Animator |
Visual Effects | Francesco Canonico | Senior Animator |
Visual Effects | Benjamin Cheong | Senior Animator |
Directing | David Rimer | Second Assistant Director |
Visual Effects | Joe Howes | Visual Effects |
Visual Effects | Jason Astley | VFX Artist |
Visual Effects | Alexander T.H. Browne | VFX Artist |
Visual Effects | Christian J Smith | Visual Effects |