Iskoldt begær (1992)
Det går bedre for betjent Nick Curran efter han er stoppet med alkoholen og stofferne. Meget bedre. Da en natklubejer myrdes bliver Nick sat på sagen. Han mistænker hurtigt forfatteren Catherine der havde en affære med ofret og har beskrevet mordet i en af sine bøger. Desværre er Catherine også herrelækker og Nick indleder et forhold til hende. Med det gør ikke opklaringsarbejdet nemmere.
Director:
Paul Verhoeven
Writer:
Joe Eszterhas
Michael Douglas Det. Nick Curran |
|
Sharon Stone Catherine Tramell |
|
George Dzundza Gus Moran |
|
Jeanne Tripplehorn Dr. Beth Garner |
|
Leilani Sarelle Roxy |
|
Denis Arndt Lt. Philip Walker |
|
Bruce A. Young Andrews |
|
Chelcie Ross Capt. Talcott |
|
Dorothy Malone Hazel Dobkins |
|
Wayne Knight John Correli |
|
Daniel von Bargen Lt. Marty Nilsen |
|
Stephen Tobolowsky Dr. Lamott |
|
Benjamin Mouton Harrigan |
|
Jack McGee Sheriff |
|
Bill Cable Johnny Boz |
|
Stephen Rowe Internal Affairs Investigator |
|
Mitch Pileggi Internal Affairs Investigator |
|
Mary Pat Gleason Juvenile Officer |
|
Freda Foh Shen Berkeley Registrar |
|
William Duff-Griffin Dr. Myron |
|
James Rebhorn Dr. McElwaine |
|
David Wells Polygraph Examiner |
|
Mary Ann Rodgers Nurse |
|
Adilah Barnes Nurse |
|
Irene Olga López Maid |
|
Juanita Jennings Receptionist |
|
Craig C. Lewis Bartender / Police Bar |
|
Michael David Lally Detective |
|
Peter Appel Detective |
|
Michael Halton Bartender / Country Western Bar |
|
Keith McDaniel Featured Dancer |
|
Eric Poppick Coroner's Guy |
|
Ron Cacas Policeman |
|
Kayla Blake Roxy's Friend |
|
Bradford English Campus Policeman |
|
Ashlyn Gere Body Double |
|
Jeanne Basone (unconfirmed) |
|
Doreen Foo Croft (unconfirmed) |
|
Christa Connor Disco Patron (uncredited) |
|
Anne Lockhart Disco Patron (uncredited) |
|
Patricia Anne Isgate-Hayward Classmate |
|
Ken Liebenson Doo Wah Riders |
|
Lindy Rasmusson Doo Wah Riders |
|
Byron Berline Doo Wah Riders |
|
Eddie Dunbar Doo Wah Riders |
|
Tom McKibbin Doo Wah Riders |
|
Julia Bond Hand Puppet Model |
|
Dave LaBrucherie Driver (uncredited) |
|
Pui Fan Lee Mrs. Rollins (uncredited) |
|
Andy Rolfes Police Officer (uncredited) |
|
Bob Sallese Internal Affairs Detective (uncredited |
|
Theodore Carl Soderberg Disco Bartender (uncredited) |
|
Damon Stout Disco Patron (uncredited) |
|
Chase Watson Disco Patron (uncredited) |
Production | Howard Feuer | Casting |
Sound | Jerry Goldsmith | Original Music Composer |
Sound | Alexander Courage | Orchestrator |
Camera | Jan de Bont | Director of Photography |
Art | Terence Marsh | Production Design |
Production | Mario Kassar | Executive Producer |
Crew | Mario Kassar | Presenter |
Costume & Make-Up | Ellen Mirojnick | Costume Design |
Directing | Paul Verhoeven | Director |
Writing | Joe Eszterhas | Screenplay |
Production | Alan Marshall | Producer |
Editing | Frank J. Urioste | Editor |
Art | Mark Billerman | Art Direction |
Art | William Cruse | Art Direction |
Art | Anne Kuljian | Set Decoration |
Sound | Dean Beville | Sound Editor |
Sound | Dean Beville | Foley Editor |
Crew | John Frazier | Special Effects |
Crew | John Frazier | Special Effects Coordinator |
Crew | M. James Arnett | Stunt Coordinator |
Directing | M. James Arnett | Second Unit Director |
Crew | Seth Arnett | Stunts |
Art | Roy Barnes | Assistant Art Director |
Camera | Dave Childers | Key Grip |
Production | Ellen Lent | Location Manager |
Sound | Scott A. Hecker | Supervising Dialogue Editor |
Sound | Kenneth Hall | Music Editor |
Sound | Ron Bartlett | Sound Effects Editor |
Editing | Derek Brechin | First Assistant Editor |
Production | William S. Beasley | Unit Production Manager |
Production | William S. Beasley | Associate Producer |
Costume & Make-Up | Michael Dennison | Costume Supervisor |
Art | Wayne Fitzgerald | Title Designer |
Production | Louis D'Esposito | Associate Producer |
Directing | Louis D'Esposito | First Assistant Director |
Camera | Steve Adcock | First Assistant Camera |
Directing | Michael Viglietta | Second Second Assistant Director |
Sound | Norman B. Schwartz | ADR Supervisor |
Crew | Charlie Picerni | Stunt Coordinator |
Costume & Make-Up | Rob Bottin | Makeup Effects Designer |
Crew | Ron Roggé | Stand In |
Art | Stephen Myles Berger | Set Designer |
Crew | Gary Epper | Stunts |
Sound | Nerses Gezalyan | Foley Recordist |
Sound | Stephen Hunter Flick | Supervising Sound Effects Editor |
Crew | Donna Evans | Stunt Double |
Camera | Larry McConkey | Steadicam Operator |
Production | Nicole Boxer | Production Assistant |
Crew | Robert 'Bobby Z' Zajonc | Aerial Coordinator |
Costume & Make-Up | David Forrest | Makeup Artist |
Crew | Randy L. Childs | Propmaker |
Directing | Trudy Ramirez | Script Supervisor |
Visual Effects | Al Magliochetti | Visual Effects |
Camera | Ralph Nelson Jr. | Still Photographer |
Crew | Tommy J. Huff | Stunts |
Production | Jakki Fink | Casting Assistant |
Sound | Carlos Delarios | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Greg Orloff | Foley Mixer |
Costume & Make-Up | Audrey L. Anzures | Hairstylist |
Sound | David A. Arnold | Dialogue Editor |
Art | Jonathan Bobbitt | Swing |
Camera | Jeffrey Greeley | Second Assistant Camera |
Camera | Kim Marks | Camera Operator |
Lighting | Leslie J. Kovacs | Gaffer |
Sound | Douglas Greenfield | Dolby Consultant |
Editing | Douglas Kunin | Editorial Production Assistant |
Art | Dennis J. Parrish | Property Master |
Crew | John Pospisil | Special Sound Effects |
Sound | Nicholas Korda | ADR Editor |
Sound | Perry Montague Mason | Musician |
Crew | Marian Green | Stunts |
Crew | Sandy Berumen | Stunt Double |
Art | David Lowery | Production Illustrator |
Crew | Bruce Y. Kuroyama | Special Effects Technician |
Production | Lauren Beth Strogoff | Publicist |
Crew | Allen Burry | Public Relations |
Crew | Manny Perry | Stunts |
Crew | Gregory Lynch Jr. | Carpenter |
Crew | Michael Runyard | Stunt Double |
Sound | Robin Glenn | Music Coordinator |
Lighting | Miles Anderson | Electrician |
Crew | Mauriece Jacks Jr. | Cableman |
Sound | Fred Runner | Sound Recordist |
Editing | Bob Putynkowski | Color Timer |
Crew | Robin Allen | Set Production Assistant |
Art | Chris Chichotka | Construction Foreman |
Production | Jim Davidson | Production Accountant |
Crew | Randy Burke | Transportation Coordinator |
Camera | Robert J. Babin | Best Boy Grip |
Production | Catherine Marie McDonald | Key Set Production Assistant |
Crew | Bill Landrum | Choreographer |
Production | Christine A. Johnston | Production Coordinator |
Sound | Harry Shannon | Music Supervisor |
Lighting | Paul Threlkeld | Rigging Grip |
Crew | Janet Brady | Stunt Double |
Sound | Doug Kent | Assistant Dialogue Editor |
Lighting | Benny McNulty | Best Boy Electric |
Crew | Michael R. Sloan | Post Production Supervisor |
Lighting | E. Christopher Reed | Rigging Gaffer |
Crew | Candace Wells | Transportation Captain |
Sound | Thomas J. O'Connell | ADR Mixer |
Crew | B.J. Fredrickson | Scenic Artist |
Art | Jennifer Clinard | Standby Painter |
Art | Craig T. Shordon | Painter |
Crew | Harold Selig | Special Effects Assistant |
Production | Mariann H.W. Lee | Extras Casting |
Art | Richard W. Clot | Construction Coordinator |
Art | Gary E. Roloff | Leadman |
Costume & Make-Up | J. Michael Davis | Set Dressing Artist |
Camera | Don Estes | Grip |
Production | Aslihan Coker | Casting Associate |
Art | Jim Baldwin | Location Scout |
Crew | Homer Albin | Driver |
Crew | Daniel B. Briggs | Transportation Co-Captain |
Crew | Frank Cunha | Craft Service |
Crew | Christopher Desmond | Set Medic |
Crew | Mike Kaufman | Projection |
Crew | James Marett | Driver |
Art | Gary F. Kieldrup | Assistant Property Master |
Art | Stephen Hessel | Art Department Assistant |
Camera | Joseph Graham | Dolly Grip |
Production | Scott Beatty | Location Assistant |
Production | Jeff Ledbetter | Assistant Accountant |
Production | Tim August | Assistant Production Coordinator |
Production | Craig Dietrich | Production Secretary |