Stalins Død (2017)
Sovjetunionen 1953: Kommunistpartiets top går i panik, da deres øverste leder og diktator, Josef Stalin, pludselig falder om og dør. For hvem skal nu regere nationen? Den naturlige efterfølger, Georgij Malenkov, har rygrad som en karklud. Chefen for sikkerhedspartiet, Lavrentij Berija, og Nikita Khrusjtjov, sker derimod ikke mange midler i deres kamp for at erobre magten.
Director:
Armando Iannucci
Writers:
David Schneider, Armando Iannucci, Fabien Nury, Ian Martin.
Steve Buscemi Nikita Khrushchev |
|
Simon Russell Beale Lavrenti Beria |
|
Jeffrey Tambor Georgy Malenkov |
|
Dermot Crowley Lazar Kaganovich |
|
Michael Palin Vyacheslav Molotov |
|
Paul Whitehouse Anastas Mikoyan |
|
Paul Chahidi Nicolai Bulganin |
|
Andrea Riseborough Svetlana Stalin |
|
Adrian McLoughlin Josef Stalin |
|
Jason Isaacs Field Marshal Zhukov |
|
Paddy Considine Andreyev |
|
Rupert Friend Vasily Stalin |
|
Olga Kurylenko Maria Veniaminovna Yudina |
|
Tom Brooke Sergei |
|
Sylvestra Le Touzel Nina Khrushchev |
|
Justin Edwards Spartak Sokolov, Conductor #1 |
|
Paul Ready NKVD Officer Delov |
|
Yulya Muhrygina Woman in Layers of Clothes |
|
Andrey Korzhenevskiy Man in Layers of Clothes |
|
Roger Ashton-Griffiths Musician #1 |
|
Jeremy Limb Musician #2 |
|
Andy Gathergood Citizen Bundled Into Car |
|
Alexander Piskunov Young Man Snitch |
|
Ruslav Neupokoev Middle Aged Man |
|
Alla Binieieva Middle Aged Wife |
|
Nicholas Woodeson Boris Bresnavich, Conductor #2 |
|
Elaine Caxton Mrs. Bresnavich |
|
George Potts Concert Director |
|
Cara Horgan Lidiya Timashuk |
|
Nicholas Sidi NKVD Officer Kobulov |
|
Jonny Phillips NKVD Officer Pervak |
|
Alex Harvey-Brown Soldier |
|
Tim Steed Sergeant |
|
June Watson Matryona Petrovna |
|
Adam Shaw NKVD Guard Ilyin |
|
Daniel Tuite NKVD Officer Slimonov |
|
David Crow Khrustalyov |
|
Karl Johnson Dr. Lukomsky |
|
Emilio Iannucci Young Doctor |
|
Daniel Booroff Tall Doctor |
|
Dan Mersh Ice Hockey Coach |
|
Richard Brake Tarasov |
|
James Barriscale Army General |
|
Daniel Tatarsky NKVD Officer at Dacha Gates |
|
Eva Sayer Young Waitress |
|
Diana Quick Polina Molotova |
|
Adam Ewan Prisoner at Gulag |
|
Michael Ballard Volga Guard Chasov |
|
Phil Deguara Volga Guard Shulga |
|
Jonathan Aris Mezhnikov |
|
Katie McCreedy Little Girl #2 |
|
Ewan Bailey NKVD Officer Aslanov |
|
Leeroy Murray Zhukov's Chief of Staff |
|
Keely Smith Teenage Ostrich Girl |
|
Sheng-Chien Tsai Translator |
|
Dave Wong Zhou Enlai |
|
Sergey Korshkov NKVD Officer Fedin |
|
Alexander Grigorivev Father |
|
Olga Dadukevich Mother |
|
Nastya Koshevatskaya Daughter |
|
Danya Bochkov Son |
|
Sebastian Anton NKVD Colonel Entin |
|
Nastya Karpenko Little Girl #1 |
|
Gerald Lepkowski Leonid Brezhnev |
|
Luke D'Silva Moskalenko |
|
Daniel Chapple Red Army General |
|
Daniel Smith Red Army Captain |
|
Ellen Evans Teenage Girl |
|
Oleg Drach Red Army Colonel |
|
Daniel Fearn Marshal Konev |
|
Henry Helm Child Mourner (uncredited) |
Writing | David Schneider | Screenplay |
Crew | Mark Southworth | Stunt Coordinator |
Sound | Nigel Heath | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Kevin Loader | Producer |
Directing | Kevin Loader | Second Unit Director |
Production | Sarah Crowe | Casting |
Camera | Nicola Dove | Still Photographer |
Camera | Iain Mackay | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Suzie Harman | Costume Design |
Sound | Mark DeSimone | ADR Mixer |
Writing | Armando Iannucci | Screenplay |
Directing | Armando Iannucci | Director |
Production | Nicolas Duval Adassovsky | Producer |
Sound | Ruth Sullivan | Foley Artist |
Production | Laurent Zeitoun | Producer |
Production | Gaëtan David | Co-Producer |
Production | André Logie | Co-Producer |
Production | Yann Zenou | Producer |
Art | Charlotte Dirickx | Set Decoration |
Directing | Angelica Pressello | Script Supervisor |
Writing | Fabien Nury | Screenplay |
Writing | Fabien Nury | Comic Book |
Editing | Peter Lambert | Editor |
Production | Sarah Wheale | Line Producer |
Writing | Ian Martin | Screenplay |
Art | Cristina Casali | Production Design |
Art | David Hindle | Supervising Art Director |
Sound | Paula Boram | Foley Artist |
Sound | Christopher Willis | Original Music Composer |
Visual Effects | Aurelia Abate | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Michel Denis | Visual Effects Producer |
Costume & Make-Up | Alex Rouse | Wigmaker |
Visual Effects | Neal Champion | Special Effects Supervisor |
Crew | Paul Herbert | Stunt Coordinator |
Camera | Zac Nicholson | Director of Photography |
Sound | Andrew Glen | Music Editor |
Art | Louise Begbie | Graphic Designer |
Crew | Emma Davie | Unit Publicist |
Editing | George Adams | First Assistant Editor |
Art | Jo Hawthorne | Construction Manager |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Visual Effects | Ronald Grauer | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Laurent Gillet | Visual Effects Supervisor |
Sound | Oliver Brierley | ADR Mixer |
Costume & Make-Up | Kirsty Mcqueen | Makeup & Hair |
Lighting | Andrew Bailey | Gaffer |
Costume & Make-Up | Hannah Walter | Costume Supervisor |
Art | Douglas Ingram | Storyboard Artist |
Crew | Peter Fellows | Additional Writing |
Writing | Thierry Robin | Comic Book |
Production | Jean-Christophe Colson | Executive Producer |
Art | Temple Clark | Storyboard Artist |
Costume & Make-Up | Sally Rose Davidson | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Julie Kendrick | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Nicole Stafford | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Nicole Stafford | Makeup Designer |
Sound | Alex Sawyer | ADR & Dubbing |
Directing | Martin Curry | First Assistant Director |
Crew | Louise Seymour | Post Production Supervisor |
Crew | Paul Biddiss | Military Consultant |
Production | Freya Pinsent | Production Accountant |
Sound | Stuart Bagshaw | Foley Editor |
Production | Olga Avrahova | Production Coordinator |
Production | Scott Eaton | Production Coordinator |
Crew | Daniel Rogers | Health and Safety |
Camera | Seán McDermott | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Alex Finlayson | Second Assistant "A" Camera |
Production | Livia Burton | Production Manager |
Art | Charlotte Hutchings | Assistant Art Director |
Art | Jane Brodie | Art Direction |
Directing | Anna Brabbins | Second Assistant Director |
Costume & Make-Up | Jacqueline Rathore | Makeup & Hair |
Directing | Hanna Haffenden | Third Assistant Director |
Directing | Mykola Perestiuk | Third Assistant Director |
Directing | Jahn Ramis | Assistant Director |
Sound | Alex Fielding | Sound Re-Recording Mixer |
Camera | Alexander Liam Taylor | First Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Hannah Warren | Assistant Costume Designer |
Crew | Matt Crook | Stunts |