Histoires extraordinaires (1968)
Directors:
Federico Fellini, Louis Malle, Roger Vadim.
Writers:
Federico Fellini, Louis Malle, Roger Vadim, Bernardino Zapponi, Pascal Cousin, Clement Biddle Wood.
Brigitte Bardot Giuseppina (segment "William Wilson") |
|
Alain Delon William Wilson and his double (segment "William Wilson") |
|
Jane Fonda Contessa Frederique de Metzengerstein (segment "Metzengerstein") |
|
Terence Stamp Toby Dammit (segment "Toby Dammit") |
|
Peter Fonda Baron Wilhelm Berlifitzing (segment "Metzengerstein") |
|
James Robertson Justice Countess' Advisor (segment "Metzengerstein") |
|
Salvo Randone Priest (segment "Toby Dammit") |
|
Françoise Prévost Friend of Countess (segment "Metzengerstein") |
|
Katia Christine Girl on Dissection Table |
|
Philippe Lemaire Philippe |
|
Serge Marquand Hugues |
|
John Karlsen Schoolmaster (segment "William Wilson") (uncredited) |
|
Maria Tedeschi Woman (uncredited) |
|
Milena Vukotić TV Interviewer (segment "Toby Dammit") (uncredited) |
|
Umberto D'Orsi Hans (segment "William Wilson") |
|
Daniele Vargas University Professor (segment "William Wilson") |
|
Ernesto Colli Manetti Brother (segment "Toby Dammit") (uncredited) |
|
Marie-Ange Aniès Courtesan (segment "Metzengerstein") |
|
Anny Duperey Courtesan (segment "Metzengerstein") (uncredited) |
|
Irina Maleeva Gypsy Fortune Teller (Segment "Toby Dammit") (uncredited) |
|
Alfredo Rizzo Angry Man in Car (segment "Toby Dammit") (uncredited) |
|
Marisa Traversi Marilù Traversi (segment "Toby Dammit") (uncredited) |
|
Marlène Alexandre |
Camera | Tonino Delli Colli | Director of Photography |
Sound | Nino Rota | Original Music Composer |
Writing | Daniel Boulanger | Dialogue |
Writing | Federico Fellini | Screenplay |
Directing | Federico Fellini | Director |
Writing | Federico Fellini | Adaptation |
Editing | Suzanne Baron | Assistant Editor |
Production | Alberto Grimaldi | Producer |
Directing | Shaila Rubin | Script Supervisor |
Camera | Claude Renoir | Director of Photography |
Costume & Make-Up | Jacques Fonteray | Costume Design |
Camera | Wladimir Ivanov | Camera Operator |
Camera | Giuseppe Rotunno | Director of Photography |
Writing | Louis Malle | Screenplay |
Directing | Louis Malle | Director |
Writing | Louis Malle | Adaptation |
Editing | Franco Arcalli | Editor |
Editing | Hélène Plemiannikov | Editor |
Editing | Ruggero Mastroianni | Editor |
Art | Piero Tosi | Production Design |
Costume & Make-Up | Piero Tosi | Costume Design |
Sound | Jean Prodromidès | Original Music Composer |
Writing | Edgar Allan Poe | Short Story |
Writing | Roger Vadim | Screenplay |
Directing | Roger Vadim | Director |
Writing | Roger Vadim | Adaptation |
Directing | Serge Vallin | First Assistant Director |
Camera | Alain Douarinou | Camera Operator |
Art | Jean André | Production Design |
Directing | Jean-Michel Lacor | First Assistant Director |
Writing | Bernardino Zapponi | Screenplay |
Writing | Bernardino Zapponi | Adaptation |
Production | Thomas Sagone | Production Manager |
Production | Raymond Eger | Delegated Producer |
Directing | Liliana Betti | First Assistant Director |
Production | André Cultet | Production Manager |
Directing | Francesco Aluigi | First Assistant Director |
Production | Enzo Provenzale | Production Manager |
Art | Carlo Leva | Set Decoration |
Camera | Sergio Bergamini | Camera Operator |
Production | Ludmilla Goulian | Production Manager |
Camera | Giuseppe Maccari | Camera Operator |
Writing | Pascal Cousin | Screenplay |
Writing | Pascal Cousin | Adaptation |
Writing | Clement Biddle Wood | Screenplay |
Writing | Clement Biddle Wood | Adaptation |
Editing | Piera Gabutti | Assistant Editor |
Editing | Catherine Gabrielidis | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Ghislain Uhry | Costume Design |
Art | Ghislain Uhry | Set Decoration |
Camera | Philippe Brun | Camera Operator |
Directing | Suzanne Durrenberger | Script Supervisor |
Directing | Norma Giacchero | Script Supervisor |
Camera | Bernard Noisette | Camera Operator |
Sound | Diego Masson | Original Music Composer |
Directing | Vana Caruso | First Assistant Director |
Directing | Michel Clément | First Assistant Director |
Directing | Eschilo Tarquini | First Assistant Director |
Art | Jean Forestier | Assistant Set Decoration |
Visual Effects | Joseph Nathanson | Visual Effects |
Editing | Vanda Olasio | Assistant Editor |
Editing | Claire Giniewski | Assistant Editor |
Editing | Adriana Olasio | Assistant Editor |