Jack Palance Omus |
|
Carol Lynley Nikki |
|
Barry Morse Dr. John Caball |
|
John Ireland Senator Smedley |
|
Nicholas Campbell Jason Caball |
|
Anne-Marie Martin Kim Smedley |
|
Greg Swanson Sparks (voice) |
|
Mark Parr Sparks |
|
William Hutt Lomax (voice) |
|
Ardon Bess Merrick |
|
Lynda Mason Green Lunar technician |
|
Albert Humphries Robot technician |
|
Bill Lake Spacesuited man |
Writing | H.G. Wells | Novel |
Camera | Reginald H. Morris | Director of Photography |
Editing | Stan Cole | Editor |
Costume & Make-Up | Mary E. McLeod | Wardrobe Master |
Directing | Michael MacDonald | Third Assistant Director |
Writing | Mike Cheda | Adaptation |
Production | Harry Alan Towers | Executive Producer |
Sound | Paul Hoffert | Original Music Composer |
Sound | Paul Hoffert | Music Director |
Sound | Paul Hoffert | Orchestrator |
Directing | George McCowan | Director |
Editing | Michael O'Farrell | Assistant Editor |
Sound | Don White | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Marilyn Stonehouse | Production Manager |
Writing | Martin Lager | Screenplay |
Production | John Danylkiw | Associate Producer |
Editing | Bruce Lange | Assistant Editor |
Art | Gerry Holmes | Art Direction |
Art | Wilf Culley | Property Master |
Art | Earle Fiset | Set Decoration |
Production | Maria Armstrong | Casting |
Writing | Joseph Glazner | Adaptation |
Visual Effects | Wally Gentleman | Visual Effects |
Production | William Davidson | Producer |
Sound | Patrick Drummond | Supervising Sound Editor |
Costume & Make-Up | Bill Morgan | Makeup Artist |
Crew | Bill Wood | Special Effects |
Crew | Robert Hannah | Stunt Coordinator |
Sound | Fred Brennan | Sound Editor |
Directing | Blanche McDermaid | Continuity |
Sound | David Appleby | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dennis Drummond | Sound Editor |
Camera | Gordon Eldridge | Best Boy Grip |
Costume & Make-Up | Larry S. Wells | Costume Designer |
Costume & Make-Up | James Keeler | Hairdresser |
Production | Tony Lucibello | Location Manager |
Camera | Gordon Langevin | Focus Puller |
Production | Ali Karnick | Casting |
Production | Kristine M. Gilbert | Production Secretary |
Sound | Karl Scherer | Sound Mixer |
Camera | Matt Tundo | Camera Operator |
Sound | Steven Cole | Assistant Sound Editor |
Sound | Michael Asti-Rose | Assistant Sound Editor |
Sound | Herb Heritage | Boom Operator |
Lighting | Chris Holmes | Gaffer |
Camera | Anthony Bliss | Still Photographer |
Camera | Tom Finnen | Key Grip |
Directing | David Shepherd | Second Assistant Director |
Directing | Gord Robinson | First Assistant Director |
Sound | Lydia Wazana | Sound Editor |
Art | Fred Geringer | Assistant Art Director |
Art | Kenny Porter | Assistant Set Decoration |
Production | Barry Leyland | Production Accountant |
Production | Joan Hounsell | Publicist |
Sound | Jack Richardson | Music Producer |