Ulydighed (2018)
I New York får Ronit at vide, at hendes far, den ortodokse jødiske rabbiner Krushka, er død. Chokeret rejser hun hjem til England. Men Ronit modtages ikke just med åbne arme af det stærkt religiøse samfund, hun forlod som ganske ung. Ronit kom i unåde, fordi hun forelskede sig i en anden ung jødisk kvinde, Esti, der nu er gift med deres barndomsven Dovid. Da hun atter møder Esti, flammer den gamle ild op igen.
Director: Sebastián Lelio
Rachel Weisz Ronit Krushka |
|
Rachel McAdams Esti Kuperman |
|
Alessandro Nivola Dovid Kuperman |
|
Allan Corduner Moshe Hartog |
|
Anton Lesser Rav Krushka |
|
Nicholas Woodeson Rabbi Goldfarb |
|
David Fleeshman Yosef Kirschbaum |
|
Steve Furst Dr. Gideon Rigler |
|
Trevor Allan Davies Tattooed Man |
|
Sophia Brown Photographic Studio Assistant |
|
Anthony Dowding Man in Bar |
|
Bernice Stegers Fruma Hartog |
|
Clara Francis Hinda |
|
Lia Cohen Rina |
|
Cara Horgan Miss Scheinberg |
|
Orlando Brooke Student 1 |
|
Dominic Applewhite Student 2 |
|
Omri Rose Student 3 |
|
Liza Sadovy Rebbetzin Goldfarb |
|
Ruth Lass Wig Shop Assistant |
|
Alexis Zegerman Rivka |
|
Benjamin Tuttlebee Shmuli |
|
Mark Stobbart Lev |
|
Rose Walker Sara |
|
Caroline Gruber Mrs Hannah Shapiro |
|
Eliot Alderman Choir Member |
|
Adrian Alexander Choir Member |
|
Joseph Thompson Choir Member |
|
Gabriel Gottlieb Choir Member |
|
Aaron Isaac Choir Member |
|
Julian Sander Choir Member |
|
Jason Blair Choir Member |
|
Moshe Caplan Choir Member |
|
Eliot Berman Choir Member |
|
Adam Lazarus Sam (Trainee Rabbi) (uncredited) |
|
Dave Simon Hesped (uncredited) |
Production | Rachel Weisz | Producer |
Writing | Juan Elías Tovar | Script Consultant |
Production | Frida Torresblanco | Producer |
Production | Nina Gold | Casting Director |
Costume & Make-Up | Odile Dicks-Mireaux | Costume Design |
Production | Andrew Lowe | Executive Producer |
Production | Ed Guiney | Producer |
Camera | Danny Cohen | Director of Photography |
Camera | Iain Mackay | Steadicam Operator |
Camera | Iain Mackay | "A" Camera Operator |
Crew | Derek Lea | Stunt Coordinator |
Production | Ben Browning | Executive Producer |
Writing | Rebecca Lenkiewicz | Writer |
Production | Geneviève Lemal | Co-Producer |
Sound | Matthew Herbert | Original Music Composer |
Production | Glen Basner | Executive Producer |
Production | Rose Garnett | Executive Producer |
Directing | Sebastián Lelio | Director |
Writing | Sebastián Lelio | Writer |
Sound | Ben Baird | Sound Designer |
Sound | Ben Baird | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Nathan Nugent | Editor |
Costume & Make-Up | Alex King | Makeup & Hair |
Costume & Make-Up | Marese Langan | Hair Designer |
Costume & Make-Up | Marese Langan | Makeup Designer |
Crew | Sandra Frieze | Dialect Coach |
Art | Sarah Finlay | Production Design |
Visual Effects | Michel Denis | Visual Effects Producer |
Crew | Jonathan Rutter | Unit Publicist |
Production | Vinnie Jassal | Location Manager |
Lighting | Paul McGeachan | Gaffer |
Production | Rachel Dargavel | Line Producer |
Art | Jimena Azula | Art Direction |
Production | Roslyn Hill | Production Manager |
Visual Effects | Ronald Grauer | Visual Effects Supervisor |
Sound | Nils Fauth | ADR Recordist |
Camera | Agatha A. Nitecka | Still Photographer |
Crew | Deborah Harding | Post Production Supervisor |
Editing | Fiona Starogardzki | First Assistant Editor |
Production | Simone Tomasi | Production Assistant |
Camera | Tobias Eedy | First Assistant "B" Camera |
Art | Caroline Barton | Standby Art Director |
Costume & Make-Up | Johanna Elf | Assistant Costume Designer |
Sound | David Vranken | Sound Effects Editor |
Editing | Diana Vasquez | Online Editor |
Production | Lauren Evans | Casting Associate |
Writing | Naomi Alderman | Novel |
Art | Bobbie Cousins | Art Direction |
Sound | Sarah Giles | Music Supervisor |
Sound | James Trusson | ADR Recordist |
Production | Daniel Battsek | Executive Producer |
Lighting | Will Kendal | Rigging Gaffer |
Camera | Alex Mott | Grip |
Costume & Make-Up | Denise Stocker | Makeup & Hair |
Art | Alexandra Slade | Set Decoration |
Editing | Gareth Bishop | Online Editor |
Production | Kamlesh Acheson | Assistant Accountant |
Sound | Steven Phillips | Production Sound Mixer |
Crew | Malou Coindreau | Floor Runner |
Camera | Alex Finlayson | Second Assistant Camera |
Production | Umberto Schramm | Unit Manager |
Art | Dempsey Cook | Property Master |
Sound | Thomas Vertongen | Sound Effects Editor |
Sound | Thomas Vertongen | Dialogue Editor |
Costume & Make-Up | Gigi Dey | Makeup & Hair |
Art | Jess Alexander | Graphic Designer |
Lighting | Steve Roberts | Best Boy Electric |
Camera | Calem Trevor | Second Assistant "B" Camera |
Sound | Sean O'Shea | Sound Supervisor |
Camera | Anthony Bagley | Digital Imaging Technician |
Production | Eric Laufer | Executive Producer |
Production | Giovanna Randall | Executive Producer |
Directing | Simon Hedges | First Assistant Director |
Directing | Jason Rickwood | Third Assistant Director |
Art | India Jaques | Art Department Assistant |
Production | Lucy Lee | Assistant Location Manager |
Production | Emer O'Shea | Production Coordinator |
Sound | Hugh Brunt | Orchestrator |
Sound | Hugh Brunt | Conductor |
Production | Emma Costello | Production Secretary |
Production | Emily Leach | Production Coordinator |
Production | Adrian O'Brien | Production Accountant |
Directing | Liz West | Script Supervisor |
Directing | Kate Selby | Second Assistant Director |
Crew | Izzy Renton | Floor Runner |
Camera | Hannah Jell | Camera Trainee |
Costume & Make-Up | Elizabeth Richards | Wardrobe Supervisor |
Lighting | Thomas Tann | Electrician |
Crew | Emma Robinson | Unit Publicist |
Camera | Ben Brown | Focus Puller |