Ice Age (2002)
AnimationKomedieFamilieEventyr
For 20.000 år siden var en ny istid på vej og alle vegne forsøger dyr at flygte fra denne trussel. Da et menneskebarn er blevet væk fra sin far, slår dovendyret Sid, mammutten Manny, tigeren Diego og egern Scrat pjalterne sammen og trods naturens rasende elementer for at bringe dem sammen igen.
Director:
Chris Wedge
Writers:
Michael J. Wilson, Michael Berg, Peter Ackerman.
Ray Romano Manny (voice) |
|
John Leguizamo Sid (voice) |
|
Denis Leary Diego (voice) |
|
Goran Visnjic Soto (voice) |
|
Jack Black Zeke (voice) |
|
Cedric the Entertainer Carl (voice) |
|
Stephen Root Frank / Start (voice) |
|
Diedrich Bader Oscar (voice) |
|
Alan Tudyk Lenny / Oscar / Dab (voice) |
|
Lorri Bagley Jennifer (voice) |
|
Jane Krakowski Rachel (voice) |
|
Peter Ackerman Dodo / Macrauchenia (voice) |
|
P.J. Benjamin Dodo (voice) |
|
Josh Hamilton Dodo / Aardvark (voice) |
|
Chris Wedge Dodo / Scrat (voice) |
|
Denny Dillon Glyptodon (voice) |
|
Mitzi McCall Glyptodont (voice) |
|
Tara Strong Baby Moeritherium (voice) |
|
Darin De Paul Additional Voices (voice) (uncredited) |
|
Dann Fink Dodo (voice) (uncredited) |
|
Patrick Pinney Various Mammals (uncredited) |
|
Phil Proctor Various Mammals (uncredited) |
Writing | David Silverman | Story Consultant |
Sound | David Newman | Original Music Composer |
Sound | David Newman | Conductor |
Directing | Chris Wedge | Director |
Directing | Carlos Saldanha | Co-Director |
Writing | Michael J. Wilson | Screenplay |
Writing | Michael J. Wilson | Story |
Writing | Michael Berg | Screenplay |
Writing | Peter Ackerman | Screenplay |
Production | Lori Forte | Producer |
Production | Chris Meledandri | Executive Producer |
Production | John C. Donkin | Associate Producer |
Editing | John Carnochan | Editor |
Visual Effects | Peter DeSève | Character Designer |
Sound | Craig Berkey | Sound Effects Editor |
Editing | Jim Passon | Color Timer |
Editing | Tim Nordquist | Associate Editor |
Production | Meg Morman | Casting Associate |
Production | Bruce Winant | ADR Voice Casting |
Writing | Yvette Kaplan | Head of Story |
Editing | James Palumbo | Assistant Editor |
Sound | Tim Gomillion | Sound Recordist |
Sound | Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Dennis Rogers | Sound Recordist |
Art | Philip A. Cruden | Background Designer |
Sound | Marko Costanzo | Foley Artist |
Sound | Lewis Goldstein | Sound Effects Editor |
Sound | Marissa Littlefield | ADR Editor |
Sound | Nicholas Renbeck | ADR Editor |
Crew | Kendall McCarthy | Post Production Supervisor |
Sound | Albert Gasser | ADR Editor |
Visual Effects | Galen T. Chu | Animation |
Crew | Galen T. Chu | Additional Writing |
Crew | Joshua Winget | Temp Music Editor |
Visual Effects | Rodrigo Blaas | Animation |
Visual Effects | Kompin Kemgumnird | Animation |
Visual Effects | Kelly Kimball | Additional Effects Development |
Crew | Mike Thurmeier | Additional Writing |
Crew | Jeff Siergey | Additional Writing |
Art | Enrico Casarosa | Storyboard Artist |
Sound | George A. Lara | Foley Mixer |
Sound | Nico Abondolo | Musician |
Art | Kevin O'Brien | Storyboard Artist |
Visual Effects | Daisuke Tsutsumi | Matte Painter |
Sound | Frank Kern | Foley Editor |
Lighting | Bryan Godwin | Lighting Technician |
Sound | Shayna Brown | ADR Recordist |
Sound | John Kurlander | Scoring Mixer |
Sound | Doug Hemphill | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Sean Garnhart | Sound Designer |
Sound | Sean Garnhart | Supervising Sound Editor |
Sound | Richard A. Harrison | Music Editor |
Sound | Kenton Jakub | ADR Editor |
Sound | Derek Casari | ADR Engineer |
Visual Effects | Buck Lewis | Visual Development |
Sound | Paul Urmson | Sound Effects Editor |
Art | Brian McEntee | Production Design |
Visual Effects | Tom Bisogno | Animation |
Visual Effects | Tom Bisogno | CG Animator |
Sound | Bill Orrico | First Assistant Sound Editor |
Sound | Bill Talbott | Sound Engineer |
Crew | James Bresnahan | Additional Writing |
Visual Effects | James Bresnahan | Lead Animator |
Crew | Doug Compton | Additional Writing |
Crew | Xeth Feinberg | Additional Writing |
Art | Marcie Matsui | Set Dresser |
Crew | Justin Skomarovsky | Additional Music |
Crew | Clifford Bohm | Sequence Supervisor |
Crew | Jack Ham | Systems Administrators & Support |
Directing | Daniel Barlow | Layout |
Editing | Anthony L. Jamison | First Assistant Editor |
Lighting | Rafael Castelblanco | Lighting Technician |
Production | Paul Ohrt | Production Accountant |
Production | Chris Kuwata | Production Coordinator |
Production | Maria Criscuolo | Production Manager |
Production | Michael Feder | Production Supervisor |
Production | Richard Hadsell | Researcher |
Sound | Gregory Jamrok | Orchestrator |
Visual Effects | Jason Galeon | Digital Compositors |
Crew | José Antonio Macías | Translator |
Visual Effects | Mike Defeo | Modeling |
Editing | Mark Nakamine | Colorist |
Visual Effects | Aaron Hartline | Animation |
Crew | Dave Walvoord | Supervising Technical Director |
Editing | Gary Burritt | Negative Cutter |
Visual Effects | Scott Robideau | Animation |
Visual Effects | Everett Downing Jr. | Animation |
Production | Anthony Nisi | Assistant Production Manager |
Production | Billy Foster | Assistant Production Manager |
Sound | Mark Richelo | Apprentice Sound Editor |
Visual Effects | Andreas Procopiou | Animation |
Visual Effects | David Torres | Animation |
Visual Effects | Rachel Tiep-Daniels | Modeling |
Visual Effects | Christopher M. Burrows | Visual Effects Technical Director |
Crew | David Tesch | Software Engineer |
Lighting | Vanessa M. Ross | Lighting Coordinator |
Editing | Deanna Pizzuti | Editorial Coordinator |
Production | Sharon Mancuso | Production Assistant |
Editing | Alexander Gradet | Editorial Production Assistant |
Sound | Rebecca R. Liddle | Orchestrator |
Visual Effects | Frank Denota | Modeling |
Visual Effects | John K. Dodelson | Modeling |
Visual Effects | Ken Lee | Modeling |
Visual Effects | Alexander Levenson | Modeling |
Visual Effects | Alexander Levenson | Additional Effects Development |
Visual Effects | Jenga Zamani Mwendo | Modeling |
Visual Effects | John Paine | Modeling |
Lighting | Wooksang Chang | Lighting Technician |
Lighting | Keith Cormier | Lighting Technician |
Lighting | James Gettinger | Lighting Technician |
Lighting | Jenifer Lee Gilchrist | Lighting Technician |
Lighting | Lisa Kalmanson | Lighting Technician |
Lighting | Inkyong Irene Kim | Lighting Technician |
Lighting | Fran Roberts | Lighting Technician |
Lighting | Zach Schläppi | Lighting Technician |
Lighting | Sandra Singler | Lighting Technician |
Lighting | Kevin Thomason | Lighting Technician |
Lighting | Haji Uesato | Lighting Technician |
Lighting | Kristi Hansen Walvoord | Lighting Technician |
Visual Effects | Kirk Garfield | Visual Effects Technical Director |
Crew | Melvin Ortiz | Systems Administrators & Support |
Production | Lauren Prince | Assistant Production Manager |
Production | Irka B. Seng-Bloom | Assistant Production Manager |
Production | Samantha Berg | Assistant Production Manager |
Visual Effects | Leslie Schor-Bresnahan | Animation Supervisor |
Production | Leslie Schor-Bresnahan | Assistant Production Manager |
Production | Roburta Burroughs | Assistant Production Manager |
Production | Hugh Hitchens | Assistant Production Manager |
Production | Laura V. Perrotta | Assistant Production Manager |
Editing | Shannon Carey | Assistant Editor |
Editing | Dan Madden | Assistant Editor |
Visual Effects | Mary Grandpré | Additional Effects Development |
Visual Effects | Amy Ning | Additional Effects Development |
Visual Effects | Will Shefelman | Additional Effects Development |
Visual Effects | Vinh Truong | Additional Effects Development |
Visual Effects | Nina Bafaro | Animation |
Visual Effects | Floyd Bishop Jr. | Animation |
Visual Effects | Thomas Bisogno | Animation |
Visual Effects | Nick Craven | Animation |
Visual Effects | Marcelo Fernandes De Moura | Animation |
Visual Effects | Jeffrey Joe | Animation |
Visual Effects | Simi Nallaseth | Animation |
Visual Effects | Dana O'Connor | Animation |
Visual Effects | Mika Ripatti | Animation |
Visual Effects | David J. Smith | Animation |
Visual Effects | David B. Vallone | Animation |
Visual Effects | Joshua West | Animation |
Visual Effects | Dan Whiting | Animation |
Visual Effects | Dean Lennert | Animation |
Visual Effects | Jaime Castañeda | Animation |
Visual Effects | James Hundertmark | Animation |
Art | Moroni Taylor | Storyboard Artist |
Production | Alan Filderman | Additional Casting |
Production | Stephanie Swengel | Production Executive |