A Dash of Love (2017)
En ung kvinde, der drømmer om at åbne sin egen restaurant, får et job på en fremtrædende restaurant, hvis køkkenchef bliver hendes usandsynlige allierede, når restaurantens skruppelløse ejer, en mesterkok selv, planlægger at bringe stedet tilbage til sin tidligere pragt ved at præsentere sin nye assistents opskrifter som hendes egen.
Director: Christie Will
Jen Lilley Nikki Turner |
|
Brendan Penny Paul Dellucci |
|
Peri Gilpin Holly Hanson |
|
Kandyse McClure Angela |
|
Frances Flanagan Trish Dellucci |
|
Eric Pollins Marty Dellucci |
|
Antonio Cayonne Jerrod |
|
Benjamin Wilkinson Henry Seager |
|
Kelly-Ruth Mercier Beth |
|
John Innes Gus |
|
Guy Christie The Food Critic |
|
Frank Zotter Manager #1 |
|
Lisa Kimberley Holly's Assistant |
|
Andrew Beha Restaurant Customer (uncredited) |
|
Jim Eliason Restaurant Customer (uncredited) |
Camera | Barry Newton | First Assistant "A" Camera |
Camera | Eric J. Goldstein | Director of Photography |
Art | Gail Luining | Set Decoration |
Directing | Gail Luining | Second Assistant Director |
Directing | Christie Will | Director |
Production | Jackie Lind | Casting |
Sound | James Jandrisch | Music |
Art | Brian Davie | Production Design |
Writing | Sib Ventress | Story |
Production | Kim Arnott | Producer |
Production | Kim Arnott | Executive Producer |
Crew | Dawn Knight | Post Production Supervisor |
Production | Dawn Knight | Supervising Producer |
Sound | Gregorio Gómez | Sound Effects Editor |
Costume & Make-Up | Trudy Parisien | Key Makeup Artist |
Sound | Angelo Nicoloyannis | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Don Mann | Sound Designer |
Sound | Don Mann | Sound Effects Editor |
Editing | Ron Yoshida | Editor |
Costume & Make-Up | Deja Marie Iannone | Key Hair Stylist |
Sound | Craig George | Sound Re-Recording Mixer |
Writing | Judith Berg | Teleplay |
Writing | Sandra Berg | Teleplay |
Lighting | Clyde Harrelson | Lighting Technician |
Camera | Bettina Strauss | Still Photographer |
Sound | Don Harrison | Foley Artist |
Sound | Ian Mackie | Foley Artist |
Sound | Eric Mouawad | Dialogue Editor |
Camera | Vlad Horodinca | "A" Camera Operator |
Sound | Valerie Biggin | Music Supervisor |
Camera | Nathan McTague | "B" Camera Operator |
Lighting | Rory Soderman | Gaffer |
Visual Effects | Lorne Wright | Color Designer |
Editing | Lorne Wright | Colorist |
Editing | Lorne Wright | Online Editor |
Sound | Sian O'Byrne | Music Coordinator |
Camera | Todd Daulby | Grip |
Production | Ron Pachkowski | Production Coordinator |
Crew | Dean Fitzpatrick | Transportation Coordinator |
Production | Chris Wilson | Production Manager |
Production | Chris Wilson | Line Producer |
Directing | Gurjit Chohan | Second Assistant Director |
Directing | Nathan Kay | Third Assistant Director |
Sound | Kenny Lee | Sound Mixer |
Sound | Milad Manzoori | Boom Operator |
Sound | Aaron Southerland | ADR & Dubbing |
Lighting | Cory Bisson | Lighting Technician |
Lighting | Rob Cotroneo | Best Boy Electric |
Lighting | Brady Soderman | Lighting Technician |
Crew | Alex Serpas-Lopez | Cableman |
Costume & Make-Up | Stacey Bradder | Costume Design |
Crew | Lisa Ahlers | Craft Service |
Production | Laura Irvine | Assistant Location Manager |
Camera | Shannon Zawartka | Camera Loader |
Sound | Rick Senechal | Foley Recording Engineer |
Directing | Shamess Shute | First Assistant Director |
Camera | Morgan Schmidt-Feng | Camera Trainee |
Camera | Jeff Smith | Key Grip |
Camera | Corey Benoit | Dolly Grip |
Camera | Olivia Dhimitri | Second Assistant "A" Camera |
Camera | Christian Cummins | First Assistant "B" Camera |
Directing | Anita Reilly McGee | Script Supervisor |
Crew | Monty Black | Generator Operator |
Production | Natalye Vivian | Casting Associate |
Camera | Paola Cernicchiaro | Second Assistant "B" Camera |
Sound | Sean Szutka | Assistant Sound Editor |
Costume & Make-Up | Melissa Sharon David | Truck Costumer |
Art | Ron McCall | Property Master |
Art | Andrew Christopher Reeves | Set Dresser |
Art | Michaela Stebbe | Set Dresser |
Camera | Bobby Demian | Camera Trainee |
Crew | Ghilas Aiteur | Transportation Captain |
Editing | James Lawson | First Assistant Editor |
Camera | Dustin Chouinard | First Assistant "A" Camera |
Camera | Dustin Chouinard | First Assistant "B" Camera |
Production | Sam Schleifer | Assistant Production Coordinator |
Production | Jaime Peters | Production Accountant |
Camera | Gordon Fairclough | Best Boy Grip |
Production | Andrea Ware | Casting Assistant |
Art | Tim Hill | Set Dresser |
Camera | Alex Lutzmann | Second Assistant "B" Camera |
Costume & Make-Up | Francesca Cervellin | Hairstylist |
Costume & Make-Up | Mary Phan | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Daniela Paez | Costume Set Supervisor |
Costume & Make-Up | Megan Dunn | Truck Costumer |
Art | Lou Johnson | Assistant Set Decoration |
Art | Stephanie Pink | Set Decorating Coordinator |
Camera | Chad Bretschneider | Grip |
Art | Chad Bretschneider | Set Dresser |
Art | Whitney Friesen | Assistant Property Master |
Camera | Alexandre Robichaud | First Assistant "B" Camera |
Camera | Gabe Boyko | Second Assistant "B" Camera |
Camera | Lane Fellardeau | Grip |
Directing | Chander Nag | Third Assistant Director |
Production | Rylan Korberg | Payroll Accountant |
Production | Clayton Carroll | Location Manager |
Production | Joel De Pourco | Assistant Location Manager |
Production | Aleta Wilson | Post Production Coordinator |
Editing | Revan Caluta | Assistant Editor |