Strandbumsen (2019)
Moondog (Matthew McConaughey) er en rebelsk poet, der lever efter sine egne regler i Florida Keys og ryger al for meget pot. Hans rige kone, Minnie (Isla Fisher), finansierer hans afslappede og hedonistiske livsstil, men efter en ulykke får han kniven på struben - han skal få færdiggjort den roman, han har arbejdet på i umindelige tider.
Director:
Harmony Korine
Writer:
Harmony Korine
Matthew McConaughey Moondog |
|
Snoop Dogg Lingerie |
|
Isla Fisher Minnie |
|
Jimmy Buffett Himself |
|
Zac Efron Flicker |
|
Martin Lawrence Captain Wack |
|
Stefania LaVie Owen Heather |
|
Jonah Hill Lewis |
|
Donovan St V. Williams Rasta |
|
David Bennett Homeless Phil |
|
Joshua Ritter Frank "Limp Dick" |
|
John Morris Cash Register Guy |
|
Jo Marie Payton Judge |
|
Carmella Samantha |
|
Ricky Diaz Jonathan |
|
Bertie Higgins Bertie Higgins |
|
Clinton Archambault Lawyer |
|
Joshua Rosen Reporter |
|
Tonya Oliver Drug Counselor |
|
Chela Arias Cuban Maid |
|
Ricardo Matallana Jose the Pool Boy |
|
Karla Goodwin Maria |
|
Debra Cohen Tourist Mother |
|
Alan Frankel Tourist Father |
|
A. Ali Flores Neck Brace Guy |
|
Hunter Rearden Tourist Kid #1 |
|
Lefty Korine Tourist Kid #2 |
|
Barry Mizerski Pulitzer Announcer |
|
Todd Mitchell Lingerie's Yacht Guard #1 |
|
Devon James Lingerie's Yacht Guard #2 |
|
Andrea Bennetti Prostitute #1 |
|
Jenny Ariza Prostitute #2 |
|
London Seabreeze Topless Woman #1 |
|
Dvorah Marie Topless Woman #2 |
|
Arthur Bivens Priest |
|
Sharon Pfeiffer Sexy Older Woman |
|
Sandro Paes Tuba Player |
|
Dustin Greer Robber |
|
Daniele Cecere Tourist Teenager |
|
Francis Allen Pulitzer Announcer #2 |
|
Safi El Masri Party Guest / Beach Lifeguard (uncredited) |
Production | Steve Golin | Producer |
Sound | John Debney | Original Music Composer |
Production | Mary Vernieu | Casting |
Production | Deepak Nayar | Executive Producer |
Sound | Ezra Dweck | Sound Editor |
Camera | Benoît Debie | Director of Photography |
Editing | Douglas Crise | Editor |
Sound | Linda Cohen | Sound Designer |
Sound | Linda Cohen | Music Supervisor |
Directing | Richard L. Fox | First Assistant Director |
Production | George Parra | Unit Production Manager |
Writing | Harmony Korine | Screenplay |
Directing | Harmony Korine | Director |
Directing | Reynaldo Rodriguez | Second Second Assistant Director |
Production | Charles-Marie Anthonioz | Producer |
Costume & Make-Up | Gianna Sparacino | Hair Department Head |
Costume & Make-Up | Teresa Morgan | Key Hair Stylist |
Costume & Make-Up | Heidi Bivens | Costume Design |
Art | Adam Willis | Set Designer |
Production | Karl Spoerri | Executive Producer |
Production | Eddy Moretti | Executive Producer |
Production | John Lesher | Producer |
Sound | John Jay Martyn | ADR Recordist |
Production | Nicolas Lhermitte | Producer |
Production | Will Weiske | Executive Producer |
Art | Elliott Hostetter | Production Design |
Camera | Atsushi Nishijima | Still Photographer |
Art | J. Mark Harrington | Art Direction |
Production | Shane Smith | Executive Producer |
Crew | Mark Norby | Stunt Coordinator |
Production | Marc Schmidheiny | Executive Producer |
Sound | Christopher S. Aud | Sound Re-Recording Mixer |
Editing | Walter Volpatto | Digital Colorist |
Art | Jeremy Alan Read | Leadman |
Sound | Aaron Glascock | Supervising Sound Editor |
Directing | Carmen Soriano | Script Supervisor |
Production | Nik Bower | Executive Producer |
Sound | Chris Navarro | ADR Mixer |
Visual Effects | Kurt Harris | Special Effects Supervisor |
Crew | Michael Tinger | Post Production Supervisor |
Production | Thorsten Schumacher | Executive Producer |
Sound | Fredrick Cuevas | ADR Recordist |
Sound | Byron Wilson | Supervising Sound Editor |
Lighting | Jim Pescrille | Gaffer |
Sound | Scott Clements | Sound Mixer |
Costume & Make-Up | Susan Salzano | Costume Supervisor |
Crew | Chick Bernhard | Stunts |
Production | Marisol Roncali | Casting |
Visual Effects | Marc D. Rienzo | Visual Effects Supervisor |
Art | Philip Schneider | Property Master |
Production | Elayne Keratsis | Production Supervisor |
Production | Mourad Belkeddar | Producer |
Camera | Mike McGowan | Camera Operator |
Editing | Monica Salazar | First Assistant Editor |
Sound | Jason Oliver | ADR Mixer |
Directing | Scott August | Second Assistant Director |
Sound | John W. Chapman | Music Arranger |
Production | Danny Gabai | Executive Producer |
Production | Emmeline Yang | Executive Producer |
Costume & Make-Up | Katina Danabassis | Assistant Costume Designer |
Art | Romain Gateau | Assistant Property Master |
Costume & Make-Up | Susie Mendez Pfister | Makeup Artist |
Camera | Sean Lunski | Camera Loader |
Camera | Jorge Parra | Dolly Grip |
Costume & Make-Up | Sherrie LeMaire | Set Costumer |
Sound | Mitch Osias | Sound Effects Editor |
Production | LaShawnna Stanley | Casting |
Costume & Make-Up | Dolly Hernandez | Makeup Department Head |
Crew | Clarence Deng | Post Production Assistant |
Camera | T. Michael McLean | First Assistant "A" Camera |
Crew | Denise Gallo | Stunt Driver |
Crew | Rosie Bernhard | Stunts |
Art | Jaime A. Marin | Draughtsman |
Production | Chiara Gelardin | Executive Producer |
Camera | Kevin Higgins | Key Grip |
Sound | Frank Collins | Boom Operator |
Production | Dylan Weathered | Associate Producer |
Production | Judd Allison | Co-Producer |
Camera | Billy Wells | Second Assistant "A" Camera |
Art | Sarah Arvanites | Art Department Coordinator |
Costume & Make-Up | Reno Reeves | Key Costumer |
Lighting | Rick Pilcher | Best Boy Electric |