Jamie Croft Napoleon (voice) |
|
Philip Quast Birdo (voice) |
|
Carole Skinner Cat (voice) |
|
Susan Lyons Napoleon's Mom (voice) |
|
Blythe Danner Mother Dingo (voice) |
|
Coralie Sawade Kids' Mother (voice) |
|
Catherine Lambert Lorikeet / Rabbit (voice) |
|
Brenton Whittle Owl / Frog / Wombat / Other Wallaby / Desert Mouse (voice) |
|
Anne-Louise Lambert Spider / Earless Wallaby / Desert Mouse (voice) |
|
Frank Whitten Koala (voice) |
|
David Argue Galah / Frill-necked Lizard |
|
Steven Vidler Snake / Galah / Desert Mouse / Turtle (voice) |
|
Barry Humphries Kangaroo (voice) |
|
Reg E. Cathey Frog (voice) |
|
Tracey Canini Lorikeet / Rabbit (voice) |
|
Annabel Sims Lorikeet / Rabbit (voice) |
|
Neusa Timms Lorikeet / Rabbit (voice) |
|
Debbie Horn Lorikeet / Rabbit (voice) |
|
Fiona Press Other Wallaby / Galah (voice) |
|
Edward McQueen-Mason Galah / Echidna (voice) |
|
Mignon Kent Nancy (voice) |
|
Michael Wilkop Sid (voice) |
|
Casey Siemaszko Conan (voice) |
|
Geoffrey Bateman Cat (voice) |
|
Bob Glouberman Desert Mice / Lone Lorikeet / Wallaby #2 / Wombat (voice) |
|
Olivia Hack Nancy (voice) |
|
Carol Kane Spider (voice) |
|
Maurice LaMarche Frill-necked Lizard / Snake / Turtle (voice) |
|
Joan Rivers Mother Penguin (voice) |
|
Wallace Shawn Echidna (voice) |
|
David Ogden Stiers Koala / Owl (voice) |
|
Stuart Pankin Perenti Lizard / Father Penguin |
Directing | Mario Andreacchio | Director |
Production | Mario Andreacchio | Producer |
Writing | Mario Andreacchio | Writer |
Sound | Bill Conti | Original Music Composer |
Production | John Bard Manulis | Executive In Charge Of Production |
Crew | Megumi Fukasawa | Unit Publicist |
Crew | Cezary Skubiszewski | Thanks |
Sound | James Currie | Sound Designer |
Sound | James Currie | Sound Mixer |
Art | Phil MacPherson | Set Dresser |
Production | Mark Saltzman | Producer |
Writing | Mark Saltzman | Writer |
Production | Michael Bourchier | Producer |
Writing | Michael Bourchier | Writer |
Camera | Nino Gaetano Martinetti | Additional Director of Photography |
Crew | Rick Maier | Thanks |
Crew | Steve J. Spears | Additional Writing |
Crew | Ivan Menchell | Additional Writing |
Camera | André Fleuren | Aerial Camera |
Production | Ron Saunders | Executive Producer |
Editing | Edward McQueen-Mason | Editor |
Crew | Edward McQueen-Mason | Post Production Supervisor |
Crew | Peter Goldsworthy | Thanks |
Production | Mason Curtis | Location Manager |
Production | Mason Curtis | Unit Manager |
Camera | Roger Dowling | Director of Photography |
Art | Vicki Niehus | Production Design |
Sound | Chris McGeary | Music Editor |
Visual Effects | Matt Aitken | Digital Compositor |
Directing | Kristin Witcombe | Continuity |
Crew | John Haratzis | Scenic Artist |
Visual Effects | John Sheils | Visual Effects |
Sound | Craig Carter | Sound Designer |
Sound | Craig Carter | Sound Effects Editor |
Sound | Craig Carter | Dialogue Editor |
Production | John Wild | Line Producer |
Art | Andrew Plumer | Set Dresser |
Production | Naonori Kawamura | Executive Producer |
Crew | Robin Gray | Score Engineer |
Production | Sue Edwards | Production Manager |
Crew | Lesna Thomas | Unit Publicist |
Sound | Jolie Chandler | Sound Effects Editor |
Art | John Santucci | Set Dresser |
Sound | Pete Best | ADR Editor |
Sound | Pete Best | ADR Mixer |
Sound | Tony Young | Sound Mixer |
Production | Masato Hara | Executive Producer |
Art | Ian Jobson | Art Direction |
Directing | Kieran Weir | Assistant Director |
Art | Kieran Weir | Storyboard Artist |
Sound | Adrian McQueen-Mason | Assistant Sound Editor |
Art | Paul Hamlyn | Set Dresser |
Sound | John Boylan | Music Supervisor |
Crew | Luke Hura | Animal Wrangler |
Crew | Morris Gleitzman | Thanks |