World Invasion: Battle Los Angeles (2011)
I årevis har der været veldokumenterede tilfælde af UFO-observationer i hele verden – Buenos Aires, Seoul, Frankrig, Tyskland, Kina. Men i 2011 bliver det, der engang blot var observationer til skræmmende virkelighed, da jorden bliver angrebet af uidentificerede væsener. Imens folk over hele verden er vidne til, at de moderne metropoler falder, bliver Los Angeles den sidste bastion for menneskets kamp. Nu er det op til en oversergent og hans nye deling at trække en linje i sandet og tage kampen op mod en fjende, der er fuldstændigt forskellig fra alle dem, de tidligere har stået over for.
Director: Jonathan Liebesman
Aaron Eckhart Michael Nantz |
|
Ramón Rodríguez William Martinez |
|
Will Rothhaar Cpl. Lee Imlay |
|
Michael Peña Joe Rincon |
|
Bridget Moynahan Michelle |
|
Noel Fisher Pfc. Shaun Lenihan |
|
Joey King Kirsten |
|
Beth Keener Kathy Martinez |
|
Jessica Heap Jessy |
|
Cory Hardrict Cpl. Jason Lockett |
|
Jim Parrack Peter Kerns |
|
Gino Anthony Pesi Cpl. Nick Stavrou |
|
Ne-Yo Kevin Harris |
|
James Hiroyuki Liao Steven Mottola |
|
Adetokumboh M'Cormack Corpsman Jibril Adukwu |
|
Bryce Cass Hector Rincon |
|
Michelle Rodriguez Elena Santos |
|
Neil Brown Jr. LCpl. Richard Guerrero |
|
Taylor Handley LCpl. Corey Simmons |
|
Lucas Till Cpl. Scott Grayston |
|
Kenneth Brown Jr. Cpl. Richard Oswald |
|
Jadin Gould Amy |
|
Joe Chrest 1st Sgt. John Roy |
|
E. Roger Mitchell Company Captain |
|
Rus Blackwell Lt. Col. K.N. Ritchie |
|
Susie Abromeit Amanda |
|
Brandi Coleman Cherise |
|
David Jensen Psychiatrist |
|
Stacey Turner Reporter on TV |
|
Tom Hillmann Reporter on TV |
|
Lena Clark Chris |
|
Jamie Norwood Flower Shop Employee |
|
Todd Cochran Command Hangar Marine |
|
Nzinga Blake Adukwu's Sister |
|
Taryn Southern Reporter on Beach |
|
James D. Dever Sgt. Major |
|
Alex Aristidis Beach Goer (uncredited) |
|
Charlotte Biggs Emergency Medical Tech. (uncredited) |
|
Ava Bogle Beach Girl 1 (uncredited) |
|
Grant Case Marine (uncredited) |
|
Kurt Deville Marine (uncredited) |
|
Nick Jones Jr. Marine (uncredited) |
|
Phillip Lawrence U.S. Marine (uncredited) |
|
Keith Middlebrook Steve Johinson (uncredited) |
|
Courtney Munch Marine Crew Chief |
|
Jim Palmer Crew Chief (uncredited) |
|
Michelle Pierce Shelly (uncredited) |
|
Michael Wozniak Beach Dude (uncredited) |
|
Marlon Young Sergeant Major (uncredited) |
Production | Debra Zane | Casting |
Editing | Michael Tronick | Additional Editor |
Costume & Make-Up | Sanja Milković Hays | Costume Design |
Editing | Christian Wagner | Editor |
Visual Effects | Colin Strause | Visual Effects Designer |
Visual Effects | Greg Strause | Visual Effects Designer |
Sound | Brian Tyler | Original Music Composer |
Art | Andrew Neskoromny | Art Direction |
Crew | Joey Box | Stunt Coordinator |
Art | Thomas Valentine | Supervising Art Director |
Production | Neal H. Moritz | Producer |
Art | Bob Kensinger | Set Decoration |
Art | Peter Wenham | Production Design |
Editing | David Rosenbloom | Additional Editor |
Art | Simon McGuire | Concept Artist |
Crew | Chris Palermo | Stunts |
Production | Jeffrey Chernov | Producer |
Production | Jeffrey Chernov | Executive Producer |
Art | Chris L. Spellman | Art Direction |
Art | Ted Haigh | Graphic Designer |
Camera | Lukas Ettlin | Director of Photography |
Sound | David Giammarco | Sound Re-Recording Mixer |
Sound | Paul Massey | Sound Re-Recording Mixer |
Production | Ori Marmur | Producer |
Production | Craig Fincannon | Casting |
Production | Mark Fincannon | Casting |
Production | Lisa Mae Fincannon | Casting |
Directing | Jonathan Liebesman | Director |
Art | Jason Baldwin Stewart | Assistant Art Director |
Sound | Paul Rabjohns | Music Editor |
Costume & Make-Up | Joel Harlow | Makeup Department Head |
Visual Effects | Everett Burrell | Visual Effects Supervisor |
Camera | Nicholas Davidoff | Additional Camera |
Crew | Cliff Fleming | Aerial Coordinator |
Sound | Bruce Stubblefield | Dialogue Editor |
Sound | Chris M. Jacobson | Sound Designer |
Sound | Chris M. Jacobson | Sound Effects Editor |
Art | Simon Webber | Concept Artist |
Writing | Christopher Bertolini | Writer |
Crew | Zack Duhame | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Steve Buscaino | Makeup Artist |
Lighting | John Gregory Edwards | Electrician |
Costume & Make-Up | Sherri Hamilton | Assistant Hairstylist |
Costume & Make-Up | Kent Richard | Additional Hairstylist |
Art | Nicole LaBranche | Art Department Coordinator |
Art | Mara LePere-Schloop | Assistant Art Director |
Production | Scott Thaler | Production Manager |
Lighting | Oliver Arnold | Lighting Supervisor |
Art | Joey Kent | Set Dresser |
Crew | Casey Adams | Stunts |
Camera | BJ McDonnell | Camera Operator |
Camera | BJ McDonnell | Steadicam Operator |
Costume & Make-Up | Mairi Chisholm | Set Costumer |
Costume & Make-Up | Donna Chance | Key Costumer |
Editing | Leigh Folsom Boyd | Additional Editor |
Crew | Courtney Munch | Stunts |
Production | Tannis Vallely | Casting Associate |
Sound | Robin Harlan | Foley Artist |
Art | Ricardo F. Delgado | Storyboard Artist |
Production | Darcel White Moreno | Extras Casting Assistant |
Sound | Randy Singer | Foley Mixer |
Visual Effects | Peter Giliberti | Animation Director |
Costume & Make-Up | Philip Maldonado | Key Costumer |
Art | Jann K. Engel | Set Designer |
Costume & Make-Up | Suzanne M.B. Chambliss | Set Costumer |
Visual Effects | Vincent Cirelli | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Camille Argus | Costume Supervisor |
Costume & Make-Up | Christian Cordella | Costume Illustrator |
Visual Effects | Bryan Godwin | Visual Effects Supervisor |
Costume & Make-Up | Crystal Woodford | Hairstylist |
Art | Daniel R. Jennings | Set Designer |
Crew | Daniel Arrias | Stunts |
Sound | Joe Lisanti | Music Editor |
Production | Tara Feldstein Bennett | Casting Associate |
Sound | Sandy Gendler | Foley Editor |
Sound | Robert Troy | Dialogue Editor |
Sound | Sarah Monat | Foley Artist |
Crew | Keii Johnston | Stunts |
Crew | Bruce McCleery | Second Unit Cinematographer |
Art | Gary Tuers | Property Master |
Costume & Make-Up | Lori Harris | Set Costumer |
Visual Effects | Ben Shepherd | Visual Effects Supervisor |
Sound | Jamie Hardt | Sound Effects Editor |
Visual Effects | George Macri | Visual Effects Producer |
Sound | Paul N.J. Ottosson | Sound Designer |
Sound | Paul N.J. Ottosson | Supervising Sound Editor |
Sound | Jon Johnson | Supervising Sound Editor |
Visual Effects | Craig Barron | Visual Effects Supervisor |
Crew | Andy Stevens | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Kendrick Wallace | Visual Effects Producer |
Camera | Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Crew | Jon Grinberg | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Kim Ayers | Key Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Jules Holdren | Key Hair Stylist |
Production | Karen Jarnecke | Production Supervisor |
Art | K. Emily Levine | Art Department Coordinator |
Art | Molly Mikula | Set Designer |
Art | Anthony J. Henderson | Sculptor |
Art | Blake Le Vasseur | Sculptor |
Crew | Blake Le Vasseur | Special Effects Technician |
Art | Paul Stanwyck | Lead Painter |
Art | Thierry Labbe | Leadman |
Art | Randall S. Coe | Construction Coordinator |
Crew | T.J. McCall | Scenic Artist |
Crew | Stan Parks | Special Effects Coordinator |
Visual Effects | Jeff Campbell | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | David Carriker | Visual Effects Supervisor |
Crew | Brandon Schaafsma | Visual Effects Editor |
Crew | Evan Schiff | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Geoff D.E. Scott | Visual Effects Supervisor |
Crew | Matt Siner | Visual Effects Editor |
Crew | Craig W. Smith | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Sarah Wormsbecher | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Jennifer Mizener | Visual Effects Producer |
Crew | Artin Matousian | Systems Administrators & Support |
Visual Effects | Charlie Bradbury | Visual Effects Producer |
Camera | Łukasz Bielan | Camera Operator |
Lighting | Dan Cornwall | Gaffer |
Camera | Joe Chess | Additional Camera |
Camera | Josh Friz | Additional Photography |
Camera | David B. Nowell | Aerial Director of Photography |
Costume & Make-Up | Shonta T. McCray | Set Costumer |
Editing | Zahida Bacchus | Digital Intermediate Producer |
Crew | Tommy Tancharoen | Transportation Coordinator |
Directing | Crystal Rainone | Script Supervisor |
Production | Ed Lipscomb | Location Manager |
Directing | Dawn Gilliam | Script Supervisor |
Crew | Brooke Ensign | Unit Publicist |
Editing | Harry Muller | Color Timer |
Visual Effects | Winston Helgason | Visual Effects Supervisor |
Visual Effects | Kevin Elam | Visual Effects Producer |
Visual Effects | Daniel Chavez | Visual Effects Coordinator |
Crew | John Polyson | Visual Effects Editor |
Visual Effects | Jordu Schell | Creature Design |
Visual Effects | Steve Griffith | Visual Effects Producer |
Lighting | Kristopher Weaver | Lighting Technician |
Costume & Make-Up | Gloria Pasqua Casny | Hair Department Head |
Camera | Jeff Taylor | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Melissa Reed | Costumer |
Visual Effects | Nadav Ehrlich | 3D Animator |
Sound | Brad Sokol | Assistant Sound Editor |
Art | Charles Bodenheimer | Painter |
Sound | Vanessa Lapato | Supervising ADR Editor |
Visual Effects | Stephen Pepper | Compositing Supervisor |
Visual Effects | Joel Sevilla | Lead Animator |
Costume & Make-Up | Lorenzo Hearns Jr. | Costumer |
Visual Effects | Bill Kunin | Visual Effects Supervisor |
Lighting | Tom Fendley | Rigging Gaffer |
Costume & Make-Up | Krystal Kershaw | Makeup Artist |
Camera | Kurt Grossi | Key Grip |
Sound | Howard London | ADR Mixer |
Visual Effects | Jongju Lee | 3D Animator |
Visual Effects | John Kay | 3D Animator |
Crew | Kelli Barksdale | Stunts |
Crew | Kelli Barksdale | Stunt Double |
Art | Erika Rice | Set Dressing Buyer |
Production | Lisa Rodgers | Associate Producer |
Visual Effects | Catherine Liu | Visual Effects Coordinator |
Camera | Peter D. Roome | First Assistant "B" Camera |
Visual Effects | Shane Strickman | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Louise Hutchinson | Visual Effects Coordinator |
Camera | Jimmy E. Jensen | First Assistant "A" Camera |
Editing | Stephen M. Rickert Jr. | Assistant Editor |
Costume & Make-Up | Leonard MacDonald | Makeup Artist |
Art | John B. Clarey III | Construction Foreman |
Crew | Shane Geraghty | Stunts |
Visual Effects | Ryan Andersen | Visual Effects Production Assistant |
Visual Effects | Carrie Richardson | Visual Effects Production Manager |
Art | Destin M. Hebert | Props |
Visual Effects | Nicholas Elwell | Visual Effects Coordinator |
Camera | Brice Reid | First Assistant Camera |
Crew | Lisa Hoyle | Stunt Double |
Costume & Make-Up | Jane Ryder | Seamstress |
Crew | Jessica Harbeck | Stunts |
Crew | Joe Harkins | CG Supervisor |
Costume & Make-Up | Meghan Cornay | Costume Assistant |
Production | Shayna Markowitz | Casting Assistant |
Editing | Phillip Kimsey | Assistant Editor |
Editing | Aaron Brock | First Assistant Editor |
Crew | Richard Sutherland | CG Supervisor |
Crew | Wayne Eaton | Special Effects Technician |
Art | TyRuben Ellingson | Conceptual Design |
Production | Edward Allen | Production Accountant |
Art | Phillip Norwood | Storyboard Artist |
Lighting | Jonathan Morrill | Electrician |
Sound | Ryan Juggler | Assistant Sound Editor |
Crew | Craig Jensen | Stunts |
Directing | J. Michael Haynie | First Assistant Director |
Lighting | Max Patrucco | Rigging Grip |
Editing | Mo Henry | Negative Cutter |
Camera | Kenneth Coblentz | Key Grip |
Directing | Richard Oswald | Second Assistant Director |
Visual Effects | Keith Sellers | Visual Effects Supervisor |
Camera | Jimi Ryan | Dolly Grip |
Lighting | Kevin Erb | Key Rigging Grip |
Visual Effects | Jeremy F. Butler | Animation Supervisor |
Lighting | Scott Calcagno | Rigging Grip |
Camera | Michael S. Endler | Assistant Camera |
Crew | Nathaniel Larouche | CG Supervisor |
Lighting | James Selph | Rigging Grip |
Art | Robert McKinnon | Concept Artist |
Visual Effects | Brian Pohl | Pre-Visualization Supervisor |
Lighting | Marvin Haven | Rigging Grip |
Art | Jack Reeves | Painter |
Camera | William D. Wynn | Dolly Grip |
Art | Rachel Nowik | Set Decorating Coordinator |
Lighting | Dale Fowler | Best Boy Electric |
Visual Effects | Dave Olivares | Visual Effects Technical Director |
Crew | Justin Johnson | Digital Effects Supervisor |
Visual Effects | Katie Godwin | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Catherine Hughes | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Sheri Patterson | Visual Effects Production Manager |
Crew | H Haden Hammond | Sequence Supervisor |
Sound | Devin Johnson | Assistant Sound Editor |
Lighting | Humberto Recio | Electrician |
Visual Effects | Joshua Grow | 3D Coordinator |
Camera | Brent Egan | Second Assistant Camera |
Lighting | Todd Thompson | Rigging Grip |
Camera | Jonathan Robinson | Camera Loader |
Camera | Penelope Helmer | Second Assistant Camera |
Sound | Ryan Farris | Boom Operator |
Visual Effects | Colin Cunningham | Visual Effects |
Art | Richard Bennett | Storyboard Artist |
Lighting | L. Chris Strong | Rigging Grip |
Lighting | Stan Hoyt | Lighting Technician |
Art | Floyd B. Sterling | Assistant Property Master |
Visual Effects | Eric Doiron | Compositing Supervisor |
Crew | Dipesh Mistry | Visual Effects Editor |
Costume & Make-Up | Myeshea Baker | Set Costumer |
Lighting | Rowland Egerton | Rigging Grip |
Lighting | Mike 'Chewie' Pappas | Electrician |
Lighting | Gary Cadow | Rigging Grip |
Art | Gregory T. Geniusz | Set Dresser |
Art | Bill Walters | Set Dresser |
Production | Robin Batherson | Extras Casting |
Visual Effects | Jeremy Johnson | Digital Compositor |
Visual Effects | Adam Jewett | Visual Effects Coordinator |
Visual Effects | Chris Radcliffe | Senior Modeller |
Visual Effects | Kim LeBrane | 3D Coordinator |
Visual Effects | David Sewell | 2D Supervisor |
Art | Chad Harris | Set Dresser |
Art | Noel Rideout | Set Dresser |
Camera | Quinn Grove | Best Boy Grip |
Visual Effects | Robin Scott Graham | Compositing Supervisor |
Visual Effects | Luca Giorgio | CG Artist |
Visual Effects | Erin Nicholson | Modelling Supervisor |
Art | Kenneth Sayers | Set Dresser |
Editing | Adam M. Duthie | Assistant Editor |
Crew | Eduardo Vaisman | Visual Effects Editor |
Art | Michael Wynn | Painter |
Art | Phillip Joffrion | Set Dresser |
Camera | Danny Horne | Second Assistant Camera |
Costume & Make-Up | Gayle Merindino | Costumer |
Visual Effects | Dennis McHugh | VFX Director of Photography |
Visual Effects | Raphael A. Pimentel | Animation Supervisor |
Lighting | Marvin Wright | Lighting Technician |
Lighting | David J. Lukinovich Jr. | Electrician |
Costume & Make-Up | Tracey Dundas | Costumer |
Directing | Kevin O'Neil | Second Second Assistant Director |
Art | Matthew L. Crowson | Set Dresser |
Art | Will Eastin | Graphic Designer |
Production | David Greenblatt | Executive Producer |
Art | Ty Landry | Set Dresser |
Lighting | Justin Seyb | Electrician |
Lighting | Bruce Jackson | Lighting Technician |
Art | Kevin McCullough | Assistant Property Master |
Crew | Dave Akes | Carpenter |
Art | Paul Gerrard | Concept Artist |
Art | Julie Gueydan | Construction Buyer |
Art | Kathleen Kat Holton | Construction Buyer |
Art | Edward Joyner | Draughtsman |
Art | Sonda L. Rowland | Painter |
Art | Ember Soberman | Painter |
Art | Joel Watts Jr. | Painter |
Crew | Doug Bernard | Propmaker |
Crew | Derick Broderman | Propmaker |
Crew | Kenneth Brown | Propmaker |
Crew | Jeremy Johnson | Propmaker |
Crew | Jeremy Johnson | Special Effects Technician |
Art | Janette Luttrell | Props |
Art | Chris Grantz | Set Dresser |
Art | Gordon Thomas | Set Dresser |
Art | Tom Ashburn | Standby Painter |
Crew | Jeremy Drake | Makeup Effects |
Crew | Anthony Zwartouw | CG Supervisor |
Crew | Dan Dixon | CG Supervisor |
Lighting | Paul Wojdylo | Lighting Artist |
Lighting | J.D. Imhof | Lighting Artist |
Visual Effects | Ted Lao | Visual Effects Production Manager |
Costume & Make-Up | Margaret Wren | Costume Assistant |
Crew | Ira Goldklang | Legal Services |
Production | Ellen Porter | Production Coordinator |
Production | David Heffler | Production Secretary |