Wasp Network (2020)
Baseret på en sand og gribende historie. Cubanske spioner infiltrerer eksilgrupper i 1990'erne for at stoppe terrorisme mod østaten, men de betaler en høj personlig pris.
Director:
Olivier Assayas
Writer:
Olivier Assayas
Penélope Cruz Olga |
|
Edgar Ramírez René |
|
Gael García Bernal Viramontez |
|
Ana de Armas Ana Margarita |
|
Wagner Moura Roque |
|
Leonardo Sbaraglia Basulto |
|
Nolan Guerra Fernández Cruz León |
|
Osdeymi Pastrana Miranda Irma |
|
Tony Plana Luis Posada Carriles |
|
Julian Flynn PUND's Pilot |
|
Anel Perdomo Viramontez's Wife |
|
Julio Gabay Roque's Cousin |
|
Amada Morado Tete |
|
Leandro Cáceres Panzón |
|
Ernesto Ruiz Faxas René's FBI Contact |
|
Harlys Becerra CANF Activist #1 |
|
Gabriel Buenaventura CANF Activist #2 |
|
Carolina Peraza Matamoros Irma (6 Years Old) |
|
Juan Carlos Roque Moreno Colonel Rabeiro |
|
Edwin Fernández Officer Caballero |
|
Feliberto Beatón Officer Estrada |
|
Javier Guillarte Fernández State Security Agent with Olga |
|
Yura López Immigration Agent with Olga |
|
Raúl Bravo René's Brother |
|
Elbert Álvarez Tannery Manager |
|
Philip Stanton Inglés Ahora Boss |
|
Omar Ali Jorge Mas Canosa |
|
Juan Ángel Samper Castro's Envoy |
|
Chris Gillette Bill Clinton's Advisor #1 |
|
Stephen William Tenner Bill Clinton's Advisor #2 |
|
René Flinn Bill Clinton's Envoy to Cuba |
|
Adria Perez Judge |
|
Carlos Leal Narrator (voice) |
|
Saúl Rojas Raúl Labanino Salazar |
|
Noslen Sánchez Fernando González |
|
Denys Ramos Antúnez Antonio Guerrero |
|
Alberto González Corona Joseph Santos |
|
Dánae Hernández Reyes Amarylis Silveiro |
|
Yasmani Guerrero Nilo Hernández |
|
Yaité Ruiz Linda Hernández |
|
Luis A. Batista Pilot Cessna #1 |
|
Miguel Ángel García Co-pilot Cessna #1 |
|
Daniel Romero Pildaín Pilot Cessna #2 |
|
Luis Miguel B. Co-pilot Cessna #2 |
|
Abel López Cedre Basulto's Co-pilot |
|
Teherán Aguilar Anti-Castroist Commando #1 |
|
Armando Palma Anti-Castroist Commando #2 |
|
Egor Viga Anti-Castroist Commando #3 |
|
Thomas Michael Dubyna Guantánamo Base US Officer #1 |
|
Ruairi Rhodes Guantánamo Base US Officer #2 |
|
Brendan McNamee FBI Agent - Stakeout #1 |
|
Rob Harvie FBI Agent - Stakeout #2 |
|
Michael Strelow FBI Agent - Stakeout #3 |
|
Brannon Cross US Coast Guard |
|
Adri Torrijos FBI Agent #1 |
|
Jhoey Carol FBI Agent #2 |
|
Ilianki Vera Rivero Cuban Airbase Controller |
|
Jorge Reinaldo Ramírez Fernández Cuban Airbase Officer |
|
Armando Suávez Cobián Havana Airport Controller |
|
Steve Howard US Airbase Controller |
|
Lorenzo Rodríguez César Havana Airport Customs Agent |
|
Antulio Marín Cruz León's Taxi Driver |
|
Colin Laverty Luis Posada Carriles' Interviewer #1 |
|
Gregory Binowski Luis Posada Carriles' Interviewer #2 |
|
Yailene Sierra Luis Posada Carriles' Interviewer #3 |
|
Patricia González Ciuffardi Roque's Interviewer |
|
Juan Jacomino René's Press Conference |
|
Alexander Meneghini René's Press Conference |
|
Michael Weissenstein Basulto's Press Conference |
|
Patrick Perry Oppman Basulto's Press Conference |
|
Will Grant Basulto's Press Conference |
|
Johanna Sol Newscaster at Wedding |
|
Giuseppe Scarfari Italian Victim |
|
Luisa Marcolina Ausenda Italian Tourist #1 |
|
Gabriele Filippone Italian Tourist #2 |
|
Yanelis Tejera Hotel Capri Concierge |
|
Casandra Lungu Nurse |
|
María del Carmen Muina Lady on Plane |
|
Pilar Varo Gladys |
|
Jade Kayla Lage Maynier Ivett (18 Months) |
|
Leia Sarmiento Baby Yvett |
|
Alma Shamira Parilla Baby Yvett |
|
Bill Clinton Self (archive footage) |
|
Roberto Robaina Self (archive footage) |
|
Fidel Castro Self (archive footage) |
Camera | Yorick Le Saux | Director of Photography |
Production | Antoinette Boulat | Casting Director |
Art | François-Renaud Labarthe | Production Design |
Sound | Nicolas Cantin | Sound Mixer |
Writing | Olivier Assayas | Screenplay |
Directing | Olivier Assayas | Director |
Editing | Simon Jacquet | Editor |
Camera | Denis Lenoir | Director of Photography |
Production | Charles Gillibert | Producer |
Directing | Matthew Gledhill | First Assistant Director |
Costume & Make-Up | Jürgen Doering | Costume Designer |
Production | Matteo De Castello | Co-Producer |
Production | Geneviève Lemal | Co-Producer |
Production | Lourdes García | Executive Producer |
Production | Adrián Guerra | Executive Producer |
Writing | Fernando Morais | Book |
Production | Fernando Fraiha | Executive Producer |
Production | Rodrigo Teixeira | Producer |
Sound | Alek Goosse | Sound Mixer |
Production | Lourenço Sant'Anna | Producer |
Production | Sylvie Barthet | Executive Producer |
Visual Effects | Thierry Delobel | Visual Effects Director |
Production | Stuart Manashil | Associate Producer |
Sound | Gert Janssen | Sound Editor |
Visual Effects | Mikaël Tanguy | Visual Effects Supervisor |
Sound | Céline Bernard | Foley Artist |
Directing | Christelle Meaux | Script Supervisor |
Costume & Make-Up | Thi Thanh Tu Nguyen | Makeup Artist |
Costume & Make-Up | Peggy Bernaerts | Hairstylist |
Production | Ruben Feffer | Executive Producer |
Production | Anna González | Casting Director |
Production | Lía Rodríguez | Executive Producer |
Production | Sophie Mas | Executive Producer |
Art | Édouard Blaise | Property Master |
Production | Valerie Daniella Hernández Oloffson | Casting Director |
Production | Miguel Ángel Faura | Executive Producer |
Art | Onelio Larralde | Art Direction |
Directing | Luc Bricault | First Assistant Director |
Sound | Eduardo Cruz | Original Music Composer |
Art | Romain Gautry | Art Direction |
Production | Alan Terpins | Executive Producer |
Sound | Charles Valentin | Sound Editor |
Production | Rodrigo Gutiérrez | Executive Producer |
Production | Celina Torrealba | Executive Producer |
Production | Guga Ketzer | Executive Producer |
Production | Paulo Vidiz | Executive Producer |
Production | Paulo Souss | Executive Producer |
Production | Beatriz Lobato Grabowski | Executive Producer |
Production | Alexander Mallet-Guy | Co-Producer |
Production | María Mercedes Hernández Lázaro | Casting Director |
Visual Effects | François Philippi | Special Effects Supervisor |